Dorota Gajos-Kaniewska

Dorota Gajos-Kaniewska

Absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku, pracowała w radiu i prasie białostockiej, w "Rzeczpospolitej" od 1997 r.

Przeniesienie sędziego wbrew jego woli w ETPC. Jest opinia przyjaciela sądu

Europejski Trybunał Praw Człowieka zajmie się sprawą dotyczącą przeniesienia polskiego sędziego bez jego zgody z wydziału karnego do wydziału rodzinnego i nieletnich. Czy sędzia może domagać się ochrony przed taką decyzją przełożonego na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka? Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała opinię amicus curiae.

Dyskryminacja w policji? Nie dostała skierowania na szkolenie, bo była w ciąży

Policjantce odmówiono skierowania na szkolenie oficerskie, bo gdy była w zagrożonej ciąży, a potem na urlopie rodzicielskim, minął - według policji - czas na wystawienie jej opinii służbowej, która jest warunkiem uzyskania skierowania. Rzecznik Praw Obywatelskich nie znalazł w przepisach wyłączenia możliwości opiniowania w czasie urlopu rodzicielskiego.

Były wiceprezes TK o najbardziej bulwersującym fragmencie uzasadnienia TK

Usunięcie z polskiego porządku prawnego orzeczeń TSUE jest niezgodne z konstytucją - powiedział prof. Stanisław Biernat, były sędzia i wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego, odnosząc się do uzasadnienia czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Prezes niemieckiego TK: „Wolność jest nie do pomyślenia bez niezależnych sądów"

Wszelkie instrumentalizowanie Trybunału Konstytucyjnego dla projektów, które mają na celu demontaż praworządności jest bezwstydne - uważa prezes Trybunału Konstytucyjnego w Niemczech Stephan Harbarth.

Medycy ze szpitala na Stadionie Narodowym zawiadomili prokuraturę

Szpital MSWiA w Warszawie sprzeniewierzył środki publiczne, które miały być przeznaczone na dodatek covidowy dla personelu medycznego - twierdzą medycy zatrudnienie w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w zawiadomieniach złożonych w prokuraturze.

Sąd Apelacyjny: Struzik ma przeprosić Kaczyńskiego za wpis na Twitterze

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika w sprawie przeproszenia Jarosława Kaczyńskiego za wpis na Twitterze.

Sędziowie TK w stanie spoczynku o czwartkowym wyroku: władza mówi nieprawdę

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku wydali oświadczenie w sprawie wyroku TK z 7 października. Twierdzą, że sam wyrok, jego ustne uzasadnienie, a także komentarze przedstawicieli władzy politycznej na jego temat zawierają "wiele fałszywych twierdzeń".

TSUE zajmie się w poniedziałek skargą Polski na mechanizm warunkowości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w poniedziałek i we wtorek przeprowadzi rozprawę dotyczącą skargi polskiego rządu na rozporządzenia w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii. Razem ze skargą Polski będzie rozpatrywana analogiczna skarga Węgier.

Poręczenie - jak nie wpaść w pułapkę na całe życie

Poręczenie czyjegoś kredytu lub pożyczki niesie za sobą rozmaite obowiązki i może mieć wieloletnie konsekwencje nie tylko dla samego żyranta, ale również jego bliskich lub spadkobierców. Rzecznik Finansowy przygotował poradnik dla potencjalnych żyrantów.

Stowarzyszenia sędziów i prokuratorów namawiają do udziału w manifestacjach

Zachęcamy wszystkich sędziów i prokuratorów do aktywnego udziału we wszelkich inicjatywach, w tym w manifestacjach, których celem jest dalsze członkostwo naszej Ojczyzny w Unii Europejskiej - napisały we wspólnym stanowisku stowarzyszenia sędziowskie i prokuratorskie. Przypominają słowa tureckiego sędziego, który przebywa w więzieniu: „neutralność pomaga ciemiężcy, nigdy ofierze, cisza zachęca prześladowcę, nigdy prześladowanego”.