Chodzi o projekt ustawy - Prawo o notariacie oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Po jego wejściu w życie sąd wieczystoksięgowy nie będzie musiał wydawać już trzech różnych postanowień, tylko jedno.
Wpis spadkobiercy do księgi wieczystej po nowemu
Obecnie procedura jest taka: sąd po wydaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku albo notariusz po sporządzeniu i zarejestrowaniu aktu poświadczenia dziedziczenia, zawiadamiają sąd wieczystoksięgowy o kręgu spadkobierców. Sąd wieczystoksięgowy ujawnia prawa spadkobierców w księdze wieczystej poprzez ostrzeżenie. Nie jest to jednak wpis prawa własności na rzecz spadkobierców. Niezwłocznie po uzyskaniu tytułu do spadku tj. prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia, spadkobiercy mają obowiązek złożyć stosowny wniosek o wpis prawa własności do księgi wieczystej. Wówczas sąd wydaje drugie postanowienie: o ujawnieniu nowego właściciela i wykreśleniu zbędnej już wzmianki o sporządzeniu aktu.
Nowe przepisy wprowadzają dwie główne zmiany, które usprawnią proces dziedziczenia nieruchomości i związanych z nimi praw:
- Elektroniczne wnioski do ksiąg wieczystych: na prośbę spadkobiercy lub zapisobiercy windykacyjnego, notariusz będzie mógł elektronicznie złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej. To znacząco przyspieszy i ułatwi ujawnienie nowych właścicieli nieruchomości;
- Oświadczenie o składzie spadku w protokole dziedziczenia: podczas spisywania protokołu dziedziczenia, notariusz będzie zobowiązany do zebrania oświadczenia od spadkobiercy/zapisobiercy windykacyjnego, czy w skład spadku wchodzą: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, własność nieruchomości lub wieczyste użytkowanie nieruchomości położonych w Polsce. To oświadczenie będzie integralną częścią protokołu dziedziczenia.
Czytaj więcej
Postępowania wieczystoksięgowe zostaną usprawnione. Staną się szybsze i tańsze dzięki temu, że no...