Nowy podatek ma niewiele wspólnego z tym w USA

Pomysł podatku przychodowego może uderzyć w uczciwe, ale nisko marżowe biznesy, także te polskie. Najlepiej byłoby ten projekt wyrzucić do kosza – oceniają eksperci.

Amerykańskie firmy i bogacze mają płacić więcej podatków

Demokraci z Izby Reprezentantów przedstawili propozycję największej od 1968 r. podwyżki podatków w USA. Ma ona pomóc sfinansować propozycję budżetową demokratów opiewającą na 3,5 bln dol.

Funduszy z Brukseli nie ma. Węgrzy szukają pieniędzy na rynkach

Węgrzy mieli dostać z Unii Europejskiej 7,2 mld euro w grantach na odbudowę gospodarki po pandemii koronawirusa. Na razie nic nie wskazuje, by te pieniądze szybko miały się znaleźć na ich kontach. Więc szukają ich na rynkach.

Długa lista potencjalnych ofiar nowego podatku

Choć planowany przez rząd podatek minimalny miałby załatać zagraniczną lukę w CIT, może uderzyć także w polskie firmy, np. w spółdzielnie mleczarskie i spółki Skarbu Państwa.

Sarnowski: zasady składki zdrowotnej zostały ujednolicone i uproszczone

Wiceminister finansów Jan Sarnowski wyjaśniał na antenie radiowej Jedynki, że zasady nowej składki zdrowotnej zostały ujednolicone i uproszczone. Rząd przyjął projekty reform w ramach Polskiego Ładu w sprawie podatków i składki zdrowotnej.

Johnson sięga głębiej do kieszeni Brytyjczyków

Rząd brytyjskiego premiera Borisa Johnsona zdecydował się na podwyżkę podatków, by pokryć część kosztów poniesionych w pandemii przez służbę zdrowia.

Gdzie biznes nie może, tam samorząd pomoże

Nie Warszawa, ale Wrocław i Lublin wydają najwięcej na wsparcie lokalnych klubów sportowych w najpopularniejszych dyscyplinach zespołowych. Jeśli chodzi o kwoty przeliczone na mieszkańca, równych sobie nie mają Polkowice – wynika z raportu „Rzeczpospolitej".

Burmistrz Polkowic: Kluczowe zadanie to sport dzieci i młodzieży

Wsparcie sportu przynosi korzyści społeczne, dlatego zamierzamy kontynuować naszą obecną politykę – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Firmy IT krytykują Polski Ład. "Degradacja systemu"

Proponowane przez rząd rozwiązania wprowadzą znaczące obciążenia fiskalne dla innowacyjnego sektora. Choć projekt przewiduje szereg ulg podatkowych, to duża część z nich w obecnym brzmieniu nie obejmuje branży teleinformatycznej.

Sport na utrzymaniu samorządów. „Rz” sprawdza ile wydają

Lokalne władze wydały w ubiegłym roku na wsparcie dużych klubów w najpopularniejszych dyscyplinach drużynowych 271 milionów złotych – wynika z danych zebranych przez „Rzeczpospolitą".

Putin zaprasza do raju podatkowego na Kurylach

Prezydent Rosji ogłosił utworzenie raju podatkowego na Wyspach Kurylskich. Biznes, który tam zainwestuje, zostanie zwolniony od wszelkich podatków na 10 lat.

Zero deficytu w 2021 roku? To całkiem możliwe

Dzięki dochodom znacznie lepszym, niż się spodziewano, deficyt w kasie państwa w tym roku ma wynieść niecałe 13 mld zł. Rząd mógłby go zbić nawet blisko zera, jeśli zechce.

Polski Ład mocno podbije zadłużenie państwa

W 2022 r. dług Polski sięgnąć ma już 1,5 biliona złotych. Jednak jeszcze szybciej będą rosły gospodarka i inflacja, dzięki czemu rząd będzie mógł się pochwalić fiskalnym zacieśnieniem.

Ulgi – co zostawić, co wyrzucić

Odebranie podatnikom jakiegokolwiek przywileju zwykle łączy się z dużym sprzeciwem, jednak w naszym systemie mamy wiele ulg, które są nieefektywne, a nawet przynoszą negatywne skutki w długim okresie.

Składka zdrowotna. Polski Ład nieco mniej zaboli?

Rząd potwierdza doniesienia „Rzeczpospolitej" o możliwej obniżce składki zdrowotnej z 9 do 3 proc.

Ekonomiści: Budżet budżetem, ale diabeł tkwi w szczegółach

Projekt budżetu, do niedawna najważniejszy dokument Ministerstwa Finansów, już kilka lat temu przestał pełnić swoją rolę planu finansowego państwa - twierdzą ekonomiści.

Budżet 2022. Rząd uważa, że w kasie wystarczy na wszystko

Szybki wzrost PKB ma zapewnić kasie państwa duże wpływy z podatków, a deficyt ma wynieść 30 mld zł. Starczy na obniżki podatków dla części Polaków i na podwyżki dla urzędników.

Projekt budżetu na 2022 rok: 30 mld zł deficytu

Ministerstwo Finansów przedstawiło najważniejsze założenia przyszłorocznego budżetu. Planowany limit deficytu to 30 mld zł, znajdą się pieniądze na podwyżki w sferze budżetowej.