Będzie suta dywidenda od PZU

Walne zgromadzenie PZU zdecydowało o wypłacie dywidendy zgodnie z rekomendacją zarządu spółki – po 2,40 zł na akcję.

Drożeją najtańsze polisy OC

Ceny polis komunikacyjnego OC nominalnie idą w górę, choć mniej, niż wynikałoby to z ogólnej inflacji.

W trudach codzienności młodzi rzadko myślą o emeryturze

Dla większości młodych ludzi temat emerytalny jest ważny, ale mało pilny. Uważają go także za trudny i nudny. Mimo to świadomie oszczędza na emeryturę już 31 proc. dorosłych do 30 lat.

Mocny wzrost zysków ubezpieczycieli. Odbicie po pandemii

Polscy ubezpieczyciele wypracowali w pierwszym kwartale 2023 roku 2,2 mld zł zysku netto, czyli o 190 proc. więcej niż przed rokiem. To efekt inflacji, wzrostu stóp procentowych i niższej śmiertelności.

Auta z rosyjską rejestracją nie mają już Zielonej Karty

Od 1 czerwca przestały obowiązywać umowy UE-Rosja o wzajemnym uznaniu Zielonych Kart. Co zrobić, gdyby wypadek w Polsce spowodował kierowca auta na rosyjskich numerach?

Ceny polis idą w górę, ale to nie z ich powodu rosną długi klientów

Zadłużenie klientów wobec towarzystw ubezpieczeniowych rośnie. Okazuje się jednak, że główną przyczyną nie jest inflacja, lecz niewiedza i niefrasobliwość.

Dobry początek roku dla PZU

Zysk netto Grupy PZU, przypisany właścicielom jednostki dominującej, wyniósł w pierwszym kwartale 2023 r. 1,16 mld zł. Rok wcześniej w tym czasie było to 884 mln zł. Przychody ze sprzedaży ubezpieczeń wzrosły do 6,4 mld zł.

Przeregulowanie rynku zagraża biznesowi ubezpieczeniowemu

Zamiast twardych regulacji prawnych lepiej szukać samoregulacji opartych na dobrych praktykach – przekonywali eksperci prawni w dyskusji z szefem KNF.

Ceny polis nadal rosną, ale coraz wolniej

Ubezpieczenia na świecie podrożały w I kw. 2023 r. o 4 proc., licząc rok do roku. To 22. z kolei kwartał wzrostów, ale ich tempo nadal hamuje. A niektóre polisy już tanieją.

Inwestorzy dobrze przyjęli informację o dywidendzie PZU

Zapowiedź wypłaty dywidendy podbiła kurs największego polskiego ubezpieczyciela na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. - Inwestorzy spodziewali się sutej dywidendy, ale widocznie nie aż takiej – komentuje analityk.

Po automatycznym zapisie PPK urosły o blisko jedną trzecią

Przeszło 700 tys. nowych uczestników mają Pracownicze Plany Kapitałowe po przeprowadzonym w marcu i kwietniu automatycznym zapisie pracowników do tego programu. Zgromadzone w nich aktywa to już 14,9 mld zł.

Mniej polis z banków

Ostro spadła sprzedaż ubezpieczeń za pośrednictwem banków w 2022 r. W kanale bancassurance rozeszły się polisy o łącznej wartości 5,67 mld zł.

Mocno hamują zyski ze sprzedaży polis OC

Najgorszy od 6 lat wynik ze sprzedaży obowiązkowego komunikacyjnego OC zanotowali w 2022 r. ubezpieczyciele. - Taka sytuacja zwiększa ryzyko szybkich podwyżek cen tych polis – oceniają eksperci.

Polacy chętniej sięgają po domowy assistance. Najczęściej wzywamy hydraulika

Najpierw pandemia, a teraz praca zdalna i związana z nią większa liczba różnych drobnych awarii, ale też wyższa świadomość ubezpieczeniowa sprawiają, że częściej sięgamy po wsparcie z domowego assistance. W zeszłym roku najczęściej sięgaliśmy po nie w przypadkach potrzeby interwencji hydraulików, serwisantów AGD i elektryków.

Atak hakerski na PZU. „Sytuacja jest monitorowana”

"W piątek rano miał miejsce atak cybernetyczny na systemy IT PZU. Sytuacja jest monitorowana, systemy na bieżąco są przywracane do pełnej funkcjonalności" - poinformowała Grupa PZU. W czwartek ofiara hakerów padła warszawska giełda.

Polisy dla obrotów handlowych ważne w kryzysie

W 2022 r. ubezpieczyciele należności ubezpieczyli 710,9 mld zł obrotów. To wzrost o 10 proc. w porównaniu z 2021 r.

OC miało drożeć, realnie jednak tanieje

Z rynku docierają niejednoznaczne sygnały o cenach polis OC. Ale nawet jeśli nominalnie zaczęły one rosnąć, to realnie, po uwzględnieniu inflacji, ciągle spadają. I to mocno.

Unilink wychodzi w świat

Duża transakcja na rynku ubezpieczeń. Grupa Unilink, największy dystrybutor polis w Europie Środkowo-Wschodniej, dołącza do amerykańskiego fintechu i brokera Acrisure.