Obywatele informują o śmieciach

Polacy coraz częściej zgłaszają przypadki nielegalnego składowania odpadów. Dzięki temu rośnie też liczba postępowań w tej sprawie.

Zostało niecałe 100 dni na likwidacje "kopciuchów". Będą mandaty

Jeszcze niespełna 100 dni mają Warszawiacy na wymianę przestarzałych „kopciuchów”. Po 1 stycznia 2023 r. wszystkie kotły w tej części kraju się nielegalnymi źródłami ciepła, a za ich użytkowanie grozić będzie mandat do 500 zł.

Anna Nowacka-Isaksson: Przykleili się do klimatu

Grupka aktywistów blokowała autostradę w Sztokholmie.

Smog to nie jest problem obywateli? NSA: nie mają prawa do skargi

Naczelny Sąd Administracyjny na posiedzeniu niejawnym oddalił skargi kasacyjne Rzecznika Praw Obywatelskich ws. programu ochrony powietrza dla województwa mazowieckiego. Uznał, że obywatele nie wykazali, że programy naruszają ich interes prawny.

Senat przeciwko smogowi. Ustawa z poprawkami wraca do Sejmu

Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła wraca do Sejmu z senackimi poprawkami. Senat sprzeciwia się beztroskiemu podejściu do palenia, „czym bądź”.

Jakub Znamierowski: Brak prejudykatu to za mało

Zmiana była konieczna, ale okazała się niedostateczna.

Jak dzielić pulę budżetu obywatelskiego

„Zielony budżet obywatelski” to rozwiązanie, które zyskuje na popularności w ostatnim czasie. Jednak, czy jest ono zgodne z przepisami prawa?

Będą surowe kary za trucie natury: 12 lat więzienia i nawet 10 mln zł nawiązki

Do 12 lat więzienia grozi za przestępstwa przeciw środowisku powodujące zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach lub istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi.

Arkadiusz Turczyn: Ochrona środowiska w prawie karnym

Odpowiedzialność karna za naruszenia praw ochrony środowiska uregulowana jest również w przepisach pozakodeksowych.

Na razie karami za trucie środowiska można tylko straszyć

Ustawa wprowadzająca surowe sankcje za trucie środowiska, którą chwali się rząd, wejdzie w życie dopiero za dwa tygodnie. Inna, która ma uderzyć w przestępców środowiskowych, jest w powijakach. Nie dotkną więc sprawców zatrucia Odry.

Trzeba powołać policję ochrony środowiska

Aby realnie chronić stan rzek w kraju, niezbędne jest stworzenie silnej instytucji zdolnej egzekwować obecne przepisy – oceniają eksperci.

Trucicieli wód, ziemi i powietrza kary nie dotykają

Wyroki za przestępstwa środowiskowe zapadają rzadko, gdyż w Polsce nie ma systemu monitorowania zanieczyszczeń.

Wojciech Tumidalski: W mętnej wodzie winnych nie znajdziesz

Marna egzekucja istniejących przepisów powoduje, że wielu winnych zatruwania wód unika odpowiedzialności.

Arkadiusz Turczyn: Zakaz immisji

Ochrona przed częstym zjawiskiem, jakim są immisje, jest wielowymiarowa. W zależności od konkretnej sytuacji, szeroko pojętej intensywności naruszenia, od strony karnoprawnej możemy niekiedy mówić o nękaniu, naruszeniu prywatności, rozstroju zdrowia, uszczerbku na zdrowiu. Administracyjnoprawnie uwzględnić należy chociażby aspekty ochrony środowiska. W tych przypadkach osoba dotknięta określonym zachowaniem musi jednak liczyć na zrozumienie i chęć podjęcia czynności przez organy ochrony prawnej. W zakresie cywilnoprawnym – swobodniejszym w korzystaniu, choć nie zawsze tak samo skutecznym jak publicznoprawne sankcje – mamy do czynienia z wyraźnym zakazem immisji, niemniej z uwagi na trudności w konstrukcji roszczenia, zwłaszcza od strony podmiotowej, przychodzi nam też z pomocą judykatura.

Michał Sobolewski: Polska chce iść dalej od Unii z recyklingiem

Nieuzasadnione rozszerzanie obowiązków na rynek naraża budżet na procesy odszkodowawcze.

Ekologiczna schizofrenia resortu środowiska: dopłaty do węgla i wymiany kopciuchów

Ruszyła kolejna odsłona programu zachęcającego do wymiany tzw. kopciuchów. Tuż po tym, jak rząd ogłosił dopłaty do węgla.

Zwierzęta pod ochroną w Centralnym Azylu

Czworonogi skonfiskowane na przejściach granicznych trafią do Centralnego Azylu dla Zwierząt.

Ochrona środowiska: Sejm broni wrzutek legislacyjnych

Choć Senat odrzucił zmiany wprowadzone do noweli niezgodnie z procedurą legislacyjną posłowie PiS odrzucili te poprawki.