SN korzystnie dla frankowiczów: tryb nakazowy też wymaga zbadania

Pozew przeciw frankowiczowi sąd powinien skierować do zwykłego postępowania, aby konsument mógł przedstawić argumenty i dowody dla oceny abuzywnego charakteru postanowień umowy.

Gminne pustostany do remontu

Władze lokalne będą mogły liczyć na finansowe wsparcie, aby w nieużytkowanych lokalach można było zamieszkać.

Przekształcenie użytkowania podlega określonym regułom

Osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, jest obowiązana do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty z tytułu tego przekształcenia.

Anna Wojda: Pastujemy na różowo

Pomysły na podatek od pustostanów pojawiają się co jakiś czas. W różnych wersjach i postaciach. W końcu rząd potrzebuje pieniędzy. Tyle że nie potrafi zdecydować, z czyjego portfela je wyciągnąć.

Karuzela z pustostanami. Morawiecki przyznał, że rząd planuje interwencje

Rząd rozważa obłożenie daniną funduszy inwestujących w nieruchomości, chociaż w grudniu się tego wypierał.

Rząd przyjął projekt ustawy ws. pomocy dla złotówkowiczów

We wtorek Rada Ministrów przyjęła zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego program pomocy kredytowej, zakładający m.in. wakacje kredytowe czy dopłaty do rat.

Po publikacji "Rz": Morawiecki zaprzecza informacji o nowym podatku, ale...

Nad podatkiem od pustych mieszkań nie pracujemy - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej w Świerczach. Jak jednak zaraz dodał, rząd zastanawia się, co zrobić z "firmami, funduszami, które kupują po 100 albo po 500 czy nawet 1000 mieszkań."

Kto może „otworzyć” plan miejscowy

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (m.p.z.p.) są aktami prawa miejscowego, które budzą duże zainteresowanie mieszkańców gmin.

Skargi nadzwyczajne Ziobry: Sąd Najwyższy wydał dwa wyroki ws. frankowiczów

Sąd Najwyższy uwzględnił dwie z piętnastu dotychczas skierowanych przez Prokuratora Generalnego skarg nadzwyczajnych mających na celu ochronę praw „frankowiczów” i uchylił w całości zaskarżone nakazy zapłaty.

Rząd PiS pracuje nad nowym podatkiem. Od pustych mieszkań

Polacy mieliby płacić podatek od niewykorzystanych lokali mieszkalnych, od trzeciego i kolejnego z posiadanych.

Nowa ustawa deweloperska: o czym przedsiębiorca musi pamiętać

1 lipca br. wchodzi w życie nowa ustawa deweloperska. Zmieni ona sytuację deweloperów poszerzając ich obowiązki informacyjne, ciężary finansowe czy zakres dokumentów, którymi muszą dysponować na etapie rozpoczęcia sprzedaży. Na jakie zagadnienia powinni zwrócić szczególną uwagę i na jakie problemy się przygotować?

Adwokat skazany na bezwzględne więzienie za szkody w spółdzielni

Siedem osób usłyszało wyroki skazujące w procesie ws. afery Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Warszawie. Dwoje oskarżonych, w tym członek zarządu i adwokat obsługujący spółdzielnię, zostało skazanych na kary bezwzględnego pozbawienia wolności.

Nieprawdziwe dane posłużyły do zmiany przepisów o zakupie mieszkania

Polski Związek Firm Deweloperskich zweryfikował informacje o upadłościach deweloperów, podawane przez UOKiK przy okazji procedowania ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego.

Prezes UOKiK wydał ważne stanowisko ws. spłaty kredytów hipotecznych

Jeśli spłacasz całkowicie lub nadpłacasz kredyt hipoteczny, który wziąłeś po 21 lipca 2017 r., bank musi się z tobą rozliczyć z opłat pobranych w związku z zawarciem umowy - stwierdził w najnowszym stanowisku Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W Sądzie Najwyższym ruszyła akcja frankowa. Na razie niejawnie

Prawnicy i frankowicze czekają na informacje z Sądu Najwyższego w związku z serią spraw o kredyty walutowe.

Masz nowy dom? Możesz dostać nawet 21 tys. zł na pompę ciepła

Można już składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym. W programie „Moje Ciepło” przewidziane są dotacje od 7 do nawet 21 tys. zł. Budżet wynosi 600 mln zł.

Problem deweloperów, czyli projekt ustawy, który nie chce powstać

Rynek i deweloperzy czekają na ustalenie zasad inwestowania w lokale na wynajem. Ale resort finansów jest ostrożny. Obawia się wzrostu cen mieszkań.

Ze „śpiącymi” policjantami można skutecznie walczyć w sądzie

Nowa organizacja ruchu może utrudniać wykonywanie prawa własności domu – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.