Notariusze złożą e-wnioski do ksiąg wieczystych

Notariusze chcą składać wszystkie wnioski ?w e-postępowaniu wieczystoksięgowym, a nie tylko te dotyczące aktów. Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa ich postulat.

Publikacja: 23.05.2014 09:05

Notariusze złożą e-wnioski do ksiąg wieczystych

Foto: www.sxc.hu

Wkrótce wpisy do ksiąg wieczystych zaczną wpływać do sądów drogą elektroniczną. Tak samo będą mogły być zakładane księgi.

Takie zmiany zawiera projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Zajmie się nim Komitet Stały Rady Ministrów.

– Prawo do elektronicznego przesyłania wpisów będą mieli notariusze, a jako organy egzekucyjne także komornicy i naczelnicy urzędów skarbowych – tłumaczy prof. Jacek Gołaczyński odpowiadający w Ministerstwie Sprawiedliwości za informatyzację.

Od początku prac nad nowelizacją zastrzeżenia  do niej miała Krajowa Rada Notarialna.

– Wiele naszych postulatów zostało spełnionych, ale nie wszystkie – mówi Tomasz Janik, prezes KRN. – Ministerstwo nie zaakceptowało propozycji, by notariusz samodzielnie dokonywał wpisu do księgi wieczystej, a nie za pośrednictwem sądu. Taki system działa na Litwie i świetnie się sprawdza.

Wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Sprawiedliwości uwzględni inny postulat KRN.

– Chcemy rozszerzenia kompetencji notariuszy na ogólną możliwość składania wniosków elektronicznych  na żądanie zainteresowanego – tłumaczy prezes Janik. –  Projekt   daje notariuszowi prawo zgłoszenia elektronicznego wniosku tylko w sprawie  założenia księgi  oraz  wpisu praw.  Tymczasem bardzo często trzeba dokonać dodatkowych czynności, by wpis prawa był w ogóle możliwy – dodaje prezes Janik.

Chodzi o wykreślenie służebności drogi, wydzielanie z księgi  macierzystej działki powstałej  po podziale nieruchomości etc. Efekt tej zmiany będzie taki, że notariusz nie będzie mógł złożyć online wniosku, dopóki nie wyśle swojego klienta do sądu, by sam załatwił najpierw kilka czynności. W efekcie w sądach pojawią się  kolejki. Dłużej też będzie się czekało na  wpis prawa do księgi.

– Propozycja notariuszy  warta jest rozważenia. Niewykluczone, że zostanie uwzględniona na kolejnych etapach legislacyjnych  prac nad projektem – mówi prof. Gołaczyński.

Propozycja rządowa ma poprawić bezpieczeństwo obrotu prawnego. – Gdy bowiem wniosek wpłynie do sądu, w księdze automatycznie pojawi się o nim wzmianka. Obecnie musi minąć od kilku do kilkunastu dni. Istnieje więc ryzyko, że na przykład oszust sprzeda nieruchomość jeszcze raz – wyjaśnia prof. Gołaczyński

Według szacunków ministerstwa 80 proc. wniosków w sprawach wieczystoksięgowych składają notariusze, komornicy i urzędy skarbowe.

etap legislacyjny: trafi na Komitet Stały Rady Ministrów

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo