Zdrowie

Maseczki i dystans do 31 października

Rząd przedłuża ograniczenia antycovidowe o miesiąc. Odmraża też przejazdy koleją przez granicę z Ukrainą.

W sądzie i w urzędzie

Nowe dowody osobiste - ogłoszono datę od kiedy będą wydawane

Nowe myto może namieszać na polskich autostradach

Lawina kar, chaos na drogach i możliwy wysyp pozwów przewoźników – tak transportowcy widzą rzeczywistość po 1 października.

Marek Isański: Brak prawa do ulgi podatkowej nie jest prawem nabytym

Ograniczenie się administracji podatkowej za akceptacją sądów jedynie do literalnej wykładni przepisu zmieniającego ustawę o podatku dochodowym spowodowało odebranie ulgi mieszkaniowej tysiącom osób.

Anna Nowacka-Isaksson: Nadal o szczepieniach dzieci

Szesnastolatek może decydować, czy przyjmie szczepionkę, piętnastolatek nie.

Piotr Sawicki: Najważniejsza jest asymilacja

W Polsce jest coraz więcej cudzoziemców, ale ilość urzędników nie zwiększa się proporcjonalnie. Tę lukę wypełniają prawnicy imigracyjni – mówi Piotr Sawicki, adwokat, wspólnik zarządzający Kancelarii Adwokackiej Sawicki i Wspólnicy.

Wiktor Czeszejko-Sochacki: Gry wideo w prawie autorskim

Chronione jak programy komputerowe, a znaczą więcej.

Jarosław Gwizdak: Z wizytą w sądzie i u lekarza jest podobnie

Tak jak rozprawy, zabiegi u specjalistów spóźniają się i nawet czasem „spadają".

Marek Domagalski: TSUE też nie jest nieomylny

Premier miał prawo zapytać TK, co sądzi o rozwiązywaniu kolizji między konstytucją a kreatywną wykładnią TSUE, a TK ma obowiązek na to pytanie odpowiedzieć.

Frankowicze z nakazem zapłaty, bo sąd naruszył prawo. Jest skarga nadzwyczajna

Małżonkowie dostali sądowy nakaz zapłaty 200 tys. franków szwajcarskich z tytułu niespłaconego kredytu, zgodnie z wyciągiem z ksiąg bankowych. Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł do Sądu Najwyższego o skargę nadzwyczajną na ich korzyść, gdyż jego zdaniem sąd dopuścił się w tej sprawie poważnych naruszeń prawa.

Jacek Trela: Polska w Unii Europejskiej

Unia Europejska jest projektem globalnym, to umowa między państwami, które chcą wspólnie budować przyszłość w świecie zdominowanym przez mocarstwa i bloki państw. Unia to nie tylko wspólne interesy gospodarcze.

Milczenie to nie jest załatwienie sprawy

Sąd nie zaakceptował milczenia Instytutu. Wprowadzanie w Polsce sieci telekomunikacyjnej 5G wymaga rzetelnych informacji na jej temat.

PCC: kilka groszy nie przekreśli prawa do preferencji

Podatnik, u którego kwota wyliczonego podatku od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży gospodarstwa rolnego przekracza limit pomocy de minimis, automatycznie nie traci zwolnienia podatkowego.

Sędziowie nie polubili formularzy do uzasadniania wyroków

To przede wszystkim strona ma zrozumieć, co sąd orzekł. A sędzia musi pisać tak, by było to jasne i czytelne.

Uczelnie zachęcają do szczepień

Szkoły wyższe nie chcą znów kształcić zdalnie i promują szczepienia.

Sąd wydał wyrok ws. kanibali spod Choszczna

25 lat więzienia - taki wyrok usłyszał w poniedziałek główny oskarżony w głośnym procesie czterech mężczyzn oskarżonych w sprawie o zabójstwo i kanibalizm. Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał, że Robert M. w 2002 r. kierował zabójstwem mężczyzny o nieznanej tożsamości. Następnie wraz z pozostałymi oskarżonymi miał jeść fragmenty ciała ofiary.

Turyści rzadziej skarżą się na wypoczynek

W tym roku było mniej niezadowolonych podróżnych. Tak wynika z danych Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Wyższe OC za mandaty? Luka w przepisach obejmie miliony kierowców

Mandaty i punkty karne kierowcy będą miały wpływ na wysokość składki przy odnawianiu polisy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów. Okazuje się jednak, że aż 3,5 mln kierowców uniknie zwyżki.

Jak to bywa z umorzeniem zaległości w gminie

Podatnik złożył na początku sierpnia do wójta gminy wniosek o umorzenie zaległości w podatku od nieruchomości. Jednak nie miał wtedy długu – bo go spłacił już w lipcu. W piśmie podał że spłaty dokonał tylko z obawy przed egzekucją (zastrzegł zwrot wpłaconej kwoty) a teraz ubiega się o umorzenie wstecz długu i zwrot tej wpłaconej kwoty. Czy to prawnie dopuszczalne - pyta radny.

Sąd: obywatel ma prawo zajrzeć do umowy urzędnika

Stanowisko, że umowy o pracę osoby pełniącej funkcję publiczną stanowią informację publiczną – nie oznacza, że zostaje wyłączona jej ochrona prywatności.