Minister obiecuje podgląd cen transakcyjnych, eksperci: ale to już jest

Minister rozwoju Waldemar Buda zapowiedział, że w 2024 r. jego resort chce uruchomić stronę internetową z podglądem cen transakcyjnych mieszkań z podziałem na miejscowość, dzielnicę i metraż. Eksperci pytają, po co, skoro takie narzędzia już są.

Już za miesiąc duże zmiany w świadectwach charakterystyki energetycznej

Ministerstwo Rozwoju podkreśla, że sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej nie jest wcale nowym wymogiem, ale w związku z wchodzącą w życie od 28 kwietnia nowelizacją przepisów pojawiło się wokół tego tematu wiele pytań i wątpliwości.

Bunt spółdzielni. Nie chcą robić kampanii wyborczej rządzącym

Ministerstwo Klimatu w ustawie z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła zaszyło wzór zawiadomienia wskazującego, że rząd zadbał o ochronę odbiorców przed wzrostem kosztów energii. Teraz za każdym razem, gdy URE zmieni taryfy za energię, spółdzielnie muszą takie pismo rozsyłać, czy się to im podoba, czy nie.

Polska idzie na rekord z fotowoltaiką na blokowiskach. Resort pokazał dane

W niecałe dwa miesiące od uruchomienia naboru na dotacje do instalacji fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych złożono 512 wniosków o dofinansowanie opiewających w sumie na kwotę wsparcia ponad 31,7 mln zł. Wartość planowanych inwestycji wynosi 79,8 mln zł - informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Decyzję o pozwoleniu na budowę można zmienić

Wniosek o zmianę decyzji o pozwoleniu na budowę można złożyć zarówno wówczas, gdy roboty budowlane nie zostały jeszcze rozpoczęte, jak i wtedy, gdy inwestycja jest w trakcie realizacji. Z wnioskiem tym występuje inwestor, który wcześniej uzyskał pozwolenie na budowę.

Naukowcy o nowym podatku: właściciele kilku M mogą spać spokojnie

Danina od trzech czy pięciu lokali, wprowadzona nawet w ekspresowym trybie, będzie nieściągalna. Właściciele kilku M mogą zatem spać spokojnie – uważają naukowcy.

Rafał Dębowski: Kto marzy o niebieskich parkingach

Może nikt w ministerstwie nie pomyślał, że dopiero jedenasty samochód musi stać dalej od okien?

Zmora frankowiczów na wokandzie

Poszerzony skład SN ma zbadać, czy kluczowy obecnie dla klientów banków problem, tzw. prawo zatrzymania, nie burzy ich konsumenckiej ochrony.

Frankowicze pozywają grupowo Skarb Państwa. Sąd podjął ważną decyzję

Pozew grupowy „frankowiczów” przeciwko Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego i Skarbowi Państwa został prawomocnie przyjęty do rozpoznania - poinformowała kancelaria prawna Radosław Górski i Wspólnicy.

Nie tylko kapliczki ochronią przed dodatkowymi kosztami

Właściciele i zarządcy wszystkich zabytków, zarówno tych wpisanych do rejestru, jak i do gminnej ewidencji, mogą zignorować obowiązek sporządzenia świadectwa energetycznego.

Od 2028 roku będzie obowiązek montowania paneli fotowoltaicznych

Parlament Europejski przyjął we wtorek tzw. dyrektywę budynkową, która określa wprowadzenie od 2028 roku obowiązku montowania instalacji fotowoltaicznych na dachach nowych budynków.

TSUE: Nie można ratować umowy kredytowej wbrew frankowiczowi

Ochrona konsumentów nie jest ograniczona do okresu wykonania umowy, lecz obowiązuje również po wykonaniu umowy, czyli także do rozliczeń konsumenta z bankiem - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Bezpieczny kredyt na pierwsze mieszkanie idzie do Sejmu

Kredyt na pierwsze mieszkanie i Konto Mieszkaniowe, to dwa instrumenty finansowe, jakie przyjęła Rada Ministrów. Osoby do 45 roku życia będą mogły od 1 lipca br. zaciągnąć kredyt ze znaczącą pomocą państwa. Program będzie realizowany do 2027 r.

Od 2028 r. wszystkie nowe budynki mają być zeroemisyjne

We wtorek Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, które mają przyspieszyć tempo renowacji budynków, zmniejszyć zużycie energii i obniżyć emisje gazów cieplarnianych.

Mateusz Janion: Jak dogonić znikające hipoteki

Hipoteka wykreślona bez ważnej podstawy prawnej wygasa po upływie dziesięciu lat od dnia wykreślenia.

Kredyt 2 proc. na pierwsze mieszkanie coraz bliżej

Rząd zajmie się jutro ustawą w ramach, której realizowany będzie program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”

Lokatorzy nie zgadzają się na podwyżki czynszu. Pozywają TBS

Przed Sądem Rejonowym w Toruniu ruszył proces w sprawie uznania za bezzasadną podwyżki czynszu ustalonej przez Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. dla mieszkańców osiedla Jar. Opłaty wzrosły o ok. 37 proc.

Sąd: Nieczystości nie mogą trafiać do ziemi czy instalacji deszczowej

Właściciel nieruchomości musi ją wyposażyć w szambo lub przydomową oczyszczalnię, gdy budowa kanalizacji nie ma sensu, czy jest dopiero w planie.