Giełda

WIG20 po raz siódmy na minusie

Kolejny dzień zniżek na GPW. Indeks największych spółek wymazał już wszystkie zyski, które osiągnął w tym roku. Spadki przetaczają się przez giełdy w Azji, Europie i USA.

Finanse

Ostra przecena kryptowalut w oczekiwaniu na decyzje Fed

Polski zwyczaj, nie pożyczaj

GPW wciąż nie może przebić się z pomysłem platformy pożyczek papierów wartościowych. Przeszkadzają regulacje, które wciąż nie zostały zmienione.

Chiny znów sięgają po obniżki stóp

Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, zyskiwał w czwartek ponad 3 proc. Ciągnęły go w górę akcje m.in. deweloperów i firm technologicznych. Rynek reagował na kolejne cięcia stóp dokonane przez Ludowy Bank Chin.

Inwestorzy docenili potencjał wzrostu Grupy Pracuj

Cena drożejących od początku stycznia akcji lidera rekrutacji online w Polsce i na Ukrainie zbliżyła się ostatnio do 80 zł, ale w czwartek część inwestorów realizowała zyski.

Polacy szukają polis na ferie zimowe i narty

Ubezpieczenie turystyczne jest jedną z najważniejszych spraw do załatwienia przed wyjazdem na narty, zwłaszcza jeśli ktoś jedzie za granicę.

GPW: Byki w końcu wygrają?

Technologiczny Nasdaq znalazł się w obszarze korekty. Z kolei obniżka stóp w Chinach pomogła spółkom z sektora nieruchomości. W Warszawie handel rozpoczyna się na zielono.

Emisja akcji w cieniu węgla

Zapowiedź emisji akcji Enei i PGE budzi wiele pytań o wycenę. Emisja pojawi się w czasie, kiedy los wydzielenia aktywów węglowych jest nadal nieznany. Proces ten powinien zakończyć się jeszcze w 2022 r.

Pożyczki pozabankowe już odbudowały się po pandemii

Końcówka 2021 r., jak i cały ubiegły rok był na rynku firm pożyczkowych udany. Pożyczki nie tylko odrobiły straty z pierwszego roku pandemii, ale są na poziomach wyższych niż w 2019 r.

Strach padł na rynki w Rosji, Kreml uspokaja inwestorów

Agresywne działania Moskwy uderzają w Rosjan, rosyjskie spółki i dług publiczny. Bogaci obywatele federacji w pośpiechu wyprowadzają pieniądze za granicę, a zagraniczni inwestorzy pozbywają się rosyjskich papierów wartościowych.

Unia zależna od Londynu w clearingu przez 3 lata

Unia Europejska przedłuży bankom od czerwca o 3 lata pozwolenie na korzystanie z domów rozliczeniowych (clearing houses) w Londynie, ale nasili starania, by zmniejszyć tę zależność finansową - ogłosiła komisarz usług finansowych.

Burzliwy poranek na GPW

WIG20 po słabym początku sesji z czasem zdołał otrząsnąć się ze spadków i po kilkudziesięciu minutach handlu zwyżkuje o 0,67 proc.

Niemieckie dziesięciolatki z dodatnią rentownością

Rentowność niemieckich obligacji dziesięcioletnich wzrosła w środę powyżej poziomu 0 proc. Stała się dodatnia po raz pierwszy od maja 2019 r.

Giełdowe spółki dopieszczą swoich akcjonariuszy

Dla wielu firm zeszły rok był rekordowy. Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w wysokich dywidendach.

Rosnące raty mogą osłabić popyt na kredyty

Cztery podwyżki stóp procentowych przez RPP to prawdopodobnie nie koniec w tym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Wyższe stopy powodują, że raty kredytów rosną, co może osłabić popyt.

Amerykańskie finanse w rękach kobiet

Jeżeli Senat zatwierdzi nominacje Joe Bidena, Fed będzie najbardziej zróżnicowany demograficznie w swojej 108-letniej historii.

Kolejna spadkowa sesja na GPW

Indeksy warszawskiej giełdy zakończyły wtorkową sesję wyraźną przeceną. To i tak jednak nic w porównaniu z tym co działo się na rynku rosyjskim. Na rynkach znów jest nerwowo.

NBP pokazał srebrną monetę upamiętniającą ochronę wschodniej granicy

Narodowy Bank Polski zaprezentował nową monetę kolekcjonerską, która ma oddać hołd funkcjonariuszom Straży Granicznej, policji i żołnierzom strzegącym granicy.

Covid-19 przyspieszył rozwój bankowości cyfrowej

Pandemia diametralnie zmieniła preferencje konsumentów i ich sposób korzystania z usług bankowych. Z danych firmy doradczej Deloitte wynika, że w pandemii co trzeci klient częściej korzysta z cyfrowych kanałów bankowych.

Paniczna wyprzedaż rosyjskiego długu. Ukraińskie papiery też tracą

Przerażeni groźbą rosyjskiej inwazji na Ukrainę inwestorzy zagraniczni gwałtownie pozbywają się rosyjskich papierów dłużnych. Oceniają ryzyko inwestowania w Rosji tak, jakby ropa kosztowała 20-30 dolarów za baryłkę. Koszt ubezpieczenia na wypadek niewypłacalności Rosji wciąż rośnie.