Reklama
Rozwiń
Reklama

Jan Lubarski: Czy osobowość prawna rzeczywiście zapewni Odrze czystość

Nowe kryzysy ekologiczne są poważnym problemem, który wspólnoty polityczne powinny zbadać i rozwiązać. Czy nadanie osobowości prawnej rzece Odra ma sens?

Publikacja: 21.05.2025 04:50

Jan Lubarski: Czy osobowość prawna rzeczywiście zapewni Odrze czystość

Jan Lubarski: Czy osobowość prawna rzeczywiście zapewni Odrze czystość

Foto: Adobe Stock

Czy jest to prawo rzeczowe, rzeczowiane, a może tylko osobna kategoria dóbr osobistych chronionych jak rzeczowe? Mimo mojego sceptycznego podejścia do idei rzecznych osób prawnych jako takich powyższych zarzutów nie stawiam złośliwie.

Jakiś czas temu na tych łamach pisałem o problemach związanych z przyznaniem rzekom, czy też, szerzej, nieograniczonym składnikom przyrody i ekosystemom osobowości prawnej. Maj wydaje się odpowiednią okazją, aby temat poruszyć znowu – tym razem odnieść się do konkretnych postulatów obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Czysta Odra”, która dotyczy uczynienia Odry osobą prawną.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Reklama
Rzecz o prawie
Paulina Szewioła: „Wygrał TikTok”
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Rzecz o prawie
Jarosław Gwizdak: Zaobserwuj mnie, właśnie mnie!
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Za ostatni grosz
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Adwokat to nie długopis
Rzecz o prawie
Bruszewska-Belli, Tula: Teoria salda remedium na usprawnienie spraw frankowych
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama