Finanse

Najlepsi analitycy na chwiejne czasy

Po pandemicznym kryzysie z 2020 r., który siłą rzeczy był nieprzewidywalny, w 2021 r. gospodarka wciąż nie poddawała się prognozom ekonomistów. Najcelniejsze formułowali analitycy z PKO BP, PZU i Banku Millennium.

Optymizm największych spółek jest mniejszy niż rok temu

Przedsiębiorstwa z WIG20 chcą w 2022 r. poprawiać wyniki finansowe, ale przyznają, że stoi przed nimi dużo wyzwań.

Największe banki świata podnoszą płace. Ostra walka o talenty

Banki mają do czynienia z zaciekłą konkurencją w zatrudnianiu, muszą więc płacić więcej, by przyciągać talenty i nie tracić ich — tak twierdzą przynajmniej Citigroup, JP Morgan Chase i Wells Fargo.

EBC będzie walczyć z inflacją. „Podejmiemy wszelkie niezbędne działania”

Inflacja w strefie euro zmaleje w tym roku z rekordowego poziomu, a EBC jest gotów podjąć wszelkie niezbędne działania, aby zbić ją do celu 2 proc. — powiedziała jego prezes Christine Lagarde.

Inwestorzy widzą dno bitcoina. To koniec spadków?

W minionym tygodniu najważniejsza waluta cyfrowa zanurkowała poniżej 40 tysięcy dolarów, co stało się po raz pierwszy od września 2021 roku i oznaczało prawie 40-proc. stratę od rekordu z listopada.

Glapiński: NBP monitoruje ryzyka związane ze zmianami klimatu

Nasza rola w tym obszarze polega przede wszystkim na tym, aby rozpoznawać i monitorować wpływ zmian klimatycznych i działań w zakresie polityki klimatycznej na stabilność finansową i stabilność cen – powiedział prezes NBP Adam Glapiński w rozmowie z Business Insider Polska.

Nowy lider w rankingu najdroższych miast na świecie

Tel Awiw jest najdroższym miastem na świecie. Izraelskie miasto zepchnęło z pierwszego miejsca Paryż, który spadł na wspólne drugie miejsce z Singapurem.

Piątkowa sesja dla niedźwiedzi

W piątek WIG20 spadł najmocniej od miesiąca. Nie dopisywały nastroje na zagranicznych rynkach, co nie pozostało bez wpływu na warszawski parkiet.

Inwestorzy w panice pozbywają się rosyjskich akcji i rubli

Rosyjskie groźby wojny z Ukrainą obniżyły w ciągu dwóch dni wartość rosyjskich firm o 40 miliardów dolarów. Najwięcej straciły Sbierbank i Gazprom. Do strat firm dołączył też gwałtownie słabnący rubel.

Dodatkowy czas dla firm na rozliczenie Tarczy finansowej 2.0

Dajemy firmom, które skorzystały z Tarczy finansowej PFR 2.0 dodatkowy termin na rozliczenie, w dniach 18-23 stycznia – poinformował w piątek na twitterze Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

GPW: WIG20 na lekkim minusie

Podczas czwartkowej sesji amerykańskie indeksy wyraźnie spadły. Niedźwiedzie nastroje widać również na początku handlu w Warszawie, jednak skala spadków nie jest duża.

WIG20 wygrywa z innymi, może dostać zadyszki

Rodzimy indeks największych spółek w ostatnich tygodniach mocno wygrywa z zagranicznymi wskaźnikami.

Senat wybrał nowych członków RPP

Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk będą reprezentować Senat już na najbliższym posiedzeniu RPP na początku lutego. Wskazała ich opozycja.

Bank Pocztowy przedłuża umowę z MoneyGram

Bank Pocztowy podpisał umowę z MoneyGram na kolejne pięć lat współpracy w zakresie obsługi przekazów pieniężnych. Co roku poprzez sieć banku i placówki Poczty Polskiej realizowanych jest około 500 tys. przekazów.

GPW: Udany początek sesji

WIG20 na starcie czwartkowego handlu zwyżkuje o 0,27 proc., do 2418 pkt.

Skok inflacji pomógł bitcoinowi. Otrząsa się z grudniowego krachu

Skok inflacji w Stanach Zjednoczonych ożywił dyskusję o odporności bitcoina na wzrost cen konsumpcyjnych.

Senat wybrał nowych członków RPP. Wskazała ich opozycja

Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk będą reprezentować Senat już na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, na początku lutego.

Duże podwyżki premii dla najlepszych w Morgan Stanley

Amerykański bank Morgan Stanley zapowiedział podwyżki o ponad 20 proc. rocznych premii dla najlepszych pracowników. Wygląda na to, że nie będzie jedynym w swej hojności.

GPW: Rewelacyjna sesja WIG20

Inwestorzy wpadli w zakupowy szał, dzięki czemu WIG20 przebił 2400 pkt i znalazł się na najwyższym poziomie od listopada. Silnej zwyżce towarzyszyły wysokie obroty.