Dane gospodarcze

Optymistyczne prognozy PKO BP dla gospodarki. Recesja co najwyżej techniczna

W I połowie 2023 r. polska gospodarka będzie w tzw. technicznej recesji. W całym roku aktywność ekonomiczna nad Wisłą nieco jednak wzrośnie. A spowolnienie nie będzie tak głębokie, aby wywołać istotny wzrost bezrobocia.

Budżet i podatki

Beata Javorcik: Nadmierne zyski firm? To zadanie dla UOKiK-u

Czy mobilizacja zatopi rosyjską gospodarkę? Firmy ślą prośby na Kreml

Kolejne sektory proszą Kreml o wyłączenie pracowników z ogłoszonego poboru. Inaczej produkcja stanie. Zrobiły już to firmy IT, elektroniczne, petrochemiczne, a teraz o pracowników walczą gospodarstwa rolne, producenci rur i firmy budowlane. Ostrzegają, że zabraknie zbóż, owoców, mieszkań i specjalistów od zimowego ogrzewania, a ceny poszybują.

Dziurawy podatek od nadmiarowych zysków? Spółki Skarbu Państwa mogą go ominąć

Danina od nadmiarowych zysków może wydrenować kieszenie wszystkich dużych firm. Tyle że akurat spółki Skarbu Państwa mogą znaleźć w niej lukę.

Ekonomiści: Gospodarce grozi trudna do uniknięcia katastrofa

Polsce grozi najpoważniejszy kryzys gospodarczy od ponad 30 lat. Stoimy na progu katastrofy. Polityka gospodarcza jest w dryfie, trzeba jej szybko przywrócić sterowność – alarmują ekonomiści. Apelują do rządu o poważną rozmowę i pilne wdrożenie działań naprawczych. Czy ten ich posłucha?

Niemcy nie są już optymistami. Gospodarka mocno trafiona kryzysem energetycznym

Niemieckie przedsiębiorstwa oceniają swoją bieżącą sytuację i perspektywy rozwoju najgorzej od wiosny 2020 r. Pesymizm widać we wszystkich głównych sektorach tamtejszej gospodarki, a nie tylko w przemyśle, który teoretycznie najmocniej odczuwa skutki kryzysu energetycznego.

Węgiel koksujący to polski surowiec strategiczny

Bez polskiego węgla koksującego, często mylonego z energetycznym, produkcja stali w Europie byłaby znacznie utrudniona, a alternatywne rozwiązania są dzisiaj bardzo drogie – podkreślali uczestnicy redakcyjnej debaty.

Gigantyczny szwindel z zasiłkami dla bezrobotnych w USA

Od marca 2020 do kwietnia 2022 wypłacono nienależnie w USA 45,6 mld dolarów w ramach zasiłków dla bezrobotnych — wyliczył ponownie generalny inspektor w resorcie pracy. To o 30 mld więcej według poprzedniej oceny z czerwca — podał dziennik „La Tribune” za agencją AFP

Kreml podwoi wydatki na wojnę. ile kosztuje mobilizacja?

Rosyjski reżim zmienia budżet. Obcina wydatki na podniesienie poziomu życia Rosjan i podwaja na obronę, by sięgnęły 3,3 proc. PKB. To może nie wystarczyć. Dwieście dni rozpętanej przez Putina wojny kosztowało już obywateli Rosji, co najmniej 80 mld dolarów.

Recesja w strefie euro. Dane gospodarcze nie pozostawiają wątpliwości

Wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro spadł z 49,6 pkt w sierpniu do 48,5 pkt we wrześniu. Średnio oczekiwano spadku do 48,7 pkt. Indeks dla branży usługowej zniżkował natomiast z 49,8 pkt do 48,9 pkt, podczas gdy spodziewano się, że spadnie do 49,1 pkt. Każdy odczyt PMI poniżej 50 pkt sugeruje recesję w danym sektorze.

Choćby się waliło i paliło, bezrobocie jest w zaniku

Stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała w sierpniu do najniższego we współczesnej historii poziomu 4,8 proc. Rok wcześniej wynosiła 5,8 proc.

Węgierski minister: Budapeszt w sprawie rozmów z UE nie ma sobie nic do zarzucenia

– Komisja Europejska nie może podejmować uchwał tylko na podstawie decyzji politycznych. Dużo negocjujemy z Unią, ale nigdy nie podważamy jej jedności – mówi Tibor Navracsics, węgierski minister rozwoju regionalnego i funduszy UE.

Rosyjski reżim szuka pieniędzy na wojnę w różnych źródłach

Ponadplanowe zyski producentów LNG oraz nawozów trafią do kasy Kremla, by zasilić putinowską wojnę. Reżim podniesie też cła eksportowe i chce zmniejszyć deficyt wpływów z ropy i gazu.

Szybkiego pieniądza ubywa w Polsce najszybciej od ponad 20 lat

Ilość gotówki w obiegu oraz środków zgromadzonych na rachunkach bieżących w bankach zmalała w sierpniu o 3,8 proc. rok do roku, najbardziej od ponad 20 lat. Wzrost podaży pieniądza w szerokim sensie nieoczekiwanie jednak przyspieszył.

Szokująca obniżka stóp procentowych w Turcji

Bank Centralny Republiki Turcji po raz kolejny zaskoczył inwestorów tnąc stopy procentowe. Swoją główną stopę obniżył w czwartek o 100 pb., do 12 proc. To już druga taka obniżka z rzędu.

Japoński rząd ratuje jena. Pierwsza interwencja od 24 lat

W Japonii doszło do pierwszej od 1998 r. interwencji walutowej w obronie jena. - Rząd jest zaniepokojony nadmiernymi ruchami na rynku walutowym. Podjęliśmy więc teraz zdecydowane działania - stwierdził Masato Kanda, japoński wiceminister finansów.