Prawo karne

RPO o komisji z Lex Tusk: Konstytucja nie przewiduje tego typu organów

W państwie prawa kary wymierza sąd i kary wymierza się za czyny, które były zabronione prawem w chwili dokonania. Ta ustawa narusza te dwa standardy - powiedział rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek pytany przez TVN24 o tzw. Lex Tusk.

Prawo karne

Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna

Rzecznik praw dziecka alarmuje ws. procedury "Niebieskie Karty"

Przepisy nie nakazują przesłuchania dzieci w ramach procedury „Niebieskie Karty”, dlatego trzeba je jak najszybciej zmienić - uważa rzecznik praw dziecka, Mikołaj Pawlak.

ZUS: za kilka dni wzrasta "bezpieczny próg" dla emerytów i rencistów

Pracujący emeryci, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego i niektórzy renciści, od czerwca będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń niż dotychczas - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nowy rekord: prawie 200 punktów karnych i ponad 35 tys. zł mandatów

197 - tyle punktów karnych podczas ucieczki przed policją nazbierał motocyklista z Pasłęka. 27-letni mężczyzna został też ukarany mandatami w wysokości ponad 35 tys. złotych.

Kierowcy szybciej pozbędą się punktów karnych

Licznik w centralnej ewidencji będzie się zerował po roku, a nie po dwóch latach.

Tożsamość lepiej zabezpieczona

Nowe zasady zastrzegania numeru PESEL i rygory dotyczące jego weryfikacji mają utrudnić dokonywanie przestępstw z wykorzystaniem cudzych danych.

Sprawa tej nieszczęsnej KRS przyćmiła całą moją kadencję

Uważam, że osobom publicznym również przysługuje prawo do prywatności. Oczywiście nie tak szerokie, jak osobom „zwykłym” – mówi Jan Nowak, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który ubiega się o ponowny wybór.

Pierwsze mieszkanie bez podatku, szóste z wyższym

Osoby kupujące pierwsze lokum na rynku wtórnym nie zapłacą PCC.

Dwulatek skazany na dożywocie za wiarę rodziców

Reżim Kim Dzong Una doprowadził do skazania na dożywocie dwuletniego dziecka - informuje Departament Stanu USA. Chłopiec spędzi całe życie w obozie jenieckim za to, że w domu jego chrześcijańskich rodziców znaleziono Biblię.

Szpital zwrócił pacjentce za podróż do krewnych

Pacjentowi należy się transport sanitarny do miejsca, gdzie będzie odbywać się leczenie i z powrotem. Określenie „z powrotem” oznacza nie tylko miejsce zamieszkania - podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta, którego interwencja pomogła samotnej pacjentce.

Decyzja ws. Lex Tusk. Prezydencki minister o "krótkim terminie"

Decyzji pana prezydenta w sprawie ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich można się spodziewać w krótkim terminie - powiedział w TVN24 minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Sprecyzował, że będzie on "krótszy" niż trzy tygodnie.

Prezes UODO: Sprawa tej nieszczęsnej KRS przyćmiła całą moją kadencję

Uważam, że osobom publicznym również przysługuje prawo do prywatności. Oczywiście nie tak szerokie jak osobom „zwykłym” – mówi Jan Nowak, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który ubiega się o ponowny wybór. W piątek jego kandydaturę poparł Sejm.

Nowe świadczenie z ZUS dopiero na "osiemnastkę"

Osoba z niepełnosprawnościami będzie mogła uzyskać świadczenie wspierające dopiero po 18. urodzinach.

Sąd Najwyższy uwzględnił kasację ws. kar za wstęp do Puszczy Białowieskiej

Sąd Najwyższy uwzględnił pierwszą z kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie osób ukaranych za naruszenie zakazu wstępu do Puszczy Białowieskiej podczas wycinki w 2017 r.

RPO do policji ws. zgromadzeń: Trzeba odróżniać głoszenie od zagłuszania

Uczestnicy legalnych zgromadzeń publicznych mają prawo korzystać z urządzeń nagłaśniających i należy odróżnić głoszenie haseł krytycznych od zagłuszania mającego na celu przeszkadzanie - zwraca uwagę RPO w kolejnym piśmie do Komendanta Stołecznego Policji.

Specjalne świadczenie nie tylko dla emeryta i rencisty

Więcej osób uzyska prawo do dodatku dla weterana poszkodowanego.

Ustawa o wsparciu zakupu mieszkań już gotowa. Sejm został przy 2 proc. kredytach

Preferencyjne kredyty mieszkaniowe będą objęte stawką 2 proc. zamiast zera, jak chciał Senat.

Od lipca wyższe ulgi na darowizny i spadki. Nie wejdzie podatek od zrzutek

Obdarowanym i spadkobiercom łatwiej będzie uniknąć podatku, bo wzrosną kwoty wolne. Nie wejdzie danina od zrzutek.

Laptopy dla uczniów i nauczycieli z aprobatą Sejmu

Nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni pracujący w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych otrzymają bony na laptopy