Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. zadośćuczynienia za wypadek przy pracy

Zadośćuczynienie za wypadek przy pracy może być zmniejszone o już wypłacone przez ZUS odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

OC dla pirata może słono kosztować

Firmy ubezpieczeniowe badają dziś, czy, kiedy i o ile podnieść stawki polis dla kierowców często naruszających przepisy.

10 mln zł kary dla ubezpieczyciela UNIQA, dawniej AXA

Prezes UOKiK nałożył ponad 10 mln zł kary na UNIQA (dawniej AXA Życie TU S.A.) za stosowany przez tę firmę ubezpieczeniową mechanizm naliczania opłat, które miały zniechęcać klientów do rozwiązania umowy ubezpieczenia na życie w pierwszych latach jej trwania.

OC: wyższa składka nie musi oznaczać poprawy bezpieczeństwa

Od 17 czerwca punkty karne zdecydują, jak dużo kierowca zapłaci za polisę. To może oznaczać niezdrową konkurencję wśród firm ubezpieczeniowych.

Kto jeździ nieprzepisowo wkrótce zapłaci więcej za OC

Od 17 czerwca 2022 r. zakłady ubezpieczeniowe będą mogły pozyskiwać dane o historii mandatów i punktów karnych kierowców. W efekcie polisa odpowiedzialności cywilnej może okazać się dla niektórych droższa.

Uchwała Sądu Najwyższego ws. polis OC. Prawnicy: to niebezpieczny precedens

Obciążanie polis odpowiedzialności cywilnej naprawą zbyt wielu szkód, np. sprzątania jezdni po wypadku, nie ma podstaw i grozi wyższą składką – przestrzega wielu prawników.

Gutowski: Do spełnienia kamieni milowych daleka droga

Być może zbudowano jakiś kompromis w sferze politycznej co do wymogów stawianych przez Brukselę naszemu sądownictwu, ale w sferze prawnej jesteśmy od niego bardzo daleko – ocenia w programie Rzecz o Prawie prof. Maciej Gutowski z UAM, adwokat.

Kierowców czeka ważna zmiana w OC od 17 czerwca

Za trzy tygodnie towarzystwa ubezpieczeniowe zyskają dostęp do danych o punktach karnych i mandatach, także tych starych. Wielu kierowców musi się liczyć z podwyżką OC i AC.

Sąd: krótsze wakacje przez późniejszy odlot należy zrekompensować

Jeśli późniejszy odlot spowodował skrócenie wypoczynku, turystom należy się i odszkodowanie, i zadośćuczynienie za zmarnowany urlop.

Pasy w aucie udusiły dziecko podczas zabawy. Sąd orzekł, co z odszkodowaniem

Nieprawidłowe użycie pasów bezpieczeństwa w zaparkowanym w garażu samochodzie nie wyłącza odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń za tragiczny w skutkach wypadek - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Odszkodowania dla pacjentów – trzeba zrobić krok naprzód

System powinien bowiem służyć poszkodowanym, a nie dawać interesujące dodatkowe zajęcie określonej grupie zawodowej. Naprawa szkód doznanych przez pacjentów następowała na preferencyjnych warunkach i w uproszczonym trybie.

Samochody zastępcze od ubezpieczyli trafią pod lupę UOKiK

Zaniżanie kosztów wynajęcia samochodu zastępczego, zbyt krótki czas jego udostępniania, niekorzystne warunki najmu – takie problemy są zgłaszane do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny wszczął postępowania wyjaśniające wobec czterech ubezpieczycieli.

Sąd Najwyższy: bez roszczeń za hałas samolotów

Samo wprowadzenie obszaru ograniczonego użytkowania przy lotnisku nie jest podstawą żądania rekompensaty za obniżenie wartości nieruchomości.

Kiedy płacić za hałas przy lotnisku

– Nie ma odpowiedzialności za wszystkie niekorzystne zmiany otoczenia wokół nieruchomości – wskazuje prof. Magdalena Habdas, Uniwersytet Śląski, kierownik projektu odszkodowań wokół lotnisk finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Protest kontrolerów lotniczych: co zrobić, jeśli majówka się nie uda

Polacy, którzy zaplanowali weekend majowy za granicą samolotem, mogą mieć problemy. Stracić finansowo jednak nie powinni.

Po 30 dniach Ukraińcy muszą wykupić OC

Po upływie 30 dni od daty zawarcia umowy wygasają bezpłatne ubezpieczenia graniczne OC, które zmotoryzowanym uchodźcom z Ukrainy oferowali niektórzy ubezpieczyciele. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina, co muszą zrobić w takiej sytuacji obywatele Ukrainy poruszający się w Polsce własnymi samochodami.

Sąd Najwyższy: hałaśliwe lotnisko nie da odszkodowania

Wprowadzenie obszaru ograniczonego użytkowania nie jest samodzielną podstawą roszczenia o rekompensatę za obniżenie wartości nieruchomości.

SN uwzględnił skargę nadzwyczajną Ziobry ws. odszkodowania za kolizję

Prawo do odszkodowania przysługuje poszkodowanemu w wyniku kolizji drogowej, który dokonał naprawy pojazdu w części lub w całości - przypomniał Sąd Najwyższy.