Tak wynika z założeń do projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które zostały właśnie opublikowane w wykazie prac rządu.
Obowiązek informowania ZUS o zarobkach do końca lutego
Pobierający świadczenia z ZUS, którzy pracowali w danym roku, mają obowiązek do końca lutego roku następnego poinformować organ rentowy o ubiegłorocznych przychodach. Taka informacja jest potrzebna do rozliczenia wypłacanego świadczenia.
Obowiązek ten dotyczy rencistów i emerytów (w tym pracujących za granicą), którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni).
Co trzeba zgłaszać? Chodzi m.in. o wynagrodzenia z umowy o pracę, zlecenia czy też przychody z prowadzonej działalności gospodarczej.
Dorabiająca osoba powinna przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Niezbędne dokumenty wystawiają pracodawcy. Z kolei osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, składają własne oświadczenie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.