Emerytury pomostowe. PiS proponuje nowe zasady od przyszłego roku Finanse

Emerytury pomostowe. PiS proponuje nowe zasady od przyszłego roku

Utrzymanie emerytur pomostowych to konieczność dopłaty z budżetu co najmniej 2 mld zł rocznie przez wiele lat. Chyba, że rząd podniesie składkę, którą płacą przedsiębiorcy...

Giełda

Insiderzy ruszyli na zakupy

Będzie suta dywidenda od PZU

Walne zgromadzenie PZU zdecydowało o wypłacie dywidendy zgodnie z rekomendacją zarządu spółki – po 2,40 zł na akcję.

Glapiński: Nikt nie powinien mówić ludziom jak żyć, że muszą jeździć rowerami

- Chciałem Państwa zarazić optymizmem, bo osiągnęliśmy już 13 proc. inflacji. Liczę na to, że we wrześniu inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego - powiedział Adam Glapiński. Prezes NBP mówił też wiele o różnicach kulturowych i gospodarczych w Polsce i na Zachodzie.

Drożeją najtańsze polisy OC

Ceny polis komunikacyjnego OC nominalnie idą w górę, choć mniej, niż wynikałoby to z ogólnej inflacji.

Koszty frankowego wyroku TSUE

Pojawia się światełko w tunelu dla banków. Być może strat na kredytach CHF nie trzeba liczyć jako kosztu jednorazowego.

W trudach codzienności młodzi rzadko myślą o emeryturze

Dla większości młodych ludzi temat emerytalny jest ważny, ale mało pilny. Uważają go także za trudny i nudny. Mimo to świadomie oszczędza na emeryturę już 31 proc. dorosłych do 30 lat.

Akcje polskie na czele

Maj był miesiącem funduszy akcji amerykańskich. Fundusze obligacji z solidną nawiązką zdołały odrobić początkowe zniżki i wciąż konkurują z akcjami.

Polskie akcje będą rosły. Firmy z łatwością przenoszą koszty na konsumentów

Rodzimym firmom z łatwością przychodzi przenoszenie rosnących kosztów na konsumentów, stąd ostatecznie inflacja sprzyja ich wycenom.

Banki czekają na wyrok TSUE. Ile będzie je kosztował darmowy kredyt frankowiczów

Jeśli werdykt będzie korzystny dla frankowiczów, straty banków mogą sięgać nawet 100 mld złotych. Ale sektor przygotowuje na negatywne scenariusze – ocenia Jacek Jastrzębski, szef KNF.

Mocny wzrost zysków ubezpieczycieli. Odbicie po pandemii

Polscy ubezpieczyciele wypracowali w pierwszym kwartale 2023 roku 2,2 mld zł zysku netto, czyli o 190 proc. więcej niż przed rokiem. To efekt inflacji, wzrostu stóp procentowych i niższej śmiertelności.

Oprocentowanie lokat już nie spada

Ustabilizowanie się rentowności depozytów może być tylko chwilową przerwą przed jeszcze głębszą redukcją, gdy rynek zacznie wyceniać obniżkę stóp procentowych. Być może nastąpi to już jesienią tego roku.

Metale szlachetne mogą zyskiwać na wartości. Co z dolarem?

Banki centralne, z Fedem na czele, będą znów w czerwcu odgrywały pierwszoplanową rolę na rynku. To siłą rzeczy kieruje uwagę w stronę dolara.

Auta z rosyjską rejestracją nie mają już Zielonej Karty

Od 1 czerwca przestały obowiązywać umowy UE-Rosja o wzajemnym uznaniu Zielonych Kart. Co zrobić, gdyby wypadek w Polsce spowodował kierowca auta na rosyjskich numerach?

W płatnościach rewolucja, ale Polacy i tak wolą gotówkę

Wciąż za najbezpieczniejszą metodę płacenia za e-zakupy uważamy pobranie czy przelew. Niewiele się na tym polu zmienia.

Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse

Każdego tygodnia setka pracowników rezygnuje z pracy w Credit Suisse w związku z niepewnością, co będzie z nim dalej po przejęciu go przez większy UBS — powiedziały Reuterowi dwie osoby.

Zwycięstwo sprzedających

Wejście do gry Amerykanów znacząco pogłębiło straty europejskich indeksów. Przy słabości banków WIG20 zjechał poniżej 1900 pkt.

Ile zarobią w tym roku akcjonariusze banków na dywidendach

Pośród dziesięciu banków notowanych na giełdzie być może zyskiem podzieli się pięć podmiotów. Przy czym wszystko zależy od wyroku TSUE w sprawie frankowej i losów wakacji kredytowych.

Ceny polis idą w górę, ale to nie z ich powodu rosną długi klientów

Zadłużenie klientów wobec towarzystw ubezpieczeniowych rośnie. Okazuje się jednak, że główną przyczyną nie jest inflacja, lecz niewiedza i niefrasobliwość.

Pierwsze kredyty oparte na WIRON już od czerwca

ING Bank Śląski poinformował w środę, że od 26 czerwca będzie udzielał kredytów mieszkaniowych o zmiennym oprocentowaniu z uwzględnieniem wskaźnika WIRON 1M.