Budżet i podatki

Polski Ład. Rząd chce go "poprawić". Brnie w złą reformę

Wbrew apelom opozycji rząd nie zamierza zawiesić Polskiego Ładu. Odwrotnie, chce dalej go „poprawiać" w oparciu o te same wadliwe mechanizmy.

MFW: Światowe ożywienie gospodarcze traci pazury. 3 powody

Omikron, inflacja i ograniczona podaż niektórych towarów zahamują odbicie aktywności ekonomicznej po pandemicznej zapaści – przewiduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Boom konsumpcyjny jeszcze się nie zakończył

W grudniu sprzedaż detaliczna tąpnęła najmocniej od kwietnia 2021 r. Jest jednak za wcześnie, aby uznać, że najwyższa od 20 lat inflacja zgasiła zakupową gorączkę.

Naimski: Na przełomie roku powinniśmy znać technologię dla atomu

Przed nami rozmowy z sąsiadami o wpływie elektrowni jądrowej na środowisko, ale w praktyce nie ma możliwości blokady inwestycji – uspokaja Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Polski rząd zrewanżuje się Czechom za Turów

Polska chce sprawdzić, czy Czesi przestrzegają międzynarodowe prawo przy wydawaniu pozwoleń na wydobycie węgla kamiennego w kopalni CSM przy granicy z Polską. Czesi odpowiadają, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Ile pieniędzy PiS wydało jak dotąd na programy socjalne? Potężna suma

Programy socjalne wprowadzone przez rząd Zjednoczonej Prawicy od 2016 roku kosztowały polskich podatników już niemal 240 mld zł. To równowartość około połowy tegorocznego budżetu — wynika z szacunków Business Insider Polska.

Inflacja zniechęca Polaków do wydatków. Sprzedaż osłabła

Sprzedaż detaliczna w grudniu zmalała o 3,4 proc. w stosunku do listopada. To jeden z najsłabszych wyników ostatnich lat. Do wydatków zniechęcać może wysoka inflacja.

Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy w 2022 roku

Comiesięczne wyliczanie wysokości zaliczki na podatek CIT może być dla niejednego przedsiębiorcy uciążliwym obowiązkiem. Dlatego w wielu firmach podejmuje się decyzję o płaceniu zaliczek uproszczonych.

Ostatnie tańce balu karnawałowego. Wśród firm i konsumentów wzbiera pesymizm

Bardzo udany dla polskiej gospodarki rok 2021 miał spektakularny finał. Produkcja przemysłowa w grudniu podskoczyła o niemal 17 proc. rok do roku, a płace o 11,2 proc. Wśród firm i konsumentów wzbiera jednak fala pesymizmu.

Pandemia Covid-19 mocno uderzyła w niemiecką gospodarkę

Konsekwencje pandemii koronawirusa dla niemieckiej gospodarki są poważne. Niemiecki Instytut Ekonomiczny z Kolonii szacuje szkody na setki miliardów euro. Przede wszystkim spadek konsumpcji mocno trafił niemieckie firmy.

Niemiecki portal: Jak ważna jest Rosja dla niemieckiej gospodarki?

Rosja jest wiodącym dostawcą gazu do Niemiec i jako taka jest trudna do zastąpienia. Czy te zależności idą jeszcze dalej – czy w ogóle są wzajemne? Portal capital.de zastanawia się jak ważna dla niemieckiej gospodarki jest Rosja.

100 mln dolarów dla Ukrainy. Kanada chce dać kredyt

Kanada udzieli Ukrainie preferencyjnej pożyczki do 120 mln dolarów kanadyjskich (95,6 mln USD) na wsparcie gospodarki. Zapowiada też inne rodzaje pomocy dla Kijowa w pogłębiającym się kryzysie z Rosją.

Inflacja uderza w najbiedniejszych. Ekonomista: dodatek osłonowy, to mizerne wsparcie

Inflacja rośnie w szybkim tempie, a działania rządu tylko nieznacznie ją hamują. Ceny uderzają wszystkich po kieszeni. Najbardziej – najbiedniejszych.

Brexit zamknął „lądowy most” z Irlandii do Unii

Proponowany przed brexitem przez Brytyjczyków tzw. lądowy most, najszybszy szlak handlu Irlandia-kontynent Europy nie przetrwał próby czasu — uznał szef zarządu portu w Dublinie, Eamonn O'Reilly.

Adam Glapiński zdradził, ile powinny wynieść stopy. Zła prognoza dla kredytobiorców

Stopy procentowe w Polsce powinny wzrosnąć mocniej niż obecnie oczekuje rynek, biorąc pod uwagę ostatnie dane makro — powiedział prezes NBP Adam Glapiński. To oznacza, że raty kredytów mogłyby skoczyć nawet o 80-100 proc. w porównaniu do października 2021 roku.

Niemcy w 2022 r.: mniejszy wzrost, większa inflacja

Rząd federalny przygotowuje się do obniżenia prognozy wzrostu gospodarczego w tym roku i do podwyższenia przewidywanej inflacji. Podwyższy z kolei minimalną stawkę za godzinę pracy do 12 euro.

Artur Soboń ma zostać siódmym wiceministrem finansów

Artur Soboń w przyszłym tygodniu zostanie nowym wiceministrem finansów - dowiedziało się nieoficjalnie radio RMF FM. W resorcie ma odpowiadać za naprawianie Polskiego Ładu. Informację potwierdził rzecznik rządu.

Francja zapowiada walkę z deficytem budżetowym

Deficyt budżetowy Francji wyniósł ostatecznie 7 proc. PKB zamiast spodziewanych 8,2 proc. W bieżącym roku powinien zmaleć do 5 proc., a do 2027 r. ma wynosić 3 proc. zgodnie z kryterium z Maastricht

Polski przemysł oderwał się od ziemi. Najlepszy wynik w tym stuleciu

Produkcja sprzedana przemysłu w Polsce w grudniu 2021 r. była realnie o niemal 17 proc. większa niż rok wcześniej. W całym minionym roku zwiększyła się o blisko 15 proc. To najlepszy wynik w tym stuleciu.