Marek Domagalski

Marek Domagalski

Absolwent prawa Uniwersytetu Warszawskiego, pisze głównie o procesach i procedurach sądowych, zwłaszcza cywilnych, ale też prawie konstytucyjnym i mediów

Prawo zatrzymania zmorą frankowicza

Kłopot sprawia wstrzymanie wypłaty zasądzonej od banku kwoty aż do czasu spłaty lub zabezpieczenia długu.

Zabrakło informacji o ryzyku. Trybunał o polisolokatach

Za nieuczciwą sprzedaż polisolokaty może odpowiadać zarówno zakład ubezpieczeń, jak też bank pośredniczący w sprzedaży tego produktu – orzekł w czwartek TSUE.

Nieważne umowy kredytowe, a zwrot wpłat. TSUE odpowie na wątpliwości frankowiczów

Sąd pyta TSUE, czy konsument może dochodzić od banku roszczeń z unieważnionej umowy.

Senat uchwalił poprawki do noweli o SN odblokowującej środki z KPO

Senat wprowadził poprawki opozycji do noweli ustawy o SN, które Sejm wcześniej odrzucił, ale dodatkowo je rozszerzył. Teraz ustawa wraca do Sejmu, który będzie próbował je odrzucić.

Marek Domagalski: Nie przedawkujmy sędziowskich testów

W sporze o zakres kompromisu z Komisją Europejską w związku pracami nad nowelą ustawy o SN nie może umykać jedno: lekarstwo – testowanie sędziów – nie może być przedawkowane i stać się trucizną.

Prezes Małgorzata Manowska vs. Lex Kaczyński. Sędzia złożyła wniosek do TK

TK oceni, czy brak wskazania w przepisach maksymalnej wysokości tzw. sumy przymusowej na rzecz wierzyciela jest konstytucyjny. Wnioskuje o to I prezes SN.

Procesy cywilne mają przebiegać sprawniej

Sprawy z sądu frankowego trafią do lokalnych sądów. To tylko jedna z ponad 100 zmian wprowadzonych do procedury cywilnej.

Czy da się zablokować nowelizację Kodeksu wyborczego?

Jeśli prace nad ordynacją wyborczą się przedłużą, oznaczałoby to, że zmiany te weszłyby w czasie tzw. ciszy legislacyjnej.

Lex Kaczyński to sposób na koszty przeprosin

Jedna ze zmian w kodeksie postępowania cywilnego uchwalona w czwartek przez Sejm może uchronić prezesa PiS przed wydaniem 700 tys. zł na przeprosiny Radosława Sikorskiego za słowa, że miał on dopuścić się zdrady dyplomatycznej w związku z zaniechaniami przy katastrofie smoleńskiej.

Ustawa o fundacji rodzinnej uchwalona. Nie będzie estońskiego CIT

Sejm przyjął większość poprawek Senatu do ustawy o fundacji rodzinnej, ale odrzucił estoński CIT. Nie umniejsza to wagi regulacji, które ułatwią budowę wielopokoleniowego biznesu i jego łagodną sukcesję.