Victor Orban: pieniądze na odbudowę gospodarki weźmiemy spoza UE

Komisja Europejska wstrzymała zgodę na wypłatę Węgrom 7,2 mld euro z Funduszu Odbudowy. UE obawia się, że przedstawiony przez Węgry plan wydatków nie ma zapewnionej wystarczającej ochrony przed korupcją. Victor Orban twierdzi, że blokada ma związek z debatą na temat praw środowisk LGBT.

Spór z KE. Groźby finansowe zamiast dialogu

Komisja Europejska zyskuje kolejne argumenty w sporze z Polską o wartości i praworządność. Stawką są unijne fundusze.

KE wstrzymuje 24 mld euro dla Polski. Kolejne 106 mld zagrożone?

Większość Europejczyków jest za tym, by fundusze UE szły do państw, które szanują praworządność.

Niemcy dostały pierwszą transzę z funduszu odbudowy

Niemcy otrzymały pierwsze 2,25 mld euro, 9 proc. z sumy 25,6 mld przewidzianej z funduszu odbudowy gospodarki po pandemii wynoszącego 800 mld euro

Francja dostała pierwsze pieniądze z funduszu odbudowy

Rośnie grono krajów, które dostały pierwszą transzę pomocy z funduszu odbudowy gospodarki po pandemii. Dołączyła do nich Francja

Przez uchwały anty-LGBT pieniądze z UE może stracić 5 regionów

Małopolska, Lubelszczyzna, Podkarpacie, region świętokrzyski i łódzki mogą stracić miliardy dofinansowania z Unii Europejskiej. KE już wstrzymała 2,5 mld euro w oczekiwaniu na ruch Małopolski w sprawie uchwały anty-LGBT. W czwartek radni województwa małopolskiego mają zdecydować o jej losie.

Pierwsza rata dla Włoch z funduszu odbudowy

Bruksela zaczęła przekazywać pierwsze pieniądze z europejskiego funduszu odbudowy. Po Portugalii, Belgii, Luksemburgu i Grecji przyszła kolej na Włochy.

Plan odbudowy Czech zatwierdzony w Brukseli

Komisja Europejska zatwierdziła czeski plan odbudowy gospodarki po pandemii ze wspólnego funduszu 800 mld euro. Czechy dostaną 7 mld euro.

Transfery z Funduszu Odbudowy już w lipcu?

Bruksela jest gotowa do szybkiego uruchomienia Funduszu. Apeluje do Polski i siedmiu pozostałych państw o ratyfikację przed 1 czerwca.

Duże zmiany w KPO, nie wszyscy są zadowoleni

Jeszcze dziś KPO nieformalnie trafić ma do Brukseli. Przez następne dwa tygodnie trwać będą uzgodnienia z Komisją Europejską. Samorządy liczą, że tym czasie uda się jeszcze poprawić dokument.

Coraz bliżej są miliardy na odbudowę gospodarki

Rząd daje zielone światło dla ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Choć dla Polski oznacza to także pewne koszty, ekonomiści podkreślają, że korzyści będą znacząco większe.

Moody’s: Unijny dopalacz zacznie działać już w tym roku

Unijne fundusze, zarówno te tradycyjne, jak i przeznaczone na odbudowę gospodarki po pandemii, podwyższą tempo wzrostu PKB Polski w najbliższych siedmiu latach średnio o 0,2 pkt proc. rocznie. To obniży stosunek długu publicznego do PKB o 1,3 pkt proc. – ocenia agencja ratingowa Moody’s.

Fundusz Odbudowy czeka na decyzje parlamentów

Polska wstrzymuje się z ratyfikacją Funduszu Odbudowy i Rozwoju, który ma wesprzeć gospodarki po pandemii. Opóźnienie grozi również ze strony Niemiec.

Mamy zatrzymać budowy niezgodne z prawem UE

Zarzuty Komisji Europejskiej w odniesieniu do budowy dróg obejmują inwestycje o łącznej długości 1100 kilometrów, których realizacja ma kosztować ok. 17 mld zł.

Rząd bez pomysłu na miliardy euro pożyczki z Unii

Realizacja planu odbudowy mogłaby przyspieszyć wzrost PKB o 1–1,5 pkt proc. Pod warunkiem, że Polska wykorzysta też część pożyczkową. Jednak nic o planach rządu w tym zakresie nie wiadomo.

Fundusz Odbudowy w Polsce wciąż bez ratyfikacji

Nie wiadomo, kiedy zaczną płynąć do nas oczekiwane unijne fundusze na odbudowę po pandemii. Plan ich wykorzystania wciąż owiany jest tajemnicą, a rząd nie dał we wtorek zielonego światła na uprawomocnienie się źródeł ich finansowania.

Nowy Bauhaus bez nas. Polska wyłączona z budowy zielonej Europy

To ma być piękna inicjatywa zaprzęgnięcia europejskich architektów i designerów do budowy zielonej i zrównoważonej przestrzeni w Europie. Na razie bez Polaków – sprawdziła „Rzeczpospolita".

KE stawia warunki Węgrom. Zamówienia publiczne po nowemu

Komisja Europejska pragnie, by Węgry dokonały reformy ustaw o zamówieniach publicznych w związku z „systemowymi nieprawidłowościami”, zanim ten kraj dostanie środki z funduszu odbudowy.