Kamera w szkolnej toalecie narusza godność ucznia

W krakowskich szkołach monitoring zamontowano w przebieralni i toalecie. Wkrótce ma tam pojawić się 1000 nowych urządzeń.

Sąd: lokalny dziennikarz nie odpowie za zniesławienie sędzi

Zachowania funkcjonariuszy publicznych, nawet te zgodne z prawem, podlegają społecznej ocenie i kontroli - stwierdził Sąd Okręgowy w Częstochowie.

Za brak kontaktu z chorym należy się zadośćuczynienie

Po ciężkim i trwałym uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia, uniemożliwiającym nawiązanie więzi rodzinnej, sąd może przyznać najbliższym poszkodowanego odpowiednią kwotę pieniędzy.

Spór o męski uniform dla transpłciowej kobiety. RPO: oddalić skargę Ziobry

Osoba transpłciowa, przyjęta do pracy w firmie ochroniarskiej, odmówiła pracy w męskim uniformie, gdyż czuje się kobietą. Sąd przyznał jej rację, ale Prokurator Generalny wniósł skargę nadzwyczajną od prawomocnego wyroku. Jej oddalenia domaga się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zdjęła krzyż w szkole. Sąd Najwyższy: zostaje z przeprosinami

Siedmioosobowy skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN nie wzruszył przeprosin, jakie nakazano szkole wobec nauczycielki, która zdjęła krucyfiks ze ściany pokoju nauczycielskiego.

Sienkiewicz pozwany przez KGP. Adwokat: określona wypowiedź oznacza pozew

Jeśli ktoś publicznie kwalifikuje jakieś zdarzenie jako zabójstwo, to musi liczyć się z reakcja prawną – mówi Dariusz Pluta, adwokat zajmujący się dobrami osobistymi.

Grażyna Wolszczak-Sikora wygrywa sprawę o smog

Warszawski Sąd Okręgowy orzekł prawomocnie, że Skarb Państwa jest odpowiedzialny wobec mieszkańców za złą jakość powietrza.

Komendant Główny Policji pozywa Sienkiewicza

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk zapowiedział w czwartek złożenie pozwu cywilnego przeciw byłemu ministrowi spraw wewnętrznych, Bartłomiejowi Sienkiewiczowi.

Dariusz Lasocki: Polityka to nie perfumeria, ale...

Prawo do krytyki nie może być utożsamiane z prawem do zniesławienia.

Joanna Parafianowicz: Otwartość ważniejsza od posiadania racji

Czy możliwa jest solidarność Polaków nieoparta na przemocy?

400 tys. zł za nieprawdę w sprawie Wojciecha Wardackiego

Zadośćuczynienie w tej wysokości ma zapłacić spółka wydawnicza Ringier Axel Springer Polska za publikacje w „Fakcie" i Onecie, zarzucające Wojciechowi Wardackiemu, byłemu prezesowi Azotów, niestosowne relacje z asystentką i jej awansowanie, czemu zainteresowani zaprzeczali.

W Krakowie uchwała anty-LGBT nadal będzie obowiązywać

Sejmik małopolski, głosami radnych PiS zdecydował o podtrzymaniu uchwały anty-LGBT - poinformował w czwartek Onet.

Renoma osoby prawnej - kiedy dochodzi do naruszenia dobrej opinii o przedsiębiorcy

Podanie krytycznej informacji naruszającej dobre imię czy renomę przedsiębiorcy nie będzie stanowiło naruszenia dobra osobistego, tylko wówczas, gdy informacja ta będzie prawdziwa.

Czy zaszczepieni i niezaszczepieni powinni mieć różne prawa

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy tzw. paszport covidowy powinien dawać większe uprawnienia w strefie publicznej. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy takiego rozwiązania mają w tej sprawie mocne argumenty.

Atlas Nienawiści przed sądem. Spór o dobra osobiste gminy

Sąd Okręgowy w Ostrołęce rozpoznaje pozew o ochronę dóbr osobistych samorządu, co według władz powiatu przasnyskiego umożliwia mapa gmin, które przyjęły uchwały anty-LGBT lub Samorządowe Karty Praw Rodzin.

Sąd: biskup Dec ma przeprosić proboszcza z Szalejowa Górnego i zapłacić mu 10 tys. zł

Sąd Apelacyjny uznał, że oprócz przeprosin, emerytowany hierarcha i diecezja świdnicka muszą wypłacić księdzu zadośćuczynienie - donosi "Gazeta Wrocławska".

Szpital w Oleśnicy zawstydza otyłe pacjentki - interwencja HFPC

Helsińska Fundacja Praw Człowieka interweniuje u Starosty Oleśnickiego w sprawie postów na temat otyłości, jakie zamieszczono na instagramowym profilu szpitala w Oleśnicy. Ich treść może naruszać prawa pacjentów do godności i równego traktowania - uważa HFPC.

Samorząd zawodowy a portal farmaceuta.pl - czy wolno oceniać aptekarzy w internecie

Samorząd zawodowy uważa, że publikując dane aptekarzy bez ich zgody, portal farmaceuta.pl łamie RODO. Prawnicy nie są co do tego przekonani.