Zabytki w Polsce sypią się i płoną. Zaniedbania bywają celowe

Dawne dwory i wille są niszczone. Nie zawsze to dzieło czasu czy przypadku. Przepisy nie są właściwie egzekwowane.

Spółdzielcy dalej bez odpowiedniej pomocy od rządu ws. ogrzewania

Rządowy projekt okazuje się bublem prawnym. Tak spółdzielcy ocenili założenia do ustawy, która ma pomóc mieszkańcom spółdzielni i wspólnot płacić niższe rachunki za ogrzewanie gazem.

Arkadiusz Turczyn: Zakaz immisji

Ochrona przed częstym zjawiskiem, jakim są immisje, jest wielowymiarowa. W zależności od konkretnej sytuacji, szeroko pojętej intensywności naruszenia, od strony karnoprawnej możemy niekiedy mówić o nękaniu, naruszeniu prywatności, rozstroju zdrowia, uszczerbku na zdrowiu. Administracyjnoprawnie uwzględnić należy chociażby aspekty ochrony środowiska. W tych przypadkach osoba dotknięta określonym zachowaniem musi jednak liczyć na zrozumienie i chęć podjęcia czynności przez organy ochrony prawnej. W zakresie cywilnoprawnym – swobodniejszym w korzystaniu, choć nie zawsze tak samo skutecznym jak publicznoprawne sankcje – mamy do czynienia z wyraźnym zakazem immisji, niemniej z uwagi na trudności w konstrukcji roszczenia, zwłaszcza od strony podmiotowej, przychodzi nam też z pomocą judykatura.

Postępowania frankowe nie muszą trwać latami

Jest wiele sposobów przyśpieszenia procesów frankowych przez sędziów i pełnomocników – wskazują występujący w nich prawnicy.

Prof. Jerzy Jankowski: Pomoc publiczna to tylko wymówka dla rządu

Nie chodzi o to, kto ma rację, ale o to, że ludzie będą mogli zostać objęci pomocą. Koszty polityczne poniosą ci, którzy uważają, że naród to idioci – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Jerzy Jankowski, prezes Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.

Sąd frankowy zablokowany. "Na pierwszą rozprawę trzeba będzie czekać 6-7 lat"

Za chwilę na pierwszą rozprawę trzeba będzie czekać sześć–siedem lat – ostrzega sędzia Piotr Bednarczyk, wiceszef XXVIII Wydziału Cywilnego SO w Warszawie.

KE: polski rząd nie chroni spółdzielców przed podwyżkami cen gazu, a może

Komisja Europejska obaliła teorię rządu o bezprawnej pomocy dla użytkowników ciepła systemowego.

Umowa dożywocia nie przekreśla prawa do świadczenia

Umowa dożywocia wiążąca niepełnosprawną matkę i brata nie wyklucza przyznania córce świadczenia pielęgnacyjnego.

Frankowiczka pożyczyła 400 tys., ma oddać 700 tys. zł. SN uwzględnił skargę

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną RPO i uchylił nakaz zapłaty 700 tys. zł, który sąd wydał bez dokonania analizy umowy kredytu pod kątem istnienia niedozwolonych postanowień.

Spółdzielnie walczą z podwyżkami. Polska nie pomogła, liczą na Unię

Przyłączone do sieci ciepłowniczych spółdzielnie mieszkaniowe chcą być tak samo traktowane jak te, które używają własnych kotłów gazowych. W Polsce odbiły się od muru obojętności. Poszły więc do Komisji Europejskiej.

Wakacje kredytowe. Rzecznik dał wzór kredytobiorcom

Banki nie zawsze prawidłowo reagują na wnioski o udzielenie odroczenia spłaty rat kredytu hipotecznego. Na przykład niektóre nie chcą przyjmować wniosków na papierze. Rzecznik Finansowy opublikował wzór takiego wniosku, który banki powinny honorować.

Kiedy wygasa zobowiązanie podatkowe

Jedynie podatnik może dokonać skutecznej zapłaty podatku, gdyż jest to świadczenie, którego w drodze czynności cywilnoprawnych nie można przenieść na inną osobę niż podatnik, nawet za jej zgodą.

Rządowy program mieszkaniowy nie sprostał wymaganiom rynku

Do tej pory nie udało się przedstawić pomysłów na rozwiązanie problemów lokalowych Polaków. Kolejne próby mają być podjęte jesienią.

Ciepłe mieszkanie: można dostać do 40 tys. zł na lokal w bloku lub kamienicy

Właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych, głównie w kamienicach, mogą już wypełniać deklaracje w nowym, rządowym programie dopłat na wymianę kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej lokalu.

Nie masz prądu? Staraj się o bonifikatę lub odszkodowanie

Dostawcy energii muszą poinformować o przerwach w jej dostawie. Ci, którzy nie dopełnią tego obowiązku, muszą się liczyć z karami, jakie może nałożyć prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Sejm przegłosował. Koniec z ubezpieczeniem pomostowym od wpisu hipoteki

Banki zwrócą marżę pobieraną od kredytobiorców w oczekiwaniu na wpis do księgi wieczystej. Nowela czeka już tylko na podpis prezydenta.

Więcej uprawnień dla nabywców lokali od 1 lipca

Nowa ustawa deweloperska reguluje m.in. zasady zawierania umów rezerwacyjnych. Określa też obowiązki związane usuwaniem wad lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Warszawski Mordor miejscem do zamieszkania. Trwają prace nad ustawą

Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się ustawą ułatwiającą przekształcanie opustoszałych biurowców i galerii na cele mieszkaniowe.