Sprzedawcy naprawią zamiast wymieniać. Przyjęto nowe unijne przepisy Konsumenci

Sprzedawcy naprawią zamiast wymieniać. Przyjęto nowe unijne przepisy

We wtorek Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawie konsumentów do naprawy. Zawiera one rozwiązania, które mają zachęcać konsumentów do naprawiania produktów zamiast kupowania nowych.

Mniej wkuwania. Są nowe podstawy programowe w podstawówce, liceum, technikum

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało dwa projekty rozporządzeń – zmieniające podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej i w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia. Oba projekty zostały skierowane do uzgodnień i konsultacji społecznych, które mają potrwać trzy tygodnie.

Dlaczego to emerytki najczęściej dostają grosze

Na niskie należności (groszowe emerytury) w przypadku pań wpływają kwestie związane z pełnieniem ról opiekuńczych.

Zajęcie telefonu bywa gorsze niż inwigilacja Pegasusem

Procedura karna pozwala przy byle zarzucie zażądać zajęcia telefonu, co może naruszać nasze konstytucyjne prawa.

Zespół śledczy ds. Pegasusa rozwiązany. Jest już nowy, zbada więcej

Prokurator generalny Adam Bodnar rozwiązał dotychczasowy i powołał nowy zespół śledczy, który ma zbadać legalność, zasadność i prawidłowość wykorzystania oprogramowania Pegasus. Nowy zespół ma rozszerzony zakres postępowania. Poprowadzi je pięciu doświadczonych prokuratorów.

Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety

Koszty sporządzenia notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia dla obywatela są porównywalne z kosztami sądowymi i w żadnym wypadku nie można ich uznać za wygórowane – wskazuje Szymon Kołodziej, notariusz, do niedawna rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.

SN o OC. Szansa na wyższe odszkodowania dla ofiar wypadków

Sąd Najwyższy ma wskazać, jak waloryzować sumę gwarancyjną w OC komunikacyjnym, która stanowi górny limit odszkodowania przy wypadkach.

Informację publiczną można upowszechniać w sieci

Polityczne prawo do informacji publicznej polega nie tylko na otrzymywaniu informacji i zapoznaniu się z nią, ale również na prawie do jej upowszechniania w dowolny sposób.

Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej

Niekiedy budowa domu wiąże się ze zmianą przeznaczenia gruntu. W tym celu należy uzyskać pozytywną decyzję o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej i leśnej.

Szef nie wymusi zaszczepienia się przeciwko odrze

Pracodawca nie ma prawa żądać informacji o szczepieniach, które przyjął pracownik. Tym bardziej nie może zobowiązać go do poddania się iniekcji. Ale może do tego zachęcać.

O rozpoznawaniu emocji z perspektywy AI Act

Radość, smutek, złość, zdziwienie, obrzydzenie, zakłopotanie, podekscytowanie, wstyd, pogarda, satysfakcja i rozbawienie. Czy AI jest w stanie rozpoznać te emocje?

Pieniądze skradzione „na wnuczka” i na inne sposoby można odzyskać

Przestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody manipulacji i wyłudzania danych dostępowych.

Za nieruchomość trzeba płacić od razu

Czy burmistrz może zgodzić się w umowie sprzedaży nieruchomości zbywanej przetargowo na zapłatę części ceny (na wniosek nabywcy) do 14 dni, licząc od podpisania umowy notarialnej? Chodzi o ok. 30 proc. ceny którą nabywca finansuje z oczekiwanej pożyczki bankowej.

Milczenie to nie zgoda na seks. Prawniczka o gwałtach i ich ofiarach

W 90 proc. spraw dotyczących zgwałcenia pokrzywdzone nie stawiają widocznego oporu. Milczenie nie oznacza jednak zgody na seks. Tylko „tak” znaczy „tak” – mówi radczyni prawna Agata Bzdyń.

Był las, są pnie 1265 drzew. I małe szanse na kary

W Chorzowie w cztery dni wycięto 1265 drzew. Zdaniem ekspertów tylko egzekwowanie kar za nielegalną wycinkę sprawi, że przepisy zaczną być przestrzegane.

Więzienie za zakłócenie mszy w Białymstoku

Wyrok sześciu miesięcy pozbawienia wolności usłyszał w poniedziałek mężczyzna, którego Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał winnym zakłócenia nabożeństwa i obrazy uczuć religijnych kilku osób przez to, że zachowywał się agresywnie i krzyczał, że zbiera pieniądze.

Polacy podsłuchiwani przez aplikację FBI. Jest wyrok

Sąd uznał, że skazanie na więzienie członków gangu, który rozpracować pomogła aplikacja sprzedawana pod przykrywką przez FBI, było zasadne. Obrona uważa jednak, że mogła ona działać podobnie jak Pegasus i umożliwić bezprawne podsłuchiwanie polskich obywateli.

Korzystne zmiany dla kierowców i ich pasażerów. Chodzi o polisy komunikacyjne

Wyższe kwoty gwarancyjne odszkodowania z OC, określenie ruchu pojazdu wielofunkcyjnego – to nowości noweli, która ma spełnić unijne wymagania.

UOKiK nałożył karę na Selfmaker. Spółkę zachwalał m.in. Mateusz Morawiecki

Prezes UOKiK nałożył kary finansowe – blisko 1 mln zł - na spółki Selfmaker Smart Solutions oraz Selfmaker Technology za stworzenie zakazanego przez prawo systemu promocyjnego typu piramida.