Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN

Praca na stanowiskach związanych z nadzorem i kontrolą nad ruchem zakładu górniczego nie zawsze może zostać uwzględniona w stażu uprawniającym do emerytury górniczej - uznał Sąd Najwyższy.

Czterodniowy tydzień pracy? To już jest możliwe

Skrócenie tygodniowego czasu pracy można wprowadzić już na gruncie obecnie obowiązujących przepisów.

Jak liczyć przedawnienie w kodeksie pracy? Sąd Najwyższy zdecyduje

Sąd Najwyższy rozstrzygnie sposób, w jaki należy liczyć przedawnienie wynikające z kodeksu pracy.

PKK: lokata jako alternatywa dla wypłaty. Co dają Pracownicze Plany Kapitałowe?

Uczestnik PPK, który ma już co najmniej 60 lat, może zacząć wypłatę środków. Alternatywą, po osiągnięciu 60. roku życia, jest przetransferowanie tych środków na rachunek lokaty terminowej. Musi ona jednak spełniać wymagania określone w przepisach.

Mniej Ukraińców pracuje na dziele. Raport ZUS

Wzrosła liczba cudzoziemców wykonujących umowy o dzieło, ale spadł odsetek zarobkujących w ten sposób Ukraińców. Pokazują to najnowsze dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do których dotarła „Rzeczpospolita”.

Niebieska Karta UE ułatwia zatrudnianie cudzoziemców o wysokich kwalifikacjach

Osoby posiadające wysokie kwalifikacje, np. w zakresie nowych technologii, mogą skorzystać ze szczególnych ułatwień w zakresie legalizacji pobytu i pracy w Polsce. Zasady ich zatrudniania mają być jeszcze bardziej elastyczne.

Zezwolenie jednolite: warunki, procedura, problemy

W ramach jednego postępowania cudzoziemiec może uzyskać legalizację zarówno swojego pobytu, jak i pracy. W tej procedurze to pracownik jest stroną. Rola pracodawcy sprowadza się do kilku formalności.

Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty

Jeśli wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc. to emerytury i renty będą podlegać dodatkowej waloryzacji we wrześniu.

Donald Tusk: Rząd przyjął projekt ustawy o "babciowym"

Donald Tusk poinformował na konferencji prasowej o przyjęciu przez rząd projektu ustawy o tzw. babciowym. - Każde dziecko w Polsce, do 35. miesiąca, będzie mogło liczyć na pomoc państwa. Każde bez wyjątku — mówił premier.

Kolejna grupa osób nie zapłaci ZUS

Osoba, która w ramach działalności nierejestrowanej wykonuje np. zlecenie, nie będzie podlegać ubezpieczeniom.

Babciowe bez konsultacji. Rząd pominął partnerów społecznych

Już 9 kwietnia rząd ma zająć się projektem ustawy, która ma pomóc rodzicom w godzeniu ról zawodowych i opiekuńczych (tzw. babciowe). Problem w tym, że do tego etapu przystępuje z pominięciem konsultacji.

Specjalna emerytura dla matek i ojców. Mogą otrzymać nawet 1780 zł brutto

Obecnie w Polsce „matczyną emeryturę” otrzymuje ponad 58 tys. osób. Maksymalna kwota świadczenia wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli od marca 1780,96 zł brutto - informuje ZUS.

Pieniądze od państwa dla rodziców aktywnych zawodowo. Babciowe i inne świadczenia

Rząd chce zachęcić do aktywności zawodowej osoby mające dzieci w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Szykuje dla nich aż 1,5 tys. miesięcznie.

Firmy dostaną pieniądze za zatrudnienie emerytów

Rząd zamierza wesprzeć firmy, które zdecydują się na zatrudnienie seniorów. Taki krok może paradoksalnie zmniejszyć zainteresowanie pracą osób w wieku przedemerytalnym.

ZUS przypomina o ważnym terminie. Chodzi o wypłaty 800+

By nie mieć przerwy w wypłacie 800+ trzeba złożyć wniosek do końca kwietnia - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

NRA postuluje wprowadzenie dodatkowych dni na opiekę przy większej liczbie dzieci

Palestra skierowała wniosek do Rzecznik Praw Dziecka o przygotowanie inicjatywy ustawodawczej w sprawie zmiany art. 188 kodeksu pracy. Zdaniem NRA, jego obecne brzmienie prowadzi to dyskryminacji rodzin, które mają więcej niż dwoje potomstwa.

Kiedy można skorzystać z pieniędzy zgromadzonych w PPK?

Uczestnik PPK, który nie ma jeszcze 60 lat, może wycofać środki ze swojego rachunku PPK, ale z pomniejszeniami. Taka dyspozycja jest składana instytucji finansowej. Należy odróżnić ją od deklaracji o rezygnacji, która - po złożeniu pracodawcy - powoduje brak nowych wpłat do PPK.

Jeśli dostaniesz list z ZUS w Legnicy, to znaczy, że masz kłopoty

Należności z tytułu nieprawidłowo pobranych emerytur, rent, zasiłków i innych wypłat w całej Polsce będzie egzekwował oddział ZUS w Legnicy.