Komisja Europejska apeluje do Polski: zacznijcie wydawać unijne fundusze

Polska musi szybko przeprowadzić uzgodnione zmiany w sądownictwie i zacząć wydawać unijne fundusze – o to apeluje Komisja Europejska.

Brakuje unijnego Funduszu Odbudowy

Polska znalazła się na dalekim, 18. miejscu w prognozie wzrostu produktu krajowego brutto, którą Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek.

Rośnie ryzyko utraty funduszy europejskich. Rząd zachowuje pozorny spokój

Bez szybkiej i właściwej reakcji powtórzyć się jednak może historia z KPO.

Rośnie ryzyko utraty funduszy UE

Rząd zachowuje pozorny spokój, powtarzając, że 72 mld euro funduszy spójności nie jest zagrożone. Bez szybkiej i dobrej reakcji, powtórzyć się jednak może historia taka jak z KPO.

Od kredytu technologicznego po premię w BGK

Od dziś małe i średnie firmy za pośrednictwem 14 banków mogą składać wnioski o tzw. premie technologiczne z Banku Gospodarstwa Krajowego. Pula to 578 mln zł.

Jarosińska-Jedynak: Proste i szybkie granty są już za nami

Decentralizacja zarządzania funduszami UE już trwa i z każdą kolejną unijną perspektywą finansową idzie o krok dalej – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej: Wyjątkowa oferta z Funduszy Europejskich dla przedsiębiorców

Sukces każdego przedsiębiorstwa wynika z przemyślanej strategii i umiejętności dostrzegania nowych perspektyw. Dlatego tak ważne w biznesie jest innowacyjne myślenie i gotowość do poszukiwania finansowych możliwości rozwoju. Wszystko to zapewniają środki z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej: Podzieliliśmy się pieniędzmi z Unii

Środki z polityki spójności nie są zagrożone - zapewnia Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Manipulowanie danymi o KPO w wersji Ziobry

Fundusz Odbudowy się nam nie opłaca - głosi minister Zbigniew Ziobro. - Skąd te szacunki? Naszym zdaniem jest odwrotnie - odpowiadają ekonomiści.

Pieniądze z KPO mogą pomóc gospodarce w trudnym 2023 roku

Jeśli Fundusz Odbudowy dla Polski zostanie odblokowany i pieniądze zaczną płynąć już od pierwszego kwartału 2023 r., może to dodać do dynamiki PKB co najmniej 0,5 pkt. proc. – oceniają ekonomiści.

Ile Polska traci na braku KPO? Znika wiele szans i korzyści

Trudno znaleźć jakiekolwiek zyski gospodarcze z tytułu blokowania unijnego Funduszu Odbudowy dla Polski. Za to lista potencjalnych strat jest długa.

Moody's i Fitch: Pogorszenie praworządności i relacji z UE bije w rating Polski

Globalne agencje ratingowe – Moody's i Fitch – ostrzegają, że blokada wypłaty unijnych funduszy spójności dla Polski mogłoby obniżyć ocenę kredytową naszego kraju, osłabić złotego oraz zwiększyć presję inflacyjną.

Miliardy euro przepadną. Widmo polexitu na horyzoncie

Zamrożenie wypłaty unijnych dotacji to katastrofa dla gospodarki i widmo polexitu na horyzoncie – ostrzegają eksperci.

Eksperci: brak funduszy UE to droga do gospodarczej katastrofy

Wstrzymanie płatności z polityki spójności na lata 2021-2027, które według informacji „Rz” grozi Polsce, to w krótkim okresie potężne turbulencje na rynkach finansowych i załamanie inwestycji. W dłuższym – spowolnienie rozwoju gospodarczego i widmo „polexitu”.

#najlepRze2022: Wstrzymane fundusze UE dla Polski. Ile pieniędzy na inwestycje przepadło?

Polskie regiony nie będą miały pieniędzy na inwestycje z powodu polityki rządu Zjednoczonej Prawicy. Komisja Europejska zapowiedziała, że nie zrefunduje wydatków.

Węgierski minister: Budapeszt w sprawie rozmów z UE nie ma sobie nic do zarzucenia

– Komisja Europejska nie może podejmować uchwał tylko na podstawie decyzji politycznych. Dużo negocjujemy z Unią, ale nigdy nie podważamy jej jedności – mówi Tibor Navracsics, węgierski minister rozwoju regionalnego i funduszy UE.

Węgry odcięte od unijnych funduszy

Komisja Europejska wnioskuje o zawieszenie części unijnych funduszy dla Węgier, po raz pierwszy używając mechanizmu warunkowości. Polski rząd w tej sprawie może odetchnąć z ulgą. Ale nie w przypadku KPO.

Kompetencje Polaków rosną na funduszach z UE

Wysokie oceny, jakie Polska zdobywa u zagranicznych inwestorów za jakość kadr, to nie tylko zasługa naszych talentów i pracowitości, ale również miliardów euro z unijnych funduszy, które od końca lat 90. wspierają naszą edukację.