Anna Nowacka-Isaksson: Bajki kością niezgody

Krytyka norm nie powinna dotyczyć najmłodszych dzieci – uważają Szwedzcy Demokraci.

Niemiecki sąd: właścicielka Porsche bez odszkodowania za jazdę „mniej prestiżowym” samochodem

Właścicielka Porsche domagała się odszkodowania, bo nie mogła korzystać ze swojego kabrioletu podczas urlopu i korzystała ze swojego drugiego – jej zdaniem mniej prestiżowego – auta. Sędziowie nie przyznali jej racji.

Wałęsa jednak musi przeprosić Kaczyńskiego. SN oddalił skargi obu

Sąd Najwyższy oddalił skargi kasacyjne Lecha Wałęsy i Jarosława Kaczyńskiego ws. o ochronę dóbr osobistych tego ostatniego. Prezes PiS pozwał byłego prezydenta za wypowiedzi, że Jarosław Kaczyński ponosi odpowiedzialność za katastrofę smoleńską.

RPO chce by Sąd Najwyższy odrzucił skargę nadzwyczajną Ziobry ws. smogu

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł, aby Sąd Najwyższy nie uwzględniał skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego. Chodzi o wyrok sądu, który uznał, że państwo naruszyło dobra osobiste mieszkańca Rybnika z powodu zanieczyszczenia powietrza w mieście i przyznał mu zadośćuczynienie.

TVP przegrała sprawę o "Inwazję LGBT". Ma przeprosić w "Wiadomościach"

Za emisję filmu atakującego osoby LGBT+ Telewizja Polska ma zapłacić 10 tys. zł odszkodowania na rzecz organizacji LGBT "Lambda Warszawa", a także wyemitować przeprosiny w głównym wydaniu „Wiadomości" - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie po rozpatrzeniu powództwa Kampanii Przeciw Homofobii.

Sąd: Jacek Karnowski ma przeprosić dziennikarzy TVN. W tle "Polscy neonaziści"

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że Jacek Karnowski, redaktor naczelny "Sieci", musi przeprosić autorów słynnego reportażu TVN "Polscy neonaziści" - donosi branżowy portal press.pl. Wyrok nie jest prawomocny.

Pietrzak o Tusku: To produkt germanizacji i rusyfikacji. Wypowiedzią zajmie się KRRiT

Jan Pietrzak w programie w TVP Info „#Jedziemy” powiedział o Donaldzie Tusku, że to „produkt germanizacji i rusyfikacji (…) potomek Bismarcka albo Stalina”. Teraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zajmie się sprawą po tym, jak otrzymała skargę indywidualną na tę wypowiedź - informuje portal wirtualnemedia.pl

Ile razy zadośćuczynić za mord

Rozprawa o rekordowe żądanie syna rtm. Witolda Pileckiego za stracenie jego ojca pokazała, że prokuratura i Skarb Państwa różnią się w tej sprawie, choć każde reprezentuje państwo.

Autor "Gomorry" stanie przed sądem za zniesławienie nowej premier Włoch

Roberto Saviano, włoski pisarz i dziennikarz, autor książki "Gomorra", stanie we wtorek przed sądem pod zarzutem zniesławienia premier Włoch Giorgi Meloni. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Piotr Kosmaty: Istota ludzka nie może być przedmiotem transakcji

Niewolnictwo, zakazane we wszystkich krajach świata, praktykowane jest wszędzie.

Bart Staszewski pozywa TVP. "Kłamstwa, manipulacje i brak bezstronności"

Bart Staszewski, działacz na rzecz środowisk LGBT, złożył pozew przeciwko TVP w związku z naruszeniem jego dóbr osobistych - donosi "Press".

Zastępczyni RPO: Osadzeni w więzieniach też mają swoją godność

Wśród dobrych zmian w przepisach o więźniach są i takie, które budzą nasz wielki niepokój – mówi Hanna Machińska, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich.

Lichocka chce głowy Budki za swój własny gest. Dziś ma zdecydować Sejm

Sejm ma się dziś zająć wnioskiem posłanki PiS Joanny Lichockiej o uchylenie immunitetu Borysowi Budce (KO). Lichocka chce złożyć prywatny akt oskarżenia przeciwko Budce za rzekome zniesławienie. Chodziło o pokazanie dziennikarzom jej zdjęcia z ławy sejmowej z ręką wykonującą gest powszechnie uznany za wulgarny.

Sąd o nazwaniu TVP "Gebelsowskimi mediami": krytyka ostra, ale usprawiedliwiona

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że prof. Wojciech Sadurski nie naruszył dóbr osobistych Telewizji Polskiej, pisząc na Twitterze, że "żaden demokrata, żaden polityk opozycyjny, nie powinien przekroczyć progu Gebelsowskich mediów".

Sąd o "tęczowej zarazie": słowa abp. Jędraszewskiego były obraźliwe

Sąd Apelacyjny w Krakowie oddalił, ale tylko ze względów formalnych, apelację od wyroku Sądu Okręgowego w tym mieście, który nie dopatrzył się naruszenia dóbr osobistych w słowach arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie''.

Obywateli czeka trudna walka o czyste powietrze

Sąd nie ma podstaw do nakazania rządowi konkretnych działań w sprawie klimatu, chyba że wynikają one z przepisów.

Marek Domagalski: Znana osoba mogła naruszyć prawo – test dla prasy i sędziów

Każdy uczestnik publicznego zdarzenia, tym bardziej znana osoba, traci wiele z prywatności. A jeśli wchodzi w rachubę przypisanie jej odpowiedzialności karnej, będzie ona dyskutowana bez czekania na wyrok.

Rafał Rozwadowski: Słowo słowu nierówne

Odpowiedzialność za słowo to przede wszystkim uczciwość wobec siebie i innych.