Niepełnosprawne osoby będą mogły mieć swojego osobistego asystenta

Od przyszłego roku osobom niepełnosprawnym miałaby być udzielana bezpłatnie pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego czy w aktywności zawodowej.

Albo świadczenie z gminy, albo wspierające. ZUS każe wybierać

Niepełnosprawny musi wybrać, czy będzie pobierał świadczenie wspierające, czy też jego opiekun ma dostawać pieniądze z gminy. ZUS twierdzi, że o łączeniu świadczeń nie ma mowy.

Sąd: umowa niedostosowana do języka osoby głuchoniemej jest nieważna

Jeśli osoba głuchoniema podpisze niekorzystną dla siebie umowę, a dodatkowo pozbawiona zostanie pomocy tłumacza języka migowego, to jej zapisy są nieważne – wynika z prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Niepełnosprawni wycofują wnioski o orzeczenia. We wrześniu wróci problem kolejek

Nowe przepisy mogą wydłużyć kolejki oczekujących na wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności

Zwrot wydatków za auto czasami z podatkiem

Samorządowa jednostka organizacyjna musi potrącić zaliczki na PIT z kwot zwracanych zleceniobiorcy za przejazdy lokalne prywatnym autem.

Nowe świadczenie od 2024 roku. ZUS opublikował ważny komunikat

Złożono 150 niekompletnych wniosków o świadczenie wspierające - poinformował ZUS. Przypomniał, że pierwszej kolejności należy zgłosić się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Do 3,5 tys. zł dla niepełnosprawnych. Wchodzi nowe świadczenie

Najpierw niepełnosprawni powinni wystąpić o ustalenie tzw. poziomu potrzeby wsparcia, a potem zadecydować, czy warto przejść na nowe świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Opieka nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi

Praktyka stosowania przepisów przez organy administracji o zasiłku pielęgnacyjnym wobec opiekunów osób dorosłych z niepełnosprawnością jest niezgodna z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego (TK).

Dobra wiadomość dla niepełnosprawnych. Ich orzeczenia wciąż są ważne

Orzeczenia o niepełnosprawności, których ważność upływa lub upłynęła po 5 sierpnia 2023 r. oraz te "przedłużone" podczas epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego, zachowają ważność aż do 30 września 2024 r.

Dorabianie do świadczenia pielęgnacyjnego nie każdemu się opłaci

Rodzice niepełnosprawnych dzieci powinni zastanowić się, czy przejście na nowe zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego będzie dla nich korzystne.

Sejm przyjął ustawę o przedłużeniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności

Sejm przyjął projekt ustawy zczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Orzeczenia będą maksymalnie ważne do 30 września 2024 roku.

Ubezwłasnowolnienie do likwidacji

Osoby z niepełnosprawnościami powinny mieć wsparcie prawnika przy ważniejszych czynnościach.

Nawet 3495 zł z ZUS dla dorosłych niepełnosprawnych już od Nowego Roku

Od 1 stycznia 2024 r. dorosłe osoby niepełnosprawne mogą otrzymywać z ZUS świadczenie wspierające. Nie wystarczy jednak mieć orzeczenie o niepełnosprawności. Komisją lekarska wyda osobną decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Wysokość świadczenia zależeć będzie od liczby punktów.

Wysokość świadczenia (nie)zależna od potrzeb

Osoba, która ze względu na niepełnosprawność intelektualną nie powinna zostać sama w domu, może nie otrzymać świadczenia wspierającego.

Pomoc nie dla zawodowej matki zastępczej

Osoba, która za pracę z dziećmi pobiera wynagrodzenie, nie dostanie zasiłku dla opiekuna niepełnosprawnego.

Rzecznik postuluje spoty wyborcze z tłumaczeniem na język migowy

Osoby głuche wskazują, że jedną z podstawowych trudności w okresie przedwyborczym jest brak tłumaczenia na język migowy materiałów wyborczych poszczególnych komitetów. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają z kolei znaczne trudności w dotarciu do zrozumiałych informacji wyborczych.

Dojazd do zerówki trzeba zorganizować na własną rękę

Koszty codziennych podróży na zajęcia terapeutyczne, które spełniają oczekiwania rodziców niepełnosprawnego dziecka, poniosą oni sami, a nie gmina.

Świadczenie pielęgnacyjne to nie zastępczy dochód

Prowadzenie gospodarstwa dla siebie i matki nie stanowi przesłanki przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.