Giełda

WIG20 spędził kolejny tydzień w konsolidacji

W ostatnim czasie zmienność na rynkach zdecydowanie opadła. Obie strony rynku trzymają się w szachu, czekają na decydujące starcie.

Banki

VeloBank zyskał prezesa

Kredobank ma 10 mln euro na kredyty w rejonie walk

Już za dwa tygodnie popłyną unijne euro do małych ukraińskich firm. Nawet tam, gdzie toczą się walki.

Rosną dysproporcje w brytyjskich dochodach

Różnice w dochodach brytyjskich rodzin zwiększyły się w roku finansowym 2021/22 do poziomu najwyższego od 3 lat po spadku w okresie pandemii, ale są mniejsze niż w okresie przed światowym kryzysem finansowym w 2008 r. — wynika z oficjalnych danych.

Bank z portfela PKO kredytuje firmy w rejonie walk

Należący do PKO BP ukraiński KredoBank już za dwa tygodnie uruchomi linię kredytową dla małych firm ukraińskich, środki zapewnia Unia Europejska za pośrednictwem BGK.

ZBP prognozuje słabe zyski banków

Według symulacji ZBP, na koniec 2022 r. wynik netto sektora bankowego może wynieść ok. 4,8 mld zł wobec 13 mld zł miesiąc wcześniej. Bazowa prognoza na 2023 r. wskazuje na jedynie ok. 4,5 mld zł zysku.

BIK: w 2023 r. sprzedaż kredytów mieszkaniowych będzie dalej spadać

Rok 2022 r. to gwałtowne zatrzymanie akcji kredytowej, zwłaszcza jeśli chodzi kredyty hipoteczne. Biuro Informacji Kredytowej prognozuje, że w 2023 r. nie będzie dużo lepiej.

Prezes ZBP: Przedłużanie wakacji kredytowych byłoby skrajną nieodpowiedzialnością

Przedłużanie powszechnych wakacji kredytowych byłoby skrajną nieodpowiedzialnością - uważa prezes Związku Banków Polski Krzysztof Pietraszkiewcz. Według niego mechanizm ten spowodował ograniczenie zdolności finansowania rozwoju gospodarki o ponad 300 mld zł.

Drobni inwestorzy wciąż czekają na hossę

Hossa, jaką widzimy na GPW od jesieni, zaskoczyła wielu inwestorów indywidualnych. Tylko mała część z nich kupiła akcje i załapała się na zwyżki – twierdzą maklerzy.

Marek Rozkrut, główny ekonomista EY: Długa i wyboista droga do celu NBP

W tym roku inflacja wyraźnie się obniży, ale do celu Narodowego Banku Polskiego, czyli 2,5 proc., wróci najwcześniej pod koniec 2025 r. – ocenia Marek Rozkrut, główny ekonomista EY na Europę i Azję Środkową.

Wakacje kredytowe może będą dłuższe

Rząd nie wyklucza wydłużenia programu wsparcia Polaków w obliczu wysokiego oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Dla banków to kolejny cios, bo to one ponoszą koszty takiej pomocy.

Wakacje kredytowe mogą zostać przedłużone. Akcje banków w dół

Indeks WIG-banki zniżkuje w środę chwilami nawet o 5 proc. w reakcji na informacje o możliwym przedłużeniu wakacji kredytowych.

Klienci banków polubili konto na selfie

Zdalne zakładanie kont cieszy się rosnąca popularnością. Wciąż nie jest to dominująca forma pierwszego kontaktu z bankiem, ale wkrótce może się to zmienić.

Konto bankowe na selfie staje się standardem

Zdalne zakładanie kont cieszy się rosnąca popularnością, choć wciąż nie jest to dominująca forma pierwszego kontaktu z bankiem – wynika z naszej miniankiety.

Poziom obaw inwestorów jest najwyższy od dekad

Wszystkie globalne marki cyfrowe trochę obrosły tłuszczem w czasie szczytu covidowego. Teraz wszystko wraca do normy – mówi Piotr Żółkiewicz, zarządzający funduszem Zolkiewicz & Partners.

Cofnięcie krajowej waluty

Z poniedziałkowego umocnienia złotego niewiele wyszło. Przeszkodził mu dolar i słabsze dane z gospodarki.

Większość ekspertów liczy na zwyżki

Przeprowadziliśmy wśród zarządzających i analityków ankietę dotyczącą inwestycji w tym roku. Większość przewiduje, że akcje (m.in. polskich spółek), obligacje i złoto przyniosą zyski.

Bogaci Polacy są bardziej obciążeni długami. Duże różnice regionalne

Mieszkańcy największych miast mają najwyższe kredyty hipoteczne w relacji do swoich zarobków. Bo i same mieszkania są tam najdroższe, ale też dzięki wyższym wynagrodzeniom mogą więcej w banku pożyczyć.

Warszawska giełda błysnęła na tle Europy

Krajowe akcje skorzystały z pozytywnego nastawienia inwestorów do naszego rynku. Dzięki temu indeksy w Warszawie zostawiły w tyle zagraniczne parkiety notując w poniedziałek efektowne wzrosty.

Rosyjskie elity ukryją swój majątek przed społeczeństwem. Legalnie

W tym roku Rosjanie nie dowiedzą się, ile dochodów, samochodów, mieszkań, jachtów, domów i innego majątku mają elity reżimowej władzy, żony, teściowe i dzieci deputowanych, ministrów czy generałów. Przykry dla nich obowiązek publikowania deklaracji majątkowych swoich i rodzin został przez Kreml zniesiony.