Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy, przyznawany zazwyczaj na opiekę nad chorym dzieckiem, przysługuje także w przypadku innego chorego członka rodziny. Aby go uzyskać, należy złożyć wniosek i spełnić kilku warunków.

Publikacja: 12.07.2025 08:05

Zasiłek opiekuńczy można pobierać m.in. w trakcie osobistej opieki nad chorym rodzicem

Zasiłek opiekuńczy można pobierać m.in. w trakcie osobistej opieki nad chorym rodzicem

Foto: Adobe Stock

Choroba członka rodziny wymaga nierzadko czasowej rezygnacji ze świadczenia pracy. Jeżeli pracownik opiekuje się chorym rodzicem (lub innym członkiem rodziny) samodzielnie, warto sprawdzić, czy można ubiegać się o wsparcie finansowe.

Zasiłek opiekuńczy nie tylko na chore dziecko

Do pobierania zasiłku opiekuńczego upoważnia – na określonych warunkach – m.in. konieczność czasowej rezygnacji z pracy ze względu na opiekę nad chorym dzieckiem. Zasiłek może jednak również otrzymać osoba, która musi podjąć osobistą opiekę nad tzw. „innym członkiem rodziny”. Jak wyjaśnia ZUS, do tej grupy można zaliczyć małżonka, rodzica, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, wnuków, rodzeństwo, a także dzieci w wieku powyżej 14 lat. Zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego reguluje ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego.

Czytaj więcej

MEN: Zasiłki i wsparcie dla uczniów z rodzin poszkodowanych przez żywioły

Choroba członka rodziny. Jakie są warunki przyznania zasiłku opiekuńczego?

O zasiłek opiekuńczy może ubiegać się osoba objęta ubezpieczeniem chorobowym ZUS. Dotyczy to więc nie tylko pracowników, ale także m.in. osoby wykonujące pracę nakładczą, prowadzące pozarolniczą działalność czy wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej. O zasiłek mogą również wnioskować duchowni i osoby odbywające służbę zastępczą.

W przypadku opieki nad innym członkiem rodziny (m.in. rodzic, małżonek, dziadkowie) należy spełnić warunek pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym na czas opieki.

Reklama
Reklama

Kolejny warunek mówi o tym, że zasiłek przysługuje tylko wtedy, gdy inni członkowie rodziny nie mogą zapewnić choremu opieki. ZUS precyzuje tę kwestię, wyjaśniając, że członkiem rodziny, który może zapewnić opiekę, nie jest m.in. osoba niesprawna fizycznie/psychicznie lub całkowicie niezdolna do pracy. Nie może być to również osoba prowadząca działalność lub gospodarstwo rolne.

Z zasiłku opiekuńczego nie można korzystać przebywając na urlopie bezpłatnym lub urlopie wychowawczym. Nie otrzymają go także osoby tymczasowo aresztowane lub odbywające karę pozbawienia wolności.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy na członka rodziny? Jak długo można go pobierać?

Osoba pobierająca zasiłek opiekuńczy otrzyma go w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. W przypadku pracownika podstawa wymiaru to kwota przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego w ciągu ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych (poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy). W przypadku osób ubezpieczonych, które nie są pracownikami, pod uwagę będzie brany przeciętny, miesięczny przychód z 12 m-cy kalendarzowych, które poprzedzają powstanie niezdolności do pracy.

Czytaj więcej

Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów

Zasiłek jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. To dotyczy również dni ustawowo wolnych od pracy. W przypadku osobistej opieki nad innymi chorymi członkami rodziny wsparcie finansowe można pobierać nie dłużej niż przez 14 dni w roku kalendarzowym. Warto również pamiętać, że łączny okres wypłat zasiłku opiekuńczego nie może być dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Zasadę tą stosuje się niezależnie od liczby dzieci lub członków rodziny, którzy wymagają opieki w trakcie choroby.

Reklama
Reklama

Zasiłek opiekuńczy na chorego członka rodziny: Wniosek i dokumentacja

Osoba wnioskująca o zasiłek powinna uzyskać zwolnienie lekarskie na opiekę nad chorym członkiem rodziny. Należy także uzupełnić wniosek o zasiłek opiekuńczy. W przypadku opieki nad członkiem rodziny będzie to formularz Z-15B. Dokument w wersji elektronicznej jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Plik można także pobrać ze strony internetowej ZUS-u, wydrukować i wypełnić. Dokumentację – w zależności od tego, kto wypłaca zasiłek – składa się do jednostki ZUS lub do pracodawcy.

Choroba członka rodziny wymaga nierzadko czasowej rezygnacji ze świadczenia pracy. Jeżeli pracownik opiekuje się chorym rodzicem (lub innym członkiem rodziny) samodzielnie, warto sprawdzić, czy można ubiegać się o wsparcie finansowe.

Zasiłek opiekuńczy nie tylko na chore dziecko

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama