Inflacja w marcu wyższa, niż sądzono. GUS podał nowe dane. Co drożeje najbardziej?

Inflacja w marcu była minimalnie wyższa niż wstępnie szacował GUS, ale i tak najniższa od pięciu lat. Ceny usług, które są pod największym wpływem sytuacji na rynku pracy, wciąż jednak rosną zbyt szybko.

Wzrost gospodarczy Chin silniejszy od prognoz. Ale ożywienie pozostaje kruche

PKB Chin wzrósł w pierwszym kwartale o 5,3 proc. po tym, jak w ostatnich trzech miesiącach 2023 r. zwiększył się o 5,2 proc. Średnio oczekiwano zwyżki o 4,6 proc.

EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”

Choć Fed może przesunąć pierwszą obniżkę stóp procentowych nawet na wrzesień, to Europejski Bank Centralny wyraźnie zasygnalizował, że nie zniechęci go to przed rozpoczęciem cięć na czerwcowym posiedzeniu.

Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nie będzie cięć stóp w czerwcu?

Wzrost cen w USA przyspieszył w marcu do 3,5 proc. r/r, z 3,2 proc. w lutym, czym negatywnie zaskoczył inwestorów. Może to przesunąć pierwszą obniżkę stóp procentowych Fedu z czerwca na lipiec lub nawet na wrzesień.

Niemcy średnio atrakcyjnym krajem. Sami to przyznają

Atrakcyjność Niemiec dla lokalizacji firm, zarówno niemieckich, jak i zagranicznych, jest obecnie na średnim poziomie w Europie - wynika z ankiety instytutu Ifo z Monachium i szwajcarskiego Instytutu Polityki Gospodarczej.

Agencja Fitch obcięła perspektywę ratingu Chin do negatywnej

Agencja Fitch obniżyła perspektywę chińskiego ratingu ze "stabilnej" do "negatywnej".

Inflacja na Ukrainie hamuje. Jest najniższa od czterech lat

Inflacja na Ukrainie spadła do najniższego poziomu od 2020 r. i wyniosła na koniec marca 3,2 proc., licząc rok do roku. Jeszcze w lutym była dużo wyższa.

Inwestorzy zagraniczni doceniają atuty Polski. Awans w ważnym rankingu

Po raz pierwszy od prawie dekady nasz kraj znalazł się w globalnym rankingu 25 państw, które w najbliższych trzech latach będą najbardziej atrakcyjne dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI).

Inflacja poniżej oczekiwań, ale wciąż zbyt wysoka

Wzrost cen konsumpcyjnych do połowy roku będzie praktycznie zgodny z celem NBP, a później przyspieszy mniej, niż można się było obawiać. Ale trwały powrót inflacji do celu pozostaje perspektywą odległą.

Rada Polityki Pieniężnej woli dmuchać na zimne

Szybszy od oczekiwań spadek inflacji nie skłoni RPP do obniżki stóp procentowych. Sternicy polityki pieniężnej obawiają się skutków szybkiego wzrostu płac.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej w kwietniu szósty miesiąc z rzędu utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Szanse na ich obniżkę w tym roku wciąż istnieją.

Nadzieje na obniżkę stóp procentowych znów rosną

Zaskakująco szybki spadek inflacji sprawił, że na rynek finansowy powróciły oczekiwania na obniżkę stóp procentowych w Polsce jeszcze w tym roku.

Firmy popchną inflację w górę? Planują podwyżki cen

W najbliższych tygodniach to zmiany regulacyjne mogą przyspieszyć w Polsce wzrost cen, ale w kolejnych miesiącach do odbicia inflacji mogą się też przyczynić podwyżki cen planowane w firmach.

Inflacja w strefie euro niespodziewanie wyhamowała. Najniższa od listopada

Inflacja konsumencka w strefie euro wyhamowała z 2,6 proc. w lutym do 2,4 proc. w marcu i stała się najniższa od listopada. Średnio prognozowano, że pozostanie ona na poziomie z lutego.

Polski przemysł nie radzi sobie źle. Lepsza sytuacja niż w Niemczech

Ankietowe badania wśród menedżerów firm sugerują, że przemysł przetwórczy w Polsce odczuwa mocno skutki słabości gospodarki Niemiec. Ale sytuacja w tym sektorze nad Wisłą jest dużo lepsza niż nad Renem.

Niemiecka inflacja coraz bliżej celu. EBC zacznie obniżać stopy procentowe?

Inflacja konsumencka w Niemczech jest najniższa od maja 2021 roku. W kwietniu może spaść poniżej poziomu 2 procent.

Inflacja szalała za rządów PiS. Teraz PiS chce obniżać VAT, żeby z nią walczyć

Partia, która znalazła się w opozycji po ośmiu latach rządów, zapowiada projekt ustawy przywracający zerową stawkę VAT na żywność. Politycy koalicji rządzącej nazywają to cynicznym zagraniem.

GUS podał najnowsze dane o deficycie sektora instytucji rządowych i samorządowych

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2023 r. wyniósł 5,1 proc. PKB wobec deficytu 3,5 proc. PKB w 2022 r., po korekcie - podał we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny.