Minister finansów Andrzej Domański Budżet i podatki

Kiedy 60 tys. kwoty wolnej? Minister finansów ma przedstawić plan

- Premier Tusk zobowiązał mnie do przygotowania planu wprowadzenia 60 tys. zł kwoty wolnej w podatku PIT – poinformował Andrzej Domański, minister finansów. Dodał, że obniżka podatku Belki wejdzie w życie wraz z początkiem 2025 r.

Gospodarka

Elisabetta Falcetti: Nowa strategia EBOiR-u dla Polski tuż-tuż

Alexander von zur Muehlen, Deutsche Bank: Europa potrzebuje głębszej integracji, żeby konkurować o kapitał

Unia Europejska potrzebuje głębszego rynku kapitałowego, aby przyciągać zagraniczny kapitał potrzebny do sfinansowania transformacji energetycznej – mówi członek zarządu Deutsche Banku Alexander von zur Muehlen.

Prognozy gospodarcze dla UE: wraca koniunktura, ale ryzyko pozostaje

Do Polski wróci w 2024 r. wzrost gospodarczy – przewiduje KE w wiosennych prognozach dla Unii Europejskiej. Deficyt budżetowy urośnie, ale inflacja będzie niższa niż w 2023 r.

Amerykańska inflacja już niestraszna inwestorom

Rynek pogodził się już z tym, że Fed trochę poczeka z cięciami stóp procentowych. Pierwsze z nich jest spodziewane we wrześniu. To nie przeszkadza jednak nowojorskim i globalnym indeksom giełdowym w ustanawianiu rekordów.

Niemal 40 mld zł deficytu w budżecie. Wpływy z VAT na minusie

Mimo powrotu 5 proc. stawki VAT na żywności, dochody z tego podatku w samym kwietniu spadły w porównaniu z kwietniem zeszłego roku. Jak to wyjaśnia resort finansów?

Inflacja w USA nie sprawiła przykrej niespodzianki inwestorom

W USA inflacja konsumencka wyhamowała z 3,5 proc. w marcu do 3,4 proc. w kwietniu, co było zgodne z prognozami.

Prognozy gospodarcze dla UE: wraca koniunktura, ale ryzyko pozostaje

Do Polski wróci w tym roku wzrost gospodarczy - przewiduje Komisja Europejska w najnowszych wiosennych prognozach gospodarczych dla Unii Europejskiej. Deficyt budżetowy urośnie, ale inflacja będzie niższa niż w ubiegłym roku.

Polski eksport słabnie. Kurczy się sprzedaż do Niemiec

O niemal 5 proc. zmalał polski eksport w I kwartale 2024 r. Produkcję przemysłową przestaje napędzać branża motoryzacyjna, jej główna siła napędowa.

GUS: Inflacja CPI wzrosła w kwietniu. Najmocniej zdrożały usługi

Inflacja w kwietniu przyspieszyła do 2,4 proc. rocznie z 2 proc. w marcu. W największym stopniu przyczynił się do tego wzrost cen żywności w związku z przywróceniem stawki VAT na podstawowe artykuły do 5 proc. Bardzo szybko drożeją wciąż usługi.

Polska gospodarka urosła w pierwszym kwartale. GUS podał najnowsze dane o PKB

Produkt krajowy brutto Polski zwiększył się w I kwartale br. o 1,9 proc. rok do roku po zwyżce o 1 proc. w IV kwartale ub.r. To najlepszy wynik od ponad roku, ale słabszy niż ekonomiści oczekiwali u progu minionego kwartału.

S&P podtrzymał rating A- Polski. Perspektywa stabilna

S&P Global Ratings podtrzymał ratingi Polski na poziomie A-/A-2 w walucie zagranicznej i A/A-1 w walucie lokalnej, podała agencja. Perspektywa ratingów została podtrzymana na poziomie stabilnym.

Euro w Polsce. Czy prezes NBP ma rację? Zapytaliśmy ekspertów

Twierdząc, że przyjęcie euro mocno obniżyłoby tempo rozwoju Polski, prezes NBP przecenia wpływ tego, jaką mamy walutę, na gospodarkę. Za euro przemawiają zaś również czynniki geopolityczne.

Polska zmniejszyła dystans do Niemiec. Ile w tym zasługi UE? Jest analiza EBOR

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej znacząco zmniejszyły dystans do Niemiec. Ponad połowę naszego wzrostu zawdzięczamy wejściu do UE.

Donald Trump zdradził, co chce zrobić z imigrantami w USA

Donald Trump w walce o Biały Dom obiecał, że w bezprecedensowy sposób zatrzyma imigrację do USA i może nawet przeprowadzić masowe deportacje dla ochrony gospodarki. Ekonomiści twierdzą, że skutek będzie odwrotny.

Wojna nakręca korupcję w Rosji. Wiemy, ile wynosi najpopularniejsza łapówka

Wojna rozpętana przez Kreml zwiększa rosyjską korupcję. W łapę biorą nie tylko najwyżsi decydenci od wojennych zamówień, ale i urzędnicy niższych szczebli. Oficjalne sądowe statystyki to wierzchołek tej góry lodowej.

Ludwik Kotecki, RPP: Obecne stopy procentowe zostaną do końca roku

— Rada Polityki Pieniężnej jednomyślnie wskazuje na wysoki realny wzrost płac jako główny powód utrzymywania stóp procentowych na niezmienionym poziomie w całym 2024 r. — poinformował w rozmowie z ISBnews członek RPP Ludwik Kotecki. Ekonomista uważa, że jest możliwość podniesienia stóp jeszcze w tym roku, choć pod konkretnymi warunkami.

Henryk Wnorowski, RPP: Obniżki stóp procentowych? Raczej nieprędko

„Powrót do obniżek stóp proc. oddala się, kluczowe są oczekiwania inflacyjne” - powiedział w BIZNES 24, członek RPP Henryk Wnorowski.

Wiemy ile wynosi przeciętne wynagrodzenie. GUS podał najnowsze dane

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w I kw. 2024 r. wzrosło o 14,4 proc. rdr i wyniosło 8.147,38 zł - podał GUS.

Ilu przedsiębiorców popiera przyjęcie euro w Polsce? Są nowe wyniki badań

Nastanie nowego rządu, bardziej przyjaźnie nastawionego do Unii Europejskiej, nie zmieniło oczekiwań firm wobec wspólnej waluty. Rok do roku odsetek euroentuzjastów nawet lekko zmalał.