Trwa spór o sztuczną inteligencję w nowej ustawie o prawach autorskich

Związek Cyfrowa Polska apeluje o zmiany w ustawie implementującej dyrektywę o prawach autorskich. Chodzi o rozwój generatywnej AI.

Przestępcy wykorzystują AI. Wystarczy im próbka naszego głosu czy zdjęcie

Prokuratura przyznaje, że przestępcy coraz częściej sięgają po narzędzia sztucznej inteligencji, a liczba podobnych przypadków będzie wzrastać. Eksperci alarmują, że prawo już teraz nie nadąża za cyfrową rzeczywistością. Czy unijny AI Act wystarczy?

Tantiemy w internecie. Sienkiewicz ogłosił ważną decyzję

Implementujemy prawo do korzystania z tantiem w internecie i wpisujemy do ustawy prawo do pobierania tantiem dla twórców i wykonawców audio-wideo - ogłosił w czwartek minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.

Kryptowaluty wkrótce pod kontrolą KNF. Kary będą drakońskie

Nowe przepisy to możliwy koniec wolnoamerykanki na rosnącym rynku kryptowalut.

Jakie prawa ma influencer i jak może je chronić?

W obliczu wyzwań cyfrowego świata, coraz bardziej istotnym elementem prawnym staje się ochrona wizerunku influencera. Jego kreowanie może być kosztowne, a zyski łatwo utracone, jeśli zabraknie odpowiednich zabezpieczeń.

Spółce także przysługuje ochrona przed szkalowaniem w sieci

Sąd Najwyższy uznał, że osoba prawna też może domagać się zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wyrządzoną np. przez pracownika komentarzami w internecie.

Adriana Zalewska-Werra: Żegnajcie, wścibskie ciasteczka

Google uznał, że 3rd party cookies będą coraz częściej blokowane przez samych internautów.

Damian Flisak: Sztuczna inteligencja zaczęła intensywne treningi

- Prawo autorskie staje się ostatnią redutą obrony branży kreatywnej. Czy zatrzyma postęp? - tak Damian Flisak pisze o AI.

Filmowcy rozczarowani brakiem tantiem za streaming

Stowarzyszenie Filmowców polskich krytycznie ocenia wykreślenie z projektu nowelizacji prawa autorskiego przepisów wprowadzających dodatkowe wynagrodzenie dla artystów za udostępnianie ich utworów w platformach streamingowych i VOD.

Internet z nową unijną konstytucją. Kto najbardziej odczuje zmiany

Lepsza ochrona i większe prawa konsumentów – taka przede wszystkim ma być konsekwencja wejścia w życie unijnego aktu o usługach cyfrowych (Digital Services Act – DSA) powszechnie nazywanego „konstytucją internetu”.

Prawa twórców i wydawców z większą ochroną w sieci. Projekt opublikowany

Projekt nowelizacji prawa autorskiego ma wprowadzić do polskiego prawa przepisy dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. To większa ochrona treści w sieci chroniąca twórców i wydawców.

Wytwór sztucznej inteligencji nie jest przedmiotem prawa autorskiego

Frapujące stanowisko w przedmiocie wytworu sztucznej inteligencji w świetle prawa autorskiego zajął niedawno – w jednym z pierwszych orzeczeń, odnoszących się do tej kwestii – Sąd Miejski w Pradze, rozstrzygając spór pomiędzy grafikiem a działającą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością praską kancelarią adwokacką.

Dlaczego warto chronić wieloma prawami ten sam projekt

Poprzez uzyskanie kilku praw wyłącznych do tego samego produktu przedsiębiorca może w znaczący sposób zwiększyć zakres ochrony posiadanych przez siebie wartościowych rozwiązań.

Adwokat o abonamencie RTV od komputerów i telefonów: To abstrakcja prawna

Żeby skutecznie egzekwować abonament RTV, trzeba udowodnić, że na ekranie oglądamy telewizję, a nie Netfliksa. To niewykonalne - podkreśla Krzysztof Olkiewicz, adwokat.

Olbrzymia kara za wyciek danych. UODO nie odpuszcza Morele.net

Drogo może zapłacić sklep Morele.net za niedopilnowanie danych klientów. A kary będą rosły.

Wraca sprawa sztucznej inteligencji, która zdaniem sądu nie może być autorem

Twórca systemu sztucznej inteligencji, która w USA nie została uznana za autora wykreowanego przez siebie dzieła, złożył apelację.

Filmowcy idą do prokuratury. W tle spotkanie Morawieckiego z szefem Netfliksa

Stowarzyszenie Filmowców Polskich zarzuca byłemu rządowi brak działania w sprawie dyrektywy o prawach autorskich. Twórcy dalej nie dostają tantiem i mają wątpliwości, co do spotkania byłego premiera z szefem Netfliksa.

Rząd nadrabia zaległości. Projekty wdrażające dyrektywy w wykazie prac

Do wykazu prac legislacyjnych trafiły projekty ustaw implementujących Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej (mamy ponad 3 lata opóźnienie) i dyrektywę o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym (jesteśmy ponad 2,5 roku po czasie).