Łukasz Guza: Fejki i bezbronność przepisów

Publikacja nieprawdziwych informacji w sieci powinna być nieopłacalna.

Jan Michał Błeszyński: Cudze chwalicie, swego nie znacie

Jak wadliwa implementacja unijnej dyrektywy psuje polskie prawo autorskie.

Elżbieta Chojna-Duch: Wirtualne słowa, realny problem

Nie może być zgody na złośliwe, obraźliwe czy agresywne wypowiedzi w internecie.

Deepfake w wymiarze sprawiedliwości

Prawda i autentyczność pozostają cały czas w centrum ludzkich wartości, wokół których tworzy się również otoczenie prawne.

Sprzedaż w internecie pod okiem fiskusa

1 lipca weszły w życie regulacje zobowiązujące operatorów platform internetowych do przekazywania szefowi KAS raportów o sprzedawcach i dokonywanych przez nich transakcjach, co ma zapewnić skuteczne pobieranie podatków od tych sprzedawców.

Jakie są konsekwencje bezczynności w prawie własności intelektualnej

Szeroko rozumiane prawo własności intelektualnej nie lubi bezczynności, a więc braku podejmowania określonych działań w uzasadnionym czasie. W takim przypadku przewiduje niekorzystne konsekwencje dla podmiotu uprawnionego bądź chronionego.

Czy prawo autorskie chroni treści wygenerowane przez AI?

Sztuczna inteligencja na polecenie człowieka może wygenerować artykuł, opowiadanie, wiersz lub grafikę. Czy taki tekst lub obraz może podlegać ochronie prawnoautorskiej?

Teresa Siudem: Czy sztuczna inteligencja zastąpi twórców?

Sztuczna inteligencja (AI) potrafi już tworzyć artykuły, obrazy, symfonie. Ale tylko dlatego, że „nakarmiono” ją wcześniej dziełami twórców, które może teraz dowolnie kompilować.

Czy wykorzystanie fragmentów filmów w memach jest legalne?

Tworzenie memów – czyli zabawnych obrazków z komentarzem – to popularna forma wyrażania siebie w internecie. Jednak przed opublikowaniem takiego materiału, szczególnie gdy pochodzi z filmu, warto zastanowić się nad kwestiami prawnymi, które się z tym wiążą.

Uczelnia zapłaci byłemu pracownikowi, bo nie podpisała jego fotografii

Pracodawca nie może wykorzystywać dzieła pracownika, jeśli w łączącej ich umowie nie ma odpowiednich postanowień w tej kwestii.

Prezes Polskiej Rady Biznesu: To anonimowość ułatwia hejt w sieci

Dziś po złożeniu zgłoszenia o pojawieniu się fake newsów, deep fake'ów czy mowy nienawiści mogą upłynąć miesiące do czasu ich usunięcia z sieci. Świadczy to o tym, że ktoś chyba nie bardzo chce je szybko usuwać, bo na nich zarabia – mówi "Rz" Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu, Chairman Billon Group

Lewandowski mówi po rosyjsku, a Świątek zachęca do inwestycji? Uważaj, to deepfake

Do bezprawnej promocji spreparowanych materiałów coraz częściej wykorzystuje się znanych i lubianych, m.in. Igę Świątek i Roberta Lewandowskiego. Zdaniem ekspertów deepfake zdradza żerowanie na emocjach, przypadkowe wstawki z innych języków i obietnica szybkiego zysku.

Dyrektywa DAC-7 – platformy muszą udostępnić dane sprzedawców

1 lipca 2024 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Ma ona przeciwdziałać zjawiskom uchylania się od opodatkowania w przestrzeni cyfrowej oraz zwiększyć dostępność danych dla administracji podatkowych o dochodach podatników uzyskiwanych ze sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem platform cyfrowych.

Zmiany w prawie autorskim. Czy efektem będą kolejne zwolnienia dziennikarzy?

Spóźniona o trzy lata nowelizacja prawa autorskiego, będąca implementacją unijnych dyrektyw, które upoważniają twórców do tantiem z tytułu wykorzystywania ich dzieł w internecie i na platformach streamingowych, przyjęta przez Sejm.

Sztuczna inteligencja i plagiat muzyki. Sony, Warner i Universal z pozwem przeciw AI

Giganci przemysłu muzycznego - Sony, Warner i Universal - pozwali dwie firmy zajmujące się produkcją algorytmów sztucznej inteligencji. Oskarżyli je o plagiat piosenek na "niemal niewyobrażalną skalę". To nie pierwszy raz, gdy AI jest na bakier z prawem autorskim.

Staszewski: Muzyka w streamingu i prawo autorskie. Co powinni zrobić posłowie?

Posłowie mają szansę przyjąć dobre regulacje, które poprawiają warunki funkcjonowania w cyfrowym świecie wszystkich uprawnionych – twórców, artystów i producentów. Ważne, by tego prawa w finalnej wersji implementacji dyrektywy DSM nie popsuć.

Pisarze i tłumacze bez tantiem z audiobooków. Pominięto ich przy zmianie prawa?

Nowelizacja prawa autorskiego zakłada m.in. wynagrodzenie dla wykonawców audiobooków i słuchowisk. Pominięto jednak kwestię tantiem dla samych autorów czytanych tekstów oraz tłumaczy. Stowarzyszenia literatów i tłumaczy apelują o zmiany w projekcie.

Michał Mikołajczyk: Należy chronić znak Czerwonego Krzyża

Czerwony Krzyż to jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków świata. Nie każdy jednak może się nim posługiwać na własną rękę.