Ponad 24 mld zł dziury w budżecie po I kwartale. VAT w górę, PIT dołuje

Choć dochody kasy państwa rosną w niezłym tempie, jeszcze szybciej zwiększają się wydatki, w tym na 800+ czy na podwyżki płac dla nauczycieli - wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Francja wydaje ciągle za dużo z budżetu

Francja ma drugi rok duży problem z deficytem budżetowym: w tym roku wzrośnie do 5,1 proc., a nie jak zakładano 4,4 proc. Resort finansów szuka więc źródeł cięć wydatków o dalsze 10 mld euro, aby zmniejszyć go.

Minister finansów: Budżet wygląda całkiem dobrze

W budżecie państwa na koniec marca br. odnotowano 24 mld zł deficytu i "budżet wygląda całkiem dobrze", poinformował minister finansów Andrzej Domański w Radiu Zet.

Polacy zmienili nastawienie do podatków. Zawinił Polski Ład

Niemal połowa Polaków ma negatywny stosunek do podatków. W 2019 r. podobny odsetek traktował je ze zrozumieniem.

Unijne rygory fiskalne zablokują inwestycje

W 2027 r. Polsce może zabraknąć 15–20 mld euro na inwestycje społeczne i zieloną transformację – ostrzega unijna federacja związków zawodowych ETUC. To efekt powrotu Unii do dyscypliny budżetowej.

Wielka prywatyzacja na Ukrainie. Pod młotek idą ciekawe obiekty

Kijów zdecydował się wystawić w tym roku na sprzedaż największe państwowe zakłady o równowartości łącznej 490 mln zł. Celem jest wypełnienie dziury budżetowej i usprawnienie funkcjonowania gospodarki w czasie wojny.

Ukraiński zastrzyk do polskiego PKB. Ile polskiej gospodarce dają uchodźcy?

Jako konsumenci, pracownicy, przedsiębiorcy i podatnicy uchodźcy z Ukrainy w 2023 r. wnieśli do polskiej gospodarki ok. 0,7-1,1 proc. PKB. Ten wpływ powinien rosnąć.

Tak rząd PiS wsparł swoje samorządy. Wielokrotnie większe dotacje

Gminy rządzone przez prawicę dostały ponaddwukrotnie więcej niż opozycyjne.

GUS podał najnowsze dane o deficycie sektora instytucji rządowych i samorządowych

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2023 r. wyniósł 5,1 proc. PKB wobec deficytu 3,5 proc. PKB w 2022 r., po korekcie - podał we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Rekordowe zadłużenie Polski poza budżetem

Ponad 363 mld zł wynosiła na koniec roku różnica pomiędzy długiem publicznym liczonym według metodologii unijnej i polskiej.

Dług publiczny urósł szybciej poza budżetem. Skąd różnice?

Ministerstwo finansów podało informację na temat zadłużenia sektora finansów publicznych na koniec zeszłego roku. Ponad 363 mld zł wynosiła różnica pomiędzy długiem publicznym liczonym według metodologii polskiej i unijnej.

Tusk: kwota wolna 60 tys. w tym roku nie jest możliwa, ale będzie faktem

W tym roku kwota wolna na poziomie 60 tys. zł nie jest możliwa ze względów finansowych - poinformował premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu. Dodał, że rząd nie rezygnuje z tego projektu i w przyszłym roku wróci do niego. Tusk wskazał, że w czasie obecnej kadencji rządu kwota wolna na poziomie 60 tys. zł "będzie faktem".

Szwedzka skarbówka ściągnie podatki ze szpiega. Z wypłat, które dostał od Rosji

Skazany na dożywocie Peyman Kia, który przez 10 lat przekazywał szwedzkie tajemnice rosyjskiemu GRU ma nowy kłopot. Szwedzki urząd skarbowy domaga się podatku dochodowego od niezgłoszonych dochodów.

Wraca VAT na żywność. Co to oznacza dla portfeli polskich klientów?

Powrót 5-proc. VAT na artykuły spożywcze nie wpłynie na inflację tak mocno, jak się niedawno obawiano. Podwyżka VAT na żywność oznacza według prezesa NBP Adama Glapińskiego podwyższenie inflacji o 0,9 procent.

Wyższa stawka VAT, czyli konieczne łatanie budżetowej dziury

Kasa państwa może odzyskać 12–13 mld zł rocznie po powrocie do 5-proc. VAT na żywność. Takie pieniądze starczą przykładowo na sfinansowanie 13. emerytury czy dwa miesiące wypłaty 800+.

Słaba pożywka dla inflacji. 5-procentowy VAT nie podniesie dramatycznie cen

Przywrócenie VAT na podstawowe artykuły żywnościowe do normalnego poziomu nie wpłynie na inflację tak mocno, jak się obawiano.

Żywność od kwietnia zdrożeje o 3-5 proc. Koniec z zerową stawką VAT

Obniżone stawki VAT na żywność mają obowiązywać tylko do końca marca, tarcza antyinflacyjna nie zostanie przedłużone – podaje we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów. Odczujemy to w naszych portfelach.

Ministerstwo Finansów: Zerowa stawka VAT na żywności tylko do końca marca

Tarcza antyinflacyjna w postaci obniżonych stawek VAT nie będzie już przedłużana – wynika z wtorkowego komunikatu Ministerstwa Finansów.