Walka z „polskimi obozami” nie jest przegrana

Jest nadzieja, że sprawy o fałszowanie prawdy historycznej w Niemczech informacjami o rzekomych „polskich obozach” będą prowadzone przed polskimi sądami.

Ustne zawiadomienie wystarczy

Objęcie kwarantanną następuje w formie decyzji, ale nie trzeba jej przesłać listem.

RPO pisze do SN ws. pozwu 97-letniego byłego więźnia Auschwitz

Sprawa użycia przez niemiecki portal zwrotu "polskie obozy zagłady" powinna być rozstrzygnięta przed polskim sądem - uważa Rzecznik praw obywatelskich, który przedstawił stanowisko Sądowi Najwyższemu.

RPO nie może interweniować ws. blokowania kont na Facebooku czy Twitterze

Rzecznik Praw Obywatelskich wydał opinię na temat blokowania kont i usuwania komentarzy na Facebooku. Wskazuje w niej, że nie ma kompetencji do interwencji w sprawach dotyczących podmiotów prywatnych, jakimi są media społecznościowe.

Skarb Państwa nie chce płacić uniewinnionemu byłemu prezydentowi Olsztyna

Prokuratura i Skarb Państwa wniosły apelację od wyroku przyznającemu byłemu prezydenta Olsztyna Czesławowi Małkowskiemu prawie 2,3 mln złotych za niesłuszne zatrzymanie i aresztowanie w związku z zarzutem zgwałcenia urzędniczki - informuje TVN24.

Trzeba umożliwić opiekę na grobem

Kto dobrowolnie zobowiązał się do pochówku, może domagać się ekshumacji nie tylko tego zmarłego, ale też innych spoczywających w grobie, nawet obcych.

Ochrona marki osobistej ma pewne ograniczenia

Rozwój marki skalowalnej i opartej nie tylko na osobie jej twórcy wręcz wymusza rejestrację znaku towarowego.

Aleksandra Pyrak: Przewlekłość postępowania potrafi odcisnąć się na życiu

Niesłuszne i przewlekle prowadzone sprawy sądowe nie są niestety odosobnione.

Anna Nowacka-Isaksson: Polowanie na duchy delegalizacji

Politycy domagają się gwarancji prawa do aborcji w konstytucji kraju.

Jak twardą skórę musi mieć radny

Samorządowi radni mają prawo do ochrony swojej czci. Praktyka pokazuje jednak, że zakres krytyki dopuszczalnej wobec nich jest większy, niż w przypadku „zwykłych” mieszkańców.

Marek Domagalski: Nie obrzucajmy kościołów jajami

Zasługuje na respekt wyrok poznańskich sądów ws. dyrektor Galerii Miejskiej Arsena, oskarżonej o obrazę uczuć religijnych kilku osób świeckich i księży poprzez obrzucenie drzwi kościoła trzema jajkami.

Cezary Cieńkowski: 19 lat odkrywania prawdy. Sprawa Józefa Gierowskiego

Jak wskazują badania jednym z głównych problemów sądownictwa, który w sposób negatywny rzutuje na jego postrzeganie przez społeczeństwo, jest wydłużający się czas rozpoznawania spraw. Trudności organizacyjne wymiaru sprawiedliwości sprawiają, że w skrajnych przypadkach postępowania sądowe i osiąganie sprawiedliwości może zająć nawet kilkanaście lat. Taki przypadek stał się udziałem znanego kiedyś biznesmena Józefa Gierowskiego, który od 19 lat stara się oczyścić swoje dobre imię i odzyskać skradziony mu majątek. Po latach walki, w ostatnim czasie zapadły wreszcie pierwsze – korzystne dla Józefa Gierowskiego – rozstrzygnięcia.

Bez rekompensaty za bicie, bo "prowokował ojca". SN: wyrok zapadnie jeszcze raz

Sąd Najwyższy uchylił prawomocny wyrok oddalający pozew o zadośćuczynienie dla syna, który w dzieciństwie był ofiarą przemocy ze strony ojca. Choć sąd karny uznał ojca winnym znęcenia się nad potomkiem, sąd cywilny uznał, że syn przyczynił się do wyrządzonej mu szkody swym "prowokacyjnym" zachowaniem.

Marcin Mrowicki: Praworządność, religia i przemoc domowa

Europejski Trybunał Praw Człowieka, choć w podobnych sprawach wydał już wiele rozstrzygnięć, ciągle ma się czym zajmować.

TVP pokazała go w nietypowym aucie, chce zadośćuczynienia. Skarga do SN

Obywatel pozwał TVP S.A. za pokazanie go bez jego zgody w syrence-kabrio, którą sam tak przerobił. Sądy uznały, że nie ma podstaw do zapłaty zadośćuczynienia. - To błąd - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego na korzyść obywatela.

300 tys. zł dla ofiary księdza pedofila z filmu Sekielskich

Zapadł wyrok w procesie o zadośćuczynienie za molestowanie seksualne przez księdza Arkadiusza H. Duchowny ma zapłacić 300 tys. złotych zadośćuczynienia Bartłomiejowi Pankowiakowi, jednemu z głównych bohaterów filmu "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich.

Mirosław Gumularz: Ochrona twórców a wolność i prywatność w internecie

Unijny Trybunał dostrzegł problem działania autonomicznych mechanizmów filtrowania treści.

Pozew podziemnego drukarza po 40 latach

Leszek Stall, były opozycjonista, żąda od ministra finansów odszkodowania za zarekwirowane mu w stanie wojennym w 1984 r. mienie drukarskie.