Znamy harmonogram egzaminów do KSSiP w 2025 roku. Adam Bodnar podniósł liczbę aplikantów

Kiedy odbędą się egzaminy na aplikacje sędziowską i prokuratorską w 2025 roku? Znamy terminy i wysokość opłaty za egzaminy do KSSiP w 2025 roku. Ponadto, Adam Bodnar zdecydował o zwiększeniu liczby aplikantów sędziowskich i prokuratorskich.

Publikacja: 07.05.2025 12:49

Znamy harmonogram egzaminów do KSSiP w 2025 roku. Adam Bodnar podniósł liczbę aplikantów

Kraków, 23.09.2024. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar uczestniczy w auli Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Foto: Łukasz Gągulski/PAP

Pod koniec kwietnia Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury opublikowała dokładny harmonogram tegorocznych egzaminów na aplikacje sędziowską oraz prokuratorską. Podane zostały m.in. terminy zgłoszeń i egzaminów oraz kwota, którą w tym roku zapłacą podchodzący do egzaminów absolwenci kierunków prawniczych. Z kolei minister sprawiedliwości Adam Bodnar, ogłosiwszy nabór na aplikacje w KSSiP, podniósł liczbę aplikantów których może przyjąć Szkoła w 2025 roku.

Czytaj więcej

Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy

Egzaminy do KSSiP w 2025 roku. Harmonogram egzaminów na aplikację sędziowską i prokuratorską

Zgłoszenia do konkursu na aplikację w KSSiP przyjmowane będą wyłącznie w elektronicznej formie poprzez system Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK), w terminie od 4 września (a dokładniej – od godz. 13:00) do 25 września 2025 roku (do godz. 13:00 tego dnia). Szczegółowe informacje o procedurze składania podane zostaną w późniejszym komunikacie Dyrektora KSSiP.

Harmonogram zgłoszeń i etapów egzaminów prezentuje się następująco:

  • zgłoszenia przez IRK: 4 września (od godz. 13:00) – 25 września 2025 roku (do godz. 13:00);
  • możliwość odzyskania opłaty za egzamin w przypadku rezygnacji z udziału (więcej na ten temat poniżej): do 9 października 2025 roku (tj. na 21 dni przed pierwszym etapem konkursu);
  • ostateczny termin składania kopii dokumentu potwierdzającego ukończenie odpowiednich studiów (więcej na ten temat poniżej): 16 października (tj. na 14 dni przed pierwszym etapem konkursu);
  • pierwszy etap konkursu, czyli test sprawdzający wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa: 30 października 2025 roku;
  • drugi etap konkursu, czyli praca pisemna sprawdzająca umiejętności dokonywania wykładni i stosowania prawa, stosowania argumentacji prawniczej oraz kwalifikowania stanów faktycznych do zakresów właściwych norm prawnych”: 19 listopada 2025 roku.

Czytaj więcej

Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli

Jakie dokumenty dołącza się do zgłoszenia na egzamin do KSSiP? Aplikacje sędziowska i prokuratorska w 2025 roku

Do zgłoszenia w systemie IRK należy dołączyć:

  • Wypełnioną ankietę personalną;
  • Kopię dokumentu potwierdzającego ukończenie wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskanie tytułu zawodowego magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej albo zaświadczenie o zdanym egzaminie magisterskim;
  • Kopię dowodu uiszczenia opłaty za udział w konkursie;
  • Kopię dowodu osobistego;
  • Oświadczenie o korzystaniu z pełni praw cywilnych i obywatelskich.

Możliwe jest, zamiast kopii dokumentu z drugiego punktu, złożenie zaświadczenia, z którego „wynika, że kandydat zdał wszystkie egzaminy i odbył praktyki przewidziane w programie wyższych studiów prawniczych oraz ma wyznaczony termin egzaminu dyplomowego”. Niemniej, warunkiem dopuszczenia do udziału w konkursie jest późniejsze dostarczenie kopii właściwego dokumentu do dnia 16 października 2025 roku (tj. nie później niż na 14 dni przed egzaminem).

Opłata za egzamin do KSSiP: kiedy ją złożyć? Termin zwrotu opłaty za egzamin na aplikację

Opłata za egzamin wynosi 2333 zł, a więc dokładnie połowę najniższego wynagrodzenia – to maksymalna wysokość opłaty, jaką zgodnie z przepisami może wprowadzić KSSiP. Dokonuje się jej na indywidualny rachunek bankowy, wygenerowany w systemie IRK z momentem zgłoszenia, a kopia dowodu jej uiszczenia jest jednym z obowiązkowych dokumentów składanych przy zgłoszeniu do konkursu. 

2333

- tyle wynosi opłata za przystąpienie do egzaminu do KSSiP.

Jest to połowa najniższego miesięcznego wynagrodzenia w 2025 roku.

Nie później niż na 21 dni przed terminem pierwszego etapu konkursu, a więc do 9 października 2025 roku, możliwe jest odzyskanie części opłaty. Konieczne jest złożenie wówczas pisemnego oświadczenia o odstąpieniu od udziału w konkursie – Dyrektor KSSiP zwróci wówczas, na wniosek rezygnującego kandydata, 2/3 uiszczonej przez niego opłaty.

Czytaj więcej

Opłaty za egzamin do KSSiP do zmian? Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje

Wysokość opłaty jest przedmiotem kontrowersji. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazywał m.in. że opłata powinna być odpowiednio obniżana dla kandydatów, którzy nie dostaną się do drugiego etapu.

– Opłata za egzamin wstępny na aplikację sędziowską i prokuratorską do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury jest uiszczana w tej samej wysokości – niezależnie w ilu częściach egzaminu kandydat wziął udział. Choć zdecydowana większość kandydatów nie przechodzi do drugiego etapu, wszyscy ponoszą opłatę w pełnej wysokości – czytamy w komunikacie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Ile miejsc na aplikacjach sędziowskiej i prokuratorskiej w 2025 roku? Adam Bodnar podnosi limity na KSSiP

Z treści zarządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie naboru na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską w 2025 roku wynika, że liczba miejsc dla przyszłych aplikantów na KSSiP będzie w tym roku wyższa. 

155 aplikantów sędziowskich

będzie mogła przyjąć w tym roku Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury.

To zaledwie 5 miejsc więcej niż rok temu.

Z zarządzenia Adama Bodnara wynika, że liczba aplikantów sędziowskich, których przyjmie KSSiP w ramach konkursu, podniesiona została do 155 z dotychczasowych 150. Większy skok zaliczyła liczba aplikantów prokuratorskich. Zamiast 70 przyjętych do KSSiP zostanie 100 przyszłych prokuratorów.

100 aplikantów prokuratorskich

będzie mogła przyjąć w tym roku Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury.

To aż 30 miejsc więcej niż rok temu.

Pod koniec kwietnia Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury opublikowała dokładny harmonogram tegorocznych egzaminów na aplikacje sędziowską oraz prokuratorską. Podane zostały m.in. terminy zgłoszeń i egzaminów oraz kwota, którą w tym roku zapłacą podchodzący do egzaminów absolwenci kierunków prawniczych. Z kolei minister sprawiedliwości Adam Bodnar, ogłosiwszy nabór na aplikacje w KSSiP, podniósł liczbę aplikantów których może przyjąć Szkoła w 2025 roku.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku