Eurochambres: 2023 rokiem wielu wyzwań na świecie

Środowisko międzynarodowego biznesu spodziewa się pełnego wyzwań roku 2023. Będą to napięcia geopolityczne, wysoka inflacja i nadal kryzys energetyczny — wynika z globalnego sondażu przeprowadzonego w listopadzie i grudniu przez Eurochambres.

USA: PKB wzrósł mocniej od prognoz

Amerykański PKB wzrósł w czwartym kwartale o 2,9 proc., po zwyżce o 3,2 proc. w poprzednich trzech miesiącach. (To dane annualizowane, czyli liczone kw./kw. w tempie rocznym.) Wzrost w największej gospodarce świata był więc wyższy, niż sugerowała średnia prognoz. Mówiła ona o zwyżce o 2,6 proc.

Wzrost cen zapuścił korzenie. Kto kreuje inflację?

Oczekiwania inflacyjne konsumentów maleją, ale wciąż są na poziomie, który sprzyja utrwalaniu się inflacji.

Michał Knitter, wiceprezes Carsmile: Leasing duszony niepewnością związaną z sytuacją ekonomiczną

Jeśli rynek leasingowy nie zareaguje, nie odpowie na niepewność, długo nie zobaczymy na nim poprawy – mówi Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Rok spod znaku drożyzny w sklepach

W 2022 roku ceny w sklepach wzrosły średnio o 19,1 proc. Na szczycie listy drożejących kategorii znalazły się artykuły tłuszczowe i sypkie, z olejem, margaryną i cukrem na czele.

Taka jest prawdziwa inflacja w Rosji: 28 procent

Utajnienie przez reżim wielu danych rosyjskiej gospodarki nie pozwala na rzetelną ocenę jej stanu. Tak jest na przykład z inflacją, która oficjalnie wyniosła w minionym roku zaledwie 11,9 procent. Są jednak dane świadczące, że średni wzrost cen sięga nawet 30 procent.

Niemccy przedsiebiorcy weszli w nowy rok z większą pewnością siebie

Indeks Ifo, mierzący klimat biznesowy w Niemczech, wzrósł z 88,6 pkt w grudniu do 90,2 pkt w styczniu. Było to zgodne z prognozami.

Lepsze dane ze strefy euro. Przemysł powoli wychodzi z recesji

Wskaźnik PMI mierzący koniunkturę w sektorze usług strefy euro wzrósł z 49,8 pkt w grudniu do 50,7 pkt w styczniu. Średnio prognozowano wzrost do 50,2 pkt. Każdy jego odczyt powyżej 50 pkt oznacza ekspansję w sektorze.

Eksport ma rosnąć dzięki zagranicznym inwestycjom

Słabną bariery eksporterów, jak brak surowców i komponentów. Efekty widać: produkcja w branżach eksportowych wzrosła o 8 proc. w trudnym dla innych branż grudniu 2022 r.

Liderzy światowej inflacji. Polska na 35 miejscu

Inflacja najlepiej czuje się w krajach biednych, skorumpowanych, źle rządzonych, niestabilnych politycznie. W minionym roku na 196 krajów największa inflacja była w Zimbabwe - blisko 244 procent. W Europie przodowała Turcja - 64,3 proc. W Unii najgorzej radziły sobie Węgry - 24,5 proc. Polska za republikami bałtyckimi i Bułgarią, ale też słabo - 16,6 proc.

Tak wygląda dno spowolnienia gospodarczego. Ciężkie chwile gospodarki

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w grudniu o zaledwie 1 proc. rok do roku, najmniej od stycznia 2021 r., a produkcja budowlana zmalała o 0,8 proc. rok do roku. Ekonomiści uważają, że polska gospodarka przechodzi właśnie najcięższe chwile, a wiosną koniunktura zacznie się poprawiać.

Tąpnięcie sprzedaży detalicznej. Najsłabszy wynik od pandemicznych restrykcji

Sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła realnie o zaledwie 0,2 proc. rok do roku, najmniej od niemal dwóch lat. W stosunku do listopada realna sprzedaż tąpnęła o niemal 5 proc. To efekt wysokiej inflacji, która obniża siłę nabywczą dochodów gospodarstw domowych.

Inflacja na Litwie wyhamowuje, będzie jednocyfrowa za pół roku

Wzrost cen na Litwie zaczął tracić impet. Za pół roku inflacja będzie jednocyfrowa.

GUS: Polak zarabia przeciętnie 7 329,96 złotych

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w grudniu o zaledwie 10,3 proc. rok do roku, najmniej od stycznia ub.r. Tegoroczne premie świąteczne okazały się zaskakująco skromne. Ale i tak po raz pierwszy w historii średnia płaca przekroczyła 7 tys. zł brutto.

Prof. Sławiński: NBP pozwala, żeby inflacja była na wyższym poziomie niż mogłaby być

- Narodowy Bank Polski pozwala, żeby inflacja była na wyższym poziomie niż mogłaby być, gdyby stopy procentowe zostały podniesione przynajmniej w pobliże inflacji bazowej” - powiedział w TVN24 profesor Andrzej Sławiński, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Niemiecka gospodarka uniknie recesji? Inwestorzy zmieniają nastawienie

Pojawia się coraz więcej opinii, że Niemcy unikną w tym roku recesji, bo tanieją nośniki energii. Po raz pierwszy od prawie roku inwestorzy patrzą też z większym optymizmem.

Konsumenci czują wiosnę. Odblokowanie KPO mogło poprawić nastroje Polaków

W styczniu już po raz trzeci z rzędu wyraźnie poprawiły się nastroje w gospodarstwach domowych. Przewaga konsumentów, którzy pesymistycznie oceniają swoją obecną sytuację finansową i jej perspektywy, jest obecnie najmniejsza od wiosny ub.r. i szybko topnieje.

Inflacja to argument za PPK

Lada chwila wszyscy pracownicy zostaną automatycznie zapisani do pracowniczych planów kapitałowych. Mogą się z nich wypisać. – Nie ma dziś atrakcyjniejszej formy oszczędzania – mówią jednak eksperci. Radzą pozostanie w PPK.