Nowe ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami. Ministerstwo ogłosiło zmiany

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o ważnej zmianie dla części osób z niepełnosprawnościami. Zespoły orzecznicze uzyskały nowe wytyczne. Na zmianach skorzystają m.in. osoby z diagnozą rzadkich chorób genetycznych.

Publikacja: 28.03.2025 05:48

Wydano nowe wytyczne dla zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności

Wydano nowe wytyczne dla zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo zapowiedziało zmiany po komunikacie opublikowanym 21 marca przez Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasza Krasonia. Nowe rozwiązanie ma na celu m.in. ułatwienie uzyskiwania orzeczeń przez osoby z Zespołem Downa.

Nowe wytyczne dla zespołów orzeczniczych

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wydał 21 marca nowe zalecenia dla wojewódzkich i powiatowych zespołów orzeczniczych. Jak wyjaśnił Łukasz Krasoń, zmiany przygotowano m.in. po tym, jak strona społeczna nagłośniła problem braku adekwatnych wytycznych w przypadku osób z rzadkimi chorobami genetycznymi i osób z Zespołem Downa. Po wdrożeniu zmian osoby chorujące na część chorób rzadkich będą mogły uzyskać orzeczenia o niepełnosprawności na stałe z uwzględnieniem:

  • pkt 7 - konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji,
  • pkt 8 - konieczność stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Czytaj więcej

Kto może dostać dofinansowanie do kursu prawa jazdy? Są trzy możliwości

Uzyskanie orzeczenia będzie wymagać udokumentowania choroby. W przypadku dzieci podobne, nowe zalecenie dotyczy orzeczeń wydawanych na maksymalnie długi okres – czyli do ukończenia przez dziecko 16. roku życia - oraz konieczności stosowania pkt. 7 orzeczenia.

Reklama
Reklama

MRPiPS doprecyzowało, że nowe wytyczne dotyczą blisko 150 rzadkich chorób.

Jakie nowe ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami?

W przypadku przyznania orzeczenia ze wskazaniami, które wymieniono w zaleceniach, osoba z diagnozą rzadkiej choroby może uzyskać prawo do określonych świadczeń i zasiłków. Jeżeli w orzeczeniu zostanie uwzględniony punkt 7. i 8., opiekunowi niepełnoletniej osoby z niepełnosprawnością może przysługiwać świadczenie pielęgnacyjne (o ile opiekun nie może podjąć pracy z powodu konieczności sprawowania opieki). Osoby z niepełnosprawnością, które wymagają opieki, mogą uzyskać zasiłek pielęgnacyjny. Orzeczenie pozwoli także na uzyskanie m.in.:

  • ulg podatkowych (wydatki na opiekę w ramach ulgi rehabilitacyjnej),
  • łatwiejszego dostępu do rehabilitacji i leczenia sanatoryjnego,
  • pierwszeństwa w dostępie do usług społecznych i opiekuńczych,
  • opcji uzyskania asystenta w szkole lub przejścia na indywidualny tok nauczania,
  • prawa do Karty Parkingowej dla osób z niepełnosprawnością, które mają także znaczne ograniczenia w poruszaniu się.

Czytaj więcej

Co dalej z ulgami? 1 kwietnia te orzeczenia o niepełnosprawności stracą ważność

Światowy Dzień Zespołu Downa

Termin publikacji zapowiedzi o nowych ułatwieniach dla osób z chorobami rzadkimi nie był przypadkowy. 21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa. Zgodnie z zapowiedzią Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych osoby z Zespołem Downa również skorzystają z nowych wytycznych dla zespołów orzeczniczych. Uzyskanie orzeczenia powinno być szybsze, łatwiejsze i otworzyć drogę do dalszego wsparcia.

Ministerstwo zapowiedziało zmiany po komunikacie opublikowanym 21 marca przez Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasza Krasonia. Nowe rozwiązanie ma na celu m.in. ułatwienie uzyskiwania orzeczeń przez osoby z Zespołem Downa.

Nowe wytyczne dla zespołów orzeczniczych

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama