Dorota Gajos-Kaniewska

Dorota Gajos-Kaniewska

Absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku, pracowała w radiu i prasie białostockiej, w "Rzeczpospolitej" od 1997 r.

TSUE wydał wyrok na reformę polskiego sądownictwa

Reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z 20 grudnia 2019 r. narusza unijne prawo - orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o osławione przepisy zwane "ustawą kagańcową” (C‑204/21).

Niezbędnik przedsiębiorcy. Składka zdrowotna: ZUS dał trochę więcej czasu * Niemiła niespodzianka dla liniowców * Pierwsza interpretacja ws. pracy zdalnej * KSeF później * Firmy rodzinne na fali wznoszącej

• Wniosek o zwrot nadpłaty składki: dodatkowy czas dla opieszałych • Zwrotem z ZUS podzielą się z ZUS i skarbówką • Praca zdalna: czy od ryczałtu za prąd, internet trzeba pobrać zaliczkę na PIT? • Krajowy System e-Faktur - rewolucyjna zmiana dla przedsiębiorców • Polskie firmy rodzinne: co ich nie złamało, to je wzmocniło • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki na czerwiec

Nergal znów przed sądem za znieważenie Orła Białego

W Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku rozpoczął się proces odwoławczy lidera zespołu Behemoth Adama Nergala Darskiego oraz dwóch jego współpracowników. Są oskarżeni o znieważenie polskiego godła.

800+ nie zostanie wypłacone w styczniu. Rządowy projekt z innym terminem

Z projektu nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który właśnie upubliczniony został na stronie Rządowego Centrum Legislacji wynika, że rodzice i opiekunowie nie dostaną wypłaty 800+ w styczniu 2024 r., jak zapowiadał rząd.

Prokuratura zawiesiła śledztwo przeciwko Jackowi Jaworkowi

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie zawiesiła śledztwo przeciwko 54-letniemu Jackowi Jaworkowi, podejrzanemu o zabójstwo brata, bratowej i 17-letniego bratanka. Nadal trwają poszukiwania mężczyzny.

Kiedy wniosek ws. Lex Tusk w Trybunale? Prezydent o terminie

"Wniosek będzie złożony do TK z pewnością przed rozpoczęciem prac komisji, a mam nadzieję, że w ciągu nie dalej niż 2 tygodni. Pracujemy" - tak prezydent Andrzej Duda zareagował na nieoficjalną informację, która pojawiła się mediach, że wniosek trafi do TK najwcześniej na początku wakacji.

Google zapłaci gigantyczne odszkodowanie za przywłaszczenie patentów

Amerykański sąd wydał wyrok w procesie, jaki koncernowi Google wytoczyła firma Sonos za naruszenie jednego z jej patentów na inteligentne głośniki. Gigant będzie musiał zapłacić 32,5 miliona dolarów odszkodowania.

Czy producenci frytek i chipsów krzywdzą rolników?

Prezes UOKiK sprawdza duże firmy produkujące frytki i przekąski z ziemniaków. Są podejrzenia, że nieuczciwie wykorzystują oni swoją przewagę kontraktową wobec rolników - dostawców ziemniaków.

Zabójca Pawła Adamowicza z kolejnym wyrokiem

Stefan W., którego w marcu sąd skazał na dożywocie za zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, usłyszał w środę kolejny wyrok. Tym razem za sfałszowanie pism procesowych.

"Akt wyjątkowej niegodziwości". Sędziowie TK w stanie spoczynku o Lex Tusk

"Ten kuriozalny akt, inspirowany bezprawiem państw totalitarnych" - napisali we wspólnym oświadczeniu sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku o ustawie przewidującej powołanie Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne.