Kalifornia opodatkuje miliarderów i nie pozwoli im uciec?

W Kalifornii złożono projekt ustawy o podatku majątkowym, obejmującym również tych miliarderów i multimilionerów, którzy wyprowadzą się ze stanu.

Unijny podatek od nadzwyczajnych zysków nie zadziałał. Znikomy efekt

Nadzwyczajny podatek dla firm energetycznych miał przynieść miliardy euro, ale nie przyniósł ich zbyt wiele, a Polska, Czechy, Słowacja i Węgry słabo go wykorzystały.

Wszyscy oprócz rządu spłacają zobowiązania

Oddłużanie się sektora prywatnego, będące skutkiem wzrostu stóp procentowych i polityki kredytowej banków, tłumi wzrost podaży pieniądza w polskiej gospodarce.

Fiskus dokręca podatkową śrubę kosztem sadowników

Urzędnicy po raz kolejny próbują udowodnić, że w przepisach zawsze można coś zmienić, nawet, gdy nie ma takiej potrzeby ani konieczności.

Skarb Państwa pożycza na potęgę. Zagadkowe dane za 2022 rok

Tylko w grudniu dług zaciągany przez resort finansów wzrósł o niemal 28 mld zł, a w całym 2022 r. – o 100 mld zł. To dosyć zagadkowe, biorąc pod uwagę, że budżet państwa jeszcze do końca listopada miał dużą nadwyżkę.

Amerykanie bronią ulgi podatkowej z IRA

Najważniejsze związki zawodowe i organizacje obywateli i na rzecz klimatu zaapelowały do prezydenta Joe Bidena, by odpierał próby Unii Europejskiej i innych krajów ws. zmiany ustawy o ulgach podatkowych od e-aut

Duży skok zadłużenia Skarbu Państwa w końcówce roku

Dług Skarbu Państwa w 2022 r. wzrósł o 100 mld zł, do niemal 1,24 bln zł – wynika z informacji resortu finansów.

Wyzwania podatkowe w 2023 roku. Biznes czekają kolejne zmiany

Business Centre Club opracował prognozę dotyczącą wyzwań podatkowych, jakie czekają na przedsiębiorców w 2023 roku. Jedno jest pewne – to będzie kolejny rok wielu zmian.

Nowa mobilizacja w Rosji. Wojna stała się za droga

Rząd rosyjski zapowiedział przejęcie zysków niektórych firm państwowych, oprócz egzekwowania podwyższonych wcześniej podatków. Jednocześnie ograniczone zostaną wszystkie wydatki niezwiązane z obronnością.

Decyzja o zerowym VAT na żywność jeszcze nie teraz. KPO pomoże budżetowi

Decyzja o ewentualnym przedłużeniu obowiązywania zerowej stawki VAT na żywność na II połowę 2023 r. zostanie podjęta po połowie przyszłego roku - zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Rekordowy wkład Niemiec do budżetu UE. Najbardziej korzysta Polska

W 2021 roku ponad 25 mld euro wpłynęło z Niemiec do budżetu UE, a największym odbiorcą netto była Polska – wynika z nowych danych agencji informacyjnej DPA.

Podatkowe bicie po kieszeni Polaków. 2023 przyniesie dotkliwe podwyżki

Początek roku przyniesie nam dotkliwe podwyżki podatków. W górę pójdzie nie tylko VAT i akcyza. Inflacja od tego nie spadnie. Bardzo mocno wzrośnie ZUS i maksymalne stawki podatków i opłat za działki, mieszkania, posiadanie psa.

Inflacja już nie taka hojna dla budżetu. W 2023 mogą być same straty

Koszty galopującej drożyzny doganiają korzyści, jakie odnosi kasa państwa z tego tytułu. W przyszłym roku mogą być już same straty – oceniają ekonomiści.

Pułap ceny ropy może zwiększyć deficyt budżetowy Rosji w 2023 roku

Deficyt budżetowy Rosji może być większy niż planowane 2 proc. PKB w 2023 r., ponieważ pułap cen ropy ogranicza dochody Rosji z eksportu - powiedział minister finansów Anton Siłuanow.

Polskie finanse publiczne pełne napięć. Zabraknie pieniędzy w 2023?

Wbrew wieszczeniu polityków opozycji, w marcu nie zabraknie pieniędzy w kasie państwa. Ale innych problemów jest masa.

Viktor Orban szuka pieniędzy. Nowy podatek obciąży firmy farmaceutyczne

Bez pieniędzy z Unii Europejskiej Węgry znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Wcześniej Bruksela zamroziła wypłatę 22 mld euro z powodu obaw o praworządność w tym kraju.

Ile będą kosztować wyższe emerytury rolników? "To element korupcji wyborczej PiS"

Sami rolnicy będą musieli płacić wyższe składki, ale to nie wystarczy, by pokryć koszty zmian w KRUS. Dlatego budżet państwa dołożyć ma 2,4 mld zł w 2023 r. a w 2032 r. – 4,6 mld zł - wynika z projektu ustawy przyjętej przez rząd.

Choć budżet państwa miał nadwyżkę, resort finansów pożycza spore kwoty

Dług Skarbu Państwa wzrósł w tym roku o 73 mld zł. Choć budżet państwa do października miał nadwyżkę i nie potrzebował finansowania, resort finansów pożycza na rynku spore kwoty. Część pieniędzy jest wydawana na bieżąco, część „czeka” na kontach, by pokryć deficyt w kasie państwa, który do końca roku na pewno się pojawi.