ZUS: na zmianach w Polskim Ładzie zyska 3,1 mln emerytów i rencistów

Od lipca wypłata emerytury i renty będzie potrącana o zaliczkę na PIT według stawki 12 proc., pomniejszanej o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Na zmianach zyska około 3,1 mln emerytów i rencistów. Przeciętnie rocznie będzie to dla nich 726 zł więcej - podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ostatnia szansa, by nie stracić 500+

Wniosek o świadczenie wychowawcze trzeba złożyć do końca czerwca, aby otrzymać je z wyrównaniem.

Prezydent Duda podpisał ustawę ws. wypłaty dodatkowych emerytur w 2022 r.

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wypłacie kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego - 14. emerytury.

500 zł na wakacje. To już ostatni moment, aby skorzystać

Na blisko 4,3 mln uprawnionych osób wciąż nieaktywnych jest 895 tys. bonów turystycznych. - Warto się pospieszyć, bo ważność bonu upływa 30 września. Po tym terminie nie będzie można nim opłacić wypoczynku ani pobytu w hotelu. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Sąd: urlop bezpłatny jak rezygnacja z pracy

Matka zajmująca się niepełnosprawnym dzieckiem podczas urlopu bezpłatnego powinna otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Pracujący senior może zaoszczędzić na podatku

Ulga dla zarabiających emerytów nie zawsze się opłaca. Fiskus daje jednak swobodę w jej użyciu. Można z niej zrezygnować w trakcie roku, np. po przekroczeniu limitu dochodów zwolnionych z PIT, i zacząć pobierać świadczenia.

Bezpłatne leczenie dla każdego bez pracy

Przeniesienie ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnych z pośredniaków do ZUS ułatwi wykrywanie pracy na czarno i unikania składek od pensji.

Magdalena Rycak: Praca zdalna z nami zostanie

Obydwie strony, czyli i pracodawcy i pracownicy widzą wady tej formy wykonywania pracy. Ale widzą też jej zalety – mówi Magdalena Rycak, partner w Rycak Kancelaria Pracy i HR.

TSUE: Austria dyskryminuje dzieci pracowników migrujących

Przepisy dotyczące zasiłków na dzieci w Austrii naruszają prawo Unii Europejskiej, gdyż w pewnych okolicznościach obcokrajowcy otrzymują mniejszy zasiłek na dziecko niż Austriacy - orzekł w czwartek Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Rząd planuje rewolucję dla bezrobotnych

Nie trzeba będzie rejestrować się w pośredniaku, by uzyskać prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Od 2023 r. zajmie się tym ZUS, a urzędy pracy będą mogły skupić się na wsparciu osób poszukujących pracy, w tym rodziców bez zatrudnienia.

Anna Nowacka-Isaksson: Emerytury finansują gangi?

Niezgłaszane do skarbówki emerytury z zagranicy, sfingowane atesty zgonów i oszustwa by otrzymać dodatek mieszkaniowy dla emerytów – w ten sposób zarabia się na tzw. dobrobycie.

Pieniądze, które ułatwią Ukraińcom znalezienie pracy

Praktyki zawodowe, staże, kursy podnoszące lub dające nowe kwalifikacje – to przykładowe działania, które będą dofinansowane na Dolnym Śląsku.

Sąd Najwyższy o emeryturach za pracę w gospodarstwie rolnym

Do zaliczenia do emerytury pracy w gospodarstwie rolnym przed 1 stycznia 1983 r. nie wymaga się, by ubezpieczony był jego domownikiem.

500+ można odebrać za rok

Konstytucja nie gwarantuje rodzinom pobierającym 500 zł na dziecko, że będą otrzymywali świadczenia aż do uzyskania przez potomków pełnoletności.

Firma pobierze niższy podatek od samotnego rodzica

Pracownik będzie mógł złożyć pracodawcy oświadczenie, że zamierza rozliczyć się z podatku wspólnie z dzieckiem.

500+ już wpływa od ZUS. Kiedy będziesz dostawać pieniądze?

ZUS po raz pierwszy wypłaca świadczenia wychowawcze 500 plus. O tym, kiedy wpłyną na konta pieniądze za czerwiec i następne miesiące, zdecydował automat. ZUS ma do dyspozycji aż 10 terminów wypłat.

Obywatele UE łatwiej uznają kwalifikacje

Różnice między kształceniem lub szkoleniem wymaganym w Polsce a zrealizowanym w innym kraju Unii mają być wyrównane.

Połączenie etatu i ryczałtu ryzykowne, ale możliwe

Ryczałtowiec może współpracować z dotychczasowym pracodawcą, jeśli zmieni zakres zadań.