To kolejne wystąpienie RPO do MS w tej sprawie. W 2022 r. RPO wystąpił do ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry sygnalizując spory napływ skarg na działalność tzw. kancelarii odszkodowawczych, czyli podmiotów, które w imieniu poszkodowanych obywateli dochodzą roszczeń o odszkodowanie. Wskazał na takie problemy jak: pobieranie przez kancelarie zbyt wygórowanego wynagrodzenia, ważność umowy poszkodowanego z kancelarią, gdy jego stan uniemożliwiał mu świadome podjęcie takiej decyzji, a także ryzyko nieotrzymania środków przez klienta kancelarii bądź otrzymania ich z opóźnieniem, gdy wypłacone odszkodowanie trafi najpierw na konto firmy odszkodowawczej.
Nowy minister sprawiedliwości Adam Bodnar w sierpniu 2024 r. rozmawiał na ten temat z prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej Dariuszem Rosatim. Samorządy prawnicze domagają się uregulowania działalności kancelarii odszkodowawczych, które postrzegają jako nieuczciwą konkurencję. Minister stwierdził po tym spotkaniu, że popiera idę regulacji tego typu usług, rozważenia wymaga jedynie „zakres koniecznej ingerencji państwa w wolność gospodarczą, tj. staranne wyważenie gwarancji konstytucyjnych leżących u podstaw mającej zostać uregulowaną materii”. Po spotkaniu ze strony MS padło wiele deklaracji dotyczących realizacji postulatów, które środowisko adwokackie formułuje od lat.
Czy od tego czasu powstały jakieś projekty przepisów? Jak poinformował Adam Bodnar, odbyło się seminarium na temat działalności kancelarii odszkodowawczych. Dyskusja pokazała "złożoność i wieloaspektowość" zagadnienia oraz "konieczność uwzględnienia wielu uwarunkowań" przy wprowadzeniu ewentualnych regulacji. "Przy czym przedstawione w trakcie tej dyskusji propozycje mierzące się z tym tematem, nie pozwoliły dotychczas na zaproponowanie prostych i uwzględniających potrzeby rynku rozwiązań” - napisał szef MS.
Chodzi przede wszystkim o to, że uregulowanie usług kancelarii odszkodowawczych oznacza ograniczenia w ich świadczeniu. Naczelna Rada Adwokacka optuje za wprowadzeniem wyłączności działania w imieniu poszkodowanych adwokatom i radcom prawnym, a tym samym zablokowaniu świadczenia pomocy prawnej przez tzw. kancelarie odszkodowawcze.
„Nie wydaje się jednak właściwym rozwiązaniem problemu postulowane przez przedstawicieli samorządu adwokackiego i radcowskiego wprowadzenie konkretnych zmian w ustawach dotyczących tych korporacji zawodowych. Zmiany te mogłyby bowiem wpłynąć na monopol świadczenia takich usług i doprowadzić do wyeliminowania z rynku części przedsiębiorców, co jednocześnie może uderzać także w konsumentów pozbawiając ich łatwiejszego i przede wszystkim tańszego dostępu do specjalistycznej pomocy przy realizacji ich praw, zanim jeszcze zaistnieje konieczność wszczęcia postępowania sądowego” - wskazał Adam Bodnar.