Dane gospodarcze

Hiszpania: Inflacja powyżej 10 procent

Inflacja konsumencka w Hiszpanii sięgnęła w czerwcu 10,2 proc., po tym jak w maju wyniosła 8,7 proc. Po raz pierwszy od 1985 r. przekraczała ona 10 proc.

Niewypłacalna Rosja spłaci długi rublami

Po tym, jak w poniedziałek świat dowiedział się, że Rosja jest niewypłacalna, Kreml przez cały dzień tłumaczył, że to określenie nie ma zastosowania w odniesieniu do sytuacji gospodarczej Federacji.

Przywódcy G7 przeciw Rosji oraz Chinom. Szykują nowe projekty i sankcje

Prezydent USA Joe Biden ogłosił na szczycie G7 w bawarskim Elmau zbiórkę 600 mld dol. na projekty infrastrukturalne mające być odpowiedzią na chińską Inicjatywę Pasa i Szlaku.

Rosja jest oficjalnie niewypłacalna, ale tego nie uznaje

W nocy z niedzieli na poniedziałek minął termin spłaty przez Kreml 100 mln dolarów odsetek od rosyjskich euroobligacji. Kolejne spłaty mają być robione w rublach.

Rosja niewypłacalna po raz pierwszy od 1918

Na skutek surowych sankcji Zachodu Rosji, po raz pierwszy od ponad stulecia, nie udało się uregulować zadłużenia zagranicznego, informuje Bloomberg.

Budżetowe sztuczki rządu. Lista trików z najnowszego raportu NIK

Rząd stosuje praktyki, które pozwalają manipulować wynikiem w publicznej kasie w zależności od bieżących potrzeb – wynika z najnowszego raportu NIK.

Paweł Borys, szef PFR: Gospodarka może miękko wylądować, recesja Polsce nie grozi

Praktycznie wszystkie firmy, które wsparliśmy, przetrwały i kontynuują działalność. Co więcej, zwiększyły zatrudnienie, a 90 proc. z nich w ogóle nie zwalniało pracowników – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Bloomberg: Rosja będzie niewypłacalna dziś o północy

Niewypłacalność Rosji stała się faktem w momencie, w którym Putin podpisał dekret o spłacie długu zagranicznego rublami. Jednak formalnie nastąpi to w niedzielę 26 czerwca o północy.

Kończy się paliwo dla inflacji w Polsce. Podaż pieniądza wyhamowała

Pieniądza w polskiej gospodarce przybywa coraz wolniej, a jego siła nabywcza gwałtownie spada. To zwiastun recesji, ale też hamowania inflacji.

Kalisz: Inflacja dobije do 16 proc. Dietl: Przejęcia tak, ale raczej nie giełd

- W okresie letnim, albo wczesną jesienią zobaczymy szczyt inflacji. Trzeba jednak przygotować się, że podwyższony poziom inflacji zostanie z nami na dłużej. Na szybką normalizację nie ma co liczyć – mówi w programie Rzecz o Biznesie Piotr Kalisz, główny ekonomista banku Citi Handlowy. Z kolei Marek Dietl, prezes GPW mówi o potencjalnych kierunkach rozwoju warszawskiej giełd. – Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, że kupimy inną większa, czy podobnego rozmiaru giełdę. W obszarze infrastruktury rynkowej jest jednak dużo zmian. Tutaj widzimy pewne szanse – mówi Dietl.

Europejskie PMI rozczarowały

Wstępne czerwcowe odczyty indeksów PMI mierzących koniunkturę w przemyśle i sektorze usług były gorsze od prognoz.

Zaczyna się wielkie zaciskanie pasa. Polacy unikają dużych zakupów

Nastroje konsumentów, od kilku miesięcy minorowe, w czerwcu jeszcze się pogorszyły. Najniższa w historii badań jest m.in. skłonność Polaków do dokonywania ważnych zakupów. To zwiastun załamania konsumpcji w dalszej części roku.

Władimir Putin: Rosja przekierowuje handel do Chin i Indii

Władimir Putin nie boi się sankcji. Prezydent Rosji powiedział, że jego kraj przekierowuje handel do „wiarygodnych partnerów międzynarodowych”, takich jak Brazylia, Indie, Chiny i RPA, ponieważ Zachód próbuje zerwać więzy gospodarcze z Rosją.

Maciej Bukowski: Spowolnienie dzisiaj albo recesja jutro

Nie da się zahamować inflacji, nie schładzając istotnie gospodarki. Jeśli NBP i rząd się na to nie odważą, walka z inflacją będzie trwała dłużej i skończy się głębszą recesją – ostrzega dr Maciej Bukowski, prezes think tanku WiseEuropa.