Andrzej Duda podjął decyzję ws. Lex Kaczyński

Prezydent Andrzej Duda podpisał liczącą ponad 100 zmian nowelą Kodeksu postępowania cywilnego. Wśród nich są przepisy określane mianem Lex Kaczyński.

Uchodźcy z Ukrainy mogą wnosić o dłuższy pobyt

Obywatele Ukrainy, którzy mają PESEL ze statusem UKR, mogą ubiegać się o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy w celu podejmowania pracy lub działalności gospodarczej.

Przesunięcie frankowiczów do lokalnych sądów. Ważna zmiana od 15 kwietnia

Tylko do 15 kwietnia 2023 r. kredytobiorcy z całej Polski mogą składać pozwy do tzw. Sądu Frankowego w Warszawie. W piątek została opublikowana w Dzienniku Ustaw nowelizacja, która po tej dacie wymusi wybór lokalnego sądu cywilnego.

Prezes UODO ostro krytykuje wyrok NSA ws. Morele.net

Prezes UODO jest głęboko zaniepokojony "niebezpiecznym kierunkiem, w jakim zmierza dokonana przez NSA interpretacja kompetencji i pozycji ustrojowej organu nadzorczego w świetle praw osób, których dane osobowe zostały naruszone." Chodzi o wydany w lutym wyrok ws. kary dla Morele.net.

Paszport tymczasowy dla dziecka drogą online

Od 31 marca 2023 r. nowa usługa umożliwi składanie wniosku o wydanie dokumentu paszportowego dla dziecka do lat 12 bez konieczności udania się do konsulatu.

Zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego łatwiej dostępne

Dzięki informatyzacji i połączeniu z bazą PESEL Krajowy Rejestr Karny ma ułatwić życie składającym zapytania o niekaralność i wyeliminować pomyłki.

Sąd: przewodniczący KRRiT rażąco naruszył prawo ws. koncesji TVN 7

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, uznając tym samym, że dopuścił się on rażącego naruszenia prawa.

Pożyczył 800 zł, ma oddać 140 tys. zł. Drastyczna sprawa w SN

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sprawie mężczyzny, który wziął 800 zł pożyczki, oddał 41 tys. zł, ale jego zadłużenie nadal wynosi ponad 102 tys. zł.

Orzeczenia o niepełnosprawności jeszcze długo zachowają ważność

Wydłużone ze względu na pandemię orzeczenia potwierdzające niepełnosprawność będą tracić ważność stopniowo.

Mama karmiąca piersią na sali rozpraw. Co powinien zrobić sąd

Mama karmiąca dziecko piersią na sali rozpraw to ewenement lub wielka rzadkość. Ale nie jest to niemożliwe. Wszystko zależy od okoliczności i decyzji sądu.

Co zrobić, kiedy sędzia w wyroku pisze co innego, niż mówił

Ustne i pisemne uzasadnienia wyroku nie powinny się istotnie różnić, gdyż podważa to zaufania do sądów – zgodnie twierdzą praktycy.

Mateusz Łyjak: Skutki niepozornego przeoczenia polskich sądów

W krajowym orzecznictwie powtarzana jest teza wyroku sądu UE sprzeczna z jego brzmieniem.

Dane o średniej trwania życia. Kiedy wniosek o emeryturę

Nowe tabele średniego trwania życia niewiele dadzą tym, którzy zastanawiają się czy przejść na emeryturę jeszcze w marcu. Z wnioskiem o świadczenie można jeszcze poczekać.

Wiza poza kolejnością, ale tylko dla wybranych zawodów

Osoby wykonujące pracę w blisko 40 zawodach będą mogły otrzymać wizę uprawniającą do pracy poza kolejnością – wynika z projektu rozporządzenia MSZ.

Ruszyły kontrole dodatków węglowych. Za wyłudzenie 8 lat więzienia

Kontrolerzy weryfikują, czy wnioskujący o wsparcie podali w deklaracjach prawdziwe informacje.

Trzecia próba Ziobry w kwestii granic mowy nienawiści

Prokurator generalny ma wskazać, jakie jego zarzuty nie zostały jeszcze rozpatrzone w sprawie dotyczącej słów: „Polska dla Polaków”.

Decyzję o pozwoleniu na budowę można zmienić

Wniosek o zmianę decyzji o pozwoleniu na budowę można złożyć zarówno wówczas, gdy roboty budowlane nie zostały jeszcze rozpoczęte, jak i wtedy, gdy inwestycja jest w trakcie realizacji. Z wnioskiem tym występuje inwestor, który wcześniej uzyskał pozwolenie na budowę.

Sąd: Ekspertyzy usterek w szkole to informacja publiczna

Burmistrz powinien podać informacje o usterkach dachu w budowanej na jego zlecenie szkole, o karach umownych naliczonych wykonawcy oraz udostępnić protokoły.