Aktualizacja: 04.10.2024 16:13 Publikacja: 02.10.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Nie ma lepszego testu dla organizacyjnych i prawnych założeń niż praktyka. Tragiczna powódź też jest lekcją, z której – miejmy nadzieję –będą wyciągane wnioski.
Gdyby w sprawach przeciwdziałania wielkiej powodzi i walki z nią decydowała tylko ścisła wiedza, nie zabierałbym głosu, ale słyszymy (może już nieco teraz ciszej) o rozwiązaniu powodziowych kataklizmów poprzez powstrzymanie ocieplenia klimatu, bo ostatnią gwałtowną ulewę przygnał do Polski niż genueński wywołany wyjątkowo nagrzanym powietrzem w basenie Morza Śródziemnego.
Możliwe, że środowisko prawnicze jest znacznie bardziej podzielone w kwestii przywracania praworządności, niż się powszechnie wydaje. A przez pragmatyzm wraca mu krótka pamięć.
Orzekanie o wzajemnych roszczeniach banku i kredytobiorcy w jednym postępowaniu sprzyjałoby ekonomii procesowej i oszczędzało koszty. Znacząco zmniejszyłoby to też liczbę spraw sądowych.
Trudność polega na udowodnieniu, że kierowca-sprawca chciał albo godził się na śmiertelny skutek.
Nauka prawniczego zawodu nie spełnia pokładanych w niej nadziei.
Nie są one wiążące dla organów odpowiedzialnych za stosowanie prawa karnego, w szczególności dla prokuratury i sądów. Dla zapewnienia bezpieczeństwa medyków potrzebne są zmiany ustawowe.
Japończycy zbudowali pod Tokio obiekt, który zyskał miano „podziemnej katedry”. To zbiorniki retencyjne zdolne pomieścić ogromne ilości wody. Japończycy mieli okazję je przetestować przy okazji tegorocznych ulew.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek 3 października nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Przewiduje ona nowe zasiłki, dodatkowe urlopy, zwolnienia z KRUS i uproszczenie procedur budowlanych.
Współczynnik sentymentu branży ubezpieczeniowej jest na minusie, co oznacza, że zagrożenia i prawdopodobieństwo ich zmaterializowania dominują nad szansami, które stoją przed rynkiem. Co zrobić, by tę tendencję odwrócić?
Około 450 osób zostało ewakuowanych w czwartek rano z technikum gastronomicznego w Poznaniu. Okazało się, że w budynku szkoły pojawił się ogień.
Znowelizowana ustawa wprowadzi wiele dodatkowych świadczeń dla powodzian i ułatwień w procedurach związanych z odbudową zniszczeń.
Firmy z terenów dotkniętych powodzią mogą starać się m.in. o nieoprocentowane pożyczki na pensję dla pracowników czy zwrot kosztów zatrudnienia skierowanych bezrobotnych. Na co jeszcze mogą liczyć?
Ponad połowa respondentów dobrze ocenia działania rządu w sprawie powodzi, której skutki najbardziej są odczuwalne w południowo-zachodniej Polsce.
Gdy w podstawie zasiłku trzeba uwzględnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik wziął zwolnienie z powodu działania siły wyższej, trzeba je uzupełnić. Ta zasada może działać m.in. w związku z powodzią.
Przez wszelakie media, przez konferencje polityków, przez oświadczenia różnych gremiów przetacza się ogrom spostrzeżeń, dotyczących tak zwanych neo-sędziów, neo-KRSu, SN, TK, dużej części „ustaw” poprzedniej ekipy rządzącej, a ostatnio prokuratora Barskiego. Jest to dyskusja dosłownie coraz bardziej groźna dla dalszego bytu Polski.
Thalia Besson, córka słynnego reżysera Luca Bessona i producentki Virginie Besson-Silla, stała się ostatnio rozpoznawalna dzięki pojawieniu się w serialu „Emily w Paryżu”. Jej postać wzbudziła kontrowersje, ponieważ próbuje stanąć między główną bohaterką i jej ukochanym.
W Poznaniu ruszyły dzisiaj trzy imprezy targowe związane z turystyką - Tour Salon, Caravaning Salon i Yacht Salon.
Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) ma wystartować 1 kwietnia 2025 r. Resort zdrowia przygotowuje poprawki legislacyjne, które mają udrożnić ścieżkę pacjenta i umożliwić pełną współpracę szpitali na różnych poziomach sieci.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 3 na 4 października doszło do ataku dronów na północ i południe Ukrainy oraz do zrzucenia bomb na obwody charkowski, zaporoski i doniecki.
Widzimy rosnącą popularność zielonych obligacji jako instrumentu służącego finansowaniu inwestycji proekologicznych – mówi Krzysztof Dresler, wiceprezes PKO Banku Polskiego. – Ten rynek będzie się rozwijał, widzimy rosnące zainteresowanie klientów zielonymi inwestycjami.
