Sąd Najwyższy uwzględnił kasację ws. kar za wstęp do Puszczy Białowieskiej

Sąd Najwyższy uwzględnił pierwszą z kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie osób ukaranych za naruszenie zakazu wstępu do Puszczy Białowieskiej podczas wycinki w 2017 r.

Sąd Najwyższy: Nie każ sądowi szukać adresu

Trójka sędziów SN pyta szerszy skład o wymogi formalne skargi kasacyjnej, w tym obowiązek podania w niej adresu i PESEL.

Rozdzielność majątkowa: Fiskus ma sprawdzić, który kto płaci podatek od nieruchomości

Jeśli podatnicy podnoszą, że umownie wyłączyli wspólność małżeńską, to urzędnicy muszą to sprawdzić, a nie kierować się tylko zapisami w ewidencjach.

Jaki zwrot za pełnomocnika dla małżonków?

Dwoje powodów wygrało z bankiem. Czy sąd ma zasądzić każdemu z nich wydatek na adwokata? – pyta szczeciński sąd.

Sąd: Filharmonia musi chronić słuch muzyków

Słuch muzyków grających w orkiestrze symfonicznej w filharmonii musi być chroniony, mimo specyfiki ich pracy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

Wincenty Witos uniewinniony. Wyrok SN ws. procesu brzeskiego

Sąd Najwyższy uniewinnił w czwartek Wincentego Witosa i 9 innych dawnych liderów PSL i PPS. To efekt kasacji złożonej przez Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich w 2020 r

Sąd: firmie nie wolno dowolnie zmieniać wysokości odprawy

Jeśli spółka nie dojdzie do porozumienia z pracownikami, to bez względu na trudną sytuację finansową musi zapłacić tym przechodzącym na emeryturę.

Niepewny dług? Windykator musi wstrzymać działania

Dalsze prowadzenie windykacji bez wyjaśnienia wątpliwości co do istnienia dochodzonej wierzytelności jest nadużyciem i narusza dobra osobiste dłużnika – uznał Sąd Okręgowy w Warszawie.

Zakaz prowadzenia pojazdów: sąd może najwięcej

Organ administracji nie powinien rozszerzać ani zawężać sądowego zakazu prowadzenia pojazdu. Prawo jazdy można cofnąć tylko na ściśle wskazany okres.

Po 5 latach nie da się odzyskać niesłusznie wpłaconego PIT

Podatnik może składać tyle korekt deklaracji, ile chce, ale tylko do upływu terminu przedawnienia podatku, którego dotyczą.

Drażnienie lub płoszenie zwierzęcia w orzecznictwie sądów

Umieszczenie czynu zabronionego, sprowadzającego się do drażnienia lub płoszenia zwierzęcia, w kodeksie wykroczeń, a także ocena surowości/braku surowości sankcji karnych może wywoływać rozbieżne opinie.

"Emmentaler" nie tylko dla serów ze Szwajcarii. Wyrok Sądu UE

Nazwa "emmentaler" nie może być chroniona jako unijny znak towarowy w odniesieniu do serów - orzekł Sąd Unii Europejskiej. Decyzja nie ucieszy Szwajcarów, którzy chcieli zastrzec ją dla swoich serów.

Meta Platforms przegrała bitwę z Komisją Europejską w Sądzie UE

Sąd Unii Europejskiej orzekł w środę, że wnioski organów antymonopolowych UE o udzielenie przez Meta Platforms Inc (dawniej Facebook) informacji z zakresu ochrony konkurencji były uzasadnione.

Zapłata biegłym to nie zysk ich firm

Przychody inspektora nadzoru budowlanego za wykonanie zadań zleconych mu przez sądy czy prokuraturę w PIT należy zakwalifikować do działalności wykonywanej osobiście, nawet gdy prowadzi działalność.

Spółka nie chciała być uznawana za poplecznika działań Rosji. Sąd zdecydował

Kwestie wizerunkowe czy straty finansowe to nie powód, żeby firma nie została wpisana na listę osób i podmiotów wspierających agresję reżimu na Ukrainę – orzekł NSA.

Szpital nagrywał operacje bez zgody pacjentów - jest wyrok sądu

Monitoring w sali operacyjnej narusza prawo pacjenta do intymności i godności.

Przez umowę z firmą preferencji dla programisty nie będzie

W przypadku obowiązywania pomiędzy pracodawcą a pracownikiem - twórcą wykonującym programy komputerowe zasad nabywania do niego praw majątkowych, nie ma możliwości zastosowania 50 proc. kosztów.

WSA: Samorząd ma prawo do 100 proc. korzyści

Budowa i funkcjonowanie targowiska są realizowane przez gminę z zamiarem wykorzystania go do czynności opodatkowanych, więc przysługuje jej pełne odliczenie podatku.