Opłata klimatyczna obecna w wielu polskich gminach może łamać prawo

Zgodnie z raportem przygotowanym przez Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi żaden z 35 małopolskich oraz dolnośląskich kurortów górskich nie spełnia standardów czystego powietrza, oznacza to, że naliczana przez nie tzw. "opłata klimatyczna", pobierana jest niezgodnie z prawem - o sprawie donosi rmf24.pl.

Prokuratura Krajowa chce unieważnienia uchwały antysmogowej na Mazowszu

617 tys, kopciuchów czeka na wymianę na Mazowszu. Tymczasem prokuratura chce uchylenia uchwały w całości. Twierdzi, że nie była konsultowana z mieszkańcami. Ekolodzy i samorządowcy zaprzeczają.

Kwiędacz-Palosz, Warso-Buchanan : Ze smogiem do Strasburga

Osoby fizyczne ani organizacje pozarządowe nie mogą skarżyć w Polsce nieskutecznych programów ochrony powietrza. Dlatego idziemy z tym aż do Strasburga – piszą prawniczki z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Czyste powietrze tylko dla prężnych i bogatych

W 2023 r. rząd chce rozdać sporą pulę ze 100 mld zł, jakie ma na modernizację cieplną domów. Ale procedury wykluczają najbardziej potrzebujących.

TSUE: jakość powietrza można zaskarżyć do sądu

Obywatele muszą mieć możliwość wyegzekwowania przestrzegania zasad zawartych w dyrektywach unijnych dotyczących norm czystości powietrza.

Kolejny krok w walce ze śmieciami. Znikną m.in. patyczki do uszu

Sztućce, talerze czy pojemniki na posiłki, jeśli będą jednorazowego użytku, nie trafią do obrotu.

Obywatel ma interes prawny w ochronie powietrza

Osoby fizyczne i organizacje pozarządowe powinny mieć możliwość zaskarżenia planu ochrony powietrza – twierdzą autorzy pisma do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

WSA w Warszawie nakazał wstrzymać prace na Odrze. Strona polska szykuje odwołanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nakazał wstrzymanie prac na Odrze po skargach ekologów i Brandenburgii. Polski resort infrastruktury zapowiada odwołanie. Tymczasem Polska i Niemcy znów chcą o Odrze rozmawiać.

Strasburg zajmie się polskim smogiem

Fundacja ClientEarth, Stowarzyszenie Miasto jest Nasze oraz pięcioro warszawiaków złożyło skargę na poziom zanieczyszczenia powietrza w stolicy.

Zmiany klimatu nowym obowiązkowym przedmiotem szkolnym w Connecticut

Zmiany klimatyczne dotykają wszystkich bez wyjątku, jednak nie każdego w równym stopniu. Dlatego nie każdy jest świadomy ich rozmiaru oraz skutków jakie ze sobą niosą. Swój sprzeciw wobec tej nieświadomości ogłosił stan Connecticut, który wprowadził je jako obowiązkowy przedmiot w szkołach publicznych.

Koniec prywatnych hodowli dzikich kotów w USA. Ustawa czeka na podpis Bidena

Według szacunków na wolności żyje mniej niż cztery tysiące tygrysów, a w niewoli w Stanach Zjednoczonych ma być ich prawie dwa razy więcej. Przeciwstawić ma się temu nowa ustawa o bezpieczeństwie dużych kotów, która czeka na podpis prezydenta Joe Bidena.

Paweł Łączkowski: Cała nadzieja w wodorze?

Czy z nowymi przepisami rozwój wodoru w Polsce dorówna rewolucji łupkowej za Atlantykiem?

Ciężka zima nie uchroni przed karą od straży miejskiej

Straż miejska nie zaniechała kontroli pieców. Przez problemy z opałem w tym roku kar może być więcej niż dotąd.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz: Walka o klimat dopiero się zaczyna

Sprawy klimatyczne wchodzą do mainstreamu i będą się zdarzały coraz częściej – mówi Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, radczyni prawna i prezeska Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Gdzie warto mieszkać w Polsce. Ranking miast wolnych od smogu

Zachodniopomorskie - tu żyje się najczyściej. Taki jest wynik pomiarów jakości powietrza w Polsce.

Wycinka drzew w 2023 roku – nowe zasady

Wycięcie drzew i krzewów nawet na własnej działce często wymaga zezwolenia. Od nowego roku będą zmiany w zasadach składania wniosków.

Annna Nowacka-Isaksson: Wilki i podsłuchy

Sprawa Karla Hedina, biznesmena i myśliwego, miała wiele odsłon.Teraz wygrał.

W tych miejscowościach najaktywniej zabiegają o poprawę powietrza

Puck i Stare Pole na Pomorzu są liderami wśród gmin najaktywniej zabiegających o poprawę powietrza. Tak wynika z programu Czyste Powietrze, który w 2023 roku idzie do gruntownej renowacji.