VeloBank zyskał prezesa

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Adama Marciniaka na stanowisko prezesa zarządu VeloBanku. Dotychczas był on wiceprezesem i p.o. prezesa.

Zapaść w hipotekach jeszcze się pogłębi

Sprzedaż nowych kredytów mieszkaniowych w 2023 r. może wynieść tylko 28 mld zł – prognozuje Biuro Informacji Kredytowej. To niemal trzy razy mniej niż w 2021 r.

Kredobank ma 10 mln euro na kredyty w rejonie walk

Już za dwa tygodnie popłyną unijne euro do małych ukraińskich firm. Nawet tam, gdzie toczą się walki.

Bank z portfela PKO kredytuje firmy w rejonie walk

Należący do PKO BP ukraiński KredoBank już za dwa tygodnie uruchomi linię kredytową dla małych firm ukraińskich, środki zapewnia Unia Europejska za pośrednictwem BGK.

ZBP prognozuje słabe zyski banków

Według symulacji ZBP, na koniec 2022 r. wynik netto sektora bankowego może wynieść ok. 4,8 mld zł wobec 13 mld zł miesiąc wcześniej. Bazowa prognoza na 2023 r. wskazuje na jedynie ok. 4,5 mld zł zysku.

BIK: w 2023 r. sprzedaż kredytów mieszkaniowych będzie dalej spadać

Rok 2022 r. to gwałtowne zatrzymanie akcji kredytowej, zwłaszcza jeśli chodzi kredyty hipoteczne. Biuro Informacji Kredytowej prognozuje, że w 2023 r. nie będzie dużo lepiej.

Marek Rozkrut, główny ekonomista EY: Długa i wyboista droga do celu NBP

W tym roku inflacja wyraźnie się obniży, ale do celu Narodowego Banku Polskiego, czyli 2,5 proc., wróci najwcześniej pod koniec 2025 r. – ocenia Marek Rozkrut, główny ekonomista EY na Europę i Azję Środkową.

Wakacje kredytowe może będą dłuższe

Rząd nie wyklucza wydłużenia programu wsparcia Polaków w obliczu wysokiego oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Dla banków to kolejny cios, bo to one ponoszą koszty takiej pomocy.

Wakacje kredytowe mogą zostać przedłużone. Akcje banków w dół

Indeks WIG-banki zniżkuje w środę chwilami nawet o 5 proc. w reakcji na informacje o możliwym przedłużeniu wakacji kredytowych.

Klienci banków polubili konto na selfie

Zdalne zakładanie kont cieszy się rosnąca popularnością. Wciąż nie jest to dominująca forma pierwszego kontaktu z bankiem, ale wkrótce może się to zmienić.

Konto bankowe na selfie staje się standardem

Zdalne zakładanie kont cieszy się rosnąca popularnością, choć wciąż nie jest to dominująca forma pierwszego kontaktu z bankiem – wynika z naszej miniankiety.

Morgan Stanley obniża wynagrodzenie prezesowi po spadku zysków

Amerykański bank inwestycyjny Morgan Stanley zapłacił szefowi Jamesowi Gormanowi 31,5 mln dolarów za pracę w 2022 roku, co oznacza spadek o 10 proc. wobec 35 mln dolarów rok wcześniej. Obniżka nastąpiła po tym jak bank odnotował niższe przychody i zyski.

KNF: ukraiński Monobank nie wchodzi na polski rynek

Komisja Nadzoru Finansowe w piątkowym komunikacie zastrzega, że dotychczas nie wydawała zezwoleń dla ukraińskiego Universal Banku, i nie prowadzi postępowania w tej sprawie. Informacje medialne, na temat działalności tego banku w Polsce, wykorzystującą marki Monobank i Stereo, mogą więc – zdaniem KNF wprowadzać w błąd.

Państwo rozpycha się w bankach. Ma już prawie połowę aktywów. "To za dużo"

Po upadłości Getin Banku w portfelu Skarbu Państwa przybył kolejny, dziewiąty już, bank komercyjny, a udział państwa w aktywach całego sektora wzrósł delikatnie do 47,8 proc. Zdaniem części ekspertów to za dużo.

Wielu unijnych bankierów zarobiło na brexicie

Przenoszenie miejsc pracy z Londynu na kontynent europejski związane z brexitem i wzrost operacji finansowych przyczyniły się do zwiększenia w 2021 r. o ponad 40 proc. liczby bankierów zarabiających w Unii ponad milion euro rocznie — podał Europejski Urząd Bankowy EBA.

Zbyt duży ciężar rat kredytów mieszkaniowych

Istnieje ryzyko, że kilkadziesiąt tysięcy Polaków na obsługę swojej „hipoteki” będzie musiało wydawać co najmniej połowę swoich miesięcznych dochodów. Dla nich to zbyt duże obciążenie. Konieczna będzie kolejna pomoc rządowa?

Sbierbank wróci na Krym, bo tak chce Kreml

Największy bank Rosji - objęty sankcjami Zachodu Sbierbank zapowiedział, że w ciągu pół roku otworzy oddziały na zawłaszczonym przez Rosję ukraińskim półwyspie. Na razie zainstalował tam kilka bankomatów.

Kredytobiorców frankowych dosyć szybko ubywa

Na koniec 2022 r. liczba czynnych umów kredytowych w CHF spadła do 342 tys. Ale dla banków kredyty frankowe to nadal duży problem – część z nich zawiązuje kolejne rezerwy na straty z nimi związane.