Tomasz Snarski: Chodzi o coś więcej niż kilka liter alfabetu

Przyjęta przez litewski Sejm ustawa o pisowni nazwisk jest przełomowym krokiem. Chodzi przecież o fundamentalne wartości: godność i tożsamość każdego człowieka.

12 tys. zł za niesłuszne zamknięcie cudzoziemca

Cudzoziemcowi, który bezpodstawnie przebywał w ośrodku strzeżonym, nie trzeba wynagradzać utraty statusu społecznego czy ostracyzmu środowiskowego. Zadośćuczynienie może być więc niższe.

Piotrowicz nie przeprosi Gersdorf i Rączki mimo wyroku. Idzie do SN

Były poseł PiS, który obecnie zasiada w Trybunale Konstytucyjnym, nie wykona wykona prawomocnego wyroku i nie przeprosi byłej pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf oraz sędziego SN Krzysztofa Rączki za słowa, że pisowskie zmiany w sądownictwie dotyczą sędziów, którzy „są zwykłymi złodziejami”. Nieoficjalnie: Piotrowicz chce złożyć skargę kasacyjną i zdobył postanowienie o wstrzymanie wykonania wyroku.

Włoski Sąd Najwyższy zakończył spór o głośną spłuczkę WC

Jak donosi rmf24.pl, zdaniem włoskiego Sądu Najwyższego głośna spłuczka w toalecie narusza prawa człowieka i zakłóca spokój. Wydanym wyrokiem zakończył trwający ponad 18 lat konflikt.

Sędzia Marek Safjan pozywa "Gazetę Polską"

Sędzia unijnego Trybunału Sprawiedliwości prof. Marek Safjan złożył we wtorek pozew przeciwko wydawcy "Gazety Polskiej" oraz red. Tomaszowi Sakiewiczowi i red. Piotrowi Lisiewiczowi - informuje portal Onet.pl.

Nie będzie procesu o bobasa Nirvany. Sąd oddalił pozew Spencera Eldena

Sąd w Kalifornii oddalił pozew przeciwko Nirvanie złożony przez Spencera Eldena, który pojawił się jako nagi, nurkujący noworodek na okładce ich kultowego albumu "Nevermind".

"Buce, lenie i warchoły". Starosta oskarżony o znieważenie lekarzy

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko staroście pilskiemu, który w mediach społecznościowych obrażał lekarzy szpitala w Pile określając ich mianem "buców", "warchołów", "leni", "olewaczy", "nieuków" i "gwiazdorów" oraz "goniącymi za pieniędzmi ludźmi bez empatii".

Andrzej Gwiazda dostanie "tylko" 400 tys. zł za internowanie

400 tys. zł, a nie 2 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania otrzyma działacz opozycji antykomunistycznej Andrzej Gwiazda za ponad roczne internowanie w stanie wojennym. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w tej sprawie jest prawomocny.

Piotrowicz musi przeprosić Gersdorf i Rączkę. Jest prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Stanisława Piotrowicza. Ma on przeprosić byłą pierwszą prezes SN Małgorzatę Gersdorf i sędziego SN Krzysztofa Rączkę za słowa na uzasadnienie pisowskich zmian, że dotyczą sędziów, którzy „są zwykłymi złodziejami”.

Siemiątkowski: Poszkodowani czasu stanu wojennego wymagają wsparcia

Liczymy na zrekompensowanie strat wyrządzonych tym skromnym i ideowym osobom, które przeszły gehennę lat 80. – mówi ich pełnomocnik Tomasz Siemiątkowski, prof. Szkoły Głównej Handlowej, adwokat w kancelarii Głuchowski Siemiątkowski Zwara.

Precedensowy wniosek do ministra od podziemnych drukarzy

Trzech opozycjonistów z lat stanu wojennego upomniało się o odszkodowanie za zajętą przez SB drukarnię i książki.

Dług stanu wojennego. Drukarze chcą rekompensaty za bezprawne działania SB

40 lat po grudniowej nocy trzech podziemnych wydawców występuje do rządu RP o przyznanie rekompensaty za zagrabione im wtedy drukarskie mienie i książki.

30 tys. zł za smog. Jest wyrok sądu

Mieszkaniec Rybnika Oliwier Palarz dostanie od państwa 30 tys. zł za życie w smogu. Sąd uznał, że zanieczyszczone powietrze naruszyło jego dobra osobiste.

Konstytucja pilnuje praw zatrzymanego

Nawet kilka minut zwłoki może spowodować odpowiedzialność karną za bezprawne zatrzymanie

Sikorski szuka odważnego komornika. Chodzi o konto Kaczyńskiego

"Kaczyński olewa wyroki sądów tak europejskich jak polskich" - napisał Radosław Sikorski na Twitterze. Szuka też odważnego komornika, który ściągnie 46 tys. zł od prezesa PiS.

Marek Domagalski: Kukiz przetestuje sądy pozwami

Nie wiem, czy Paweł Kukiz uzyska przeprosiny za przypisanie mu politycznej korupcji po sierpniowej reasumpcji przy Lex TVN, ale to okazja, by ten nowy reformator sądów poznał je na własnej skórze.

Sąd: były więzień Auschwitz musi szukać sprawiedliwości aż w Niemczech

Polski sąd uznał, że były więzień obozu koncentracyjnego pozew za użycie słów o „polskich obozach zagłady" powinien złożyć w Monachium.