Dobry początek roku Grupy PZU

Zysk netto Grupy PZU w I kw. 2022 r. wyniósł 758 mln zł, znacznie więcej niż oczekiwał rynek. Przypis składki brutto zebranej ze sprzedaży polis ubezpieczeniowych osiągnął rekordowe w tym okresie roku 6,3 mld zł.

Pracownicze Programy Emerytalne pod lupą

Firmy, które utworzyły u siebie PPE, muszą sprawdzić, czy należy do nich co najmniej 25 proc. ich pracowników. Jeśli nie, mają obowiązek uruchomienia PPK.

Fundusz Allianza zapłaci prawie 6 mld dolarów kary

Finał wstydliwej sagi niemieckiego giganta ubezpieczeniowego. Allianz Global Investors US (AGI) z grupy Allianz przyznał się, że oszukiwał klientów i w ramach ugody z amerykańskim nadzorem zapłaci tamtejszej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC) 5,8 mld dolarów kary.

14. emerytura już w sierpniu

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o 14. emeryturze. Dodatkowe środki popłyną do około 9 milionów Polaków.

Fuzja Allianza i Avivy ze zgodą KNF

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na realizację planów połączenia zakładów ubezpieczeń oraz TFI Allianz Polska i Aviva Polska.

OFE zostają, ale bez pomocy zgasną

Po tym jak rząd zawiesił prace nad zamianą OFE w IKE, nic nie słychać o ich przyszłości. – Uniknęliśmy zamieszania – chwalą analitycy. Zmiany będą jednak konieczne.

Centralna baza emerytur także na zachętę do oszczędzania

Jest projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej. Każdy będzie mógł w niej sprawdzić, ile odłożył na emeryturę i jak wysoka ona będzie.

Wartość składek w ZUS wzrośnie o blisko 300 mld

Wysoka inflacja oraz rekordowy wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przyniosą bardzo wysoką waloryzację składek emerytalnych na kontach w ZUS. Oznacza to coraz większe obciążenie całego systemu emerytalnego.

Ceny ubezpieczeń rosną. Polisy drożeją, kiedy inflacja straszy

W pierwszym kwartale 2022 roku średnie ceny polis na świecie poszły w górę o 11 procent. Cały czas gwałtownie drożeją cyberpolisy. Ale coraz więcej obaw ubezpieczycieli zaczyna też budzić wysoka inflacja.

Znów więcej polis i abonamentów zdrowotnych

Sprzedaż polis i abonamentów zdrowotnych wciąż szybko rośnie. Na te pierwsze w 2021 r. wydaliśmy rekordową sumę: przeszło miliard złotych.

Spadki cen OC hamują. Niektórzy kierowcy już płacą więcej za ubezpieczenie

Po trzech latach mocnych spadków cen polis komunikacyjnego OC ich tempo wyraźnie zwolniło. Są już nawet grupy kierowców, którzy za ubezpieczenie samochodu płacą więcej.

PZU współfinansuje kolejne farmy wiatrowe

Udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce rośnie w szybkim tempie. Dywersyfikacja źródeł energii zapewnia uniezależnienie kraju od dostaw z zagranicy, przede wszystkim z Rosji i pozwala na obniżanie rosnących cen na rynku.

Rośnie sprzedaż polis w bankach

Rynek bancassurance najgorsze ma już za sobą. W 2021 r. solidnie odbił się po pandemii. Wiele wskazuje na to, że będzie się umacniał także w kolejnych latach.

Nie potrzebujemy radykalnych zmian systemu emerytur

Polscy ekonomiści są w zdecydowanej większości przeciwni koncepcji tzw. emerytury obywatelskiej. W żadnej innej kwestii, o którą ich dotąd pytaliśmy, nie byli tak zgodni.

Pandemia zmniejszyła zyski ubezpieczycieli

Pandemia i związana z nią wyższa śmiertelność, a także wojna cenowa wokół komunikacyjnego OC targały w zeszłym roku rynkiem ubezpieczeń.

Coraz większe problemy z płaceniem czynszów. Można się od tego ubezpieczyć

Drożyzna, inflacja, rosnące stopy procentowe i raty kredytów sprawiają, że coraz więcej osób ma problemy z regulowaniem należności, także czynszów. Na tę sytuację odpowiadają ubezpieczyciele.

Aktywa w PPK przebiły już te w IKZE, teraz gonią IKE

Przed świętami na konta uczestników PPK trafi ponad 400 mln zł dopłaty rocznej od państwa. Zgromadzone przez nich aktywa to już 9 mld zł.

Ubezpieczyciele liczą straty. Leasingodawcy już się poddali

Wojna rosyjsko- ukraińska będzie kosztowała światowe rynki ubezpieczeniowe od 16 do nawet 35 miliardów dolarów — wycenia firma oceny wiarygodności kredytowej S&P.