Dorota Gajos-Kaniewska

Dorota Gajos-Kaniewska

Absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku, pracowała w radiu i prasie białostockiej, w "Rzeczpospolitej" od 1997 r.

NSA: kod źródłowy sądolotka jest informacją publiczną

Nie tylko algorytm Systemu Losowego Przydziału Spraw jest informacją publiczną, ale także kod źródłowy tego systemu - tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który niedawno zapadł w sprawie kasacyjnej ze skargi Watchdog Polska - organizacji zabiegającej o jawność zasad doboru sędziów do konkretnych spraw sądowych.

Niezbędnik przedsiębiorcy. Porady i ważne terminy na czas od 30 maja do 5 czerwca

• Zamiana ryczałtu na skalę podatkową w połowie 2022 roku. Co ze składką zdrowotną? • Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest trzeźwy. Co wolno przełożonemu? • Czy pracownik musi rozliczyć PIT od polisy, którą wykupił dla niego pracodawca? • Składka zdrowotna rozliczana na zasadach z 2021 roku: nowe interpretacje podatkowe • Właściciele myjni samochodowych zyskali więcej czasu na zakup kas fiskalnych • O nadpłatę podatku można wystąpić również przez internet. Wyjaśniamy, jak to zrobić • Surowa kara: jakie mogą być konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego do KRS?

Prezes Izby Dyscyplinarnej donosi na adwokata sędziego Juszczyszyna

Prezes Izby Dyscyplinarnej SN Adam Roch zawiadomił Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury o podejrzeniu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego przez adwokata Michała Wawrykiewicza, który uczestniczył jako obrońca w posiedzeniu w sprawie uchylenia zakazu orzekania dla sędziego Pawła Juszczyszyna. Mec. Wawrykiewicz twierdzi, że nie ma sobie nic do zarzucenia, bo zachował się tak, jak powinien zachować się w takich okolicznościach adwokat.

"Ja się wkurzyłem". Sędzia Wróbel o słowach premiera Morawieckiego

Jak można publicznie takie rzeczy opowiadać? - tak sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego prof. Włodzimierz Wróbel skomentował wczoraj słowa premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące przyczyn sędziowskich dyscyplinarek.

Sędziowie wzywają prezesa sądu ws. grupy Kasta: zaprzecz albo zrezygnuj

Słupscy sędziowie wezwali prezesa Sądu Okręgowego w Słupsku Andrzeja Michałowicza do zaprzeczenia medialnym doniesieniom na temat jego związków z grupą „kasta”, obwinianą o udział w aferze hejterskiej. W przypadku potwierdzenia się tych doniesień, wezwali go do rezygnacji ze stanowiska prezesa.

Nowy obowiązek partii politycznych

Od 1 lipca 2022 roku partie polityczne będą miały obowiązek na bieżąco ujawniać wpłaty i zawierane umowy. Są już projekty rozporządzeń, które zawierają wzory stosownych rejestrów.

SN: sąd nie może wierzyć w to, co przyniesie potencjalny spadkobierca

Sąd spadku musi z urzędu zbadać kto jest spadkobiercą. Nie może poprzestać na tym, co przedstawią mu uczestnicy postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.

Urzędówki: kiedy koniec dyskryminacji adwokatów i radców

Minister Sprawiedliwości nie wyeliminował przepisów, które w sposób dyskryminujący regulują wynagrodzenie pełnomocników ustanowionych z urzędu względem wynagrodzenia pełnomocników z wyboru, choć już dwa lata temu konieczność zmiany prawa zasygnalizował ministrowi Trybunał Konstytucyjny.

Nowa szefowa KRS: czy jestem niezależna od Ziobry? To pytanie retoryczne

- Czy jest pani niezależna od ministra Ziobry? - zapytał sędzię Dagmarę Pawełczyk-Woicką dziennikarz TOK FM. - To pytanie retoryczne, nie odpowiada się na takie pytania - stwierdziła nowa przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa.

Sędzia Juszczyszyn przeniesiony do innego wydziału. "To kolejna szykana"

Sędzia Paweł Juszczyszyn z Sądu Rejonowego w Olsztynie, którego w poniedziałek Izba Dyscyplinarna przywróciła do orzekania, w środę został bez swojej zgody przeniesiony z Wydziału Cywilnego do Wydziału Rodzinnego sądu. Decyzję podjął prezes sądu i członek nowej KRS Maciej Nawacki.