Czyżewski, Jedynak-Gierada: Czy Świnka Peppa bez ochrony to początek
Tzw. dekret Putina i działania rosyjskich sądów wskazują, że realnie możemy mieć do czynienia z legalizacją naruszeń wobec wyłącznych praw do licencjonowanych wyrobów. Otworzy to drzwi naruszycielom z Rosji i innych państw, nieuznanych za „nieprzyjazne” do kopiowania, wprowadzania na rynek i czerpania korzyści z cudzej pracy twórczej.
Plagiat – kradzież niejedno ma imię
Nie każdy przejaw czerpania z cudzej twórczości jest prawnie zakazany. Ustawa określa granice dla inspirowania się cudzą twórczością przez pojęcie utworów zależnych oraz inspiracji.
Piractwo w Polsce najniższe w Unii Europejskiej
Jak wynika z opublikowanego niedawno raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej („EUIPO”), skala internetowego piractwa w UE z roku na rok maleje. Szczególne powody do dumy mają w tym względzie Polacy – jak pokazuje raport, po nielegalne treści sięgamy najrzadziej ze wszystkich obywateli Unii.
Sztuka NFT a prawo własności intelektualnej
Nabywca dzieła w formie NFT jest właścicielem tylko konkretnego egzemplarza w zapisie cyfrowym. Aby wraz z tokenem nabyć prawa autorskie do utworu w jakimkolwiek zakresie, musi on zawrzeć z jego twórcą umowę przeniesienia majątkowych praw autorskich w formie pisemnej z jasnym wskazaniem pól eksploatacji, na jakich są one przenoszone na nabywcę.