Konsumenci

Kruszwil, Dubiel i inni zapłacą kary za brak współpracy z Urzędem

Prezes UOKiK wydał sześć decyzji nakładających kary dla influencerów za brak współpracy z Urzędem, który bada oznaczanie treści komercyjnych w mediach społecznościowych. Najwyższą karę ma zapłacić Marek Kruszel "Kruszwil" – 50 tys. zł. Wkrótce UOKiK wyda rekomendacje dotyczące oznaczania postów sponsorowanych.

Podatki

Polski Ład 2.0: najważniejsze zmiany dla Kowalskich od 1 lipca

Fiskus łagodniej o PIT małżonków

Sam wybór ryczałtu lub stawki liniowej nie przekreśla prawa do wspólnego zeznania z małżonkiem, jeżeli przedsiębiorca nie uzyskał opodatkowanych w tej formie dochodów.

Dosotosowanie Polski do przepisów UE. Będzie rejestr zwierząt

Projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt autorstwa ministra rolnictwa i rozwoju wsi właśnie przyjął rząd. Dostosowuje on polskie prawo do przepisów UE ws. chorób zwierząt.

Im więcej dzieci, tym większe wsparcie na mieszkanie

Program Mieszkanie bez Wkładu Własnego zamienia się w Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy. BGK i MRiT ogłosiły nowe zasady wsparcia kredytobiorców.

Spis bez wyjątków, nie tylko dla kopciuchów

Do końca czerwca właściciele i zarządcy budynków i lokali muszą zadeklarować, jakie mają urządzenia grzewcze i na jakie paliwa. Zignorowanie tego obowiązku może słono kosztować.

Ochrona autorów wymaga przemyślanego kompromisu

– Kto chce eksploatować cudzy utwór, powinien uzyskać zezwolenie twórcy oraz zapłacić wynagrodzenie – mówi mec. Oskar Tułodziecki, przewodniczący Komisji Prawa Autorskiego.

Mniej formalności przy rejestracji aut

4 września zrezygnujemy z karty pojazdu i nalepki kontrolnej – ogłosił minister infrastruktury.

TSUE: polskiemu dziecku dwóch matek lub ojców trzeba wydać dokument

Polskie dziecko pary jednopłciowej urodzone za granicą musi mieć możliwość otrzymania dokumentu tożsamości - wynika z najnowszego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Prezydent Duda podpisał ustawę ws. wypłaty dodatkowych emerytur w 2022 r.

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wypłacie kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego - 14. emerytury.

Niepraworządność i wakacje kredytowe

Polski wymiar sprawiedliwości nie budzi zaufania za granicą i to się przekłada na konkretne sprawy zwykłych ludzi – mówi w programie Rzecz o Prawie Maria Ejchart-Dubois z Inicjatywy Wolne Sądy, która opublikowała raport pt. „2365 dni bezprawia” dokumentujący naruszenia przez władze konstytucji i innych przepisów wobec wymiaru sprawiedliwości.

Zmiany opłat w Biurze Maklerskim mBanku pod lupą UOKiK

Klienci Biura Maklerskiego mBanku skarżą się na podwyżkę opłat za depozyt zagranicznych papierów wartościowych. UOKiK prowadzi w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Sprawdza, czy bank miał prawo jednostronnie wprowadzić zmianę w umowach i czy umożliwia konsumentom wycofanie się z nich bez ponoszenia kosztów.

Marek Domagalski: Nie obrzucajmy kościołów jajami

Zasługuje na respekt wyrok poznańskich sądów ws. dyrektor Galerii Miejskiej Arsena, oskarżonej o obrazę uczuć religijnych kilku osób świeckich i księży poprzez obrzucenie drzwi kościoła trzema jajkami.

Dariusz Tarabasz, Krzysztof Czyżewski: Elvis wiecznie żywy

Prawami do wizerunku handluje się na wielką skalę – od rynku mody, sportu rozrywki po rynek idei.

Elżbieta Bansleben: Uprowadzone dzieci w rękach ministra

Kto zna tragedie rozpadu rodzin wielokulturowych wie, że ta tożsamość jest przedmiotem ochrony.

Anna Nowacka-Isaksson: Złe stopnie będą historią

Brak wykształcenia zwiększa ryzyko samobójstw. Dlatego rząd chce zlikwidować oceny niedostateczne.

Rejestr użytych środków to informacja publiczna

Bulwersujące sygnały o traktowaniu pensjonariuszek DPS w Jordanowie oraz jednego z oddziałów szpitala w Gnieźnie nadały złożonemu już wcześniej wnioskowi szczególne znaczenie.

Uchwałą nie można regulować minimalnej liczby uczniów

Liczebność początkowych klas szkoły podstawowej została określona w rozporządzeniu. Rada gminy nie może tego uszczegółowić.

Chroń swój PESEL – urząd podpowiada jak

Ponad połowa Polaków nie wie, jak zareagować, gdy dojdzie do wycieku danych osobowych – alarmuje Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Jak kontrolować wykonanie budżetu obywatelskiego

Przeprowadzenie procedury budżetu obywatelskiego wywołuje wiele emocji. Jak kontrolować prawidłowość działania urzędników i wykonania projektów wybranych przez mieszkańców?