Ubezpieczenia

Drożeją najtańsze polisy OC

Ceny polis komunikacyjnego OC nominalnie idą w górę, choć mniej, niż wynikałoby to z ogólnej inflacji.

Banki

Koszty frankowego wyroku TSUE

Polskie akcje będą rosły. Firmy z łatwością przenoszą koszty na konsumentów

Rodzimym firmom z łatwością przychodzi przenoszenie rosnących kosztów na konsumentów, stąd ostatecznie inflacja sprzyja ich wycenom.

Banki czekają na wyrok TSUE. Ile będzie je kosztował darmowy kredyt frankowiczów

Jeśli werdykt będzie korzystny dla frankowiczów, straty banków mogą sięgać nawet 100 mld złotych. Ale sektor przygotowuje na negatywne scenariusze – ocenia Jacek Jastrzębski, szef KNF.

Mocny wzrost zysków ubezpieczycieli. Odbicie po pandemii

Polscy ubezpieczyciele wypracowali w pierwszym kwartale 2023 roku 2,2 mld zł zysku netto, czyli o 190 proc. więcej niż przed rokiem. To efekt inflacji, wzrostu stóp procentowych i niższej śmiertelności.

Oprocentowanie lokat już nie spada

Ustabilizowanie się rentowności depozytów może być tylko chwilową przerwą przed jeszcze głębszą redukcją, gdy rynek zacznie wyceniać obniżkę stóp procentowych. Być może nastąpi to już jesienią tego roku.

Metale szlachetne mogą zyskiwać na wartości. Co z dolarem?

Banki centralne, z Fedem na czele, będą znów w czerwcu odgrywały pierwszoplanową rolę na rynku. To siłą rzeczy kieruje uwagę w stronę dolara.

Auta z rosyjską rejestracją nie mają już Zielonej Karty

Od 1 czerwca przestały obowiązywać umowy UE-Rosja o wzajemnym uznaniu Zielonych Kart. Co zrobić, gdyby wypadek w Polsce spowodował kierowca auta na rosyjskich numerach?

W płatnościach rewolucja, ale Polacy i tak wolą gotówkę

Wciąż za najbezpieczniejszą metodę płacenia za e-zakupy uważamy pobranie czy przelew. Niewiele się na tym polu zmienia.

Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse

Każdego tygodnia setka pracowników rezygnuje z pracy w Credit Suisse w związku z niepewnością, co będzie z nim dalej po przejęciu go przez większy UBS — powiedziały Reuterowi dwie osoby.

Zwycięstwo sprzedających

Wejście do gry Amerykanów znacząco pogłębiło straty europejskich indeksów. Przy słabości banków WIG20 zjechał poniżej 1900 pkt.

Ile zarobią w tym roku akcjonariusze banków na dywidendach

Pośród dziesięciu banków notowanych na giełdzie być może zyskiem podzieli się pięć podmiotów. Przy czym wszystko zależy od wyroku TSUE w sprawie frankowej i losów wakacji kredytowych.

Ceny polis idą w górę, ale to nie z ich powodu rosną długi klientów

Zadłużenie klientów wobec towarzystw ubezpieczeniowych rośnie. Okazuje się jednak, że główną przyczyną nie jest inflacja, lecz niewiedza i niefrasobliwość.

Pierwsze kredyty oparte na WIRON już od czerwca

ING Bank Śląski poinformował w środę, że od 26 czerwca będzie udzielał kredytów mieszkaniowych o zmiennym oprocentowaniu z uwzględnieniem wskaźnika WIRON 1M.

Podatkowe kłody pod nogi właścicieli obligacji

Klientom wielu biur i domów maklerskich dojdzie nowy obowiązek. Będą musieli sami obliczyć i odprowadzić podatek od odsetek i dyskonta od notowanych obligacji skarbowych i korporacyjnych.

Lira tanieje i tanieć nie przestanie. Urlop w Turcji za grosze?

Przecena tureckiej waluty może zajść dużo dalej, jeśli po wyborczym zwycięstwie Recepa Tayyipa Erdogana obecna polityka pieniężna w Turcji będzie kontynuowana.

Wreszcie ożywienie w kredytach mieszkaniowych. Będzie 100 tys. nowych hipotek?

W I kwartale 2023 r. widać ożywienie na rynku kredytowym – potwierdza raport AMRON-SARFiN. Podobnie może być w kolejnych kwartałach, ale to poprawa głównie w porównaniu z katastrofalnymi wynikami 2022 roku.

Tani kredyt w ofercie już od lipca

Sprawdzamy, w których bankach będzie można uzyskać kredyt mieszkaniowy z rządową dopłatą.

Inwestorzy znów wierzą w złotego

Porozumienie ws. limitu zadłużenia w USA zostało przyjęte z ulgą na rynku walutowym.

W Warszawie handel na pół gwizdka

Pod nieobecność amerykańskich i brytyjskich inwestorów krajowe wskaźniki miały wyraźny problem z obraniem kierunku notowań.