Profesor Orłowski: Mamy coraz większy krypto budżet

"Wydaje mi się, że budżet nie jest odpowiednio bezpieczny i w znacznej mierze wskutek działań rządu zmienił się trochę w fikcję” – powiedział w radiu RMF FM profesor Witold M. Orłowski.

Coraz mniej realny budżet państwa na 2023 rok

Nowe programy pomocowe mogą podnieść deficyt ponad rządowe prognozy. Do tego trwa demolowanie reguł fiskalnych – ostrzegają ekonomiści.

Beata Javorcik: Nadmierne zyski firm? To zadanie dla UOKiK-u

Nie ma uzasadnienia dla podatku od nadzwyczajnych zysków firm, szczególnie poza sektorem energetycznym – ocenia prof. Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Ogromna fala krytyki wobec „podatku Sasina”. "To szkodliwy projekt"

Najlepszym rozwiązaniem byłoby wycofanie się z pomysłu daniny od zysków nadzwyczajnych w obecnym kształcie. To projekt szkodliwy dla polskich firm i całej gospodarki – apeluje biznes.

Dziurawy podatek od nadmiarowych zysków? Spółki Skarbu Państwa mogą go ominąć

Danina od nadmiarowych zysków może wydrenować kieszenie wszystkich dużych firm. Tyle że akurat spółki Skarbu Państwa mogą znaleźć w niej lukę.

Kreml podwoi wydatki na wojnę. ile kosztuje mobilizacja?

Rosyjski reżim zmienia budżet. Obcina wydatki na podniesienie poziomu życia Rosjan i podwaja na obronę, by sięgnęły 3,3 proc. PKB. To może nie wystarczyć. Dwieście dni rozpętanej przez Putina wojny kosztowało już obywateli Rosji, co najmniej 80 mld dolarów.

Resort zdrowia odsłania karty w sprawie cyfryzacji

Ministerstwo przygotowało „Program rozwoju e-zdrowia w Polsce na lata 2022 – 2027”. Dokument jest na etapie konsultacji publicznych. Uwagi można było zgłaszać do 16 września.

10 miliardów zł. Tyle na wzroście płacy minimalnej zarobią ZUS, NFZ i fiskus w 2023 r.

Dużo wyższa niż zapowiadano podwyżka płacy minimalnej, która ucieszyła pracowników i przeraziła pracodawców, to dodatkowy, spory zastrzyk środków, które rząd zapewnia ZUS-owi i NFZ.

Firmy coraz większą część zysku oddają fiskusowi. Będzie gorzej?

W ostatnich latach rosną nie tylko przychody i zyski przedsiębiorstw, ale i daniny na rzecz państwa. Wpływy z CIT idą w górę po kilkadziesiąt procent rocznie. Najwięcej wpłacają firmy duże.

Niemiecki rząd opodatkuje gigantyczne zyski koncernów energetycznych

Niemiecki rząd zapowiada podatek od ponadnormatywnych zysków. Środki z niego chce przeznaczyć na krajowy pakiet antykryzysowy. Według ministra finansów Christiana Lindnera z tego podatku rząd uzyska "dwucyfrową liczbę miliardów euro".

Zagadka mniejszego deficytu. Księgowe triki rządu na 2023

W projekcie budżetu państwa na 2023 r. można znaleźć kolejne przykłady księgowych trików i sztuczek stosowanych przez rząd.

Budżet 2023 bez dotacji na publiczne media, przynajmniej na razie

W projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok nie ma zapisów o specjalnym dofinansowaniu dla telewizji i radia publicznego.

Rząd liczy, że KPO wesprze gospodarkę w 2023 r. Uwzględnił to w budżecie

Rząd zakłada, że w przyszłym roku pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy będą wspierać naszą gospodarkę. Napisał o tym w uzasadnieniu do projektu budżetu. Nadal nic jednak nie robi, by KE zgodziła się na uruchomienie tych pieniędzy.

Rząd planuje wysoki deficyt w 2023. Sporo wyda na armię i zdrowie

Rząd planuje na 2023 r. wysoki deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 4,2–4,4 proc. PKB. To między innymi efekt wzrostu wydatków na zdrowie i obronność.

Rząd przyjął projekt budżetu na 2023 rok. Zakłada 65 mld zł deficytu

Rada Ministrów przyjęła ambitny budżet na trudne czasy, budżet bezpieczeństwa polskich rodzin – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

75 miliardów złotych wydanych poza budżetem. Tylko w tym roku

Dodatki energetyczne dla Polaków mają być finansowane z... Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. To kolejny przykład, jak rząd PiS realizuje politykę fiskalną poza społeczną kontrolą.

Piotr Skwirowski: Rząd kreatywnych księgowych

Uchwalany przez parlament budżet w coraz mniejszym stopniu odzwierciedla to, co dzieje się w finansach państwa.

Wyższe stawki VAT zostają na dłużej. Rząd: To przez wydatki na obronność

Nie będzie powrotu do 22 proc. stawki VAT, dopóki wydatki na armię przekraczają 3 proc. PKB.