Polski Ład. Nie działa rządowy kalkulator. Dlaczego?

Zyskasz czy stracisz na zmianach podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu? W odpowiedzi na to pytanie miał pomóc kalkulator wynagrodzeń na stronie rządowej. Niestety, nie działa.

Polski Ład: Ile zapłaci emeryt od mikrobiznesu

Jak obliczyć składkę zdrowotną przedsiębiorcy, który jest emerytem i płaci tylko składkę zdrowotną do ZUS?

Od lutego wnioski o "500+" na nowych zasadach

Od 1 lutego będzie można składać wnioski o świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy 2022/2023, trwający od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023 r.

Zleceniobiorcy i emeryci nie będą już tracić podatkowo

Rząd zapowiedział kolejne korekty do obowiązujących od Nowego Roku zmian podatkowych. To m.in. rozszerzenie ulgi dla klasy średniej, a także preferencji dla samotnych rodziców.

Morawiecki zapowiada korekty w Polskim Ładzie

W piątek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że żaden Polak zarabiający do 12,8 tys. zł nie straci na "Polskim Ładzie". - Jeśli zarabiający do 12,8 tys. zł stracą na Polskim Ładzie, będą mogli rozliczyć się jak w 2021 r. - ogłosił szef rządu.

Polski Ład: zwolnienie z PIT dla emerytów za pozostanie na rynku pracy

Mężczyźni powyżej 65. roku życia i kobiety powyżej 60. roku będą zwolnieni z PIT do kwoty 85,5 tys. zł, jeśli zrezygnują z pobierania świadczeń emerytalnych.

Dla kogo wyrównanie emerytur i rent

Ponad 421 tys. osób, które dostały na początku stycznia zaniżoną wypłatę z ZUS, w lutym dostanie zwrot bez wniosku.

Rząd wraca do pomysłu pełnego oskładkowania zleceń

Dorabiający na kilku kontraktach zarobią mniej, bo dopłacą nawet 4 mld zł za lepszą ochronę w ZUS.

Polski Ład: praca na zleceniu - kto zyska, a kto straci

Nawet 1 mln osób wykonujących kontrakty cywilnoprawne musi policzyć, ile podatku dopłaci po zmianach, bo nie ma prawa do ulgi dla klasy średniej, a z kwoty wolnej skorzysta dopiero przy rocznym rozliczeniu podatku. Wyższą składkę zdrowotną zapłacą jednak już teraz.

W lutym automatyczny zwrot nadpłaconego podatku

Emeryci i renciści pobierający świadczenie od 4920 do 12 800 zł otrzymają zwrot nadpłaconego podatku. Odbędzie się to z urzędu i automatycznie, nie trzeba składać wniosków – deklaruje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Polski Ład PiS. RPO pyta o wyrównanie dla emerytów

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich masowo napływają skargi emerytów, którzy w związku z wejściem w życie tzw. Polskiego Ładu, otrzymali świadczenia niższe od ubiegłorocznych. Minister Finansów zapowiadał, że przepisy zostaną poprawione. Projekt miał trafić do Sejmu 11 stycznia, ale wciąż go nie ma.

"Polski Ład": Prezes ZUS o zwrocie podatku dla emerytów i rencistów

W lutym osoby pobierające świadczenie od 4 920 do 12 800 zł otrzymają zwrot nadpłaconego podatku. - Odbędzie się to z urzędu i automatycznie, nie trzeba składać wniosków - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Polski Ład: Ulga dla emeryta prowadzącego firmę

Senior może skorzystać z nowego zwolnienia z podatku także wtedy, gdy przez część roku pobierał emeryturę.

Sąd: student też może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne

Studia w trybie zdalnym mogą umożliwić opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny i uzyskanie świadczenia wynoszącego 2119 zł.

Ważne, na co rodzic wydał świadczenie wychowawcze

Jeśli pieniądze zostały spożytkowane na zaspokojenie potrzeb dzieci, na które je przyznano, to żądanie zwrotu 500+ byłoby nie do pogodzenia z jego celem.

Etat nie przekreśla prawa do świadczenia pielęgnacyjnego

Wykonywanie pracy zawodowej przez osobę posiadającą znaczny stopień niepełnosprawności, gdy z orzeczenia o niej wynika, że może ona pracować w warunkach pracy chronionej, nie stanowi przeszkody do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Dodatek osłonowy: seniorzy szturmują ZUS po zaświadczenia

W ostatnich dniach wielu seniorów przychodzi do placówek ZUS z prośbą o wydanie zaświadczenia potrzebnego do otrzymania dodatku osłonowego. Tymczasem ZUS informuje, że taką informację gminy mają obowiązek pozyskać samodzielnie.

Emeryci ze świadczeniami od 4,9 tys. zł dostaną zwrot

Około 360 tys. emerytów i 34 tys. rencistów otrzyma w lutym wyrównanie kwot, od których na początku stycznia ZUS potrącił zawyżony podatek. Nie będzie jednak odsetek za spóźnienie.