Łukasz Guza: Internauta, cichy ustawodawca

O tym, jak prawo stało się zakładnikiem internetowych zasięgów, a piąta władza (społeczność internetowa) zdominowała pozstałe – w tym drugą, czyli rząd, i czwartą, czyli media.

Klienci otrzymują wiadomości od operatorów. Od 10 listopada nowe zasady

Prawo Komunikacji Elektronicznej to ustawa, która ma poprawić działanie rynku telekomunikacyjnego oraz zapewnić konsumentom lepszą ochronę. Nowe zasady wejdą w życie 10 listopada. Część osób mogła już otrzymać informacje w tej sprawie od swojego operatora. Co konkretnie ma się zmienić?

Ryzykowna walka o zasięgi. Prawniczka o udostępnianiu zdjęć w internecie

Ludziom, którzy coś publikują w sieci, zależy na zasięgach, na tym, aby wiadomość, post, zdjęcie dotarły do jak największej rzeszy odbiorców. Ale to nie oznacza zupełnej dowolności w dalszym publikowaniu tych treści przez innych internautów – mówi mec. Joanna Gwiazdowska.

Facebook przegrał sprawę o prywatność i reklamy dla homoseksualistów

Meta, właściciel Facebooka, nie może wykorzystywać publicznych informacji o orientacji seksualnej użytkownika, uzyskanych poza jej platformami, do tworzenia spersonalizowanych reklam - orzekł w piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

ABW zablokowała stronę internetową. Jest wyrok Naczelnego Sąd Administracyjnego

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, sięgając po blokadę strony internetowej, musi wykazać, że jej zakres jest trafny i nie wykracza poza rzeczywistą potrzebę.

"Sociale" nie dla 12-latków i praca nie dla dzieci. Będą zmiany w prawie?

Posiedzenie rozpoczynającej działalność komisji ds. dzieci i młodzieży pokazało, że bez konkretnych zmian w prawie i ukrócenia samowolki cyfrowych gigantów, nie ochronimy najmłodszych. Tych, którzy dziś prowadzą konta w social mediach i pracują na nich dla swoich rodziców.

Reklamy z dziećmi w social mediach. Komisja sejmowa chce z tym walczyć

Rodzice wykorzystujący synów i córki do reklamowania ubrań, produktów i usług współpracujących z nimi marek, muszą liczyć się z możliwą zmianą przepisów. Sejmowa komisja ds. dzieci i młodzieży chce mocniejszej ochrony wizerunku najmłodszych.

Dariusz Piróg, Dominika Fallach: Odpowiedzialność za wykonanie środka tymczasowego

Przy orzekaniu w sprawie odszkodowania za wykonanie środka tymczasowego sąd nie będzie brał pod uwagę winy wnioskodawcy.

Konrad Ciesiołkiewicz: Dziecko powinno być bezpieczne w środowisku cyfrowym

Najwyższa pora, by wytyczne Komitetu Praw Dziecka ONZ potraktować z należytą powagą, bowiem ratują one – nie tylko metaforycznie – zdrowie i życie wielu młodych ludzi.

Praca habilitacyjna plagiatem? Sąd skazał sinolożkę z Uniwersytetu Adama Mickiewicza

Sąd uznał za winną dopuszczenia się plagiatu Annę K., sinolożkę, która miała naruszyć prawa autorskie poprzez nieuprawnione wykorzystanie fragmentów cudzej książki w swojej rozprawie habilitacyjnej.

ABW rozprawi się z terroryzmem w internecie. Rząd przyjmuje projekt

Natychmiastowa blokada lub nakaz usunięcia z internetu treści o charakterze terrorystycznym i wysokie kary nakładane przez szefa ABW - to propozycje rządu na walkę z terroryzmem w sieci.

Sąd Najwyższy: Google i Apple mają zablokować platformę X Elona Muska

Sąd Najwyższy w Brazylii nakazał Apple i Google muszą wprowadzić „przeszkody technologiczne”, aby użytkownicy iOS i Androida nie mogli korzystać z platformy X. Takie same środki muszą podjąć dostawcy Internetu stacjonarnego i mobilnego. I to szybko.

Prezydent podpisał korzystną dla mediów i artystów nowelizację prawa autorskiego

Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą prawo autorskie. Przyznaje ona wydawcom prasowym oraz twórcom utworów audiowizualnych prawo do wynagrodzenia za wykorzystywanie ich dzieł w internecie. Media i filmowcy walczyli o to od miesięcy.

Maciej Zaborowski: Przestępczość 2.0

Rzesze przestępców na całym świecie przystosowują się do nowych warunków i nowych możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja.

Alarmowanie o łamaniu prawa w Internecie. Kto ma zwalczać nielegalne treści?

Platformy internetowe zobowiązane są wdrożyć niezbędne środki w celu zapewnienia priorytetowego traktowania zgłoszeń dokonywanych przez zaufane podmioty sygnalizujące – mówi Kamila Brylak, prawniczka z firmy Basck.

Małgorzata Kozak: Cyfrowy ekosystem, czyli potrzeba koordynacji regulatorów

Rewolucja cyfrowa już nawet nie puka do naszych drzwi. Ona już zadomowiła się u nas, a brak skutecznego nadzoru i stosownych regulatorów prowadzi do napięć społecznych. Kto ma łagodzić te napięcia i na jakich zasadach?

Ewa Szadkowska: Nowelizacja prawa autorskiego uchwalona, czyli gorzki smak zwycięstwa

Trzeba było wspólnego protestu wszystkich mediów, by do rządzących dotarło, że przepisy pozwalające zagłodzić krajowe media byłyby prezentem dla cyfrowych gigantów.

Prawo autorskie doszlusowało do XXI wieku. Jest decyzja Sejmu

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, uprawniająca twórców do otrzymywania tantiem za wykorzystywanie treści online, czeka na podpis prezydenta.