Polska gospodarka odbiła się po pandemii. Kryzysowe rany już zaleczone

Aktywność w polskiej gospodarce wzrosła w I kwartale br. o 2,4 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. W ostatnich kilkunastu latach tylko dwa kwartały były lepsze.

Komisja Europejska obniża prognozy. Bez gazu gospodarka UE zahamuje

Europejska gospodarka wzrośnie w tym roku o 2,7 proc. Nowe przewidywania Brukseli dobitnie pokazują, jak wielkie piętno odciska na unii wojna w Ukrainie.

Inflacja bazowa też rośnie. NBP podał nowe dane

Bez cen administrowanych inflacja bazowa wyniosła w kwietniu 12,2 proc.

Jedzenie nie przestanie drożeć. Inflacja nie odpuści do 2025 roku

W tym i w przyszłym roku żywność i napoje bezalkoholowe podrożeją łącznie o 26 proc. – przewidują ekonomiści z Credit Agricole Bank Polska. Rosnące ceny towarów z tej kategorii będą jednym z kół zamachowych inflacji, która do celu NBP wróci dopiero w 2025 r.

Były prezes Goldman Sachs: Amerykańska gospodarka na skraju recesji

Były dyrektor generalny Goldman Sachs, Lloyd Blankfein uważa, że amerykańska gospodarka jest zagrożona recesją, ponieważ Rezerwa Federalna USA kontynuuje podnoszenie stóp procentowych, aby przeciwdziałać rosnącej inflacji.

Polacy rzadziej chodzą do restauracji i mniej jeżdżą samochodami

Szalejąca inflacja zmusza coraz większą grupę do zmiany zwyczajów. Więcej niż 1/3 Polaków ogranicza już nawet podstawowe, codzienne wydatki.

Szczyt inflacji mamy jeszcze przed sobą. Najgorsze czeka nas latem

Inaczej niż w USA w Polsce inflacja nie minęła jeszcze szczytu. RPP będzie musiała dalej podnosić stopy procentowe, a to sprawi, że ostatnie odbicie cen obligacji skarbowych okaże się przejściowe.

GUS podał oficjalne i ostateczne dane o inflacji za kwiecień

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych podskoczyły w kwietniu o 2 proc. w stosunku do marca. W porównaniu do kwietnia ub.r., ceny wzrosły o 12,4 proc., najbardziej od ćwierćwiecza.

Wzrost cen minął szczyt, ale nadal jest wysoki

Inflacja konsumencka w USA wyhamowała z 8,5 proc. r./r. w marcu – do 8,3 proc. w kwietniu. Była ona jednak wyższa od prognoz, mówiących średnio o zwyżce o 8,1 proc. Fed ma więc nadal trudne zadanie.

Spowolnienie i rządowe plany biją w banki

Tylko w tym roku 1,4 mld zł trafi do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Jednak w przyszłym roku może nie być potrzeby dalszego jego zasilania, bo pieniądze nie zostaną w całości wykorzystane.

Ujawniono prognozy Kremla. Rosyjska gospodarka skurczy się o 12 proc.

Reżim Putina funduje rodakom największe od 28 lat skurczenie się rosyjskiej gospodarki. Utratę 12 proc. PKB miały prognozować rosyjskie władze. Teraz zaprzeczają.

Inflacja w Czechach i na Węgrzech zaskoczyła. Wyższa od oczekiwań

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Czechach podskoczyły w kwietniu o 14,2 proc. rok do roku, po zwyżce o 12,7 proc. w marcu. Na Węgrzech ceny wzrosły o 9,5 proc., po 8,5 proc. miesiąc wcześniej. Dla porównania, w Polsce inflacja przyspieszyła do 12,3 proc. z 11 proc. w marcu.

Spowolnienie gospodarki z opóźnionym zapłonem

Polska gospodarka jeszcze w kwietniu była rozpędzona, ale zwiastunów spowolnienia przybywa. Pierwsza od 2001 r. recesja staje się coraz bardziej prawdopodobna.

Widmo recesji wisi nad Polską. Będzie ostre hamowanie?

Nasza gospodarka jest wciąż rozpędzona, ale przybywa sygnałów gwałtownego hamowania w II połowie roku.

RPP podnosi stopy procentowe piąty raz w 2022

Rada Polityki Pieniężnej na majowym posiedzeniu podwyższyła główną stopę procentową o 0,75 pkt proc., zamiast o 1 pkt proc., jak powszechnie oczekiwali ekonomiści.

Fatalne dane z Chin. PMI mocno spada

Wskaźnik PMI dla chińskiego sektora usług (liczony przez prywatną spółkę Caixin) spadł z 42 pkt w marcu do 36 pkt w kwietniu. Średnio prognozowano jego spadek do 40,1 pkt.

Ceny szaleją, a Polacy zaczynają oszczędzać

Już 60 proc. badanych planuje mniej wydawać na produkty spożywcze, a ok 70 proc. na produkty w takich kategoriach jak kosmetyka i chemia gospodarcza.

Strefa euro: PKB wzrósł o 5 proc.

Gospodarka strefy euro powiększyła się w pierwszym kwartale o 5 proc. rok do roku, po zwyżce o 4,7 proc. w czwartym kwartale. Licząc kw./kw. wzrost gospodarczy wyniósł 0,2 proc., po 0,3 proc. w końcówce 2021 r. Dane te były zbliżone do prognoz.