Nazwał prezydenta "debilem", ale nie popełnił przestępstwa

Jakub Żulczyk nie popełnił przestępstwa nazywając prezydenta Andrzeja Dudę "debilem". Tak w piątek orzekł warszawski Sąd Apelacyjny.

Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy

20-letnia Wiktoria K. nie znieważyła Andrzeja Dudy - uznał Sąd Najwyższy, który oddalił skargę kasacyjną Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze w sprawie niecenzuralnych słów, jakie 20-latka wypowiedziała na temat prezydenta w czasie kampanii w 2020 roku.

Kajdanki za pisanie kredą po chodniku. RPO reaguje

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Komendanta Policji Toruniu z prośbą o wyjaśnienie okoliczności zatrzymania 17-letniej nastolatki za malowanie kredą po chodniku.

Tomasz Pietryga: Skazanie celebryty, krótka refleksja

Sąd, wydając wyrok w sprawie znanej osoby, powinien zadbać odpowiednią komunikację z opinią publiczną.

Jerzy Daniluk: „Przełomowe” orzeczenie SN oparte na tytułach prasowych(2)

Podważanie w procesie kasacyjnym ocen pracy sędziów wizytatorów jest niedopuszczalne.

Piotr Kosmaty: Uprowadzenie dziecka

Sprawcą przestępstwa uprowadzenia nie mogą być te osoby, na których ciąży obowiązek opieki.

Jest wyrok ws. śmiertelnego wypadku na egzaminie na prawo jazdy

Sąd w Nowym Targu skazał na 1,5 roku więzienia dla egzaminatora na prawo jazdy, Edwarda R. Podczas prowadzonego przez niego egzaminu w sierpniu 2018 roku, na przejeździe kolejowym w Szaflarach zginęła zdająca 18-latka.

Anna Nowacka-Isaksson: Nie tak łatwo udowodnić winę

DNA podejrzanego na broni palnej i krew ofiary na ubraniu nie wystarczyły.

Dzisiaj w Strasburgu rozprawa przeciwko Polsce. Chodzi o Pegasusa

27 września przed Europejskim Trybunałem Praw człowieka odbędzie się rozprawa przeciwko Polsce w sprawie inwigilacji - podaje Fundacja Panoptykon.

Wyrok ws. Fundacji o. Rydzyka uchylony. Kochanowicz-Mańk wolna od zarzutów

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w całości wyrok ws. fundacji Lux Veritatis. Postępowanie dotyczyło nieujawnienia informacji publicznej przez Lidię Kochanowicz-Mańk, która przez sąd pierwszej instacji została skazana na trzy miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok.

Resort Ziobry: Koniec z darmowym prądem. Więźniowie będą płacić

Osadzeni nie będą mogli już za darmo korzystać z czajnika, radia czy telewizora - informuje "Fakt".

Komisja ds. pedofili jest jak strona w sprawie karnej

W postępowaniu karnym państwowa komisja ds. pedofilii może być oskarżycielem posiłkowym ze wszystkimi jego uprawnieniami. Musi jednak przystąpić do sprawy przed odczytaniem aktu oskarżenia.

Kara z bransoletą atrakcyjniejsza

Nie tylko sąd, ale i komisja penitencjarna zdecyduje o założeniu skazanemu elektronicznej obroży i wypuszczeniu do domu.

Molestowanie w taksówkach. Pokrzywdzone słyszą, że są współwinne

Kobiety skarżą się na molestowanie przez kierowców taksówek „na aplikację" i dalekie od oczekiwanych reakcje policji na zgłoszenie takich przypadków. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w tej sprawie do Komendanta Głównego Policji oraz Prokuratora Krajowego.

Piotr Kraśko skazany. Zapłaci wysoką karę za prowadzenie bez uprawnień

Piotr Kraśko został skazany przez Sąd Rejonowy w Ostrołęce za prowadzenie samochodu bez uprawnień. Dziennikarz będzie musiał zapłacić wysoką karę i ponieść koszty procesu sądowego. Od wyroku nie ma odwołania — poinformował portal tvp.info.

Ciąg dalszy podatkowych problemów europosłanki

Prokuratura Krajowa z Wrocławia skierowała do SO w Gdańsku apelację od wyroku uniewinniającego Magdalenę A. posła do Parlamentu Europejskiego od zarzucanych jej przestępstw karnoskarbowych.

Sprawiedliwość po ponad 20 latach - zapadł wyrok ws. "Skóry"

Sąd Okręgowy w Krakowie uznał Roberta J. za winnego pozbawienia życia studentki Katarzyny Z skazując go na dożywotnie pozbawienie wolności.

Przedawnienie spraw karnych a Covid - jest uchwała 7 sędziów SN

Siedmiu sędziów Izby karnej Sądu Najwyższego rozstrzygnęło w środę problem istotny dla prawidłowej interpretacji przepisów i rozstrzygania spraw karnych z czasu stanu epidemii Covid-19.