Gdyby alkotubki były systemami AI, ewidentnie ich sprzedaż byłaby zakazana.
Dom mody Lanvin nie jest już jedyną francuską marką luksusową pod kontrolą chińskich firm. Miliarder z Hongkongu przywrócił do życia znanego przez kilkoma dekadami francuskiego producenta luksusowych toreb i walizek, który w przeszłości rywalizował między innymi z firmą Louis Vuitton.
Wzrost liczby miejsc pracy w USA przyspieszył znacznie bardziej, niż oczekiwano w zeszłym miesiącu, co stanowi dalsze potwierdzenie ciągłej stabilności rynku pracy.
Sześciomilionowy pasażer spodziewany jest w pierwszej połowie grudnia. Prognoza na cały 2024 rok zakłada obsłużenie ponad 6,2 milionów podróżnych, co będzie najlepszym wynikiem w historii Katowice Airport.
Japończycy zbudowali pod Tokio obiekt, który zyskał miano „podziemnej katedry”. To zbiorniki retencyjne zdolne pomieścić ogromne ilości wody. Japończycy mieli okazję je przetestować przy okazji tegorocznych ulew.
W wyniku katastrofy myśliwca F-18, do której doszło w piątek, zginął pilot hiszpańskich sił powietrznych – informują lokalne media. To nie pierwszy raz, kiedy w kraju rozbija się maszyna tego typu.
Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał, że dane osobowe z telefonu komórkowego mogą być przekazane organom ścigania nie tylko w sprawach o „poważne przestępstwa”. Wymaga to jednak zgody sądu, a zakres dostępu jest ograniczony zasadą proporcjonalności.
- Prokuratura zrobiła przedstawienie - powiedział mec. Jacek Dubois, obrońca zatrzymanego w czwartek w Lublinie przez CBA Janusza Palikota. Mecenas podkreślił, że celem zatrzymania było upokorzenie jego klienta. Były polityk, któremu postawiono zarzuty oszustwa, nie przyznaje się do winy.
Robotyzacja na polach bitew wkracza na mocno futurystyczny poziom. Do walki z bezzałogowcami amerykańska armia chce wysłać robopsy uzbrojone w karabiny. Takie nowatorskie maszyny mają być już używane na Bliskim Wschodzie.
Twórcy firm w naszej części Europy często mają silną osobowość, co jest wynikiem trudnych warunków, w których zaczynali działalność. Wielu z nich ma przekonanie, że tylko oni dysponują doświadczeniem, by poradzić sobie z wyzwaniami – mówi doktor Adrianna Lewandowska prezeska Instytutu Biznesu Rodzinnego, ekspertka z zakresu sukcesji rodzinnych, doradczyni ds. strategii właścicielskiej i sukcesji.
Najwyżej rozstawiona Aryna Sabalenka uległa w ćwierćfinale WTA 1000 China Open Karolinie Muchovej 6:7 (5), 6:2, 6:4. Ten wynik ma ogromne znaczenie dla czołówki światowego rankingu.
Urzędnicy ONZ alarmują, że blisko 900 tymczasowych ośrodków dla uchodźców wewnętrznych w Libanie zapełniło się i wiele osób, które uciekają przed izraelskimi atakami, musi spać na ulicach lub w parkach.
W jakiej kondycji jest rynek fuzji i przejęć w Polsce? Jakie branże cieszą się szczególnym zainteresowanie i jak rysuje się przyszłość? Przemysław Tychmanowicz rozmawiał o tym w programie Rzecz o Biznesie z Karolem Sową, partnerem zarządzającym w kancelarii White Owl.
Rodzina ofiar wypadku na autostradzie A1 koło Piotrkowa Trybunalskiego zdecydowała się złożyć do Prokuratury Okręgowej w Katowicach zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez rodzinę Sebastiana M. i jego znajomych - donosi TVN24.
Iga Świątek zakończyła po blisko trzech latach współpracę z Tomaszem Wiktorowskim. Wycofała się również z kolejnego po Seulu i Pekinie turnieju, w Wuhan. Jej przewaga nad Aryną Sabalenką znacznie stopnieje.
Ponad 51 mln złotych mogły wynieść szkody Grupy PGE w latach 2016-2023. To wynik wstępnych audytów w Polskiej Grupie Energetycznej, największej spółce elektroenergetycznej. Spółka zapowiada wnioski do prokuratury w kwestii wykrytych nieprawidłowości. Mogą dotyczyć zaangażowania w kampanię wyborczą.
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zwrócił się do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o wprowadzenie zmian przepisów ustawy o ochronie małoletnich, tzw. ustawy Kamilka.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że niektóre przepisy FIFA utrudniają swobodę zatrudniania piłkarzy i nie zachowują prawa do konkurencji na rynkach wewnętrznych. Decyzja może spowodować przewrót w świecie futbolu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas