Polska europejskim liderem wzrostu cen. Najwyższa inflacja w UE

Wzrost cen w Polsce dał nam pozycję wspólnotowego lidera niechlubnej statystyki inflacyjnej. Tak samo wysoka inflacja była jeszcze w Estonii i na Litwie. Są to jednak dużo mniejsze rynki od polskiego.

Świat zadłuża się rekordowo

Zadłużenie na świecie wzrosło w II kwartale do nowego rekordu prawie 300 bln dolarów, ale wskaźnik długu do PKB zmalał pierwszy raz od początku pandemii — podał Instytut Finansów Międzynarodowych IIF z Waszyngtonu.

Inflacja bazowa też oddala się od celu NBP

Inflacja bazowa, nie obejmująca cen energii i żywności, na które nie ma wpływu krajowa polityka pieniężna, przyspieszyła w sierpniu do 3,9 proc. rocznie z 3,7 proc. w lipcu – obliczył NBP.

Sprzedaż detaliczna w Chinach zawiodła

Sprzedaż detaliczna w Państwie Środka wzrosła w sierpniu o rozczarowujące 2,5 proc. rok do roku. Również produkcja przemysłowa okazała się gorsza od przewidywań.

Inflacja w sierpniu jeszcze wyższa. GUS zrewidował dane

Wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) w sierpniu wzrósł o 5,5 proc. rok do roku, nieco bardziej, niż sugerowały wstępne szacunki. Nie zmienił się jednak szerszy obraz: inflację w górę pchają przede wszystkim ceny energii, w tym paliw.

Wielka Brytania: niespotykany skok inflacji

Na Wyspach ceny konsumpcyjne wzrosły w sierpniu o 3,2 proc. rok do roku. Oznacza to wzrost o 1,2 pkt. proc. w porównaniu z lipcowym odczytem, co jest największym skokiem, odkąd rozpoczęto zbieranie danych w 1997 r.

Dziury, jaką pokazały dane NBP, nie oczekiwali najwięksi pesymiści

Po raz pierwszy od dwóch lat Polska miała w lipcu deficyt w rozliczeniach z zagranicą. To m.in. rezultat największego od grudnia 2018 r. deficytu w handlu towarami.

USA: Rekordowa inflacja producencka

Inflacja producencka w USA wzrosła z 7,8 proc. r./r. w lipcu do 8,3 proc. w sierpniu, czyli była najwyższa odkąd w 2010 r. zaczęto zbierać dane według obecnej metodologii.

Rosja: Kolejna podwyżka stóp

Bank Rosji podwyższył swoją główną stopę procentową o 25 pb, do 6,75 proc. To była już piąta podwyżka z rzędu, ale okazała się ona mniejsza niż prognozowała większość analityków.

RPP zdecydowała o stopach procentowych. Zaskakująca pora publikacji

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych, zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów. Zaskoczeniem była jedynie pora publikacji decyzji.

Niemcy: Pogorszyły się oczekiwania gospodarcze

Indeks ZEW mierzący oczekiwania gospodarcze w Niemczech spadł z 40,4 pkt w sierpniu do 26,5 pkt we wrześniu i był to spadek większy niż się spodziewano. Znalazł się on najniżej od kwietnia 2021 r.

Gospodarka Australii zwolniła

Australijski PKB wzrósł w drugim kwartale o 0,7 proc. kw./kw., po zwyżce o 1,9 proc. w pierwszym. Licząc rok do rok, wzrost gospodarczy w drugim kwartale wyniósł 9,6 proc., gdy w pierwszych trzech miesiącach roku sięgnął 1,3 proc. Dane te były nieco lepsze od prognoz.

Popyt w przemyśle słabnie, ale firmy nie mogą się odkopać z zaległości

Napływ zamówień do polskiego przemysłu w sierpniu stracił impet, ale wzrost produkcji wyhamował jeszcze bardziej, prawdopodobnie wskutek zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw. W rezultacie zaległości produkcyjne polskich firm zwiększyły się w niemal rekordowym stopniu.

Silne odbicie gospodarki Turcji

Turecki PKB wzrósł w drugim kwartale aż o 21,7 proc. r./r., po zwyżce o 7,2 proc. w drugim kwartale.

Ceny rosną bardzo szybko. Czas przywyknąć do dużej inflacji

W sierpniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 5,4 proc. rok do roku, najbardziej od 20 lat. Na istotny spadek tego wskaźnika w najbliższych miesiącach nie ma co liczyć.

Upada coraz mniej firm. Połowę tego co w 2020

W lipcu ogłosiło ją tylko 28 firm, czyli tyle samo co miesiąc wcześniej i o połowę mniej niż rok temu.

Indie: Rekordowy wzrost gospodarczy

Indyjski PKB wzrósł w kwartale zakończonym 30 czerwca o rekordowe 20,1 proc. r./r. Tak silny wzrost to m.in. efekt niskiej bazy. W takim samym okresie rok wcześniej PKB spadł o 24,4 proc.

Rekordowy wzrost wydatków konsumpcyjnych

Gospodarstwa domowe w II kwartale br. wydały na konsumpcję realnie o 13,3 proc. więcej niż rok temu. Przyczyniło się to do rekordowej zwyżki produktu krajowego brutto.