Po raz pierwszy kobieta pokieruje bankiem centralnym Turcji

Prezydent Recep Erdogan mianował Hafize Gaye Erkan na nową prezeskę Banku Centralnego Republiki Turcji. Jest ona pierwszą w historii kobietą, która pokieruje tą instytucją.

Koszty frankowego wyroku TSUE

Pojawia się światełko w tunelu dla banków. Być może strat na kredytach CHF nie trzeba liczyć jako kosztu jednorazowego.

Banki czekają na wyrok TSUE. Ile będzie je kosztował darmowy kredyt frankowiczów

Jeśli werdykt będzie korzystny dla frankowiczów, straty banków mogą sięgać nawet 100 mld złotych. Ale sektor przygotowuje na negatywne scenariusze – ocenia Jacek Jastrzębski, szef KNF.

Oprocentowanie lokat już nie spada

Ustabilizowanie się rentowności depozytów może być tylko chwilową przerwą przed jeszcze głębszą redukcją, gdy rynek zacznie wyceniać obniżkę stóp procentowych. Być może nastąpi to już jesienią tego roku.

Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse

Każdego tygodnia setka pracowników rezygnuje z pracy w Credit Suisse w związku z niepewnością, co będzie z nim dalej po przejęciu go przez większy UBS — powiedziały Reuterowi dwie osoby.

Ile zarobią w tym roku akcjonariusze banków na dywidendach

Pośród dziesięciu banków notowanych na giełdzie być może zyskiem podzieli się pięć podmiotów. Przy czym wszystko zależy od wyroku TSUE w sprawie frankowej i losów wakacji kredytowych.

Pierwsze kredyty oparte na WIRON już od czerwca

ING Bank Śląski poinformował w środę, że od 26 czerwca będzie udzielał kredytów mieszkaniowych o zmiennym oprocentowaniu z uwzględnieniem wskaźnika WIRON 1M.

Wreszcie ożywienie w kredytach mieszkaniowych. Będzie 100 tys. nowych hipotek?

W I kwartale 2023 r. widać ożywienie na rynku kredytowym – potwierdza raport AMRON-SARFiN. Podobnie może być w kolejnych kwartałach, ale to poprawa głównie w porównaniu z katastrofalnymi wynikami 2022 roku.

Tani kredyt w ofercie już od lipca

Sprawdzamy, w których bankach będzie można uzyskać kredyt mieszkaniowy z rządową dopłatą.

Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji

Najbogatszy człowiek Gruzji i były premier tego kraju wygrał głośny spór z Credit Suisse. Szwajcarski bank ma zapłacić Bidzinie Iwaniszwilemu gigantyczne odszkodowanie wynoszące blisko miliard dolarów.

Afryka chce SWIFT-u dla Rosji, ale pod warunkami

Rosyjski lobbing w Afryce zaczyna przynosić owoce. Kraje afrykańskie wystąpiły o przywrócenie „niektórym rosyjskim bankom” dostępu do systemu SWIFT. Zapewniają, że chodzi tylko o transakcje związane z handlem nawozami.

Rosyjskie banki podłączone do chińskiego systemu. Chińczycy dobrze na tym zarobią

Rosyjska bankowość coraz mocniej uzależnia się od Chin. Już 30 banków z Rosji zostało podłączonych do chińskiego systemu rozliczeniowego CIPS. Mogą przeprowadzać transakcje tylko za pośrednictwem banków chińskich.

Adam Glapiński wchodzi w buty polityka? Kotecki: tak to wygląda przed wyborami

Ludwik Kotecki, członek RPP uważa, że prezes NBP „wchodzi w buty polityka”. - To, co dzieje się w ostatnich dniach w NBP nie działo się w momencie, kiedy inflacja była najwyższa. Tylko dzieję się na 3-4 miesiące przed wyborami. To nie jest przypadek – powiedział ekonomista w Radiu ZET.

Coraz większy nawis depozytów nad kredytami

Płynność banków ciągle rośnie i jest już najwyższa od co najmniej dekady. Dla sektora to nic groźnego, ale tracić na tym mogą oszczędzający.

Produkty finansowe będą tańsze? UE rozważa reformę, która na to pozwoli

Komisja Europejska (KE) przedstawiła w środę plany regulacji ograniczających opłaty obciążające konsumentów kupujących produkty finansowe oraz inwestycyjne.

Adam Glapiński policzył koszt obietnic wyborczych PiS i PO

- Konieczne jest przedstawienie rzetelnych danych dotyczących skutków propozycji wyborczych, wyliczonych przez ekonometryków – pisze w komunikacie Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. I udowadnia, że to program PO może mieć bardziej negatywny wpływ na finanse państwa i inflację.

Austriacki bank pozbywa się rosyjskiej filii. Chce stracić jak najmniej

Raiffeisen Bank International ma problem z pozbyciem się rosyjskiego oddziału. Chce go sprzedać akcjonariuszom, ale nie ma na to zgody Europejskiego Banku Centralnego.

Przed nami Kongres Prawa Bankowego i Technologii Finansowych

23 maja odbędzie się Kongres Prawa Bankowego i Technologii Finansowych. Prezentujemy program imprezy: