Ekonomiści są zgodni: W UE warto być i bez funduszy

Ekonomiści nie mają cienia wątpliwości: obecność w Unii Europejskiej jednoznacznie się Polsce opłaca.

Morawiecki: Nie ma porozumienia w sprawie KPO. Polska jest suwerennym krajem

Nie będzie przełomu w kwestii Funduszu Odbudowy dla Polski w najbliższych dniach. Wciąż nie zakończyły się negocjacje w kluczowych kwestiach.

Fundusz Odbudowy może być wkrótce odblokowany

Bruksela może niebawem zatwierdzić polski Krajowy Plan Odbudowy. Polska w międzyczasie blokuje unijne propozycje podatkowe.

Odblokowanie KPO pomogłoby złotemu

Uruchomienie Funduszu Odbudowy dla Polski jest nam pilnie potrzebne dla bezpieczeństwa ekonomicznego.

Ludzie nauki do A. Dudy: „Blokować wszystko, co szkodzi obecności Polski w UE”

Blokować działania, których celem może być potencjalny polexit, zakończyć spór z Unią Europejską, zadeklarować gotowość przyjęcia wspólnej waluty euro i działać na rzecz powstania wspólnej, europejskiej armii – to postulaty grupy akademików, ludzi nauki z jakim zwracają się do prezydenta Andrzeja Dudy.

Horała: Polska w odwecie za Turów może zmniejszyć składkę członkowską UE

Polska nie będzie płacić kary za niewdrożenie środka tymczasowego, jakim było wstrzymanie pracy kopalni w Turowie. Rozważamy różne opcje – zapowiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Nie wykluczył on na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, że jedną z opcji mogłoby być pomniejszenie polskiej składki członkowskiej UE.

KE potrąci Polsce kary za Turów z funduszy unijnych. To precedens w UE

Komisja Europejska wysłała do Warszawy list w związku z niezapłaconymi karami za działanie kopalni w Turowie. Potwierdził to korespondentce “Rzeczpospolitej” w Brukseli Balazs Ujvari, rzecznik KE.

Unia dla Ukrainy: nadzwyczajna pomoc i wielkie inwestycje

Komisja Europejska obiecuje Ukrainie do 6,5 mld euro inwestycji, które wesprą ukraińską gospodarkę. Kijów dostanie też szybki kredyt 1,2 mld euro oraz dodatkową pomoc 120 mln euro na stabilizację finansową.

Komisarz UE Thierry Breton: Suwerenność gospodarcza to nie protekcjonizm

UE zaczęła od zera i po roku produkuje 300 mln szczepionek miesięcznie, co czyni ją całkowicie samowystarczalną. Większej autonomii potrzebuje też w produkcji półprzewodników – mówi Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego.

Europejska unia kapitału. Bruksela szuka środków na transformację energetyczną

UE potrzebuje pieniędzy na sfinansowanie transformacji energetycznej. Bruksela proponuje sięgnięcie do rynków kapitałowych.

Unia da Litwie 2,5 mld euro na gospodarkę i kryzys migracyjny

W 2022 roku nasz wschodni sąsiad otrzyma z Brukseli około 2,43 mld euro wsparcia. To pieniądze m.in. na zamknięcie elektrowni jądrowej w Ignalinie, rolnictwo i kryzys migracyjny.

Integracja z UE zapewnia połowę wzrostu polskiego PKB

Dzięki obecności w UE polska gospodarka rozwija się nawet dwa razy szybciej. To głównie zasługa jednolitego rynku – pokazuje raport „Gdzie naprawdę są konfitury".

Bez unijnych funduszy możemy być najbiedniejszym krajem Wspólnoty

Bez wsparcia czeka nas wolniejszy rozwój albo wzrost zadłużenia. Korzyści zaś nie widać żadnych.

Andrzej Sławiński: Unia Europejska to nasz złoty róg

Gdy liczymy same tylko pieniądze, które płyną z Unii Europejskiej, umyka to, co jest najważniejsze – pisze profesor Katedry Ekonomii Ilościowej SGH.

Kompetencje Polaków rosną na funduszach z UE

Wysokie oceny, jakie Polska zdobywa u zagranicznych inwestorów za jakość kadr, to nie tylko zasługa naszych talentów i pracowitości, ale również miliardów euro z unijnych funduszy, które od końca lat 90. wspierają naszą edukację.

Holandia apeluje o zablokowanie polskiego KPO

Mark Rutte w przyszłym tygodniu na szczycie UE wezwie do wstrzymania akceptacji dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Morawiecki jak David Cameron

Polityczna rozgrywka z Brukselą na granicy polexitu to groźba odcięcia polskich rolników i fabryk od rynków, na które trafia aż trzy czwarte naszego eksportu. A w konsekwencji utrata setek tysięcy miejsc pracy.

Polska może dostać 4,7 mld euro. Ale jest warunek

Polska może na przełomie roku dostać unijne pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Nie będzie to jednak czek in blanco. Komisja Europejska chce się wyjątkowo zabezpieczyć.