Morawiecki: Rząd przyjął nowelizację ustawy budżetowej na 2023 rok

Rząd przyjął w piątek nowelizację ustawy budżetowej na 2023 rok – ogłosił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Deficyt budżetu ma być wyższy o 24 mld zł wobec pierwotnie planowanych 68 mld zł.

Dania chce mocno zwiekszyć wydatki na obronę. Będzie też pomagać Ukrainie

Dania planuje zainwestować 143 miliardy duńskich koron (21 miliardów dolarów) w obronność w ciągu najbliższych 10 lat, co w połączeniu ze zwiększoną pomocą wojskową dla Ukrainy pomoże jej osiągnąć cel wydatków NATO w tym roku, poinformował rząd w Kopenhadze.

Ile będzie nas kosztowała wielka, 300-tysięczna armia

MON chce niemal podwoić liczebność wojska – do 300 tys. żołnierzy. Na same wynagrodzenia i utrzymanie tak wielkiej armii trzeba będzie wydawać kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie.

Siły Zbrojne za miliardy. Kosztowna budowa wielkiej polskiej armii

Stworzenie 300-tysięcznej armii będzie kosztowało budżet państwa kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie.

Na Ukrainie wzrosła oficjalna liczba milionerów. Bo zaczęli płacić podatki

Liczba mieszkańców Ukrainy, których dochody przekraczają 1 mln hrywien (27 tys. dolarów), wzrosła w ubiegłym roku. Poinformował o tym Danił Getmancew, szef komisji ds. finansów, polityki podatkowej i celnej Rady Najwyższej Ukrainy.

Nieco mniejsza dziura w kasie państwa. Ale mocno spadły wpływy z PIT

Po kwietniu deficyt w budżecie państwa wyniósł 10 mld zł, podczas gdy po marcu było to 12 mld zł. Ale wpływy z PIT są aż o 36 proc. niższe niż rok wcześniej – wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Wielka waloryzacja zamówień

Inflacja sprawiła, że wart setki miliardów złotych rynek zamówień publicznych to dziś pole trudnych rozmów firm z zamawiającymi. Po jednej stronie mamy wzrost kosztów realizacji umów, po drugiej – coraz bardziej napięte budżety.

Skąd wziąć pieniądze na wyborcze obietnice. Eksperci podpowiadają

Wbrew pozorom nawet duże koszty prezentów wyborczych można by pokryć w inny sposób niż zwiększanie długu. Ale wymaga to trudnych, niepopularnych decyzji politycznych, ograniczających rozdawnictwo z publicznej kasy.

Dług USA. Będzie porozumienie, ale bez nerwów się nie obędzie

Prezydent Joe Biden skróci swoją podróż do Azji, jednak na gładkie rozwiązanie kryzysu wokół limitu zadłużenia się nie zanosi.

Przedwyborcze obietnice. Najdroższe prezenty od partii dla Polaków

Dotychczasowe zapowiedzi partii politycznych można już wycenić na dziesiątki miliardów złotych. A kampania wyborcza dopiero zaczęła się rozkręcać.

Licytacja wyborcza. Najdroższe pomysły ma PO

Koszty obietnic złożonych przez polityków można szacować na dziesiątki miliardów złotych, z czego najdroższe okazują się pomysły PO. A kampania dopiero się rozkręca.

800+." Zamiast wyborczych obietnic potrzebna debata o świadczeniach dla rodziny"

Polityczno - wyborcza zapowiedź podwyższenia świadczenia 500+ o 300 zł uniemożliwia debatę na temat systemu pomocy rodzinie. Ten zaś nie jest spójny, rozdrobniony i nie zawsze pomaga najbardziej potrzebującym, choć wydajemy na niego rocznie ok 3,5 proc. PKB.

Premier przekonuje, że stać nas na 800 plus. Co na to ekonomiści?

Przez podwyżkę 500+ do 800+ budżet nie zbankrutuje. Zapłacimy za to wyższym długiem i wzrostem podatków.

800 plus to wyższy dług albo podatki. Biznes boi się, że za to zapłaci

Obietnica podniesienia 500+ o 300 zł pogorszyła i tak kiepskie nastroje wśród przedsiębiorców. Boją się, że to oni zapłacą, a wysoka inflacja zostanie na długo.

Niedzielski: pieniądze na leki się znajdą. Wzrośnie składka zdrowotna?

Rozszerzenie listy osób uprawnionych do bezpłatnych leków może kosztować ponad 1,5 mld zł rocznie. Łącznie w 2024 r. wydamy na program ok. 2,4 mld zł.

Chcą zniesienia VAT na kremy przeciwsłoneczne

W Wielkiej Brytanii organizacje walczące o podniesienie świadomości dotyczącej nowotworów wzywają, by rząd zniósł VAT na produkty z filtrami UV, szczególnie te o wysokim wskaźniku SPF.

Ostrzeżenie przed wstrząsem na rynkach

Jamie Dimon, prezes banku JPMorgan Chase, stwierdził, że kwestia limitu długu USA ma potencjał do wywołania paniki na rynkach finansowych.

800+ może kosztować 25 mld zł więcej. Ekonomiści: To czysty populizm

Nowy prezent wyborczy PiS , czyli wzrost świadczenia dla dzieci z 500 zł do 800 zł, może zwiększyć koszty programu z obecnych ok. 40 mld zł do ok. 65 mld zł – wyliczają ekonomiści. I ostrzegają, że taka propozycja to czysty populizm.