Dzieci tęczowych par nie wyjadą za granicę. RPO postuluje zmiany w projekcie

Jeśli ustawodawca nie odejście od wymogu wskazania danych matki i ojca przy ubieganiu się o paszport tymczasowy, praktycznie niemożliwe będzie uzyskanie takiego dokumentu przez dzieci będące obywatelami RP, które zgodnie z zagranicznym aktem urodzenia mają rodziców tej samej płci.

Stare tablice do zatrzymania albo auto do garażu

Można zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne, a samochód osobowy czasowo wycofać z ruchu.

Wątpliwy adres mailowy nie uzasadnia bezczynności ws. informacji publicznej

Przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej nie obligują wnioskodawców do podania swoich danych.

Kasacja w sprawie o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie zależy od składek

W sprawie o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe dostęp do Sądu Najwyższego jest ustalany od sumy świadczeń.

RPO złożył kasację od decyzji o umieszczeniu w szpitalu psychiatrycznym

Oskarżonego o kradzież oraz znieważanie i naruszenie nietykalności policjantów ze względu na jego niepoczytalność umieszczono w zakładzie psychiatrycznym. Sąd zdecydował o tym mimo niewysłuchania go, choć taki obowiązek wynika wprost z przepisów.

Henryk Walczewski: Najpierw fakty, później opinia biegłego

Pseudonauka zamiast sprawiedliwości na przykładzie art. 7643 kodeksu cywilnego.

Masz sprawę w poznańskim sądzie – poczekasz na deszczu i mrozie

W Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto strony procesu czy pełnomocnicy muszą czekać na wywołanie ich sprawy pod budynkiem – niezależnie od pogody. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u prezesa sądu.

Marek Domagalski: Kontrola nadzwyczajna sądów

Polskie prawo zawiera kilka procedur weryfikacji wadliwych wyroków. Czasem nie wystarczą do naprawy błędów popełnionych przez stronę procesu czy sędziego.

Trudno o szybką reakcję na przemoc w rodzinie

Złożenie wniosku o pozbycie się oprawcy z domu nie oznacza, że szybko do tego dojdzie. Sądy często nie dochowują miesięcznego terminu na jego rozpatrzenie.

Jaka pozycja stowarzyszenia zwykłego przed sądem administracyjnym

Stowarzyszenia zwykłe zaliczają się do organizacji społecznych, które mogą występować przed sądami administracyjnymi. Praktyka włączania się takiego podmiotu do procesu może okazać się problematyczna.

Obrona alimentów też jest zwolniona z opłat sądowych

Uprawniony do alimentów jest zwolniony z kosztów także w sprawie mającej zablokować ich egzekucję. To sedno najnowszej uchwały Sądu Najwyższego.

WSA: Rozprawa zdalna była niemożliwa

Sprawa trafiła na posiedzenie niejawne, bo skarżący nie miał możliwości technicznych wzięcia udziału w rozprawie na odległość.

Miała dostać dopłatę. Przez pomyłkę sądu sama została nią obciążona

Rzecznik Praw Obywatelskich składa skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Przy znoszeniu współwłasności lokali sąd pomylił się w oznaczeniu osób, którym należały się dopłaty dla wyrównania wartości poszczególnych udziałów.

Uprawnienie, dostęp i jawność działania urzędów

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej może objąć wprawdzie informacje proste, które są w posiadaniu administracji, ale rozmiar i zakres żądanej informacji przesądza o tym, że w istocie jest to żądanie informacji przetworzonej.

Afera Pegasusa: Krzysztof Brejza pozwał Jarosława Kaczyńskiego

Senator Krzysztof Brejza chce przeprosin od Jarosława Kaczyńskiego za jego słowa z wywiadu dla tygodnika "Sieci". Wicepremier ds. bezpieczeństwa zasugerował w nim, że polityk Koalicji Obywatelskiej jest zamieszany w kryminalną aferę, choć przez 4 lata śledztwa nie został nawet przesłuchany - informuje portal Onet.pl.

Zakaz noszenia krzyżyka w pracy to dyskryminacja. Zwolniona pielęgniarka wygrała w sądzie

Jak podaje Aleteia.org, portal prowadzony przez świeckich katolików, katolicka pielęgniarka zwolniona przez szpital w Surrey w Anglii z powodu noszenia łańcuszka z krzyżykiem wygrała w sądzie sprawę o dyskryminację w miejscu zatrudnienia.

Komornik musi oddać to, co bezprawnie zabrał. SN uwzględnił skargę Ziobry

Komornik zajął pieniądze na koncie na podstawie wyroku, który nigdy nie został zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Poszkodowany przez komornika mężczyzna próbował odzyskać pieniądze, ale prawomocnie przegrał spór w tej sprawie. Dopiero Sąd Najwyższy, na skutek skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego, naprawił błędy sądów.

Henryk Walczewski: Wyroki wstępne – zmiany warte rozważenia dla sprawności procesów

Z powodu dodatkowego wyroku w jednej sprawie nie można liczyć na przyspieszenie sprawy.