Jaka władza urzędu nad drzewami i krzewami

Usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wymaga uzyskania zgody odpowiedniego organu administracji. Wszystko zależy od tego na jakiego rodzaju nieruchomości znajduje się drzewo.

Skorupka, Mnitowski: Klastry energii – uśpiony potencjał energetyki rozproszonej

Ustawa umożliwia tworzenie lokalnych mikrosystemów, ale brak kluczowych i praktycznych mechanizmów, dzięki którym energetyka rozproszona stałaby się realną siłą.

Rząd przyjął projekt specustawy o niebezpiecznych odpadach

Projekt ustawy ma charakter specustawy i ma posprzątać bałagan prawny na kilku terenach poprzemysłowych w zakresie finansowania Krajowego Planu Odbudowy oraz innych funduszy europejskich w ramach polityki spójności w latach 2021–2027.

Wyższe kary nie wystarczą, by ochronić polskie rzeki

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt ustawy o rewitalizacji Odry. Przewiduje ona m.in. liczne inwestycje w systemy retencyjne i pomiarowe.

Ubój pod okiem kamer, interwencyjny odbiór zwierząt z obowiązkami

Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt będą musiały informować, gdzie przechowują odebrane zwierzęta. W rzeźniach ma być zamontowany monitoring. Ministerstwo Rolnictwa przedstawiło propozycję przepisów, które mają uwzględniać zgłaszane nadużycia przy interwencyjnym odbiorze np. bydła.

Ewa Szadkowska: Nie kijem go, to kosztami

Dobra wiadomość – organizacje społeczne nie stracą prawa do odbierania zwierząt krzywdzącym je właścicielom. A zła – w praktyce będą musiały za to zapłacić.

Rząd PiS przyjął stanowisko ws. obrony polskich lasów. Wyjaśniamy, o co chodzi

Rada Ministrów przyjęła we wtorek stanowisko w sprawie obrony polskich lasów. Wskazuje w nim, że leśnictwo i gospodarka leśna powinny pozostać w wyłącznej gestii poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej. To reakcja na propozycję przeniesienia leśnictwa z kompetencji krajowych do wspólnych UE.

Katastrofa na Odrze wstrząsnęła całą Polską. Rząd szykuje nową ustawę

Do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został wpisany projekt ustawy o rewitalizacji rzeki Odry - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

TSUE odrzucił pozew Komisji Europejskiej za smog

Powództwo Komisji Europejskiej o stwierdzenie podwójnego niewykonania przez Bułgarię zobowiązań w zakresie zanieczyszczenia powietrza jest niedopuszczalne - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Kraków chce ukrócić smog w województwie

Mimo że na terenie samej gminy miejskiej obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem, w Małopolsce wciąż można grzać w starych piecach. Dlatego sprawa trafi do WSA.

Zrzucił psa z czwartego piętra. Akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie trafił do sądu

Prokuratura w Białymstoku sporządziła akt oskarżenia za znęcanie się nad psem. Oskarżenie dotyczy m.in. zrzucenie zwierzęcia z czwartego piętra bloku. Akt skierowano do sądu.

Niepewna przyszłość opłaty klimatycznej. Polskie kurorty nie spełniają standardów

Turyści coraz częściej pytają, czy płacenie za oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest zgodne z przepisami.

Szafraniuk: Wykonanie wyroku TSUE może doprowadzić do prawdziwej rewolucji

- Wprowadzenie zaskarżalności wykonywanych prac leśnych nie doprowadzi do paraliżu gospodarki leśnej, jeżeli plany te będą zgodne z unijnymi standardami ochrony środo-wiska – mówi Agata Szafraniuk Kierowniczka Programu Ochrona Przyrody ClientEarth

Polski rząd przegrywa w TSUE z Komisją Europejską ws. lasów

Organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo kwestionować przed sądem plany urządzenia lasu - wynika z czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Opłata klimatyczna obecna w wielu polskich gminach może łamać prawo

Zgodnie z raportem przygotowanym przez Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi żaden z 35 małopolskich oraz dolnośląskich kurortów górskich nie spełnia standardów czystego powietrza, oznacza to, że naliczana przez nie tzw. "opłata klimatyczna", pobierana jest niezgodnie z prawem - o sprawie donosi rmf24.pl.

Prokuratura Krajowa chce unieważnienia uchwały antysmogowej na Mazowszu

617 tys, kopciuchów czeka na wymianę na Mazowszu. Tymczasem prokuratura chce uchylenia uchwały w całości. Twierdzi, że nie była konsultowana z mieszkańcami. Ekolodzy i samorządowcy zaprzeczają.

Kwiędacz-Palosz, Warso-Buchanan : Ze smogiem do Strasburga

Osoby fizyczne ani organizacje pozarządowe nie mogą skarżyć w Polsce nieskutecznych programów ochrony powietrza. Dlatego idziemy z tym aż do Strasburga – piszą prawniczki z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Czyste powietrze tylko dla prężnych i bogatych

W 2023 r. rząd chce rozdać sporą pulę ze 100 mld zł, jakie ma na modernizację cieplną domów. Ale procedury wykluczają najbardziej potrzebujących.