Zbigniew Ziobro znów zaostrza kary

Resort sprawiedliwości wraca do pomysłów sprzed lat. Sprawcy przestępstw nie będą mogli liczyć na pobłażliwość.

Tomasz Pietryga: Ziobro szuka politycznych diamentów

Zaostrzenie prawa karnego już nie działa na wyborców tak jak kiedyś. Politycy wyeksploatowali jego złoża, jak kolonizatorzy-kopalnie diamentów w Afryce. Zbigniew Ziobro nadal ich szuka.

Nowe europrzestępstwo: przemoc ze względu na płeć

Parlament Europejski wezwał w czwartek do traktowania przemocy ze względu na płeć - także w w internecie - jako „szczególnie poważnego przestępstwa o wymiarze transgranicznym”. Komisja Europejska ma przygotować dyrektywę ustanawiającą wspólne definicje prawa karnego i sankcji za takie czyny we wszystkich krajach UE, zgodne ze standardami Konwencji stambulskiej.

Łowcy pedofilów pod lupą RPO. "Ryzyko samosądu"

Działalność tzw. „łowców pedofilów" może prowadzić do niezgodnego z prawem zatrzymywania osób podejrzanych lub nagrywania i transmitowania ich wizerunków. RPO Marcin Wiącek wystąpił w tej sprawie do Komendanta Głównego Policji.

Zabezpieczenie majątkowe: gwarancja efektywności postępowania czy statystyka

Bywa, że podejrzani w toku postępowania powiększają majątek, o czym informują organy ścigania

Były ksiądz Jacek M. skazany za nawoływanie do nienawiści

Rok ograniczenia wolności poprzez nieodpłatne wykonywanie prac społecznych - taki wyrok usłyszał w poniedziałek były ksiądz Jacek M. Sąd uznał go winnym znieważania i nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych podczas manifestacji z okazji Święta Niepodległości we Wrocławiu w 2017 r. Razem z Jackiem M. za podobne czyny skazano Mateusza G.

Adwokaci publikują raport. Chodzi o tymczasowe areszty

Raport Naczelnej Rady Adwokackiej krytycznie ocenia praktykę stosowania i przedłużania tymczasowego aresztowania w Polsce.

Skazany za kradzież, choć przyznał się do niej ktoś inny

Rzecznik Praw Obywatelskich w kasacji do Sądu Najwyższego zaskarżył wyrok na korzyść skazanego pracownika, który miał ukraść dwa telefony.

Co grozi za posługiwanie się podrobionym zaświadczeniem

Przedkładane bankowi zaświadczenia muszą spełniać walor autentyczności i prawdziwości. W przeciwnym razie, osobie składającej takie dokumenty grożą sankcje karne.

Były ksiądz nie trafi do Gostynina. Był skazany za gwałty

Sąd uznał, że były ksiądz, skazany za gwałty na nieletnich, nadal stwarza zagrożenie dla innych. Po wyjściu z więzienia nie trafi jednak do ośrodka w Gostyninie, do którego po odbyciu wyroków trafiają najbardziej niebezpieczni przestępcy - pisze portal Onet.pl.

Wojciech Dudziński: Młot na menedżerów – art. 296 Kodeksu karnego

Wielu zarządzających nie zdaje sobie sprawy z poziomu zagrożenia wiążącego się z zajmowaną przez nich funkcją. Ryzyko to jeszcze zapewne ulegnie zwiększeniu po wprowadzeniu przepisów o ochronie tzw. sygnalistów.

Pogranicznicy będą mogli wystawiać więcej mandatów

Wszystko za sprawą wprowadzonego w części Polski stanu wyjątkowego.

Dostał grzywnę za hodowlę owiec w Warszawie. Jest kasacja RPO

Mieszkaniec Warszawy został obwiniony o to, że wbrew przepisom hodował owce na własnej posesji na peryferiach stolicy. Sąd go ukarał w trybie nakazowym - bez wysłuchania obywatela i świadków - choć tryb taki można zastosować tylko w przypadku braku jakichkolwiek wątpliwości. A w tej sprawie są i to istotne - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Grzywna lub areszt za niesubordynację

Jeśli zajdzie taka potrzeba, w sądach uruchomione zostaną dodatkowe dyżury.

Nowy RPO skarży się na Ziobrę: ignoruje polecenie premiera

Mimo polecenia premiera Mateusza Morawieckiego, Minister Sprawiedliwości od czterech lat nie odpowiada Rzecznikowi Praw Obywatelskich na wystąpienia ws. zagwarantowania każdemu kontaktu z obrońcą już od chwili zatrzymania. RPO podejmuje kolejną interwencję u Mateusza Morawieckiego w tej sprawie.

Broniła domu parafialnego przed ZOMO. Ziobro wnosi kasację

Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku z 1960 r., skazującego na 1,5 roku więzienia kobietę, która brała udział w "wydarzeniach zielonogórskich".

Sąd skazał nauczycielkę za spoliczkowanie ucznia

Okoliczność, że sprawiający problemy wychowawcze uczeń jest niegrzeczny nie uzasadnia uderzenia go w twarz - orzekł Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.