Dorota Gajos-Kaniewska

Dorota Gajos-Kaniewska

Absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku, pracowała w radiu i prasie białostockiej, w "Rzeczpospolitej" od 1997 r.

Niezbędnik przedsiębiorcy. CEIDG tylko w wersji online * Rachunki za energię firmy w domu * Kara umowna w kosztach - nie, a kurs na pilota? * Kto rozlicza benefity dla samozatrudnionych

• Już niedługo biznes założymy wyłącznie przez Internet. • Jak rozliczyć wydatki na prąd, ogrzewanie czy wodę, gdy firma działa w domu? • Cztery interesujące interpretacje podatkowe: Czy kara umowna to koszt biznesu * Kto ma rozliczać benefity dla samozatrudnionych * Jaki podatek od nagrody w konkursie dla załogi * Kiedy wydatki na zdobycie licencji pilota mogą być kosztem przedsiębiorcy • Automyjnie wciąż bez kas fiskalnych. Dziwne uzasadnienie resortu finansów • Ważne terminy podatkowo-kadrowe w tym tygodniu.

Został tydzień na dostarczenie do ZUS zaświadczenia ze szkoły

Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, muszą do końca września złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty. Trzeba do niego dołączyć zaświadczenie ze szkoły potwierdzające dalszą naukę.

Asystent sędziego przed ukończeniem 24 lat? MS rozważy zmianę prawa

Asystentem sędziego można zostać m.in. pod warunkiem ukończenia 24. roku życia. Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że wymóg ten ten jest nieuzasadniony. Ministerstwo Sprawiedliwości obiecało, że rozważy zmianę przepisów przy okazji najbliższej nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych.

Nie zweryfikowali komu powierzają dane, zapłacą karę od UODO

2,5 tys. zł kary administracyjnej ma zapłacić Sułkowicki Ośrodek Kultury za to, że powierzył przetwarzanie danych osobowych podmiotowi, którego nie zweryfikował i z którym nie zawarł umowy na piśmie.

Prezes Izby Karnej SN wytknął Prokuraturze Krajowej powielanie fałszu

Prokuratura Krajowa powiela nieprawdy z wniosku o wyłączenie sędziów SN z rozpatrzenia kasacji w sprawie handlu narkotykami - twierdzi Michał Laskowski, prezes Izby Karnej SN w liście do prokuratora krajowego Dariusza Barskiego. List został opublikowany na stronie SN.

PZU Życie ponownie rozpatrzy roszczenia posiadaczy polis. Także już wygasłych

Osoby ubezpieczone w PZU Życie, które bezskutecznie występowały z wnioskiem o wypłatę świadczenia z tytułu pobytu na Oddziale Intensywnej Terapii oraz Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, powinny zrobić to jeszcze raz. Nawet wtedy, gdy ich polisa już wygasła.

TSUE: przedsiębiorca zapłaci za prowokowanie procesu z konsumentem

Przedsiębiorca, który w złej wierze ignoruje wezwania konsumenta, przez co zmusza go do wytoczenia powództwa, może zostać obciążony kosztami postępowania sądowego, nawet jeśli ostatecznie spór został rozwiązany na drodze pozasądowej.

W sobotę egzaminy na aplikacje prawnicze. Najwięcej chętnych na radcowską

W sobotę 24 września 2022 r. o godzinie 11:00 rozpoczną się egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Według danych z sierpnia, do egzaminów ma przystąpić ponad 6 tysięcy osób.

Molestowanie w taksówkach. Pokrzywdzone słyszą, że są współwinne

Kobiety skarżą się na molestowanie przez kierowców taksówek „na aplikację" i dalekie od oczekiwanych reakcje policji na zgłoszenie takich przypadków. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w tej sprawie do Komendanta Głównego Policji oraz Prokuratora Krajowego.

TSUE przeciw gromadzeniu danych o abonentach i internautach

Unijne prawo nie pozwala na uogólnione i niezróżnicowane gromadzenie danych o ruchu i lokalizacji użytkowników telefonów komórkowych oraz internetu - przypomniał Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Jest to dopuszczalne tylko w przypadku poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.