Tak wynika z jednego z najnowszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), który ma istotne znaczenie nie tylko dla rodziców, ale i samorządowców. Potwierdza, że gmina może wywiązać się z obowiązku zapewnienia darmowego dowozu dzieci niepełnoprawnych do szkoły w dwojaki sposób – zorganizować go własnym sumptem lub zwracać koszty rodzicom. Ale to rodzic decyduje, jaki wariant wybrać i gmina nie może się nim wyręczać, nawet gdy brakuje jej miejsc w szkolnym busie.
Czytaj więcej
Gmina może sama zorganizować transport i opiekę w czasie przewozu niepełnosprawnych uczniów do sz...
Czy gmina ma obowiązek dowozić dzieci do szkoły?
Sprawa dotyczyła kobiety, która podjęła się opieki nad dwójką dzieci niepełnosprawnych. Zgodnie z orzeczeniem Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pociechy wymagały kształcenia specjalnego. Spór zaczął się w lutym 2021 r., gdy kobieta zwróciła się do burmistrza o zapewnienie transportu dla jej podopiecznych do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego od początku nowego roku szkolnego.
Kobieta tłumaczyła, że dotychczas zaplanowane dowozy busem gminnym nie są wystarczające dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców. W związku z tym zaproponowała zwiększenie liczby kursów lub zaplanowanie zakupu nowego pojazdu z większą liczbą miejsc.
Reakcja władz samorządowych nie była pozytywna. Najpierw w lutym, a potem w sierpniu 2021 r. burmistrz poinformował opiekunkę, że z powodu braku miejsc w busie dowożenie jej podopiecznych nie jest możliwe. Jednocześnie, na podstawie art. 39 i art. 39a ustawy Prawo oświatowe zaproponował jej zwrot kosztów przewozu.