Inwestycje zaplanowane w Krajowym Planie Odbudowy mają zyskać prefinansowanie ze środków krajowych. Potem pieniądze ma zwrócić Bruksela. O ile będzie porozumienie w sprawie Funduszu Odbudowy.
Mamy bardzo trudny czas. I rząd powinien szczególnie dużo uwagi poświęcić finansom państwa, ich bezpieczeństwu i stabilizacji, a więc także podatkom, żeby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli – mówi prof. Dominik Gajewski, SGH.
Rząd spodziewa się, że w przyszłym roku odsetki od długu pochłoną niemal 70 mld zł, czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Główny powód to inflacja, ale także niespójna polityka pieniężna i fiskalna.
Mimo obniżek PIT i VAT w tym roku, już od 2023 r. kasę państwa zasilać ma tak samo szeroki strumień podatkowych dochodów jak wcześniej. Zmieni się jednak struktura tych dochodów – wynika z najnowszych planów rządu.
Rada Ministrów przyjęła we wtorek Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2022-2025, w którym prognozuje wzrost deficytu do 4,3 proc. PKB w 2022 r. i jego spadek do 3,7 proc. PKB w 2023 r.
Jeśli pracowałeś legalnie w ostatnich latach za granicą, także w Niemczech lub Holandii, możesz starać się o zwrot nadpłaconego podatku. Wbrew pozorom nie jest to operacja szczególnie skomplikowana. Zobacz, jak uzyskać zwrot podatku, komu dokładnie taki zwrot przysługuje, jakie dokumenty złożyć i ile trzeba czekać na pieniądze.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że luka w sektorze finansów publicznych wzrośnie do 4 proc. PKB w tym roku i nie wyklucza nowelizacji tegorocznego budżetu.
Nawet 13 mld euro Polska będzie musiała wydać na ukraińskich uchodźców w ciągu roku – wynika z wyliczeń „Rzeczpospolitej”. Jeśli nie zdecydują się wrócić do siebie lub wyjechać do innych państw UE.
Panel „Rzeczpospolitej" i „Parkietu" ujawnia ostre podziały w sprawie planowanego przez rząd zwiększenia progresji systemu podatkowo-składkowego. Wprawdzie większość ekonomistów z panelu jest za, ale aż 40 proc. przeciw.
Beneficjenci funduszy UE mogą spać spokojnie: płatności dla nich powinny być realizowane bez przeszkód. Jednak będą to pieniądze nie z kasy UE, ale z polskiego budżetu.
Polska zablokowała przyjęcie zaproponowanego przez Francję kompromisu w sprawie wprowadzenia minimalnego podatku od osób prawnych w całej Unii Europejskiej. – To niezrozumiały ruch – komentują analitycy podatkowi.