Jak pisaliśmy w rp.pl, wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 roku (sygn. SK 140/20) jest istotny dla osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę przed 6 czerwca 2012 roku, czyli przed wprowadzeniem nowej ustawy emerytalnej. To na jej podstawie emerytury powszechne są pomniejszane o pobrane już wcześniejsze emerytury. W efekcie osoby ze wspomnianych wyżej roczników będące na wcześniejszej emeryturze, w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, miały przyznaną przez ZUS pomniejszoną emeryturę.
Trybunał Konstytucyjny nakazał rządowi zmianę prawa
Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku uznał wspomniany wyżej przepis ustawy emerytalnej z 2012 roku za niezgodny z konstytucją. Orzekł, że osoby, które były na wcześniejszej emeryturze przed 6 czerwca 2012 roku, czyli w momencie zmiany przepisów, nie mogły już cofnąć swojej decyzji o przejściu na nią. Zostały więc pokrzywdzone. W związku z tym Trybunał nakazał rządowi zmianę prawa. Ponadto świadczenia pokrzywdzonych emerytów miały zostać podwyższone i miały im zostać wypłacone rekompensaty.
Według szacunków ZUS sprawa dotyczy ok. 200 tys. osób – kobiet urodzonych w latach 1949–1959 (poza rokiem 1953, którego dotyczy osobne orzeczenie TK), oraz mężczyzn urodzonych w latach 1949–1952 i 1954 r.
Czytaj więcej
Seniorzy poszkodowani w wyniku ustawy emerytalnej z 2012 roku, mają szansę na wyrównanie swoich ś...
ZUS odmawia przeliczenia świadczeń i wypłaty wyrównania
W piątek pismo w tej sprawie do Prezesa ZUS skierował Prezes TK Bogdan Święczkowski. Podkreśla, że problem dotyczy tysięcy osób, które zdecydowały się przejść na wcześniejszą emeryturę przed 6 czerwca 2012 r. „Z licznych pism kierowanych przez te osoby do Trybunału Konstytucyjnego wynika, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych odrzuca ich wnioski o ponowne przeliczenie świadczeń i wypłatę wyrównania, jako powód wskazując brak publikacji orzeczenia TK w Dzienniku Ustaw” - pisze Święczkowski.