Jak motywować do mówienia prawdy

- Na polecenie wójta przygotowano projekt uchwały w sprawie zasad stosowania ulg w spłacie należności cywilnoprawnych. W projekcie przewidziano dwa załączniki – wniosek oraz oświadczenie o stanie finansowym i majątkowym z adnotacją o świadomości odpowiedzialności karnej z art. 233 Kodeksu karnego za podawane dane. Czy jest to dopuszczalne? W założeniu ma to motywować mieszkańców do podawania prawdziwych danych – pyta radny.

Sądy blokują prokuratorski przywilej z procedury karnej

Jeden z przywilejów prokuratora w postępowaniu karny, wprowadzony przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę, został właśnie zablokowany przez sądy. Chodzi o sprzeciw wobec decyzji sądu o przyznaniu listu żelaznego osobie ściganej przez śledczych.

IPN przedłużył postępowanie w sprawie Czerwca '56

Od 28 do 30 czerwca 1956 roku w Poznaniu miał miejsce pierwszy w PRL strajk generalny i i demonstracje uliczne. Strajk wybuchł w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielskiego.

Ziobro zapowiada apelację od wyroku ws. symulacji zabójstwa abp. Jędraszewskiego

Prokuratura złoży apelację od wyroku uniewinniającego Marka M., który w sierpniu 2019 r. jako drag queen Mariolkaa Rebell miał symulować podcięcie gardła abp. Markowi Jędraszewskiemu - zapowiedział minister Zbigniew Ziobro.

Uniewinnieni od zarzutu finansowania Państwa Islamskiego

W piątek sąd we Wrocławiu uniewinnił dwóch Irakijczyków od zarzutów przekazania pieniędzy osobom związanych z Państwem Islamskim. Zgodnie z Kodeksem karnym mężczyznom groziło do 12 lat pozbawienia wolności.

Kraje Unii Europejskiej odmawiają Rosji ekstradycji ludzi

Osiem krajów Unii w tym Polska, a także Wielka Brytania odmówiły Rosji przekazania przebywających na ich terytoriach osób, które rosyjski reżim chce siłą zmusić do powrotu. Teraz Kreml najpierw musi udowodnić, że wniosek o ekstradycję jest uzasadniony.

Jest wyrok ws. symulacji zabójstwa abp. Marka Jędraszewskiego

Poznański sąd rejonowy wydał wyrok w procesie Marka M., który w sierpniu 2019 r. jako drag queen Mariolkaa Rebell miał symulować podcięcie gardła abp. Markowi Jędraszewskiemu. Prokuratura oskarżyła go m.in. o nawoływanie do zabójstwa. Sąd uniewinnił oskarżonego - podaje Polska Agencja Prasowa.

Aresztowany musi chcieć telefonu od matki

Osoba najbliższa tymczasowo aresztowanego nie ma prawa do zażalenia odmowy prokuratora na kontakt telefoniczny. Takie prawo ma tylko osadzony.

Farmaceuci z ochroną jak funkcjonariusze publiczni- prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o zawodzie farmaceuty, nowe przepisy przyznają farmaceutom oraz technikom farmaceutycznym ochronę jak wobec funkcjonariusza publicznego.

Puścił w obieg podrobiony weksel. Jest akt oskarżenia

Do 10 lat więzienia grozi byłemu prezesowi spółki windykacyjnej Tomaszowi N., którego prokuratura oskarżyła o puszczenie w obieg podrobionego weksla.

Arkadiusz Turczyn: Udaremnienie lub uszczuplenie zaspokojenia wierzyciela

Niekiedy zaspokojenie roszczenia na polu cywilnoprawnym napotyka trudności. Znaczną rolę „wspomagającą” odgrywa prawo karne. Jednym z takich rozwiązań jest art. 300 k.k. regulujący udaremnienie lub uszczuplenie zaspokojenia wierzyciela.

Piotr Kosmaty: Choroba psychiczna nie zawsze powoduje niepoczytalność

Pojęcie niepoczytalności nie występuje bez prawnokarnego kontekstu.

Cezary Cieńkowski: 19 lat odkrywania prawdy. Sprawa Józefa Gierowskiego

Jak wskazują badania jednym z głównych problemów sądownictwa, który w sposób negatywny rzutuje na jego postrzeganie przez społeczeństwo, jest wydłużający się czas rozpoznawania spraw. Trudności organizacyjne wymiaru sprawiedliwości sprawiają, że w skrajnych przypadkach postępowania sądowe i osiąganie sprawiedliwości może zająć nawet kilkanaście lat. Taki przypadek stał się udziałem znanego kiedyś biznesmena Józefa Gierowskiego, który od 19 lat stara się oczyścić swoje dobre imię i odzyskać skradziony mu majątek. Po latach walki, w ostatnim czasie zapadły wreszcie pierwsze – korzystne dla Józefa Gierowskiego – rozstrzygnięcia.

Sąd odesłał prokuraturze akt oskarżenia ws. Getback

Powtórka znanego scenariusza głośnej afery – ale w nowej odsłonie. Tym razem łódzki sąd zwraca prokuraturze akt oskarżenia. Sprawa może jeszcze potrwać, bo trzeba będzie wyznaczyć nowego sędziego.

TVP przegrało w sądzie, koniec z publikacją "Inwazji LGBT"

Jak donosi oko.press, we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że telewizja TVP publikując materiał "Inwazja LGBT" naruszyła dobra osobiste osób przedstawionych w dokumencie oraz organizacji pozarządowej Kampania Przeciw Homofobii.

Zabił swojego syna - sąd skazał go na dożywocie

We wtorek 21 czerwca, Sąd Okręgowy we Wrocławiu skkazał Andrzeja K. na dożywotnie pozbawienie wolności za zabójstwo 37-letniego syna. Motywem zbrodni miały być nierozwiązane problemy finansowe między mężczyznami.

Sąd uniewinnił Stefana Niesiołowskiego. Prokuratura zapowiada apelację

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa uniewinnił od zarzutów korupcyjnych byłego posła Stefana Niesiołowskiego.

Zapadł wyrok ws. brutalnego zabójstwa sprzed 22 lat

Sąd Apelacyjny w Białymstoku orzekł w środę o dożywotnim pozbawieniu wolności jednego ze sprawców zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem dokonanego 22 lata temu.