Polska może stracić duże środki z funduszy unijnych. KE wykryła nieprawidłowości

Komisja Europejska wykryła nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z POIR przynajmniej od 2018 roku. Polsce grozi w efekcie utrata dużych środków z funduszy unijnych. O wynikach audytu KE poinformowała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

KPO: do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew z UE

Do Polski wpłynął właśnie największy przelew z UE w historii członkostwa Polski - na kwotę 27 mld zł - poinformowała na platformie X (dawny Twitter) minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

KE zaakceptowała pierwszy wniosek Polski o płatność z KPO. „Czekamy na przelew”

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że Komisja Europejska zaakceptowała pierwszy wniosek rządu o płatność z KPO. Pieniądze mają wkrótce wpłynąć do Polski.

Wsparcie w biegu po unijne miliardy

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiły tuż przed świętami dwa nabory z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027.

Miliardy z KPO pod presją czasu. Na inwestowanie coraz mniej czasu

Dwuletnie opóźnienie w dostępie do unijnych pieniędzy z KPO sprawia, że na ich zainwestowanie mamy tylko 30 miesięcy. Zagrożone jest nawet 200 mld zł – wylicza firma Crido.

Nadciąga 28 mld euro z KPO dla energetyki. Na co pójdą pieniądze?

Bruksela odblokowała 59,8 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy, z czego niemal połowa przypadnie energetyce. Wkrótce ruszą nabory.

Unijne trzy razy „tak” dla Polski. Bruksela odblokuje pieniądze z KPO

Otwierają się wrota do unijnego skarbca. Bruksela odblokowuje pieniądze z KPO i polityki spójności, a także wita Polskę w Prokuraturze Europejskiej.

Ponad 137 mld euro z KPO dla Polski. Komisja Europejska podjęła decyzję

Po blisko trzech latach Polska uzyskała w końcu dostęp do unijnych funduszy. Komisja Europejska w czwartek formalnie odblokowała 137 mld euro dla naszego kraju w Krajowym Planie Obudowy i w funduszach z polityki spójności.

KPO. Dopalacz dla biznesu i inwestycji

Dobra wiadomość dla Polski, dla jej gospodarki, regionów, obywateli i firm. Szefowa Komisji Europejskiej zadeklarowała odblokowanie blisko 600 mld zł z polityki spójności i KPO.

Polska dostanie 23 mld euro z KPO w tym roku. Musi się spieszyć

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie 137 mld euro dla Polski. Pierwsze pieniądze popłyną w kwietniu.

Jest nowy wiceminister klimatu i środowiska odpowiedzialny za środki europejskie

Krzysztof Bolesta został nowym wiceministrem klimatu i środowiska. O jego powołaniu mówiło się od grudnia ubiegłego roku. Będzie nadzorował wydatkowanie funduszy europejskich.

Jak zmienić Krajowy Plan Odbudowy i nie stracić

Rząd Donalda Tuska chce zmienić KPO, żeby zdążyć wydać pieniądze do końca 2026 roku. Dobrze uzasadniony wniosek powinien zyskać przychylność Komisji Europejskiej.

Weto prezydenta? "FT": Bruksela szuka sposobu na odmrożenie 100 mld euro dla Polski

Komisja Europejska może odblokować wypłatę przeszło 100 mld euro unijnych funduszy dla Polski, nawet jeśli Andrzej Duda zawetuje reformę sądownictwa przygotowywaną przez rząd Donalda Tuska – pisze "Financial Times".

Rząd złoży cztery kolejne wnioski o KPO w tym roku. Nawet do 23 mld euro

Po pierwszym wniosku o płatność w ramach KPO polski rząd w tym roku chce złożyć cztery kolejne, do 23 mld euro. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz będzie w tej sprawie rozmawiać z Komisją Europejską.

Nadciąga fala unijnych pieniędzy dla start-upów. Znów ruszą programy PFR

Koniec inwestycyjnej posuchy na rodzimym rynku młodych, innowacyjnych firm jest już bliski. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, w lutym rusza nowa edycja programów PFR. W puli jest 3,1 mld zł.

Polska dostanie pierwsze miliardy euro z KPO. Zatwierdzono zaliczkę

Zatwierdzona pierwszą zaliczkę z KPO. Na więcej trzeba poczekać na pierwsze decyzje nowego rządu.

Kolejna szansa na dofinansowanie innowacji z Funduszy Europejskich. NCBR ogłosiło konkurs „Ścieżka SMART – Projekty realizowane w konsorcjach”

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło konkurs „Ścieżka SMART - Projekty realizowane w konsorcjach”, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. To szansa dla konsorcjów przemysłowych lub naukowo-przemysłowych na realizację innowacyjnych projektów. Budżet konkursu to 1,335 mld zł, a nabór wniosków o dofinansowanie projektów rozpocznie się 15 grudnia 2023 r.

Mikołaj Różycki, prezes PARP: Kontrola posłów KO jeszcze trwa

Tłumaczymy panom posłom, że nie ma nieprawidłowości. Przyznając unijne dotacje, nie kierujemy się czynnikami politycznymi – zapewnia Mikołaj Różycki, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).