Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na sali obrad Sejmu w Wars Praca, Emerytury i renty

Sejm uchwalił: renta wdowia w wersji skąpej

Renta wdowia będzie wypłacana od 1 lipca 2025 r. w wysokości 100 proc. własnej emerytury i 15 proc. świadczenia zmarłego małżonka. Wzrośnie dopiero w 2027 r.

Czy informatorów możemy powszechnie nazywać sygnalistami?

Wątpliwości pojawiające się w związku z tym, że ustawa o ochronie sygnalistów jeszcze nie obowiązuje rozwiewa radca prawny dr Dominika Dörre-Kolasa, partner w Kancelarii Raczkowski sp.k.

Prawo autorskie doszlusowało do XXI wieku. Jest decyzja Sejmu

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, uprawniająca twórców do otrzymywania tantiem za wykorzystywanie treści online, czeka na podpis prezydenta.

Michał Zacharski: Areszt w państwie prawa. Chodzi nie tylko o immunitet

Skoro Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało nowelizację przepisów o tymczasowym aresztowaniu, co ma prowadzić do zmiany nieprawidłowej praktyki aresztu, może niezastosowanie go wobec byłego wiceministra byłoby dobrym początkiem? – pisze adwokat Michał Zacharski, dr nauk prawnych.

Nergal i znieważenie godła. Prokuratura wycofała akt oskarżenia

Prokuratura wycofała akt oskarżenia wobec Nergala. Muzyk oraz jego dwaj współpracownicy mieli dopuścić się znieważenia polskiego godła.

To ten sędzia podejmie decyzję ws. Romanowskiego. Są kontrowersje

Odwołanie Prokuratury Krajowej od decyzji o odmowie aresztu dla byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego rozpozna Przemysław Dziwański. To tzw. neo-sędzia zdecyduje, czy posła PiS chroni immunitet z Rady Europy.

3 miliardy zł na onkologię i psychiatrię. Ale czy wyłącznie?

Kwota rzędu 3 miliardów złotych trafić ma do NFZ w celu dofinansowania psychiatrii dziecięcej i onkologii. Zdaniem praktyków pieniądze mogą trafić także na nadwykonania, a nie tylko dodatkowe świadczenia.

Wykup nieruchomości z użytkowania wieczystego – kiedy się opłaca?

Użytkownicy wieczyści, którym przysługuje prawo nabycia nieruchomości na własność, mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku. Nie wszyscy są świadomi, że taki wykup może „uzdrowić” stan prawny nieruchomości.

Prawa autorskie w marketingu – umowa z domem mediowym

Pracami, które mogą stanowić własność intelektualną, są m.in. prezentacje, ulotki, broszury, animacje, grafiki, klipy reklamowe czy kontent marketingowy zawarty na stronach internetowych lub w social mediach. Z tych względów warto zadbać o uregulowanie kwestii prawnoautorskich w umowie zawieranej z agencją czy domem mediowym.

Usługi digital health. Czy tajemnica lekarska jest chroniona?

Medycyna w XXI przeniosła się także do internetu i różnego rodzaju aplikacji mobilnych. Z jednej strony, jest to duże ułatwienie dla pacjentów, z drugiej niejednokrotnie wiąże się z obawą o bezpieczeństwo ich danych medycznych.

Prawo autorskie po zmianach w Senacie. Wydawcy zadowoleni, naukowcy będą musieli poczekać

Senat przyjął korzystne dla mediów poprawki do nowelizacji prawa autorskiego, ale nadal nierozwiązana jest kwestia zakazu korzystania z treści na potrzeby nauki.

Teresa Siudem: Prawo autorskie w marketingu

Treść ulotki lub broszury może być chroniona prawem autorskim. Warto wcześniej uregulować te kwestie.

Jakie biuro turystyczne wybrać – polskie czy zagraniczne?

Sezon urlopowy w pełni. Dostępnych jest wiele ofert turystycznych w stacjonarnych i internetowych biurach podróży. O czym należy pamiętać planując wyjazd wakacyjny? Na co zwrócić uwagę, by nasz wypoczynek był spokojny i udany?

Koniec nauki zdalnej Ukraińców. Pójdą do szkół z polskimi dziećmi

We wrześniu do polskich szkół i przedszkoli trafi 80 tys. ukraińskich uczniów, którzy do tej pory uczyli się online. Eksperci oceniają, że to dobra, choć spóźniona zmiana, a także wielkie wyzwanie.

Sąd: firma, która zleciła ochronę danych, nie odpowiada za ich kradzież

Firma, która zapłaciła za to, by administrowane przez nią dane osobowe były właściwie chronione, nie może odpowiadać za ich wyciek w konsekwencji ataku hakerskiego - orzekł w czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Publikacja zdjęcia zwłok Jacka Jaworka. Czy to przestępstwo przeciwko wymiarowi sprawiedliwości?

Za co może odpowiedzieć osoba, która upubliczniła fotografię prawdopodobnie przedstawiającą zwłoki Jacka Jaworka? Zdania prawników są podzielone, ale bezkarności nie będzie.

Sąd: spadkobierca zmuszony do sprzedaży mieszkania może zapłacić mniej PIT

Przymusowa sprzedaż mieszkania spadkowego wynikająca z tego, że zmarły przed śmiercią podpisał umowę przedwstępną i miał sfinalizować transakcję przed upływem 5 lat od nabycia, może być opodatkowana PIT na zasadach jakie obowiązywałby spadkodawcę.

Droga konieczna nie dla śmieciarki. Ważne orzeczenie SN

Sąd Najwyższy odmówił ustanowienia drogi koniecznej do altanki śmieciowej. Ma zapewniać dojazd do posesji, a nie ułatwienia w korzystaniu z niej.

Będzie nowy przedmiot w szkołach podstawowych i średnich. Zastąpi WDŻ

Od września 2025 r. w szkołach podstawowych i średnich dzieci będą uczyły się edukacji zdrowotnej. Nowy przedmiot zastąpi obecne wychowanie do życia w rodzinie. Trwają prace zespołu, który przygotowuje podstawy programowe edukacji zdrowotnej.