Notowania polskich banków odżyły. Kto zdrożał najmocniej

Akcje Pekao zdrożały najmocniej spośród 50 największych banków w Europie, deklasując m.in. włoski UniCredit czy francuski Societe Generale. Co dalej?

Kandydatka do RPP: nie czas na dyskusję o celu NBP

Po dwóch latach zalewania gospodarek pakietami fiskalnymi żaden bank centralny nie byłby wiarygodny w argumentacji, że podnosi cel z powodu klimatu – ocenia prof. Joanna Tyrowicz.

Chiny znów sięgają po obniżki stóp

Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, zyskiwał w czwartek ponad 3 proc. Ciągnęły go w górę akcje m.in. deweloperów i firm technologicznych. Rynek reagował na kolejne cięcia stóp dokonane przez Ludowy Bank Chin.

Unia zależna od Londynu w clearingu przez 3 lata

Unia Europejska przedłuży bankom od czerwca o 3 lata pozwolenie na korzystanie z domów rozliczeniowych (clearing houses) w Londynie, ale nasili starania, by zmniejszyć tę zależność finansową - ogłosiła komisarz usług finansowych.

NBP pokazał srebrną monetę upamiętniającą ochronę wschodniej granicy

Narodowy Bank Polski zaprezentował nową monetę kolekcjonerską, która ma oddać hołd funkcjonariuszom Straży Granicznej, policji i żołnierzom strzegącym granicy.

Covid-19 przyspieszył rozwój bankowości cyfrowej

Pandemia diametralnie zmieniła preferencje konsumentów i ich sposób korzystania z usług bankowych. Z danych firmy doradczej Deloitte wynika, że w pandemii co trzeci klient częściej korzysta z cyfrowych kanałów bankowych.

Paniczna wyprzedaż rosyjskiego długu. Ukraińskie papiery też tracą

Przerażeni groźbą rosyjskiej inwazji na Ukrainę inwestorzy zagraniczni gwałtownie pozbywają się rosyjskich papierów dłużnych. Oceniają ryzyko inwestowania w Rosji tak, jakby ropa kosztowała 20-30 dolarów za baryłkę. Koszt ubezpieczenia na wypadek niewypłacalności Rosji wciąż rośnie.

Jak brexit napompował bilanse irlandzkich banków

Od grudnia 2015 roku do lipca 2021 roku bilanse największych irlandzkich banków wzrosły z 300 miliardów euro do 500 miliardów euro.

Najlepsi analitycy na chwiejne czasy

Po pandemicznym kryzysie z 2020 r., który siłą rzeczy był nieprzewidywalny, w 2021 r. gospodarka wciąż nie poddawała się prognozom ekonomistów. Najcelniejsze formułowali analitycy z PKO BP, PZU i Banku Millennium.

Nowy prezes szwajcarskiego banku niespodziewanie podał się do dymisji

Prezes Credit Suisse, Antonio Horta-Osorio, zrezygnował ze stanowiska po wewnętrznym śledztwie. Komisja sprawdzała postępowanie prezesa – w tym także to, czy nie łamał zasad covidowych obowiązujących w banku.

Największe banki świata podnoszą płace. Ostra walka o talenty

Banki mają do czynienia z zaciekłą konkurencją w zatrudnianiu, muszą więc płacić więcej, by przyciągać talenty i nie tracić ich — tak twierdzą przynajmniej Citigroup, JP Morgan Chase i Wells Fargo.

EBC będzie walczyć z inflacją. „Podejmiemy wszelkie niezbędne działania”

Inflacja w strefie euro zmaleje w tym roku z rekordowego poziomu, a EBC jest gotów podjąć wszelkie niezbędne działania, aby zbić ją do celu 2 proc. — powiedziała jego prezes Christine Lagarde.

Glapiński: NBP monitoruje ryzyka związane ze zmianami klimatu

Nasza rola w tym obszarze polega przede wszystkim na tym, aby rozpoznawać i monitorować wpływ zmian klimatycznych i działań w zakresie polityki klimatycznej na stabilność finansową i stabilność cen – powiedział prezes NBP Adam Glapiński w rozmowie z Business Insider Polska.

Senat wybrał nowych członków RPP

Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk będą reprezentować Senat już na najbliższym posiedzeniu RPP na początku lutego. Wskazała ich opozycja.

Bank Pocztowy przedłuża umowę z MoneyGram

Bank Pocztowy podpisał umowę z MoneyGram na kolejne pięć lat współpracy w zakresie obsługi przekazów pieniężnych. Co roku poprzez sieć banku i placówki Poczty Polskiej realizowanych jest około 500 tys. przekazów.

Duże podwyżki premii dla najlepszych w Morgan Stanley

Amerykański bank Morgan Stanley zapowiedział podwyżki o ponad 20 proc. rocznych premii dla najlepszych pracowników. Wygląda na to, że nie będzie jedynym w swej hojności.

Sejm wybiera kandydatów do RPP spośród swoich

Poseł PiS Wiesław Jańczyk i związana ze SKOK-ami ekonomistka Elżbieta Ostrowska to kandydaci Sejmu na członków Rady Polityki Pieniężnej.

TSUE o węgierskich frankowiczach. Czy polskie sądy dobrze odczytują orzecznictwo Trybunału

Chociaż niektórzy zdają się sugerować, że dotychczasowe orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) jest jednoznacznie korzystne dla konsumentów i daje im wolę decydowania o dalszych losach umowy, to warto się zastanowić, chociażby na podstawie najnowszego wyroku TSUE z 2 września 2021 roku w sprawie C-932/19 dotyczącej węgierskich frankowiczów, czy nie jest to zbyt śmiała teza.