Jedynak-Gierada, Czyżewski: Sztuczna inteligencja zachowuje się jak twórca

AI człowiekiem nie jest, zatem jej wytwory, choćby najbardziej oryginalne, nie powinny być chronione na płaszczyźnie prawnoautorskiej.

Prof. Wojciech Szafrański: Trudno przyznać, że kupione dzieło to falsyfikat

Dziś sztukę podrabia się, bo brakuje zarówno regulacji prawnych w kwestii karania fałszerzy, jak i zasad na rynku eksperckim – mówi prof. Wojciech Szafrański z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Komisja Europejska pozywa Polskę do TSUE. Chodzi o prawa autorskie

Polska znalazła się w gronie jedenastu państw pozwanych przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE za niedopełnienie obowiązku pełnej transpozycji unijnych przepisów dotyczących praw autorskich do prawa krajowego.

Nadia Senkowska: Sztuczna inteligencja nie może być autorem

Komputer wyreżyseruje film i odtworzy styl mistrza, ale nie ma podmiotowości prawnej należnej twórcy dzieła.

ABW zablokuje wątpliwe treści w internecie

Przewidujący takie rozwiązanie projekt ustawy antyterrorystycznej przeszedł już konsultacje. Agencje Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wywiadu nie zgłosiły do niego żadnych poprawek.

Mec. Schoen o zmianach w prawie autorskim: Trzeba wiedzieć, jak grać fair

UE dostrzegła problemy, z jakimi zmagają się wydawcy. Jednak, jak pokazują doświadczenia innych krajów, samo wprowadzenie prawa pokrewnego nie gwarantuje jego poszanowania – mówi adwokat Agnieszka Schoen.

Na dostępie do pytań egzaminacyjnych można dobrze zarobić

Pytania egzaminacyjne nie są chronione prawem autorskim. Firmy pobierają więc opłaty za ich rozpowszechnianie.

Prawo do tantiem jest niezbywalne

Ewentualne zrzeczenie się pośrednictwa Organizacji Zbiorowego Zarządzania dla bezpieczeństwa musiałby mieć formę pisemną.

Netflix zmienia zasady wynagradzania za serialowe hity

Netflix wprowadza nowy system wynagradzania twórców lokalnych popularnych produkcji. To na razie program pilotażowy, którego kontynuacja zależeć będzie m.in. od ostatecznego kształtu ustawy implementującej ws. praw autorskich i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym.

ABW zablokuje treści w Internecie. Prawnicy mają wątpliwości

ABW ma blokować treści w sieci. Będzie to postępowanie jednoinstancyjne. Krytykują je prawnicy.

Marcin Wojewódka: Cie choroba, czyli kolejny przejaw niepotrzebnej megalomanii

Nie czas wydawać pieniądze Polaków na polityczne fanaberie. Czas zacisnąć pasa i oszczędzać. Żeby właśnie było na emerytury. A nowa aplikacja pieniędzy na jesień wieku nie zwiększy.

Jaka ochrona wzorów przemysłowych i użytkowych

W miarę rozwoju postępu technicznego wzrastają wymagania stawiane wyrobom przemysłowym, od których oczekuje się obecnie nie tylko cech związanych z użytkowaniem przedmiotu, ale również odpowiednich walorów estetycznych.

Jedziesz na mundial? Nie instaluj aplikacji zalecanych przez władze Kataru

Dwie aplikacje Mistrzostw Świata, o których pobranie proszeni są kibice odwiedzający Katar, stanowią poważne zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa - twierdzą szefowie organów ochrony danych osobowych w Europie.

UE wprowadza przełomowe przepisy dotyczące platform internetowych

16 listopada weszła w życie ustawa o usługach cyfrowych - jest to przełomowy zestaw unijnych przepisów dotyczących bezpieczniejszego i odpowiedzialnego korzystania z internetowych zasobów.

Katarzyna Jedynak-Gierada: Zakurzona broń taktyczna

Licencja przymusowa to korzystanie z praw wyłącznych bez wynagrodzenia i odszkodowania.

RPO o potrzebie ochrony wolności i pluralizmu mediów

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek podkreśla problem braku regulacji prawnych dotyczących kontroli koncentracji na rynku mediów, które uwzględniałyby kwestię ochrony wolności i pluralizmu społecznych środków przekazu.

Dlaczego polscy artyści tracą tantiemy za hity z Netflixa

Brak podstaw, by domagać się dodatkowego wynagrodzenia za odtwarzanie treści np. na Netflixie.

Wojciech Tumidalski: Koncerny zyskują, twórcy tracą

Przez niemądrą niechęć rządzących do uregulowania rynku usług cyfrowych autorzy polskich produkcji filmowych nie doczekają się tantiem za publikacje ich dzieł na internetowych platformach.