Reklama
Rozwiń

Rząd szykuje ułatwienia dla seniorów

Nie będzie corocznego obowiązku zawiadamiania przez emeryta lub rencistę organu rentowego o wysokości osiąganego w danym roku przychodu. Rozliczenie ma bazować na danych zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Publikacja: 01.07.2025 05:04

Sala obsługi klientów w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Sala obsługi klientów w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Tak wynika z założeń do projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które zostały właśnie opublikowane w wykazie prac rządu. 

Obowiązek informowania ZUS o zarobkach do końca lutego 

Pobierający świadczenia z ZUS, którzy pracowali w danym roku, mają obowiązek do końca lutego roku następnego poinformować organ rentowy o ubiegłorocznych przychodach. Taka informacja jest potrzebna do rozliczenia wypłacanego świadczenia.

Obowiązek ten dotyczy rencistów i emerytów (w tym pracujących za granicą), którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni). 

Co trzeba zgłaszać? Chodzi m.in. o wynagrodzenia z umowy o pracę, zlecenia czy też przychody z prowadzonej działalności gospodarczej.

Dorabiająca osoba powinna przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Niezbędne dokumenty wystawiają pracodawcy. Z kolei osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, składają własne oświadczenie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Czytaj więcej

Nowa funkcja w mObywatelu. Przyda się na starość

Limity dorabiania do emerytury 

A wszystko po to, żeby organ rentowy sprawdził, czy nie przekroczyły one dopuszczalnych limitów dorabiania.

Przypomnijmy, że jeśli dodatkowe zarobki nie przekraczają 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, emerytura lub renta są wypłacane w pełnej wysokości. Jeśli wynoszą więcej niż ten próg, świadczenie jest zmniejszane, a gdy dodatkowe pieniądze są wyższe niż 130 proc. przeciętnej płacy, wypłata za dany miesiąc zostaje zawieszona.

Są jednak świadczeniobiorcy, którzy mogą dorabiać bez ograniczeń i nie informować ZUS o zarobkach. O limity nie musi się martwić osoba, która pobiera rentę dla inwalidy wojennego czy inwalidy wojskowego, której niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Dorabiać bez ograniczeń mogą też emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny.

Jeśli jednak osiągnęli go w trakcie roku, muszą rozliczyć się w ZUS z zarobków uzyskanych w miesiącach przed jego ukończeniem.

Informacji o zarobkach nie muszą także składać uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat, a pobierają rentę rodzinną i są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej. Wyjątek stanowią uczniowie pobierający renty socjalne.

Czytaj więcej

Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów

Od czerwca 2025 r. nowe limity dorabiania 

Od 1 czerwca 2025 r. świadczenie jest zmniejszane przy przychodzie wyższym niż 6273,60 zł (czyli 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), a po przekroczeniu 11 650,96 zł (130 proc. przeciętnego wynagrodzenia) jest zawieszane (kwota groszy może się różnić z uwagi na zaokrąglenia dokonywane przez ZUS). 

Rząd chce ułatwić życie seniorom i w efekcie nie będzie corocznego obowiązku zawiadamiania przez emeryta lub rencistę organu rentowego o wysokości osiąganego w danym roku przychodu.

Jednak ze względu na zakres gromadzonych danych w ZUS z obowiązku tego nie zostałyby zwolnione osoby, które osiągają przychody za granicą albo pobierają uposażenie (służby mundurowe).

Etap legislacyjny: wykaz prac rządu 

Tak wynika z założeń do projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które zostały właśnie opublikowane w wykazie prac rządu. 

Obowiązek informowania ZUS o zarobkach do końca lutego 

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono