7 tys. zł zadośćuczynienia dla demonstranta za zatrzymanie przez policję

Policjant zaczął go dusić, gdy schylał się, by podnieść Babcię Kasię podczas ulicznej demonstracji. Aktywista Dominik Berliński wygrał proces o zadośćuczynienie za szkody doznane w wyniku „niewątpliwie niesłusznego” zatrzymania.

Piotr Solarz: Mężczyzna, domniemany winny

Przyjęte w Hiszpanii rozwiązanie, które zapewnia szczególną ochronę jedynie kobietom, jest ewidentnym przykładem dyskryminacji ze względu na płeć.

Kaczyński wygrał z Sikorskim sprawę o ochronę dóbr osobistych

Radosław Sikorski ma przeprosić Jarosława Kaczyńskiego za twitterowy wpis, w którym przypisał jego bratu Lechowi przyczynienie się do katastrofy smoleńskiej - informuje Polska Agencja Prasowa. Sikorski zapowiedział już odwołanie od nieprawomocnego wyroku.

Ataki typu SLAPP należy piętnować

Potrzebujemy jasnych przepisów uniemożliwiających inicjowanie procesów sądowych, których celem jest zrujnowanie i uciszenie osób zaangażowanych w debatę publiczną – mówi Charlie Holt, angielski adwokat

Rosyjscy oligarchowie pozywają krytyków, by ich zrujnować i uciszyć

Próby wykorzystania brytyjskich sądów przez rosyjskich oligarchów są wręcz bezwstydne. Najbardziej jaskrawym przypadkiem jest proces wytoczony przez Jewgienija Prigożyna jednej z holenderskich organizacji - mówi Charlie Holt, angielski adwokat

Lex Kaczyński może zmienić medialne procesy

Aby po tej noweli obciążyć przegrywającego proces o ochronę dóbr osobistych wysokimi kosztami, trzeba będzie je wyczerpująco sądowi uzasadnić, a przeprosiny zejdą na plan dalszy - wskazuje adwokat Dariusz Pluta.

Czy opinia o niesmacznym jedzeniu może skończyć się w sądzie

Póki wyrażamy tylko własne zdanie na temat serwowanych w lokalu dań, nie można zarzucić nam zniesławienia jego właściciela.

Sąd: Nie ma zgody na tłumienie debaty publicznej przez lokalny biznes

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że nie można dopuszczać do inicjowania postępowań w stosunku do osób alarmujących o nieprawidłowościach.

Sąd Najwyższy: Nitek-Płażyńska nie musi przepraszać za nagrywanie Hansa G.

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną Natalii Nitek-Płażyńskiej i Reduty Dobrego Imienia w sprawie przeciwko jej byłemu pracodawcy, obywatelowi Niemiec Hansowi G.

Lichocka pozwała Budkę. W tle pieniądze na TVP i gest posłanki PiS

Joanna Lichocka, członkini Rady Mediów Narodowych i posłanka PiS, pozwała Borysa Budkę, wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Zarzuca mu, że jeszcze jako szef PO kierował działaniami partii, które miały poniżyć posłankę w oczach opinii publicznej - informuje branżowy portal press.pl.

Nowela KPC jak ekspres przeszła przez Senat. Lex Kaczyński odrzucone

Praktycznie bez dyskusji Senat przegłosował poprawki do liczącej ponad 100 zmian noweli Kodeksu postępowania cywilnego, która ma udrożnić sprawy cywilne.

Sąd: Immunitet posła ograniczył konstytucyjne uprawnienia obywatela

Brak możliwości pociągnięcia parlamentarzysty do odpowiedzialności cywilnej pozbawił inną osobę jej konstytucyjnego prawa – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Monika Olejnik wygrała w sądzie z TVP. Telewizja wyemituje przeprosiny sześć razy

Monika Olejnik ponownie wygrała w sądzie z TVP - sąd drugiej instancji podtrzymał w mocy wyrok, a tym samym zobowiązał stację do skierowania wobec dziennikarki przeprosin za materiały, które naruszały dobra osobiste kobiety.

W Piotrkowie Trybunalskim ruszył precedensowy proces ws. zmian klimatu

Aktywistka pozwała Skarb Państwa za naruszenie dóbr osobistych w związku z biernością wobec zmian klimatycznych. Domaga się konkretnych działań na rzecz ochrony klimatu, a także symbolicznego zadośćuczynienia w kwocie... 1 złoty.

Daniel Obajtek przegrał w sądzie z TVN. Poszło m.in. o majątek prezesa Orlenu

Prezes Orlenu - Daniel Obajtek - domagał się sprostowania słów posła Marka Sowy, które dotyczyły między innymi jego majątku. Sądy dwóch instancji oddaliły pozew.

Mimo prawomocnego wyroku nie mogą doczekać się przeprosin TVP

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej prawomocnie wygrała proces z Telewizją Polską. Terminy minęły, ale przeprosin brak.

Marek Domagalski: Kosztowne przeprosiny to droga donikąd

Procesy za publiczne wypowiedzi polityków czy dziennikarzy winny skupiać się na szybkim rozładowaniu sporu, a nie aptekarskim szukaniu prawdy czy trafności komentarzy.

Jest skarga nadzwyczajna ws. zadośćuczynienia dla wnuka za śmierć dziadka

Nie da się pogodzić z zasadą sprawiedliwości społecznej stanowiska sądu, by małe dziecko nie było w stanie odczuwać krzywdy - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który złożył skargę nadzwyczajną od wyroku, odmawiającego przyznania wnukowi zadośćuczynienia za śmierć dziadka.