Nowy system świadczeń kompensacyjnych

Od 6 września 2023 r. wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych zastąpił nowy system kompensacji działający przy wsparciu instytucjonalnym i administracyjnym rzecznika praw pacjenta.

Zgłosimy stłuczkę ubezpieczycielowi przez mObywatela

Aplikacja mObywatel ma umożliwiać zgłoszenie ubezpieczycielowi kolizji drogowej. Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi już w tej sprawie konsultacje z przedstawicielami rynku ubezpieczeniowego.

Mandat za nieodśnieżony czy oblodzony chodnik to niejedyna kara

Zaśnieżony lub śliski chodnik przed domem naraża właściciela lub zarządcę posesji na mandat, a jeśli dojdzie do wypadku przechodnia - na dużo wyższe wydatki. Są też okoliczności pozwalające uniknąć odpowiedzialności.

Upadek na oblodzonej ulicy. Odszkodowanie również za zniszczony telefon

Za niebezpieczeństwo, które grozi nam na śliskiej drodze, zapłaci gmina zobowiązana do dbania o jej stan. Zwrot dostaniemy też za zniszczony sprzęt.

Bliżej czy dalej do sprawiedliwości?

Jeżeli sądy powszechne zaczną orzekać tak, jak wskazuje TSUE w orzeczeniu z 7 grudnia 2023 roku, to narażą państwo polskie na odpowiedzialność odszkodowawczą z powodu pozbawienia banków prawa do obrony.

Odszkodowanie za śmierć po użądleniu szerszenia. Jest prawomocny wyrok

Sąd Okręgowy w Łodzi oddalił apelację ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania z NNW dla wdowy po mężczyźnie, który zmarł na skutek wstrząsu anafilaktycznego po użądleniu szerszenia pomimo podania adrenaliny. Zdaniem ubezpieczyciela przyczyna śmierci była inna.

Wypadek na A1. Bliscy ofiar jednak dostaną pieniądze z OC Sebastiana M.

Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym pojazd ubezpieczył Sebastian M., najpierw odmówiło, a następnie przyjęło odpowiedzialność za skutki tragicznego wypadku na A1 z 16 września 2023 r. i przyznało świadczenie dla rodziny jednej z ofiar - kierowcy, który zginął w płonącym aucie wraz z żoną i pięcioletnim synem.

Rekompensata za zrujnowane życie towarzyskie nastolatka

Aktywnie uprawiającemu sport nastolatkowi, który z powodu wypadku ograniczył kontakty z trenującymi kolegami, należy się zadośćuczynienie.

Seniorzy bez prywatnej opieki medycznej? Nie chodzi o pieniądze

Seniorzy mogą mieć problem z dostępem do prywatnych pakietów medycznych, nawet jeśli stać ich na opłacenie usług. Problemem mogą być limity wiekowe.

Sądy nie poradzą sobie bez biegłych w sporach motoryzacyjnych

Bez biegłego w większości spraw sąd sobie nie poradzi. Tak bywa też w sprawach samochodowych w których w ustaleniu szkód, kosztów naprawy, wad czy kwestii spornych w najmie pojazdów sąd musi mieć wsparcie eksperta – wyjątkowego specjalisty.

Jak zmieni się rynek napraw uszkodzonych pojazdów i orzecznictwo sądów

Eksperci będą dyskutować, jak zmieni się rynek napraw uszkodzonych pojazdów i orzecznictwo sądów.

Auto uszkodzone na dziurze w jezdni. Ubezpieczyciel nie zaoszczędził

Właściciel samochodu uszkodzonego na dziurze w jezdni ma prawo oczekiwać naprawy pojazdu przy użyciu nowych opon bez stosowania potrąceń amortyzacyjnych - z takim stanowiskiem Rzecznika Finansowego musiał zgodzić się ubezpieczyciel, który wcześniej próbował zaniżyć odszkodowanie.

Czy rower elektryczny musi mieć OC? Jest wyrok Trybunału

Rower ze wspomaganiem elektrycznym nie jest objęty obowiązkiem ubezpieczenia pojazdów mechanicznych, ponieważ nie jest napędzany wyłącznie siłą mechaniczną - stwierdził w wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE.

Drogowe spotkanie z łosiem może sporo kosztować

Po zderzeniu z dzikim zwierzęciem na drodze warto zadbać o zdjęcia i notatki służb. Nie zawsze bowiem można będzie liczyć na odszkodowanie. W niektórych wypadkach trzeba będzie pójść do sądu. A tam warto mieć jak najwięcej dowodów.

Trudno o odszkodowanie za skutki szczepienia przeciwko Covid. Dlaczego?

Zapaść i ponad czteromiesięczna hospitalizacja nie zawsze wystarczą, by dostać odszkodowanie z Funduszu Kompensacyjnego po przyjęciu szczepionki AstraZeneca przeciwko Covid-19. W charakterystyce szczepionki nie wpisano skutków jej działania, jakie zaobserwowano u pacjentki.

Inuitki pozywają Danię za stosowanie wobec nich antykoncepcji bez ich wiedzy

67 rdzennych mieszkanek Grenlandii domaga się wypłaty odszkodowania od Danii za prowadzenie na wyspie przymusowej kontroli urodzeń. Kobietom podawano środki antykoncepcyjne bez ich wiedzy, aby ograniczyć liczbę urodzeń wśród Inuitów.

Przez oprysk sąsiada stracili certyfikat. Sąd: dostaną po 40 tys. zł

Gdy plony zostały skażone w niewielkiej części, ale z tego powodu przedsiębiorca utracił certyfikat potwierdzający ich ekologiczną uprawę, może on domagać się rekompensaty.

Prawniczka skazana za przywłaszczenie 500 tys. zł znów stanie przed sądem

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie jeszcze jesienią ma ruszyć proces odwoławczy Kariny Ł., która została skazana na karę pozbawienia wolności za przywłaszczenie ok. 500 tys. zł z odszkodowań wywalczonych przez jej kancelarię dla kilkudziesięciu osób - dowiedział się "Fakt".