Reklama

Sprawy socjalne i wojskowe strzelnice. Deregulacja poprzez rozporządzenia

Ministrowie wydali już kilka rozporządzeń dotyczących spraw socjalnych, postulowanych przez inicjatywę „SprawdzaMY”.

Publikacja: 23.07.2025 15:01

Koordynator projektu SprawdzaMy Adam Malinowski (L) i pełnomocnik przedsiębiorców ds. deregulacji Ra

Koordynator projektu SprawdzaMy Adam Malinowski (L) i pełnomocnik przedsiębiorców ds. deregulacji Rafał Brzoska (P)

Foto: PAP/Leszek Szymański

Trwające od wtorku 22 lipca posiedzenie Sejmu jest w znacznym stopniu poświęcone rozpatrywaniu rządowych projektów ustaw deregulacyjnych. Jednak upraszczanie prawa i procedur odbywa się nie tylko w drodze ustawowej. Wiele postulatów społecznej inicjatywy „SprawdzaMY” zostało już zrealizowanych w formie rozporządzeń.

Czytaj więcej

Większość Polaków wie o deregulacji. A co o niej sądzą? Jest sondaż „Rzeczpospolitej"

Łatwiej o świadczenia po poronieniu

Najnowszy przykład to dwa rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej likwidujące obowiązek określenia płci po utracie ciąży i dotyczące zasiłku pogrzebowego oraz prawa do zasiłku macierzyńskiego dla rodziców w przypadku utraty dziecka. Skutkiem ich wydania będzie lepsza dostępność zasiłku pogrzebowego i urlopu dla kobiet po poronieniu – bez nieprzyjemnych i kosztownych procedur.

Dziś bowiem, jeśli nie da się ustalić płci dziecka, nie można uzyskać aktu urodzenia, co jest wymagane przy ubieganiu się o świadczenia. Dzisiejsza medycyna pozwala wprawdzie na przeprowadzenie badań, które to ustalą, ale NFZ ich nie refunduje. Rodzice mają też bardzo krótki czas na decyzję o pochówku, co w praktyce często ich tej możliwości pozbawia. Jak się dowiedziała „Rzeczpospolita”, rozporządzenia te już zostały podpisane i oczekują na publikację w Dzienniku Ustaw.

Czytaj więcej

Koniec okrutnego prawa. Dwa ważne rozporządzenia ministry pracy
Reklama
Reklama

Niepełnosprawności nie trzeba często udowadniać

Inny przykry problem, którego rozwiązanie sugerował zespół Rafała Brzoski, jest związany z niepełnosprawnościami. Do niedawna istniała konieczność okresowego udowadniania niepełnosprawności przez osoby, u których ma ona charakter wieloletni. Tę upokarzającą zasadę zniosło wydane 2 czerwca br. rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2025 r. poz. 730). Okresy ważności takich orzeczeń dla niektórych chorób genetycznych wydłużono do 7 lat (dla osób powyżej 16. roku życia) i do 3 lat (dla młodszych).

Zmiany te dotyczą pokaźnych grup osób. Według Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności, liczba osób z niepełnosprawnościami do 16. roku życia legitymująca się orzeczeniem na stałe wynosi 71,3 tys. Pozostała grupa – blisko 192 tys. – ma orzeczenia na czas określony i to właśnie w tej grupie znajdują się ci, którzy mogą skorzystać na zmianach. Z kolei liczba osób z niepełnosprawnościami po 16. roku życia z orzeczeniami „stałymi” wynosi 1,72 mln, a na czas określony – 1,24 mln. 

Czytaj więcej

Orzeczenia o niepełnosprawności na dłużej. Jest rozporządzenie

KRUS będzie sprawniej działał

Kolejna propozycja zespołu Brzoski, którą rząd chce rozwiązać w formie rozporządzenia, dotyczy orzecznictwa lekarskiego w KRUS. Obecnie trwają konsultacje publiczne projektu rozporządzenia w tej sprawie.

Według tych propozycji, działalność lekarzy orzeczników w tej instytucji ma być usprawniona m.in. poprzez zmniejszenie wymogów stażu pracy dla nich (ma to ich zachęcić do podejmowania pracy w KRUS). Mają też zostać ujednolicone druki zaświadczeń o stanie zdrowia. Proces decyzyjny związany z orzekaniem w sprawie wypadków przy pracach rolnych też ma być usprawniony.

Mniej biurokracji w sprawie strzelnic

Niektóre sprawy postulowane przez inicjatywę „SprawdzaMY” są rozwiązywane także poprzez zmiany organizacyjne w poszczególnych strukturach państwowych. W tym celu będą zmieniane niektóre zarządzenia, wytyczne i okólniki. Pierwszym takim przykładem jest sprawa wynajmu strzelnic wojskowych dla cywilów.

Reklama
Reklama

Wydane 13 czerwca br. zarządzenie Ministra Obrony Narodowej nr 14/MON zobowiązuje dowódcę jednostki wojskowej zawiadującego strzelnicą, by w ciągu 10 dni roboczych wydał zgodę lub odmowę na udostępnienie strzelnicy. Ma to usprawnić wynajem strzelnic, co jest ważne w dzisiejszych wojennych czasach, gdy wielu obywateli chce się nauczyć strzelać lub doskonalić umiejętności strzeleckie.

Czytaj więcej

Deregulacja od kredytów po strzelnice. Nowe pomysły zespołu Brzoski

Trwające od wtorku 22 lipca posiedzenie Sejmu jest w znacznym stopniu poświęcone rozpatrywaniu rządowych projektów ustaw deregulacyjnych. Jednak upraszczanie prawa i procedur odbywa się nie tylko w drodze ustawowej. Wiele postulatów społecznej inicjatywy „SprawdzaMY” zostało już zrealizowanych w formie rozporządzeń.

Łatwiej o świadczenia po poronieniu

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Prawnicy
Ile zarabiają i czego się boją przyszli prawnicy. Raport ELSA o studentach prawa
Sądy i trybunały
Jest wniosek sędziów Trybunału Stanu. Chodzi o sprawę Małgorzaty Manowskiej
Dobra osobiste
„Obcieram i idę dalej”. Prof. Andrzej Zoll odpowiedział Jarosławowi Kaczyńskiemu
Prawo karne
Przywłaszczył pocięte drewno. Sąd Najwyższy: to nie kradzież drzewa
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Reklama
Reklama