Z tego tekstu dowiesz się:
- czy można eksmitować rodzinę z dziećmi
- komu może wstąpić do umowy najmu w miejsce zmarłego najemcy
- kto może starać się o najem lokalu komunalnego w Warszawie
- czy możliwa jest eksmisja na bruk
- komu sąd musi przyznać prawo do lokalu socjalnego
Podczas debaty kandydatów na Prezydenta RP w telewizji publicznej Karol Nawrocki zarzucił Rafałowi Trzaskowskiemu, że miasto Warszawa złożyło pozew eksmisyjny do rodziców sześcioletniego dziecka i tegoż dziecka. Z kolei część prawicowych mediów pisze, że rodzinie grozi eksmisja na bruk. Co mówią przepisy?
Komu przysługuje prawo do wstąpienia do umowy najmu w miejsce zmarłego najemcy?
W omawianym przypadku najemcą lokalu komunalnego była babcia mężczyzny. A katalog osób, które mogą wstąpić w stosunek najmu po śmierci najemcy jest uregulowany ustawowo. Zgodnie z art. 691 kodeksu cywilnego, może to być:
- małżonek, który nie jest współnajemcą lokal
- dzieci najemcy i jego współmałżonka oraz inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych
- osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą (przy czym nie należy mylić wspólnego pożycia z tworzeniem wspólnego gospodarstwa domowego).
Zgodnie z art. 691 § 3 w razie braku takich uprawnionych stosunek najmu mieszkania wygasa. W takim przypadku osoba, która faktycznie mieszka w lokalu komunalnym, musi zawrzeć umowę najmu, przy czym musi spełnić kryteria uprawniające do najmu takiego mieszkania.