Gospodarka

Tokio uderza sankcjami w rosyjską medycynę, energetykę i surowce

Japonia ogłosiła nowe sankcje antyrosyjskie. Zamraża aktywa kolejnych 22 osób i firm z Rosji, a od 3 lutego wprowadza zakaz eksportu do Rosji szczepionek i urządzeń medycznych, robotów, materiałów dla energetyki jądrowej oraz poszukiwań ropy, gazu i innych surowców.

Gospodarka

UE rusza do walki na subsydia z Chinami i USA. „Darmowych drinków nie będzie”

Kuczyński: Strach być optymistą. Szymański: Długi hipoteczne spłacają się gorzej

- Dzisiaj dla rynków finansowych szklanka jest do połowy pełna. Jest coraz więcej głosów, że spowolnienie gospodarcze w 2023 r. nie będzie tak mocne, jak wcześniej oczekiwano. Można być umiarkowanym optymistą – mówi w programie "Rzecz o Biznesie" Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion. Maciej Szymański, wiceprezes firmy Kredyt Inkaso mówi z kolei o sytuacji na rynku windykacyjnym. – W krótkim terminie nie boję się o spłacalność wierzytelności. Prognozy nie mówią o recesji, która wygenerowałaby bezrobocie. Jesteśmy więc ostrożnymi optymistami – mówi Szymański.

USA: PKB wzrósł mocniej od prognoz

Amerykański PKB wzrósł w czwartym kwartale o 2,9 proc., po zwyżce o 3,2 proc. w poprzednich trzech miesiącach. (To dane annualizowane, czyli liczone kw./kw. w tempie rocznym.) Wzrost w największej gospodarce świata był więc wyższy, niż sugerowała średnia prognoz. Mówiła ona o zwyżce o 2,6 proc.

Bogaci Chińczycy chcą emigrować

Odpływ kapitału z Chin może być w tym roku większy niż 150 mld USD - prognozują analitycy Natixis. Więcej bogaczy może emigrować.

Wzrost cen zapuścił korzenie. Kto kreuje inflację?

Oczekiwania inflacyjne konsumentów maleją, ale wciąż są na poziomie, który sprzyja utrwalaniu się inflacji.

Michał Knitter, wiceprezes Carsmile: Leasing duszony niepewnością związaną z sytuacją ekonomiczną

Jeśli rynek leasingowy nie zareaguje, nie odpowie na niepewność, długo nie zobaczymy na nim poprawy – mówi Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Rok spod znaku drożyzny w sklepach

W 2022 roku ceny w sklepach wzrosły średnio o 19,1 proc. Na szczycie listy drożejących kategorii znalazły się artykuły tłuszczowe i sypkie, z olejem, margaryną i cukrem na czele.

Berlin potwierdza: uda się uniknąć recesji

Rząd federalny poprawił prognozę gospodarczą dla 2023 r., wraz ze słabnięciem inflacji spodziewa się uniknięcia recesji — wynika z dorocznego raportu o stanie gospodarki opublikowanego 25 stycznia.

Kalifornia opodatkuje miliarderów i nie pozwoli im uciec?

W Kalifornii złożono projekt ustawy o podatku majątkowym, obejmującym również tych miliarderów i multimilionerów, którzy wyprowadzą się ze stanu.

Unijny podatek od nadzwyczajnych zysków nie zadziałał. Znikomy efekt

Nadzwyczajny podatek dla firm energetycznych miał przynieść miliardy euro, ale nie przyniósł ich zbyt wiele, a Polska, Czechy, Słowacja i Węgry słabo go wykorzystały.

Taka jest prawdziwa inflacja w Rosji: 28 procent

Utajnienie przez reżim wielu danych rosyjskiej gospodarki nie pozwala na rzetelną ocenę jej stanu. Tak jest na przykład z inflacją, która oficjalnie wyniosła w minionym roku zaledwie 11,9 procent. Są jednak dane świadczące, że średni wzrost cen sięga nawet 30 procent.

Niemccy przedsiebiorcy weszli w nowy rok z większą pewnością siebie

Indeks Ifo, mierzący klimat biznesowy w Niemczech, wzrósł z 88,6 pkt w grudniu do 90,2 pkt w styczniu. Było to zgodne z prognozami.

Dużo problemów po brexicie, ale małe szanse zmian

Małe są szanse, by Wielka Brytania i UE zasadniczo zmieniły umowę o brexicie zwłaszcza w kwestii usług finansowych, połowów i energetyki — stwierdził brytyjski raport.

Europejska stagnacja zamiast recesji?

Wstępne styczniowe dane PMI ze strefy euro i jej największych gospodarek były najlepsze od wielu miesięcy. Sugerują one, że sektor usług znów doświadcza poprawy koniunktury. Kryzys w Europie będzie znacznie łagodniejszy niż się spodziewano.

Wszyscy oprócz rządu spłacają zobowiązania

Oddłużanie się sektora prywatnego, będące skutkiem wzrostu stóp procentowych i polityki kredytowej banków, tłumi wzrost podaży pieniądza w polskiej gospodarce.

Jak duże straty wojenne poniosła Ukraina? Suma szacowana jest astronomiczna

Ukraińskie straty w infrastrukturze spowodowane rosyjską agresją wzrosły do 138 miliardów dolarów. W porównaniu z ostatnią kalkulacją z listopada ubiegłego roku to więcej o prawie 2 mld dolarów.