Dane gospodarcze

Polska europejskim liderem wzrostu cen. Najwyższa inflacja w UE

Wzrost cen w Polsce dał nam pozycję wspólnotowego lidera niechlubnej statystyki inflacyjnej. Tak samo wysoka inflacja była jeszcze w Estonii i na Litwie. Są to jednak dużo mniejsze rynki od polskiego.

Fundusze europejskie

Victor Orban: pieniądze na odbudowę gospodarki weźmiemy spoza UE

Świat zadłuża się rekordowo

Zadłużenie na świecie wzrosło w II kwartale do nowego rekordu prawie 300 bln dolarów, ale wskaźnik długu do PKB zmalał pierwszy raz od początku pandemii — podał Instytut Finansów Międzynarodowych IIF z Waszyngtonu.

Inflacja bazowa też oddala się od celu NBP

Inflacja bazowa, nie obejmująca cen energii i żywności, na które nie ma wpływu krajowa polityka pieniężna, przyspieszyła w sierpniu do 3,9 proc. rocznie z 3,7 proc. w lipcu – obliczył NBP.

Bukowski: Atom to też polityka. Bernatowicz: Z głupoty możemy stracić pieniądze z UE

- Decyzja o budowie bloków w obszarze energetyki jądrowej, to istotny element systemu energetycznego i nie jest to łatwa decyzja dla decydentów i urzędników – mówi w programie „Rzecz o Biznesie” Maciej Bukowski, prezes WiseEuropa. Z kolei Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centre Club o potencjalnej utracie pieniędzy z Unii Europejskiej mówi: – Unia Europejska doszła do wniosku, że zabawa w kotka i myszkę z Polską prowadzi donikąd. Wyciągnięto broń największego kalibru i może to nie być tylko straszak – twierdzi Bernatowicz.

Brazylia nieco mniej wycina lasy, ale nadal dużo

Wyrąb lasów tropikalnych w Brazylii zmalał w sierpniu, ale nadal jest duży.

Sprzedaż detaliczna w Chinach zawiodła

Sprzedaż detaliczna w Państwie Środka wzrosła w sierpniu o rozczarowujące 2,5 proc. rok do roku. Również produkcja przemysłowa okazała się gorsza od przewidywań.

Inflacja w sierpniu jeszcze wyższa. GUS zrewidował dane

Wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) w sierpniu wzrósł o 5,5 proc. rok do roku, nieco bardziej, niż sugerowały wstępne szacunki. Nie zmienił się jednak szerszy obraz: inflację w górę pchają przede wszystkim ceny energii, w tym paliw.

Wielka Brytania: niespotykany skok inflacji

Na Wyspach ceny konsumpcyjne wzrosły w sierpniu o 3,2 proc. rok do roku. Oznacza to wzrost o 1,2 pkt. proc. w porównaniu z lipcowym odczytem, co jest największym skokiem, odkąd rozpoczęto zbieranie danych w 1997 r.

Amerykańskie firmy i bogacze mają płacić więcej podatków

Demokraci z Izby Reprezentantów przedstawili propozycję największej od 1968 r. podwyżki podatków w USA. Ma ona pomóc sfinansować propozycję budżetową demokratów opiewającą na 3,5 bln dol.

Mieszkasz na wsi? Poseł chce ci obniżyć rachunki za prąd. Zapłaci reszta

Mieszkańcy mniejszych miejscowości, którzy nie mają szans na dostęp do sieci ciepłowniczej, powinni płacić za prąd specjalną, niższą cenę – taką propozycję wraz z gotowym projektem rozporządzenia przedstawił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski i były wiceminister aktywów państwowych.

Macron potwierdził na targu: reforma emerytur musi poczekać

Nie ma w tej chwili warunków na przeprowadzenie reformy emerytur we Francji — oświadczył prezydent Emmanuel Macron, a wcześniej zasygnalizował to premier Jean Castex

Dziury, jaką pokazały dane NBP, nie oczekiwali najwięksi pesymiści

Po raz pierwszy od dwóch lat Polska miała w lipcu deficyt w rozliczeniach z zagranicą. To m.in. rezultat największego od grudnia 2018 r. deficytu w handlu towarami.

Funduszy z Brukseli nie ma. Węgrzy szukają pieniędzy na rynkach

Węgrzy mieli dostać z Unii Europejskiej 7,2 mld euro w grantach na odbudowę gospodarki po pandemii koronawirusa. Na razie nic nie wskazuje, by te pieniądze szybko miały się znaleźć na ich kontach. Więc szukają ich na rynkach.

Raty kredytów hipotecznych uderzą w domowe budżety

Od wielu kwartałów tkwimy w pułapce niskich stóp procentowych. Tymczasem eksperci spodziewają się ich podwyżek w przyszłym roku. I to na większą skalę niż do zapowiadanych obecnie 0,38 proc. Raty kredytów zaczną rosnąć.

Spór z KE. Groźby finansowe zamiast dialogu

Komisja Europejska zyskuje kolejne argumenty w sporze z Polską o wartości i praworządność. Stawką są unijne fundusze.

KE wstrzymuje 24 mld euro dla Polski. Kolejne 106 mld zagrożone?

Większość Europejczyków jest za tym, by fundusze UE szły do państw, które szanują praworządność.

Długa lista potencjalnych ofiar nowego podatku

Choć planowany przez rząd podatek minimalny miałby załatać zagraniczną lukę w CIT, może uderzyć także w polskie firmy, np. w spółdzielnie mleczarskie i spółki Skarbu Państwa.

USA: Rekordowa inflacja producencka

Inflacja producencka w USA wzrosła z 7,8 proc. r./r. w lipcu do 8,3 proc. w sierpniu, czyli była najwyższa odkąd w 2010 r. zaczęto zbierać dane według obecnej metodologii.

Rosja: Kolejna podwyżka stóp

Bank Rosji podwyższył swoją główną stopę procentową o 25 pb, do 6,75 proc. To była już piąta podwyżka z rzędu, ale okazała się ona mniejsza niż prognozowała większość analityków.