Przemysł nareszcie rozczarował. To dobra wiadomość dla inflacji

Produkcja sprzedana polskiego przemysłu po raz pierwszy od ośmiu miesięcy wzrosła mniej niż szacowali ekonomiści. To nie jest jednoznacznie negatywna wiadomość: spowolnienie w gospodarce jest potrzebne, aby wyhamować mogła inflacja. A na razie pogorszenie koniunktury w przemyśle jest delikatne.

Dlaczego we wzroście cen Polska bije Zachód na głowę?

Cała Europa zmaga się z bardzo wysoką inflacją – w Niemczech wzrost cen jest najwyższy od 40 lat. Jednak problemy zachodniej Europy są nieporównywalnie mniejsze niż naszej części kontynentu. Czemu w krajach umownego "Trójmorza" inflacja jest taka wysoka, a we Francji nie przekracza 5 proc.?

Rosja. „Program zastępowania importu się nie powiódł". Brakuje nawet papieru

Coraz częściej rosyjskie elity nie kryją rozczarowania poczynaniami Kremla. Już oficjalnie przyznają się one do fiaska rządowego programu zastąpienia importu produkcją rosyjską. Zamiast niej coraz więcej jest w Rosji chińszczyzny.

Fala uchodźców z Ukrainy nas wzbogaci, a nie zuboży

Komisja Europejska ocenia, że Polska będzie w tym roku jednym z nielicznych państw UE, które doświadczą spadku PKB per capita i istotnego wzrostu bezrobocia. To wątpliwe.

Gospodarka Japonii zwolniła. Pierwszy spadek PKB od pół roku

Japoński PKB skurczył się w pierwszym kwartale o 1 proc. (to dane annualizowane, czyli liczone kw./kw. w tempie rocznym), po zwyżce o 3,8 proc. w końcówce 2021 r. Był to jego pierwszy spadek od pół roku. Średnia prognoz mówiła jednak, że PKB skurczy się o 1,8 proc.

Bolesna prognoza gospodarcza Kremla

Po raz pierwszy w historii nowożytnej, rosyjska gospodarka wchodzi w recesję przy wysokich światowych cenach surowców. Przyznał to oficjalnie Kreml.

Utajniona gospodarka Rosji. Kreml nie chce publikować danych

Od napaści na Ukrainę w końcu lutego Kreml utajnił główne dane, m.in o handlu zagranicznym i odpływie kapitału. Po szczątkowych danych Banku Rosji widać jednak załamanie importu i inwestycji.

Polska gospodarka odbiła się po pandemii. Kryzysowe rany już zaleczone

Aktywność w polskiej gospodarce wzrosła w I kwartale br. o 2,4 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. W ostatnich kilkunastu latach tylko dwa kwartały były lepsze.

Komisja Europejska obniża prognozy. Bez gazu gospodarka UE zahamuje

Europejska gospodarka wzrośnie w tym roku o 2,7 proc. Nowe przewidywania Brukseli dobitnie pokazują, jak wielkie piętno odciska na unii wojna w Ukrainie.

Inflacja bazowa też rośnie. NBP podał nowe dane

Bez cen administrowanych inflacja bazowa wyniosła w kwietniu 12,2 proc.

Jedzenie nie przestanie drożeć. Inflacja nie odpuści do 2025 roku

W tym i w przyszłym roku żywność i napoje bezalkoholowe podrożeją łącznie o 26 proc. – przewidują ekonomiści z Credit Agricole Bank Polska. Rosnące ceny towarów z tej kategorii będą jednym z kół zamachowych inflacji, która do celu NBP wróci dopiero w 2025 r.

Były prezes Goldman Sachs: Amerykańska gospodarka na skraju recesji

Były dyrektor generalny Goldman Sachs, Lloyd Blankfein uważa, że amerykańska gospodarka jest zagrożona recesją, ponieważ Rezerwa Federalna USA kontynuuje podnoszenie stóp procentowych, aby przeciwdziałać rosnącej inflacji.

Polacy rzadziej chodzą do restauracji i mniej jeżdżą samochodami

Szalejąca inflacja zmusza coraz większą grupę do zmiany zwyczajów. Więcej niż 1/3 Polaków ogranicza już nawet podstawowe, codzienne wydatki.

Szczyt inflacji mamy jeszcze przed sobą. Najgorsze czeka nas latem

Inaczej niż w USA w Polsce inflacja nie minęła jeszcze szczytu. RPP będzie musiała dalej podnosić stopy procentowe, a to sprawi, że ostatnie odbicie cen obligacji skarbowych okaże się przejściowe.

GUS podał oficjalne i ostateczne dane o inflacji za kwiecień

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych podskoczyły w kwietniu o 2 proc. w stosunku do marca. W porównaniu do kwietnia ub.r., ceny wzrosły o 12,4 proc., najbardziej od ćwierćwiecza.

Wzrost cen minął szczyt, ale nadal jest wysoki

Inflacja konsumencka w USA wyhamowała z 8,5 proc. r./r. w marcu – do 8,3 proc. w kwietniu. Była ona jednak wyższa od prognoz, mówiących średnio o zwyżce o 8,1 proc. Fed ma więc nadal trudne zadanie.

Spowolnienie i rządowe plany biją w banki

Tylko w tym roku 1,4 mld zł trafi do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Jednak w przyszłym roku może nie być potrzeby dalszego jego zasilania, bo pieniądze nie zostaną w całości wykorzystane.

Ujawniono prognozy Kremla. Rosyjska gospodarka skurczy się o 12 proc.

Reżim Putina funduje rodakom największe od 28 lat skurczenie się rosyjskiej gospodarki. Utratę 12 proc. PKB miały prognozować rosyjskie władze. Teraz zaprzeczają.