Rekordowy zysk Deutsche Banku zamiast spodziewanej straty

Największy w Niemczech bank, Deutsche Bank wypracował w 2021 r. największy zysk w ostatniej dekadzie dzięki skokowi korzystnych operacji i transakcji.

Banki liczą na więcej ugód z frankowiczami

Liczymy, że większość klientów przeanalizuje pozytywnie propozycje ugodowe – mówi dr Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Fed sugeruję marcową podwyżkę stóp

Amerykański bank centralny stwierdził w komunikacie ze swojego posiedzenia, że jest gotowy do podwyżek stóp. Nie podał, kiedy dojdzie do pierwszej podwyżki, ale stwierdził, że stanie się to "wkrótce".

RPP. Kropiwnicki ma nową pracę. Ostrowska rezygnuje

Nie jestem już członkiem Rady Polityki Pieniężnej – poinformował w środę Jerzy Kropiwnicki. Jego kadencja w RPP dobiegła końca. Z ubiegania się o miejsce w Radzie w ostatniej chwili zrezygnowała kandydatka Sejmu wskazana przez PiS.

PKO BP: zielone światło dla Iwony Dudy na stanowisko prezesa

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Iwony Dudy na stanowisko prezesa PKO BP. Notowania banku rosną obecnie o 3,3 proc., do 47,56 zł.

„Próg bólu" dla kredytobiorców. Wzrost WIBOR-u wywoła problemy?

Rośnie stopa referencyjna, a wraz z nią stawka WIBOR, na której oparte są kredyty. Tempo zwyżki jest szybkie, co może zwiększyć ryzyko w systemie bankowym. Gdzie jest „próg bólu" dla kredytobiorców?

Węgry: Podwyżka stóp większa od prognoz

Węgierski bank centralny podniósł swoją główną stopę procentową o 50 pb., do 2,9 procent.

Fed powinien dać sygnał do marcowej podwyżki stóp

Rynek coraz mocniej spodziewa się, że amerykańska Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe w tym roku więcej niż trzykrotnie.

Rosja. Bank centralny ratuje stabilność finansową kraju. Wstrzymuje skup walut

W obliczu załamania rosyjskiego rynku, Bank Rosji zdecydował się wstrzymać skup walut, by ratować stabilność finansową kraju.

mBank miał 1,2 mld zł straty w 2021 roku

W ubiegłym kwartale mBank zwiększył rezerwy na ryzyko prawne w związku z kredytami frankowymi o 2 mld zł. W efekcie, bank szacuje, że wynik w całym 2021 r. był ujemny i strata netto sięgnęła około 1,2 mld zł. Na początku poniedziałkowej sesji notowania mBanku spadają o 3,6 proc., do 430 zł.

Notowania polskich banków odżyły. Kto zdrożał najmocniej

Akcje Pekao zdrożały najmocniej spośród 50 największych banków w Europie, deklasując m.in. włoski UniCredit czy francuski Societe Generale. Co dalej?

Kandydatka do RPP: nie czas na dyskusję o celu NBP

Po dwóch latach zalewania gospodarek pakietami fiskalnymi żaden bank centralny nie byłby wiarygodny w argumentacji, że podnosi cel z powodu klimatu – ocenia prof. Joanna Tyrowicz.

Chiny znów sięgają po obniżki stóp

Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, zyskiwał w czwartek ponad 3 proc. Ciągnęły go w górę akcje m.in. deweloperów i firm technologicznych. Rynek reagował na kolejne cięcia stóp dokonane przez Ludowy Bank Chin.

Unia zależna od Londynu w clearingu przez 3 lata

Unia Europejska przedłuży bankom od czerwca o 3 lata pozwolenie na korzystanie z domów rozliczeniowych (clearing houses) w Londynie, ale nasili starania, by zmniejszyć tę zależność finansową - ogłosiła komisarz usług finansowych.

NBP pokazał srebrną monetę upamiętniającą ochronę wschodniej granicy

Narodowy Bank Polski zaprezentował nową monetę kolekcjonerską, która ma oddać hołd funkcjonariuszom Straży Granicznej, policji i żołnierzom strzegącym granicy.

Covid-19 przyspieszył rozwój bankowości cyfrowej

Pandemia diametralnie zmieniła preferencje konsumentów i ich sposób korzystania z usług bankowych. Z danych firmy doradczej Deloitte wynika, że w pandemii co trzeci klient częściej korzysta z cyfrowych kanałów bankowych.

Paniczna wyprzedaż rosyjskiego długu. Ukraińskie papiery też tracą

Przerażeni groźbą rosyjskiej inwazji na Ukrainę inwestorzy zagraniczni gwałtownie pozbywają się rosyjskich papierów dłużnych. Oceniają ryzyko inwestowania w Rosji tak, jakby ropa kosztowała 20-30 dolarów za baryłkę. Koszt ubezpieczenia na wypadek niewypłacalności Rosji wciąż rośnie.

Jak brexit napompował bilanse irlandzkich banków

Od grudnia 2015 roku do lipca 2021 roku bilanse największych irlandzkich banków wzrosły z 300 miliardów euro do 500 miliardów euro.