Halving zakończony. Kopacze będą cierpieć, a bitcoin prawie nie drgnął Kryptowaluty

Halving zakończony. Kopacze będą cierpieć, a bitcoin prawie nie drgnął

Z wielkim zainteresowaniem i napięciem wyczekiwana aktualizacja oprogramowania sterującego bitcoinem, zwana halvingiem, dobiegła końca.

Waluty

Halving bitcoina - już w nocy z piątku na sobotę

Roszady w największym polskim ubezpieczycielu. Były szef mBanku na czele PZU Życie

Kadrowa miotła dotarła do PZU Życie. Jak ogłosiła w piątek spółka, z rady nadzorczej odwołano siedmiu członków, a z zarządu – sześciu. Były wiceprezes mBanku Jarosław Mastalerz będzie pełnił obowiązki prezesa.

EBC zażądał od dwóch wielkich banków, by wycofały się z Rosji. Ostatnie ostrzeżenie

Europejski Bank Centralny skierował do dwóch banków - Raiffeisen Bank International i UniCredit - prawnie obowiązujący nakaz ograniczenia działalności w Rosji. Oba zarabiają na wojnie, wpierając Kreml podatkami i obsługą. Jeżeli zignorują ostrzeżenie, same zostaną objęte sankcjami.

Złoty odrobił poranne straty z nawiązką

Po porannych nerwach w obawie o eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie nie ma już większego śladu. Kurs eurodolara lekko zwyżkuje, na czym korzysta złoty.

Babciowe jeszcze w tym roku. Ministerstwo zapewnia, że ma środki

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" (tzw. świadczenie "babciowe") wejdzie w życie w IV kw. 2024 r., poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Największy bank USA pozwał drugi bank Rosji. Groźba konfiskaty blisko 10 mld dolarów

JPMorgan Chase pozwał rosyjski VTB przed sąd w Nowym Jorku. Zarzuca Rosjanom „rażące naruszenie umowy”. Chodzi o pozew VTB złożony w sądzie w Rosji, w którym grozi zajęciem tutejszych aktywów JPMorgan.

Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach

Ropa naftowa gatunku WTI drożała o ponad 3 proc. po doniesieniach o izraelskim ataku w okolicach irańskiego miasta Isfahan. Kolejny rekord ustanowiły ceny złota, a na giełdach azjatyckich doszło do silnej wyprzedaży.

Więcej niespodzianek w wynikach giełdowych firm

Zdarzenia jednorazowe mogą mocno zmienić wyniki giełdowych firm, również tych największych, a w efekcie wpłynąć na poziom przyszłej dywidendy.

Wschodzące gwiazdy audytu według "Rzeczpospolitej"

Głosami redakcyjnej kapituły w tegorocznej edycji Rankingu audytorów "Rzeczpospolitej" laureatami w kategorii "Młode gwiazdy audytu" zostali: Aneta Opałczyńska z PKF Consult oraz Tomasz Łebkowski z PwC.

Szanse i wyzwania na horyzoncie

Z jednej strony rosnący popyt oraz nowe usługi. Z drugiej – braki kadrowe i legislacyjne zawirowania.

Badania w czasach niepewności

Trudne otoczenie rynkowe uderza w biznes i stanowi wyzwanie dla biegłych rewidentów.

Audyt ma wiele twarzy

Przyznaliśmy wyróżnienia w dodatkowych kategoriach. Wytypowaliśmy również wschodzące gwiazdy audytu.

Kamil Jesionowski: Zawód został przeregulowany

W ostatnich latach nie było problemów z wykonywaniem badań przez biegłych. Ale fakt, że ktoś dobrze wykonuje pracę, nie jest z reguły zauważany – mówi Kamil Jesionowski, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Branża liczy na dialog

W ostatnich latach współpraca pomiędzy audytorami i PANA szwankowała. Jest szansa na zmianę.

Branża audytorska wciąż rośnie w imponującym tempie

Łączne przychody firm w 2023 r. urosły o niemal jedną piątą, czyli o ponad miliard złotych. Nadal trzy podmioty przebijają poziom miliarda złotych. Świetnie wypadło PwC, ale w siłę rosną też firmy średniej wielkości.

Wiemy, które firmy audytorskie rozdają karty na giełdzie

Liczba audytorów badających sprawozdania spółek z GPW systematycznie spada. Prym nadal wiodą największe firmy, ale bardzo dobrze wypadają Grant Thornton, BDO, UHY ECA czy PKF Consult.

Poznaliśmy najlepszych audytorów w Polsce. Ranking „Rzeczpospolitej”

To już XXIII edycja corocznego rankingu audytorów „Rzeczpospolitej”. PwC utrzymało pozycję lidera, ale walka o czołowe miejsca była wyjątkowo zacięta.

Bankomaty bitcoinowe żerują na klientach?

Liczba bankomatów bitcoinowych w USA wzrosła przez ostatnie cztery lat pięciokrotnie, do ponad 31,1 tys. Niektóre z nich pobierają prowizje dochodzące do 22 procent wartości transakcji.

70 tys. zł za doradzanie w czasach PiS. PZU zrywa umowę z rektorem UW. Prof. Nowak: Sam odszedłem

PZU rozwiązał dziś lukratywną umowę z prof. Alojzym Nowakiem. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego był wciąż zatrudniony jako doradca prezeski Beaty Kozłowskiej-Chyły, choć tę rada nadzorcza ubezpieczyciela odwołała już w lutym. Prof. Nowak twierdzi, że sam odszedł ze spółki.