Zdrowie

Sąd: słuszny zakaz leczenia COVID-19 przy pomocy amantadyny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę przychodni lekarskiej z Przemyśla na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie amantadyny.

Konsumenci

Sądowy finał głośnej sprawy frankowiczów. Dziubakowie wygrali z bankiem

Skarbówka sprzedaje bitcoina. To jeden z pierwszych takich przypadków w Polsce

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach poinformował o wystawieniu na licytację bitcoina. Może wziąć w niej udział każdy zainteresowany. Cena wywoławcza to 9,5 tys. zł.

Adwokatka Dominika K. prawomocnie skazana. Sąd złagodził karę

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał prawomocny wyrok skazujący prawniczkę Dominikę K., żonę polityka Ryszarda Kalisza, za kierowanie samochodem po alkoholu i narażenie na niebezpieczeństwo własnego syna.

Praca zdalna: ile pracodawca dołoży do rachunku za prąd

Około 30 groszy za godzinę i 2,4 złotych dziennie - tyle, według Grant Thornton, powinien kosztować pracodawców prąd używany przez zdalnych pracowników. W rozmowie z TVN24 Biznes Monika Smulewicz, partnerka w Grant Thornton dodaje, że tego typu świadczenie powinno być wypłacane proporcjonalnie do liczby dni pracy zdalnej.

Większe gwarancje dla dzieci w kodeksie postępowania karnego

Projekt zmian w kodeksie postępowania karnego dotyczy zapewnienia odpowiedniego poziomu gwarancji procesowych dla dzieci będących podejrzanymi lub oskarżonymi w postępowaniu karnym. Chodzi też o zwiększenie kary za produkcję niektórych treści pornograficznych z udziałem małoletnich.

Mimo prawomocnego wyroku nie mogą doczekać się przeprosin TVP

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej prawomocnie wygrała proces z Telewizją Polską. Terminy minęły, ale przeprosin brak.

Maciej Kaliński: Odszkodowanie z OC może uwzględniać rabaty

Nie zapominajmy, że każde zwiększenie obciążeń ubezpieczycieli kosztami napraw powoduje podwyższenie składek w ubezpieczeniu OC.

301 tysięcy bonów turystycznych wciąż do wykorzystania

Ponad 301 tys. aktywnych bonów turystycznych nie zostało w ogóle wykorzystanych – wynika z danych ZUS.

Producent ciastek nie może wprowadzać błąd swoich klientów

Umieszczenie na opakowaniu słodyczy składników, których produkt nie zawiera, może wprowadzić w błąd.

Marek Domagalski: Kosztowne przeprosiny to droga donikąd

Procesy za publiczne wypowiedzi polityków czy dziennikarzy winny skupiać się na szybkim rozładowaniu sporu, a nie aptekarskim szukaniu prawdy czy trafności komentarzy.

Kto może być stroną w postępowaniu administracyjnym

Instytucja strony w postępowaniu administracyjnym jest niezwykle ważna ze względu na to, że zapewnia w nim udział wszystkich zainteresowanych sprawą podmiotów.

Nadia Senkowska: Sztuczna inteligencja nie może być autorem

Komputer wyreżyseruje film i odtworzy styl mistrza, ale nie ma podmiotowości prawnej należnej twórcy dzieła.

400 tys. zł za niespłacony kredyt "frankowy". Jest wyrok Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy uchylił sądowy nakaz zapłaty 400 tys. zł, jaką bank wyliczył za niespłacony kredyt przeliczany do franka szwajcarskiego. To efekt skargi nadzwyczajnej Rzecznika Praw Obywatelskich.

54 tysiące pacjentów oceniło opiekę w 134 szpitalach

Są w Polsce szpitale, w których pobyt rekomendowałoby innym 100 proc. ankietowanych pacjentów, ale też i takie, które poleciłoby zaledwie 34 proc. pacjentów - wynika z badania PASAT OPEN 2022 opublikowanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Ksiądz skazany za kazanie. Pierwszy taki wyrok

Sześć miesięcy ograniczenia wolności i prace społecznej - taki wyrok usłyszał były salezjanin, poznański ksiądz Michał Woźnicki za porównanie w kazaniu Żydów do pijawek i kleszczy. Wyrok nie jest prawomocny.

Marek Isański: Obywatele płacą za zaniechania Prezesa NSA

Uprawnienie Prezesa NSA wynikające z art. 191 ust. 1 Konstytucji do kierowania wniosków do TK o stwierdzenie niezgodności przepisu z Konstytucją nie dotyczy jedynie ochrony majątku sędziów, a taki wniosek wpłynął - K 3/23. Ma to być przede wszystkim niezwykle ważne zabezpieczenie majątku obywateli poszkodowanych błędną linią orzeczniczą tego sądu, która przyzwalała na stosowanie niezgodnego z Konstytucją przepisu. Jednak takie wnioski nie są kierowane.

Emerytura i renta po waloryzacji i z "trzynastką" na rękę - tabela

W marcu 2023 r. emeryci i renciści dostaną zwaloryzowane świadczenia z ZUS. Z kolei w kwietniu otrzymają tzw. trzynastki, czyli dodatkowe świadczenia w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca. Podajemy, ile w sumie wpłynie w kwietniu na ich konta.

Ustawa "Lex Pilot" w Sejmie. Opozycja ogłasza zwycięstwo

Projekt ustawy lex pilot został zawieszony do wysłuchania publicznego 6 marca - poinformował na Twitterze Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej i poseł KO.

Trzymali psa całe dnie na balkonie. Sąd wydał wyrok w tej sprawie

Właściciel czworonoga musi zadbać o to, by pies nie przebywał latem sam na nasłonecznionym balkonie bez schronienia i wystarczającej ilości wody - taki dość oczywisty wniosek płynie z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.