Rząd chce ruszyć z KPO przed zgodą KE

Inwestycje zaplanowane w Krajowym Planie Odbudowy mają zyskać prefinansowanie ze środków krajowych. Potem pieniądze ma zwrócić Bruksela. O ile będzie porozumienie w sprawie Funduszu Odbudowy.

Gajewski, SGH: Niezrozumiałe i szkodliwe ruchy podatkowe rządu

Mamy bardzo trudny czas. I rząd powinien szczególnie dużo uwagi poświęcić finansom państwa, ich bezpieczeństwu i stabilizacji, a więc także podatkom, żeby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli – mówi prof. Dominik Gajewski, SGH.

Rekordowy budżet agencji zapasów strategicznych. Urósł 35 razy

Do blisko 10 mld zł wzrósł właśnie budżet Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. To absolutny rekord.

Gwałtowny wzrost wydatków na obsługę długu. Polskie finanse w pętli zadłużenia?

Rząd spodziewa się, że w przyszłym roku odsetki od długu pochłoną niemal 70 mld zł, czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Główny powód to inflacja, ale także niespójna polityka pieniężna i fiskalna.

Mimo obniżek PIT i VAT Polak średnio odda 17,2 tys. zł do budżetu państwa

Mimo obniżek PIT i VAT w tym roku, już od 2023 r. kasę państwa zasilać ma tak samo szeroki strumień podatkowych dochodów jak wcześniej. Zmieni się jednak struktura tych dochodów – wynika z najnowszych planów rządu.

Plany rządu: deficyt w tym roku ma wzrosnąć do 4,3 proc. PKB

Rada Ministrów przyjęła we wtorek Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2022-2025, w którym prognozuje wzrost deficytu do 4,3 proc. PKB w 2022 r. i jego spadek do 3,7 proc. PKB w 2023 r.

Zwrot podatku z Niemiec i Holandii. Jak uzyskać, jakie dokumenty i ile trzeba czekać na pieniądze?

Jeśli pracowałeś legalnie w ostatnich latach za granicą, także w Niemczech lub Holandii, możesz starać się o zwrot nadpłaconego podatku. Wbrew pozorom nie jest to operacja szczególnie skomplikowana. Zobacz, jak uzyskać zwrot podatku, komu dokładnie taki zwrot przysługuje, jakie dokumenty złożyć i ile trzeba czekać na pieniądze.

Inflacja i wojna zmuszają rząd do wzrostu deficytu

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że luka w sektorze finansów publicznych wzrośnie do 4 proc. PKB w tym roku i nie wyklucza nowelizacji tegorocznego budżetu.

Wielka Brytania: Żona ministra legalnie unika podatków. Opozycja obiecuje to zmienić

Partia Pracy chce zlikwidować lukę podatkową, którą wykorzystuje żona ministra finansów.

Wojenny dług na razie nie rośnie

Zadłużenie Skarbu Państwa pozostawało pod kontrolą. Ale w ciągu roku może się to zmienić – ostrzegają ekonomiści.

Potrzebne miliardy na uchodźców. Polska liczy, że Unia przyjdzie z pomocą

Nawet 13 mld euro Polska będzie musiała wydać na ukraińskich uchodźców w ciągu roku – wynika z wyliczeń „Rzeczpospolitej”. Jeśli nie zdecydują się wrócić do siebie lub wyjechać do innych państw UE.

Przychody z emisji CO2 w końcu trafią tam, gdzie powinny

Pół roku zabrało rządowi opracowanie nowego projektu Funduszu Transformacji Energetyki. Do wydania będzie 112 mld zł.

Polski Ład nie zlikwiduje nieładu w podatkach

Panel „Rzeczpospolitej" i „Parkietu" ujawnia ostre podziały w sprawie planowanego przez rząd zwiększenia progresji systemu podatkowo-składkowego. Wprawdzie większość ekonomistów z panelu jest za, ale aż 40 proc. przeciw.

Finanse miast na skraju załamania

Samorządom, zwłaszcza dużym miastom, w tym i w przyszłym roku grozi katastrofa finansowa – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Rząd chce przyzwolenia na wzrost zadłużenia państwa

Zmiana konstytucyjnego limitu długu to otwarcie furtki do destabilizacji finansowej Polski – ostrzega Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR.

Kto zapłaci za konflikty rządu PiS z Brukselą. Kara za Turów to nie wszystko

Beneficjenci funduszy UE mogą spać spokojnie: płatności dla nich powinny być realizowane bez przeszkód. Jednak będą to pieniądze nie z kasy UE, ale z polskiego budżetu.

Nieoficjalnie: obniżka VAT na żywność zostanie dłużej

Podatek na żywność w wysokości 0 proc. miał obowiązywać do końca lipca. Obniżka będzie jednak przedłużona – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”.

Polskie weto w sprawie minimalnego CIT

Polska zablokowała przyjęcie zaproponowanego przez Francję kompromisu w sprawie wprowadzenia minimalnego podatku od osób prawnych w całej Unii Europejskiej. – To niezrozumiały ruch – komentują analitycy podatkowi.