Węgierski minister: Budapeszt w sprawie rozmów z UE nie ma sobie nic do zarzucenia

– Komisja Europejska nie może podejmować uchwał tylko na podstawie decyzji politycznych. Dużo negocjujemy z Unią, ale nigdy nie podważamy jej jedności – mówi Tibor Navracsics, węgierski minister rozwoju regionalnego i funduszy UE.

Węgry odcięte od unijnych funduszy

Komisja Europejska wnioskuje o zawieszenie części unijnych funduszy dla Węgier, po raz pierwszy używając mechanizmu warunkowości. Polski rząd w tej sprawie może odetchnąć z ulgą. Ale nie w przypadku KPO.

Kompetencje Polaków rosną na funduszach z UE

Wysokie oceny, jakie Polska zdobywa u zagranicznych inwestorów za jakość kadr, to nie tylko zasługa naszych talentów i pracowitości, ale również miliardów euro z unijnych funduszy, które od końca lat 90. wspierają naszą edukację.

Fundusze z UE na rozwój i innowacyjną gospodarkę

Jest już zielone światło dla uruchamiania poszczególnych programów finansowanych z Funduszy Europejskich. Negocjacje Umowy Partnerstwa zostały sfinalizowane w końcu czerwca, a Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje o perspektywie pierwszych konkursów dla przedsiębiorców.

Kolejne miliardy z UE na rozbudowę polskiego systemu transportowego

W okresie 2021-2027 Polska pozostanie największym beneficjentem środków na transport z Instrumentu "Łącząc Europę”. Pozwoli to na dalszy szybki rozwój polskiej sieci kolejowej, drogowej, ale też portów morskich.

40 proc. pieniędzy z KPO bez konkursów

Około 14 mld euro ma trafić do z góry wskazanych podmiotów, o pozostałe ponad 21 mld zł zainteresowani wsparciem mają rywalizować między sobą. To w miarę dobra proporcja, ale diabeł tkwi w szczegółach – oceniają eksperci.

Pieniądze z KPO w końcu popłyną do Polski. Impet, inwestycje i koniunktura

Euro z Funduszu Odbudowy zaczną pracować w gospodarce w większej skali dopiero w przyszłym roku.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii: Możemy dostać w tym roku 4,2 mld euro

Płatności z KPO są za kolejne kamienie milowe, czyli reformy – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Deszcz euro z KPO nie spadnie w Polsce tak szybko

Szybki i duży napływ pieniędzy z Funduszu Odbudowy mógłby pomóc zredukować inflację. Ale system jego wdrażania w Polsce nie jest w pełni gotowy.

Ekonomiści są zgodni: W UE warto być i bez funduszy

Ekonomiści nie mają cienia wątpliwości: obecność w Unii Europejskiej jednoznacznie się Polsce opłaca.

Morawiecki: Nie ma porozumienia w sprawie KPO. Polska jest suwerennym krajem

Nie będzie przełomu w kwestii Funduszu Odbudowy dla Polski w najbliższych dniach. Wciąż nie zakończyły się negocjacje w kluczowych kwestiach.

Fundusz Odbudowy może być wkrótce odblokowany

Bruksela może niebawem zatwierdzić polski Krajowy Plan Odbudowy. Polska w międzyczasie blokuje unijne propozycje podatkowe.

Odblokowanie KPO pomogłoby złotemu

Uruchomienie Funduszu Odbudowy dla Polski jest nam pilnie potrzebne dla bezpieczeństwa ekonomicznego.

Ludzie nauki do A. Dudy: „Blokować wszystko, co szkodzi obecności Polski w UE”

Blokować działania, których celem może być potencjalny polexit, zakończyć spór z Unią Europejską, zadeklarować gotowość przyjęcia wspólnej waluty euro i działać na rzecz powstania wspólnej, europejskiej armii – to postulaty grupy akademików, ludzi nauki z jakim zwracają się do prezydenta Andrzeja Dudy.

Horała: Polska w odwecie za Turów może zmniejszyć składkę członkowską UE

Polska nie będzie płacić kary za niewdrożenie środka tymczasowego, jakim było wstrzymanie pracy kopalni w Turowie. Rozważamy różne opcje – zapowiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Nie wykluczył on na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, że jedną z opcji mogłoby być pomniejszenie polskiej składki członkowskiej UE.

KE potrąci Polsce kary za Turów z funduszy unijnych. To precedens w UE

Komisja Europejska wysłała do Warszawy list w związku z niezapłaconymi karami za działanie kopalni w Turowie. Potwierdził to korespondentce “Rzeczpospolitej” w Brukseli Balazs Ujvari, rzecznik KE.

Unia dla Ukrainy: nadzwyczajna pomoc i wielkie inwestycje

Komisja Europejska obiecuje Ukrainie do 6,5 mld euro inwestycji, które wesprą ukraińską gospodarkę. Kijów dostanie też szybki kredyt 1,2 mld euro oraz dodatkową pomoc 120 mln euro na stabilizację finansową.

Komisarz UE Thierry Breton: Suwerenność gospodarcza to nie protekcjonizm

UE zaczęła od zera i po roku produkuje 300 mln szczepionek miesięcznie, co czyni ją całkowicie samowystarczalną. Większej autonomii potrzebuje też w produkcji półprzewodników – mówi Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego.