Sama polisa nie zawsze gwarantuje wypłatę w razie pożaru. Ważne orzeczenie

Nieprzestrzeganie działań prewencyjnych może skutkować utratą odszkodowania niezależnie od zawinienia. Nie musi to być rażące zaniedbanie.

Rolnicze ubezpieczenie może przepaść bezpowrotnie

Gospodarz, który jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność, do 31 maja musi udokumentować w KRUS ubiegłoroczny podatek z biznesu. Inaczej przymusowo przejdzie do ZUS.

Na ile likwidacja szkody z OC stała się teraz prostsza? Wyjaśnia sędzia

Obu stronom procesu powypadkowego przydałoby się obligatoryjne postępowanie ugodowe i rachunek kosztów – radzi Aneta Łazarską, sędzia warszawskiego Sądu Okręgowego.

Sąd Najwyższy: likwidacja szkód z OC bez wymuszonych rabatów

Czy firmy ubezpieczeniowe mogą narzucać poszkodowanym usługi powiązanych z nimi warsztatów i ich ceny? Siedmiu sędziów SN podjęło kolejną uchwałę w tej kwestii.

Wraca sprawa Amber Gold. Sąd zdecyduje, czy państwo zapłaci odszkodowania

Sąd Apelacyjny w Warszawie rozstrzygnie, czy państwo zapłaci odszkodowania poszkodowanym w najgłośniejszej piramidzie finansowej ostatnich lat.

SN o OC. Szansa na wyższe odszkodowania dla ofiar wypadków

Sąd Najwyższy ma wskazać, jak waloryzować sumę gwarancyjną w OC komunikacyjnym, która stanowi górny limit odszkodowania przy wypadkach.

Korzystne zmiany dla kierowców i ich pasażerów. Chodzi o polisy komunikacyjne

Wyższe kwoty gwarancyjne odszkodowania z OC, określenie ruchu pojazdu wielofunkcyjnego – to nowości noweli, która ma spełnić unijne wymagania.

Odszkodowanie za sąsiedztwo lotniska. Korzystny wyrok Sądu Najwyższego

Właściciel może żądać odszkodowania za samo zmniejszenie wartości nieruchomości w strefie ograniczonego użytkowania. Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie lotniska w Balicach.

Sklep nie ostrzegł, że podłoga jest mokra. Zapłaci zadośćuczynienie za upadek

Ubezpieczyciel sklepu, którego obsługa nie zadbała, żeby ostrzec klienta przed możliwym upadkiem na mokrej podłodze, musi zapłacić mu zadośćuczynienie – zdecydował sąd. I podkreślił, że to placówka powinna zadbać o bezpieczeństwo kupujących.

Przy stłuczce na drodze aplikacja zamiast papierowego oświadczenia

Aplikacja mObywatel zostanie rozszerzona o możliwość zgłaszania stłuczki. Nowa funkcjonalność zostanie uruchomiona najprawdopodobniej w pierwszej połowie wakacji - informuje "Rz" Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji.

Śmierć Doroty w Nowym Targu. Ubezpieczyciel odmawia wypłaty zadośćuczynienia

Rodzina ciężarnej Doroty, która miała umrzeć w szpitalu w Nowym Targu z powodu błędów i niedociągnięć personelu medycznego, może nie otrzymać zadośćuczynienia. Ubezpieczyciel odmawia, a rodzina szykuje pozew.

Autocasco bez szczególnej ochrony konsumenckiej. SN o źle załadowanym tirze

Strony umowy swobodnie określają wypadek ubezpieczeniowy i okoliczności wyłączające odpowiedzialność ubezpieczyciela.

Odszkodowania z ZUS pójdą w górę od 1 kwietnia. Kto, za co i ile dostanie

Od 1 kwietnia 2024 r. pójdą w górę stawki jednorazowych odszkodowań wypłacanych z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Nowy system świadczeń kompensacyjnych

Od 6 września 2023 r. wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych zastąpił nowy system kompensacji działający przy wsparciu instytucjonalnym i administracyjnym rzecznika praw pacjenta.

Zgłosimy stłuczkę ubezpieczycielowi przez mObywatela

Aplikacja mObywatel ma umożliwiać zgłoszenie ubezpieczycielowi kolizji drogowej. Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi już w tej sprawie konsultacje z przedstawicielami rynku ubezpieczeniowego.

Mandat za nieodśnieżony czy oblodzony chodnik to niejedyna kara

Zaśnieżony lub śliski chodnik przed domem naraża właściciela lub zarządcę posesji na mandat, a jeśli dojdzie do wypadku przechodnia - na dużo wyższe wydatki. Są też okoliczności pozwalające uniknąć odpowiedzialności.

Upadek na oblodzonej ulicy. Odszkodowanie również za zniszczony telefon

Za niebezpieczeństwo, które grozi nam na śliskiej drodze, zapłaci gmina zobowiązana do dbania o jej stan. Zwrot dostaniemy też za zniszczony sprzęt.

Bliżej czy dalej do sprawiedliwości?

Jeżeli sądy powszechne zaczną orzekać tak, jak wskazuje TSUE w orzeczeniu z 7 grudnia 2023 roku, to narażą państwo polskie na odpowiedzialność odszkodowawczą z powodu pozbawienia banków prawa do obrony.