Produkcja w polskim przemyśle przetwórczym w lutym zmalała już po raz 22. z rzędu Dane gospodarcze

Rekordowo długa recesja w polskim przemyśle. Ale ożywienie jest na horyzoncie

Produkcja w polskim przemyśle przetwórczym w lutym zmalała już po raz 22. z rzędu. Tak długiej zapaści w tym sektorze nie było nad Wisłą co najmniej od 1998 r. Ale w firmach przybywa optymizmu.

Gospodarka

Polska blokada granicy osłabia ukraińską armię. Wiadomo, ile traci budżet

Brazylia szansą na poszerzenie ekspansji polskich firm

Zarówno Polska, jak i Brazylia nie są zadowolone z efektów dotychczasowej współpracy w dwustronnym handlu i inwestycjach.

Minister finansów Ukrainy: Bez 3 mld dolarów miesięcznie nie przetrwamy

Pozamilitarne potrzeby finansowe Ukrainy to 3 mld dolarów miesięcznie. Bez tego kraj nie przetrwa – ujawnił minister finansów Serhii Marczenko. Ale jest to mniej, niż w 2023 roku.

Niemcom w marcu będzie smutno

Nastroje konsumentów w Niemczech ustabilizowały się na niskim poziomie, bo ceny rosną, a prognozy dla gospodarki coraz gorsze — to wnioski z sondażu GfK i Norymberskiego Instytutu Decyzji Rynkowych NIM.

Ponad 137 mld euro z KPO dla Polski. Komisja Europejska podjęła decyzję

Po blisko trzech latach Polska uzyskała w końcu dostęp do unijnych funduszy. Komisja Europejska w czwartek formalnie odblokowała 137 mld euro dla naszego kraju w Krajowym Planie Obudowy i w funduszach z polityki spójności.

GUS podał dane o stanie polskiej gospodarki pod koniec 2023 roku

Aktywność w polskiej gospodarce zwiększyła się w IV kwartale o zaledwie 1 proc. rok do roku, zdecydowanie mniej niż oczekiwali ekonomiści. I nawet to było możliwe głównie dzięki znaczącemu wzrostowi wydatków publicznych.

Polskie firmy przygotowują się do odbudowy Ukrainy

Organizacje przedsiębiorców stosują rożne sposoby, by zwiększyć zaangażowanie polskiego biznesu w Ukrainie, od platformy współpracy do lobbowania zmiany przepisów

KPO. Dopalacz dla biznesu i inwestycji

Dobra wiadomość dla Polski, dla jej gospodarki, regionów, obywateli i firm. Szefowa Komisji Europejskiej zadeklarowała odblokowanie blisko 600 mld zł z polityki spójności i KPO.

Leki na odchudzanie mogą pobudzić amerykańską gospodarkę o bilion dolarów

W najnowszym raporcie analitycy Goldman Sachs napisali, że gospodarka amerykańska odniesie znaczne korzyści dzięki przyjmowaniu przez Amerykanów popularnych leków stosowanych w odchudzaniu, w tym Ozempic i Wegovy czy Mounjaro. Preparaty te należą do nowej klasy leków, która szturmem podbiła świat.

Ukraina dostanie nowe pieniądze z MFW. Sukces rozmów w Warszawie

Przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Ukrainy doszli do porozumienia. Rząd w Kijowie otrzyma kolejną transzę pomocy finansowej.

Sankcje przeciwko Rosji. Jak wpłynęły na firmy działające w Polsce? Raport

Większość firm w Polsce po nałożeniu restrykcji wobec Rosji wycofała się z tego rynku. Ale skokowy wzrost eksportu do jej sąsiadów może oznaczać omijanie nałożonych barier.

Sankcje na Rosję mogą być ryzykiem dla polskich firm

Chcąc uniknąć surowych kar za naruszenie, także nieumyślne, unijnych sankcji nałożonych na Rosję, firmy muszą starannie weryfikować swoich kontrahentów – przekonuje firma doradcza EY.

Polska dostanie 23 mld euro z KPO w tym roku. Musi się spieszyć

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie 137 mld euro dla Polski. Pierwsze pieniądze popłyną w kwietniu.

Inwestycje mogą w końcu ruszyć z kopyta dzięki KPO

Samorządy i firmy stoją w blokach startowych, by zacząć czerpać garściami z unijnych funduszy. Ich odblokowanie może przynieść tak potrzebne gospodarce ożywienie inwestycyjne.

Paweł Kowal: W naszym interesie jest, by Ukraina szybko weszła do UE

Obawiam się, że zostanie zapisane w historii, iż na koniec Polska się z Ukrainą pokłóciła – przestrzega Paweł Kowal, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Inwestycje firm: dobre tempo bez zmian

Firmy głownie zamierzają inwestować w tym roku w maszyny i urządzenia, jedynie w turystyce najczęściej w planach jest szkolenie pracowników. Ale w tej części gospodarki aż połowa przedsiębiorstw nie ma planów inwestycyjnych na ten rok.

Jakub Karnowski: Ludzie przyzwyczajają się do wojny w Ukrainie

Z perspektywy dwóch lat widać, że wojna ma różne fazy. Każda z firm, w których pracuję, dostosowywała się do fazy aktualnej – mówi Jakub Karnowski, członek rad nadzorczych ukraińskiej poczty i kolei, w latach 2012–2015 szef PKP.

Szefowie firm w Niemczech w lepszych humorach w lutym

Nastroje tysięcy prezesów firm w Niemczech poprawiły się w lutym — stwierdził instytut Ifo, ale nie na tyle, bo gospodarka nie wpadła w kolejną recesję.

Sankcje USA: mocne uderzenie, ale nie nokaut

Wbrew oczekiwaniom, ogłoszone w piątek nowe amerykańskie sankcje antyrosyjskie, nie zawierają konfiskaty blisko 300 mld dolarów rezerw Banku Rosji, zamrożonych w bankach USA i Unii.