Jolanta Budzowska: Zbyt niskie odszkodowania za błędy medyczne

Sądy za doprowadzenie do stanu wegetatywnego zasądzają od 1 mln zł do 1,2 mln zł samego zadośćuczynienia, a do tego dochodzi odszkodowanie i kilkunastotysięczna miesięczna renta. Rząd proponuje zaś 100 tys. zł – mówi Jolanta Budzowska, radca prawny.

Odszkodowania z OC: znaki zapytania po uchwale SN o rabatach na części

Uchwała SN nie rozwiała wątpliwości dotyczących stosowania rabatów na części

Śmierć „Ognia” na wokandzie. Syn domaga się 10 mln zadośćuczynienia

Syn sławnego żołnierza wyklętego domaga się dziesięciu milionów złotych zadośćuczynienia za samobójstwo ojca.

SN: przyczynienie się do szkody nie zawsze zmniejszy odszkodowanie

Przyczynienie się poszkodowanego do szkody nie zawsze obliguje sąd do zmniejszenia odszkodowania, a jeśli są ku temu podstawy, trzeba zbadać czynniki, od których zależy zmniejszenie - przypomniał Sąd Najwyższy.

Kancelaria odszkodowawcza ukarana za łamanie RODO

Nie można przetwarzać danych osobowych, nie mając podstawy prawnej - przypomina Urząd Ochrony Danych Osobowych informując o karze w wysokości ponad 45 tys. zł, którą nałożył na Kancelarię Pionier za naruszenie przepisów RODO.

Ważny wyrok TSUE ws. wakacji podczas epidemii COVID-19

Podróżni, których impreza turystyczna została dotknięta środkami przeciwdziałania pandemii COVID-19 mogą mieć prawo do obniżki ceny wycieczki – uznał w czwartkowym wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Złamała kość udową na oblodzonym chodniku. Sąd: 90 tys. zł dla spadkobiercy

Sąd Okręgowy przyznał 90 tys. zł zadośćuczynienia spadkobiercy kobiety, która przewróciła się na oblodzonym chodniku i złamała staw biodrowy - informuje "Dziennik Łódzki".

Kary za brak OC już wyższe, a w lipcu jeszcze wzrosną

Kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego zależy m.in. od poziomu płacy minimalnej. Już od stycznia 2023 r. posiadacze aut osobowych mogą zapłacić nawet 6 tys. 980 zł za brak polisy. Od lipca już 7 tys. 200 zł.

Sylwesterowe krzywdy i szkody bez taryfy ulgowej

1 stycznia rano zeszłego roku policja informowała że w noc sylwestrową strażacy wyjeżdżali 1001 razy, a w pożarze zginęła osoba. Było też 7 innych ofiar śmiertelnych głównie wypadków drogowych a oddziały chirurgii urazowej są w tym czasie oblężone pacjentami. To powinno być ostrzeżeniem.

Zimowi poszkodowani - na kim spoczywa odpowiedzialność za wypadki

Poszkodowany, może się domagać od sprawcy zaniedbania, na skutek którego np. złamał nogę, odszkodowania.

Choroba zawodowa to podstawa do odszkodowania dla rodziny zmarłego

Członkom rodziny zmarłego przysługuje jednorazowe odszkodowanie także wówczas, gdy choroba zawodowa została stwierdzona po śmierci ubezpieczonego.

W miejsce zasady korzyści ma być zryczałtowana stawka odszkodowania

Po wejściu w życie nowych przepisów przy wycenie nieruchomości i w konsekwencji przy ustalaniu wysokości odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość, nie będzie brany pod uwagę cel wywłaszczenia, a podstawą wyceny będzie dotychczasowy sposób użytkowania.

Kancelarie odszkodowawcze nie będą żerować na nieszczęściu

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowuje projekt ustawy, który wprowadza m.in. rozwiązania mające zapobiegać przetrzymywaniu przez kancelarie odszkodowawcze pieniędzy należnych

Poszkodowani przez „odszkodowalnie”. Resort Ziobry pracuje nad zmianami

Obywatele poszkodowani przez "odszkodowalnie" skarżą się do RPO, który apeluje do ministra sprawiedliwości o przyjęcie odpowiednich przepisów. W resorcie trwają już prace legislacyjne, ale samorządy pełnomocników uważają, że konieczna jest szersza regulacja rynku prawnego.

Kto zadośćuczyni poszkodowanym w wybuchu w Przewodowie

Bliscy ofiar uderzenia rakiety, wystrzelonej prawdopodobnie przez armię ukraińską, mogą liczyć na wsparcie państwa polskiego. Trudno będzie jednak o zadośćuczynienie od sprawcy.

Rzecznik Finansowy chce zmian w karach za brak polisy OC

Rzecznik Finansowy dr Bohdan Pretkiel skierował do Ministra Finansów propozycję zmiany w prawie, która umożliwiałaby gradację opłat za niespełnienie obowiązku ubezpieczenia OC.

Ile razy zadośćuczynić za mord

Rozprawa o rekordowe żądanie syna rtm. Witolda Pileckiego za stracenie jego ojca pokazała, że prokuratura i Skarb Państwa różnią się w tej sprawie, choć każde reprezentuje państwo.

Duże żądanie za śmierć rotmistrza Witolda Pileckiego

Nie dziwi, że syn straconego po sfingowanym procesie Witolda Pileckiego domaga się zadośćuczynienia.