Premier Mateusz Morawiecki (L) i minister finansów Magdalena Rzeczkowska (P) podczas konferencji pra Dane gospodarcze

Morawiecki: Inflacja pod koniec roku powinna być jednocyfrowa, o ile nie będzie szoków

W IV kwartale inflacja w Polsce powinna być jednocyfrowa, o ile nie wystąpią nowe szoki – stwierdził premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poświęconej nowelizacji ustawy budżetowej na 2023 rok.

Budżet i podatki

Morawiecki: Rząd przyjął nowelizację ustawy budżetowej na 2023 rok

Czy można wierzyć chińskim statystykom handlowym

Anomalie w chińskich danych handlowych i brak zgodności z innymi wskaźnikami sprawiają, że część analityków kwestionuje ich rzetelność.

Straszna prognoza dla Ukrainy

Po wysadzeniu tamy Kachowskiej przez Rosjan, Ukraina może przestać być żywnościowym spichlerzem świata.

Rynek pracy staje się główną przyczyną inflacji

Zmiany demograficzne są coraz poważniejszym zagrożeniem dla gospodarki. Rynek pracy ma coraz większy wpływ na wzrost gospodarczy oraz ceny.

Inwestorzy nie przestraszyli się wojny na Ukrainie. Polska tuż za podium

W roku rosyjskiej wojny, inwestorzy nie rezygnowali z bezpośredniego lokowania inwestycji także w krajach, leżących w bezpośredniej styczności z Ukrainą. Najwięcej BIZ trafiło do Chile przed Szwecją i Izraelem, ale tuż za podium znalazła się Polska, a dziesiątkę zamknęła Litwa. Eksperci docenili odporność polskiej gospodarki na kryzysy.

Adam Glapiński: Lek na inflację dobrze działa

Nie ma powodów, aby wątpić w to, że inflacja będzie nadal zmierzała w kierunku celu NBP. Jesienią będzie można rozmawiać o stopniowym łagodzeniu polityki pieniężnej - powiedział na środowej konferencji prasowej prezes banku centralnego Adam Glapiński.

Program LIFE dla nauki i środowiska

Ochrona przyrody i klimatu to kluczowy problem współczesnego świata, wymagający szybkich, praktycznych zmian i rozwiązań.

Światowa gospodarka wychodzi na prostą. OECD radzi podnieść stopy procentowe w Polsce

Aktywność w światowej gospodarce zwiększy się w tym roku o 2,7 proc., a w 2024 r. o 2,9 proc. – ocenia Organizacja ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Obie prognozy są bardziej optymistyczne niż te z listopada. Prognoza inflacji w Polsce jest zaś bardziej optymistyczna niż projekcje NBP. Mimo to, w ocenie OECD Rada Polityki Pieniężnej powinna dalej podwyższać stopy procentowe – do 7,25 proc. – aby zapobiec utrwaleniu się inflacji.

Kolejne słabe dane z niemieckiego przemysłu

Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 0,3 proc. m/m wobec oczekiwanych 0,6 proc. Utrzymuje się nadal na poziomie z 2007 r.

Bezrobocie najniższe we współczesnej historii Polski

Stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała w kwietniu do 5,2 proc. z 5,4 proc. w marcu. Tak nisko w tym okresie nie była jeszcze nigdy we współczesnej historii Polski.

Stopy zamrożone. Ekonomiści wątpią w obniżki jeszcze w tym roku

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała w czerwcu stopy procentowe bez zmian. Większość ekonomistów wątpi, aby jeszcze w tym roku uzasadniona była ich obniżka.

Długa lista postulatów Lewiatana na nową kadencję parlamentu

Konfederacja Lewiatan przygotowała długą listę zadań dla posłów i senatorów, których wybierzemy jesienią. Są wśród nich zmiany zasad stanowienia prawa, zmiany w podatkach, finansowaniu służby zdrowia, funkcjonowaniu gospodarki, a także w energetyce.

Coraz większa zgoda w RPP. Zapadła decyzja w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła we wtorek utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, zgodnie z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów. Pewnym zaskoczeniem jest wczesna pora decyzji.

Resort Sasina przekonuje, że 800+ podbije inflację zaledwie o 0,03 proc.

Wpływ waloryzacji programu 500 Plus do 800 zł na wzrost cen dóbr krajowych wyniesie w 2024 r. około 0,03 proc. – szacuje Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Niemiecki przemysł wciąż w dołku

Po fatalnym w niemieckim przemyśle marcu – spadek zamówień o ponad 10 proc. m/m – w kwietniu nie było dużo lepiej: zamiast odrobić część strat, zamówienia spadły o 0,4 proc. m/m.

Bloomberg: polski prezydent lekceważy inwestorów z USA

Andrzej Duda nie pojawił się na zaplanowanym na poniedziałek spotkaniu z amerykańskimi inwestorami. Kilka dni po tym, jak Waszyngton skrytykował go za nowe prawo, które może podważyć demokratyczną wiarygodność nadchodzących wyborów w kraju – podaje Bloomberg.