Filmowiec z Hollywood ukarany przez sąd w Bydgoszczy

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy wydał wyrok w sprawie amerykańskiego operatora filmowego, Matthew L., który w 2018 podczas festiwalu Camerimage zaatakował ratowników medycznych i policjantów.

Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują

Gdy umowa z bankiem zawiera abuzywne klauzule, nie można ich zastąpić innymi przepisami. Na te i inne ważne dla frankowiczów pytania odpowiedziała Izba Cywilna SN w czwartek wieczorem.

TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy

Polska ma zapłacić 7 mln euro - zdecydował w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To kara za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów.

Łatwiej do SN ze sportowymi dyscyplinarkami. Jest orzeczenie

Do skarg kasacyjnych od orzeczenia dyscyplinarnego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOl nie stosuje się tzw. przedsądu. Mają być więc merytorycznie rozpoznane.

Do jakiego sądu kierować pozew o rozwód? Sąd Najwyższy zdecydował

Sąd do którego trafi pozew rozwodowy ma zbadać czy jest właściwy, a jeśli nie to wskazuje ten właściwy lub występuje o to do SN.

Informację publiczną można upowszechniać w sieci

Polityczne prawo do informacji publicznej polega nie tylko na otrzymywaniu informacji i zapoznaniu się z nią, ale również na prawie do jej upowszechniania w dowolny sposób.

Polacy podsłuchiwani przez aplikację FBI. Jest wyrok

Sąd uznał, że skazanie na więzienie członków gangu, który rozpracować pomogła aplikacja sprzedawana pod przykrywką przez FBI, było zasadne. Obrona uważa jednak, że mogła ona działać podobnie jak Pegasus i umożliwić bezprawne podsłuchiwanie polskich obywateli.

Limitu bezgotówkowego przy kosztach nie można obejść przez kilka płatności

Limitu płatności bezgotówkowych, od którego zależy prawo do kosztów nie można obchodzić przez rozbijanie płatności na kilka faktur. Przy ramowej umowie o współpracę, należy do niej przyporządkować wszystkie płatności jako do jednej transakcji.

SN wydał uchwałę ws. kosztów adwokackich w e-sądzie

Zmniejszenie roszczenia między e-sądem a zwykłym nie zmniejsza wysokości kosztów, a pośrednio wynagrodzenia prawnika.

Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a

Rzecznik dyscyplinarny jednej z izb adwokackich jednak będzie musiał zapłacić ponad 23 tys. zł kary za niewdrożenie "środków technicznych i organizacyjnych", co skutkowało naruszeniem ochrony danych wskutek zgubienia pendrive'a. Sąd administracyjny oddalił skargę rzecznika na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w tej sprawie.

Czy zmienią się zasady sprzedaży produktów leczniczych bez recepty przez internet?

Państwa członkowskie nie mogą zakazać wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych OTC, gdyż przepis art. 85c Dyrektywy 2011/83/WE dopuszcza taki zakaz tylko w zakresie produktów leczniczych dostępnych na receptę (Rx) – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Status wspólnika sp. z o.o. wobec nabycia udziałów z majątku wspólnego

Udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.)nabyte (objęte) przez jednego małżonka ze środków pochodzących z majątku wspólnego wchodzą co prawda w skład tego majątku, jednakże wspólnikiem spółki staje się tylko małżonek będący stroną czynności prowadzącej do nabycia (objęcia) udziałów.

Czy dane tajnych współpracowników SB można publikować w internecie? Jest wyrok

Dane osoby, którą Instytut Pamięci Narodowej uznał za byłego tajnego agenta SB, nie mogą być dowolnie publikowane w internecie - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Takie działanie wykluczać mogą przepisy RODO i zapisy konstytucji.

Zwolnienie za mniejszą dyspozycyjność – czy szef dopuszcza się dyskryminacji?

Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia.

Radny dorabiał na chorobowym. Sąd Najwyższy: nie straci zasiłku

Sąd Najwyższy przyjął, że jeżeli celem, w jakim ubezpieczony wykonuje pracę przynoszącą zarobek nie jest zapewnienie sobie równoległego do zasiłku chorobowego źródła utrzymania, to trudno takiemu dodatkowemu zajęciu, podejmowanemu w czasie zwolnienia lekarskiego, przypisać charakter "wykonywania pracy zarobkowej", które może pozbawiać prawa do zasiłku chorobowego. Konieczne jest bowiem uwzględnienie istoty prawa do zabezpieczenia społecznego, którą jest zapewnienie ochrony socjalnej w sytuacji wystąpienia określonego ryzyka ubezpieczeniowego. Praca zarobkowa to wszelka aktywność przynosząca zarobek, podejmowana w sposób "zawodowy", mająca cechy stałego, regularnego dostarczania środków utrzymania. Tylko taka praca powinna stanowić tytuł ubezpieczenia chorobowego, czyli alternatywę dla świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Przykładem pracy niezarobkowej może być praca społeczna, czyli aktywność podejmowana dla dobra ogółu, wykonywana poza zajęciami zawodowymi. Oznacza to, że w okresie stwierdzonej niezdolności do pracy i pobierania zasiłku chorobowego, ubezpieczony może wykonywać pewne prace, nie ryzykując utraty prawa do zasiłku, pod warunkiem że prace te nie mają charakteru zarobkowego.

Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna

Państwo ma prawo ograniczać ustawą zakres własności ze względu np. na bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.

Jeden sędzia orzeka o spadku. Uchwała trzech sędziów Sądu Najwyższego

Apelację w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku rozpatruje sąd w składzie jednego sędziego, niezależnie od wartości dziedziczonego majątku.

Sędzia chciał awansować, ale czy głosował na siebie? SN wydał wyrok

Starający się o awans łódzki sędzia, który nie wyłączył się widocznie od opiniowania własnej kandydatury do sądu okręgowego nie poniesie za to odpowiedzialności.