Nie wolno przymykać oczu na wady budynku

Jeśli organ nadzoru budowlanego stwierdzi, że stan obiektu lub jego użytkowanie zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi, nie tylko ma prawo, ale obowiązek wydać decyzję nakazującą usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.

Zasady gospodarki leśnej

Celem gospodarki leśnej jest zachowanie, powiększanie i ochrona terenów leśnych. To z perspektywy tego celu należy interpretować przepisy ustawy o lasach.

Ministerstwo Klimatu wprowadza zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Od 14 czerwca 2024 r. pompy ciepła montowane w ramach programu „Czyste Powietrze” będą kosztem kwalifikowanym tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne będą potwierdzone wpisem na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) - taką zmianę zapowiedziało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Sprzedali odziedziczone mieszkanie. Zapędy fiskusa musiał zastopować sąd

Rozszerzenie wspólnego majątku małżonków o mieszkanie spadkowe jednego z nich nie jest nowym nabyciem dla drugiego. Po takiej operacji nieruchomość można sprzedać od razu bez PIT, o ile spadkodawca miał ją dłużej, niż 5 lat.

Nie każdy zagraniczny akt notarialny jest skuteczny w Polsce. Sąd Najwyższy tłumaczy

Lepiej sprawdzić moc obcego aktu notarialnego przed jego sporządzeniem, jeśli ma wywoływać skutki prawne w Polsce. Sąd Najwyższy wyjaśnia dlaczego.

Przegapiłeś PIT-39 za sprzedaż mieszkania? Złóż czynny żal

Sprzedaż mieszkania trzeba z reguły wykazać w zeznaniu rocznym. Czy można uniknąć kary za jego niezłożenie? Tak.

Jak kupić dom w Hiszpanii? Krok po kroku prawne formalności wyjaśnia adwokat

W jaki sposób w Hiszpanii nabywa się nieruchomość od dewelopera, a jak z „drugiej ręki”? Czy i jak płaci się zadatek? Kiedy podpisuje się akt notarialny? Co należy sprawdzić, aby uniknąć dodatkowych kosztów? Hiszpańska adwokat tłumaczy formalności krok po kroku.

Ekspert: Polaków nie stać na dyrektywę budynkową

Finansowo nie jesteśmy zupełnie przygotowani na przeprowadzenie tak dużych remontów. Obawiam się, że generalnie polskiego społeczeństwa w tej chwili nie jest stać na wdrożenie dyrektywy budynkowej - stwierdził w rozmowie z Bussines Insiderem Mariusz Łubiński.

Zamiast klasztoru ma powstać pensjonat. Mieszkańcy i burmistrz Zakopanego są zszokowani

Siostry Karmelitanki chcą się przeprowadzić w spokojniejsze miejsce. Aktualny burmistrz Łukasz Filipowicz podkreśla, że klasztor jest w Zakopanem praktycznie od zawsze, więc jest zaskoczony możliwością stworzenia w tym miejscu pensjonatu.

Jak kupić dom za granicą? Poradnik. Przepisy i wszelkie formalności w Hiszpanii

Czy szukając domu w Hiszpanii, koniecznie trzeba korzystać z agencji nieruchomości? Na jakie przepisy zwrócić uwagę, wybierając lokalizację? W jakim regionie najłatwiej będzie zdobyć licencję na wynajem mieszkania, a także gdzie najczęściej pojawiają się okupas? I jakie formalności są wymagane przy zawieraniu umowy nabycia nieruchomości w Hiszpanii?

Jakie warunki musi spełnić użytkownik wieczysty nieruchomości niemieszkalnej, by stać się jej właścicielem?

Użytkownicy wieczyści mogą żądać sprzedaży gruntów wykorzystywanych na cele inne niż mieszkalne. Kto może wystąpić z takim żądaniem i jakie warunki powinien spełnić? Do kiedy należy złożyć wniosek o wykup nieruchomości na własność?

Teresa Siudem: Przekształcenia własnościowe – bariery dla firm

Użytkownicy wieczyści nieruchomości niemieszkalnych mogą występować z żądaniem ich wykupu na własność, ale... nie wszyscy. Są też problemy z interpretacją przepisów.

Sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji publicznej

Egzekucja z nieruchomości prowadzona jest pod nadzorem sądu. Składa się z kilku etapów, jest skomplikowana i wymaga wyłożenia przez wierzyciela zaliczek na pokrycie wydatków gotówkowych. Licytacja publiczna nieruchomości może być przeprowadzona w trybie zwykłym lub elektronicznym.

„Policja budowlana” musi działać w zakresie swoich uprawnień

Gdy roboty budowlane wykonywane są zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym oraz warunkami decyzji o pozwoleniu na budowę, organy nadzoru budowlanego nie mają prawa ingerować w sposób władczy.

Więcej drewna i mniejsze odległości między budynkami? Zmiany w prawie budowlanym

Sprawa mierzenia odległości budynku od granicy działki zostanie doprecyzowana, co dotychczas było różnie interpretowane przez urzędników.

Maciej J. Nowak: Niewykorzystany potencjał planowania

Plany zagospodarowania powinny ograniczać konflikty, zapewniając szeroką ochronę szczególnie istotnym walorom przestrzennym: przyrodniczym, zabytkowym, klimatycznym.

Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności

Przesłanką ustanowienia służebności (droga konieczna) nie jest zapewnienie łatwiejszego korzystania z nieruchomości lub plany inwestycyjne, lecz jej niezbędność.

Wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką

Hipoteka wygasa co do zasady wraz z wygaśnięciem zabezpieczonej wierzytelności.