Morawiecki: Inflacja pod koniec roku powinna być jednocyfrowa, o ile nie będzie szoków

W IV kwartale inflacja w Polsce powinna być jednocyfrowa, o ile nie wystąpią nowe szoki – stwierdził premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poświęconej nowelizacji ustawy budżetowej na 2023 rok.

Irlandzki cud: PKB skoczył o 12 proc. Jak oni to zrobili?

Irlandzkie firmy szukają możliwości inwestycji w Polsce przez... brexit. - Podczas kolacji w Warszawie można było wyczuć w powietrzu zawierane transakcje handlowe - mówi Dara Calleary, irlandzki minister stanu w ministerstwie handlu.

Niższe stopy procentowe po wakacjach?

Inflacja będzie nadal zmierzała w kierunku celu NBP. Jesienią może się rozpocząć dyskusja o poluzowaniu polityki pieniężnej – powiedział prezes banku centralnego Adam Glapiński.

Adam Glapiński: Lek na inflację dobrze działa

Nie ma powodów, aby wątpić w to, że inflacja będzie nadal zmierzała w kierunku celu NBP. Jesienią będzie można rozmawiać o stopniowym łagodzeniu polityki pieniężnej - powiedział na środowej konferencji prasowej prezes banku centralnego Adam Glapiński.

Światowa gospodarka wychodzi na prostą. OECD radzi podnieść stopy procentowe w Polsce

Aktywność w światowej gospodarce zwiększy się w tym roku o 2,7 proc., a w 2024 r. o 2,9 proc. – ocenia Organizacja ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Obie prognozy są bardziej optymistyczne niż te z listopada. Prognoza inflacji w Polsce jest zaś bardziej optymistyczna niż projekcje NBP. Mimo to, w ocenie OECD Rada Polityki Pieniężnej powinna dalej podwyższać stopy procentowe – do 7,25 proc. – aby zapobiec utrwaleniu się inflacji.

Kolejne słabe dane z niemieckiego przemysłu

Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 0,3 proc. m/m wobec oczekiwanych 0,6 proc. Utrzymuje się nadal na poziomie z 2007 r.

Bezrobocie najniższe we współczesnej historii Polski

Stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała w kwietniu do 5,2 proc. z 5,4 proc. w marcu. Tak nisko w tym okresie nie była jeszcze nigdy we współczesnej historii Polski.

Stopy zamrożone. Ekonomiści wątpią w obniżki jeszcze w tym roku

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała w czerwcu stopy procentowe bez zmian. Większość ekonomistów wątpi, aby jeszcze w tym roku uzasadniona była ich obniżka.

Coraz większa zgoda w RPP. Zapadła decyzja w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła we wtorek utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, zgodnie z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów. Pewnym zaskoczeniem jest wczesna pora decyzji.

Niemiecki przemysł wciąż w dołku

Po fatalnym w niemieckim przemyśle marcu – spadek zamówień o ponad 10 proc. m/m – w kwietniu nie było dużo lepiej: zamiast odrobić część strat, zamówienia spadły o 0,4 proc. m/m.

Posiedzenie RPP. Coraz bliżej niższych stóp

Na czerwcowym posiedzeniu, które rozpoczęło się w poniedziałek, Rada Polityki Pieniężnej najpewniej nie zmieni stóp procentowych. Na rynku finansowym narastają jednak oczekiwania na ich obniżkę przed końcem tego roku.

Rynek pracy w USA wciąż mocno rozgrzany

W maju przybyło w USA (licząc poza rolnictwem) aż 339 tys. etatów. Spodziewano się, że będzie ich tylko 190 tys., po tym jak w kwietniu przybyło ich 294 tys.

Eurostat: bezrobocie w Polsce bez zmian, w strefie euro nieco spadło

Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 2,7 proc. w kwietniu 2023 r. - bez zmian w porównaniu z marcem - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Polska zanotowała najniższy wskaźnik bezrobocia obok Czech (2,7 proc.).

Inflacja w strefie euro nieco niższa od prognoz

Inflacja HICP (czyli liczona według metodologii Eurostatu) wyhamowała w strefie euro z 7 proc. w kwietniu do 6,1 proc. w maju, podczas gdy średnio prognozowano, że wyniesie 6,3 proc.

Koniunktura w przemyśle się poprawiła, ale firmy mają coraz mniej zamówień

Polskie firmy przemysłowe otrzymują coraz mniej zamówień i ograniczają produkcję. Druga strona medalu: wyraźnie skrócił się czas oczekiwania na dostawy, a ceny gotowych wyrobów mocno spadły.

Mniejsza przepaść w zarobkach. Rodziny stać na coraz mniej

Dochody realnie zmniejszyły się w 2022 r., a wydatki nieznacznie wzrosły. Najwięcej wydaliśmy na żywność i mieszkania.

Wysokie ceny biją młodych po kieszeni

Ponad ośmiu na dziesięciu Polaków w wieku 18–26 lat odczuwa w swoim budżecie skutki inflacji. Ci, których wzrost kosztów życia dotyka najbardziej, częściej myślą o emigracji.

Inflacja nadal zwalnia w strefie euro

Wzrost cen w Niemczech i we Francji był w maju niższy niż się spodziewano. We Włoszech negatywnie zaskoczył, ale i tam doszło do jego hamowania. Europejski Bank Centralny może jednak uznać, że to nie wystarczy, by zmienić strategię.