Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN

Praca na stanowiskach związanych z nadzorem i kontrolą nad ruchem zakładu górniczego nie zawsze może zostać uwzględniona w stażu uprawniającym do emerytury górniczej - uznał Sąd Najwyższy.

Kierowcy muszą wiedzieć o opłacie dodatkowej za parkowanie

Kwestia powiadamiania lub niepowiadamiania o obowiązku uiszczenia opłaty dodatkowej przed przesłaniem upomnienia powinna wynikać z regulacji dotyczącej sposobu uiszczenia opłaty, zawartej w uchwale.

Rata leasingowa samochodu osobowego jako koszt w PIT

Część odsetkowa opłaty wynikającej z umowy leasingu samochodu osobowego, w przeciwieństwie do części kapitałowej opłaty, stanowi w całości koszt uzyskania przychodów podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja

Sąd Okręgowy w Olsztynie przyznał w piątek Agnes Trawny odszkodowanie za ziemię utraconą po wyjeździe do RFN w latach 70. Pieniądze musi wypłacić Skarb Państwa tj. Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Pełnomocnik Mazurki zapowiedział jednak apelację.

Sąd: kancelaria odszkodowawcza musi zapłacić karę. Naruszyła RODO

Pozyskując od osoby dane o jej stanie zdrowia konieczna jest jej wyraźna zgoda - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, i podtrzymał karę nałożoną na kancelarię odszkodowawczą Pionier za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych (RODO).

TSUE: pytania z Polski o wykonanie wyroków neo-sędziów są niedopuszczalne

Niedopuszczalne są pytania polskiego sądu o skutki powołania sędziów na wniosek neo-KRS - uznał w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Ile zarobi adwokat lub radca w hybrydowym procesie? Jest uchwała SN

W sprawie zainicjowanej e-pozwem, a rozstrzygniętej potem w zwykłym sądzie przyznaje się jedną opłatę za czynności pełnomocnika.

Konsultacje związkowe czasem trzeba powtórzyć

Pracodawca musi ponowić indywidualne konsultacje ze związkami zawodowymi, jeżeli pracownik uzyskał ochronę stosunku pracy, zanim otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę.

Co dalej z reprywatyzacją? Przełomowe orzeczenie sądu

Nabywca roszczeń dekretowych od byłego właściciela czy jego spadkobiercy nie ma szans na odzyskanie gruntu warszawskiego. Nie jest bowiem w ogóle stroną postępowania dekretowego - uznał siedmioosobowy skład NSA.

Ważny wyrok Strasburga ws. walki ze zmianami klimatycznymi

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Szwajcaria, nie wdrażając odpowiednich praktyk i regulacji mających przeciwdziałać zmianom klimatu, naruszyła prawa człowieka. Wyrok jest ważny również dla Polski.

Sąd Najwyższy: młody medyk może liczyć na ulgi w składkach ZUS

Lekarz, który w ramach działalności współpracuje z podmiotem medycznym, gdzie odbywał staż, może korzystać z preferencji w należnościach do ZUS – uznał skład siedmiu sędziów SN w uchwale.

Skatował 17-latka. Sąd złagodził wyrok, bo nie bił, by zabić

Sąd Apelacyjny w Poznaniu złagodził wyrok skazujący 22-letniego Dawida F. za zabicie młodszego o dwa lata kolegi w listopadzie 2021 roku. Sąd uznał, że nie było to zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem.

Czy po wyroku TSUE trzeba wznowić postępowanie w Polsce? Wyjaśnił to sam TSUE

Państwa członkowskie UE nie mają obowiązku zapewnienia nadzwyczajnych środków prawnych służących wznowieniu zakończonego postępowania w następstwie wydania przez TSUE wyroku. Także wtedy, gdy pozwoliłoby to naprawić sytuację niezgodną z prawem Unii - uznał we wtorek Trybunał w Luksemburgu.

Rodzicom należy się zwrot nie tylko za dowóz dzieci

Przepisy kompetencyjne nie powinny być interpretowane zarówno w sposób rozszerzający, jak i zawężający. WSA wydał wyrok ws. zwrotu kosztów za dowóz dzieci.

NSA wydał bardzo ważny wyrok ws. systemu blokowania rachunków bankowych

Skarbówka nie może ukarać banku za nieterminowe raportowanie do STIR, bo ustawodawca tego nie przewidział.

Świadczenia fundacji rodzinnej opodatkowanie niezależnie od źródła

Fundacja rodzinna podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie tylko w przypadku wypłaty świadczeń z osiągniętego zysku, ale również w sytuacji wypłaty ich ze środków przekazanych fundacji przez fundatora.

Wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą a estoński CIT

Wydatki poniesione na wynajem loży na stadionie nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Choć naruszył obowiązki, to dostanie odszkodowanie za dyscyplinarkę

Firma musi zapłacić odszkodowanie pracownikowi, którego zwolniła dyscyplinarnie za udostępnienie w mediach społecznościowych postu promującego jej konkurenta – zdecydował sąd.