Marek Domagalski

Marek Domagalski

Publicysta „Rzeczpospolitej”

Absolwent prawa Uniwersytetu Warszawskiego, pisze głównie o procesach i procedurach sądowych, zwłaszcza cywilnych, ale też prawie konstytucyjnym i mediów.

Co dalej ze sprawami frankowymi? Sędzia sądu frankowego o skutkach uchwały SN

Wyroki unieważniające okażą się bardziej toksyczne od kredytów, których dotyczą. Wady umów kredytowych dają się opisać matematyką finansową i podobnie dają się naprawiać – ocenia Henryk Walczewski, sędzia sądu frankowego.

Tomasz Szmydt czy Tomasz S. Niepodawanie nazwiska trudno teraz uzasadnić

Pojawienie się pytania, czy można pisać po nazwisku o sprawie byłego sędziego, który uciekł na Białoruś, to skutek archaicznego prawa i nadużywania go przed sądami przeciw dziennikarzom.

Prof. Marek Safjan: Prawo jest jak kostka Rubika

Nie ma co czekać, trzeba wziąć się do roboty i przygotować wszystko to, co można już dzisiaj zaproponować społeczeństwu – mówi prof. Marek Safjan, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, były sędzia TSUE.

Na ile likwidacja szkody z OC stała się teraz prostsza? Wyjaśnia sędzia

Obu stronom procesu powypadkowego przydałoby się obligatoryjne postępowanie ugodowe i rachunek kosztów – radzi Aneta Łazarską, sędzia warszawskiego Sądu Okręgowego.

Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok

Obecność dodatkowych osób przy sporządzaniu testamentu ustnego nie pozbawia go mocy.

Marek Domagalski: Sędziowie z klapkami na oczach

Bezprecednosowa ucieczka sędziego Szmydta „pod opiekę” białoruskich władz winna uświadomić kierownictwu państwa i sędziom, na jakie zagrożenia narażone jest sądownictwo i Polska.

SN: dzieląc dorobek małżonków, sąd musi zbadać, kto ile roztrwonił

W sprawie o podział majątku wspólnego sąd rozstrzyga także o roszczeniach wynikłych z nieusprawiedliwionych dyspozycji jednego z małżonków.

Za tydzień wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. wyborów kopertowych

Trybunał Konstytucyjny zamknął badanie sprawy przygotować do wyborów kopertowych zarządzonych przez premiera Morawieckiego.

Czy potrzebny jest samorząd doradców restrukturyzacyjnych

Proces restrukturyzacji firm wymaga dużych kwalifikacji od osób, które go przeprowadzają. Odżywa więc pomysł powołania korporacji zawodowej.

Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej

Konsument nie musi formalistycznie oświadczać wobec sądu, że godzi się na stosowanie w jego sprawie rygorów dyrektywy konsumenckiej, czyli orzekanie o abuzywności postanowień umowy kredytu.