Reklama
Rozwiń

Najwyższe możliwe odszkodowanie dla pacjenta, któremu leczenie odebrało zdrowie

Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Publikacja: 08.05.2025 11:46

Najwyższe możliwe odszkodowanie dla pacjenta, któremu leczenie odebrało zdrowie

Foto: Adobe Stock

dgk

Wysokość odszkodowania to aż 222 800 złotych, jednak – zdaniem RPP Bartłomieja Chmielowca, "znajduje uzasadnienie w okolicznościach medyczno-prawnych".

Czytaj więcej

Rekordowe odszkodowanie za błąd lekarza. Pacjent stracił mowę

Podczas operacji kolana doszło do zakażenia

Wnioskodawca został przyjęty do szpitala na planową operację kolana. W trakcie zabiegu doszło do zakażenia operowanego miejsca, a już w czwartej dobie po operacji pojawiły się objawy stanu zapalnego i zaburzenia gojenia rany. Mimo niepokojących sygnałów pacjenta wypisano do domu. Po dwóch dniach, w znacznie gorszym stanie, ponownie trafił do szpitala. Z powodu braku odpowiedniej profilaktyki i opóźnionego leczenia konieczne było przeprowadzenie trzech operacji naprawczych, a ostatecznie amputacja uda.

„Poszkodowany miał pełne prawo do złożenia wniosku, a w niniejszej sprawie doszło do zdarzenia medycznego polegającego na: braku diagnostyki mikrobiologicznej w odpowiednich momentach (tj. przed rozpoczęciem antybiotykoterapii empirycznej, co utrudniło identyfikację patogenu i opóźniło wdrożenie odpowiedniej terapii); zakażeniu miejsca operowanego (uchybienia w procedurach aseptyki i monitorowania ran pooperacyjnych); późniejszym wtórnym zakażeniu Pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym z powodu długotrwałej hospitalizacji, wielokrotnej antybiotykoterapii oraz współistniejących chorób przewlekłych” - czytamy na stronie RPP.

Pacjent był w sumie kilkakrotnie hospitalizowany, był poddany aż sześć razy interwencji chirurgicznej. Niestety, stał się osobą niepełnosprawną, co w znacznym stopniu wpłynęło na wysokość przyznanego świadczenia kompensacyjnego. 

Fundusz wydał już ponad 19 milionów złotych na świadczenia kompensacyjne

Przypomnijmy, że Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych umożliwia szybkie uzyskanie rekompensaty za błędy w leczeniu, bez konieczności prowadzenia długotrwałego procesu sądowego.  Od początku funkcjonowania Funduszu, przyznano już ponad 19 milionów złotych dla 319 osób, z czego 99% pacjentów i wnioskodawców zaakceptowało świadczenie. Średnia wysokość przyznanego świadczenia wyniosła ok. 61 tysięcy złotych. Najwięcej spraw, które wpłynęły do Rzecznika Praw Pacjenta w ramach Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych dotyczyło Pacjentów w wieku 66-75 lat (26,7%) oraz 56-65 (16%). 18,73% dotyczyło Pacjentów z województwa mazowieckiego, a 11.17% z województwa śląskiego. Zdarzenia medyczne, za które przyznano świadczenia, najczęściej dotyczyły oddziałów ortopedycznych, chirurgii ogólnej, szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz położniczo-ginekologicznych i chorób wewnętrznych.

Wysokość odszkodowania to aż 222 800 złotych, jednak – zdaniem RPP Bartłomieja Chmielowca, "znajduje uzasadnienie w okolicznościach medyczno-prawnych".

Podczas operacji kolana doszło do zakażenia

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono