Maciej Tąkiel, Bartosz Kapuściński: O pierwszej próbie ustalenia definicji sztucznej inteligencji

AI może służyć przewidywaniu trendów, optymalizacji procesów, a także dostosowaniu świadczonych usług do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Koryzma, Zdanowicz-Leśniak: Pożyteczna, ale też niebezpieczna

Sztuczna inteligencja potrafi już wprowadzić w błąd człowieka. Na fałszywym nagraniu wygenerowana postać prezydenta Zełenskiego apelowała do rodaków, aby złożyli broń.

Anna Cybulka: Spory za zamkniętymi drzwiami

Komentarz do zapisów art. 385 nowelizacji ustawy – Prawo własności przemysłowej.

Zmieniona rzeczywistość – strumień treści

Od lat rozwijają się w Internecie platformy streamingowe, na których można w wybranej przez siebie chwili oglądać filmy. Nie dochodzi jednak do utrwalania ich na urządzeniu odbiorcy.

Zapłatę za nabyty utwór ujmuje się w kosztach poprzez odpisy

Stworzenie koncepcji dzieła, określenie specyfikacji danego utworu oraz fakt, że w skład wynagrodzenia dla dostawców wchodziła opłata za udzielenie licencji, nie ma znaczenia dla uznania, czy mamy do czynienia z wytworzeniem czy też nabyciem. W konsekwencji spółka będzie zobowiązana do rozpoznania wartości niematerialnej i prawnej i nie może zaliczyć wypłaconego wynagrodzenia jednorazowo w koszty uzyskania przychodów.

Czy w grze komputerowej można wykorzystywać znaki towarowe znanych marek?

Producenci gier komputerowych powinni zwrócić uwagę na pojawiające się w nich oznaczenia zaczerpnięte ze świata realnego. Mogą one stanowić chronione przedmioty własności intelektualnej osób trzecich.

Ochrona autorów wymaga przemyślanego kompromisu

– Kto chce eksploatować cudzy utwór, powinien uzyskać zezwolenie twórcy oraz zapłacić wynagrodzenie – mówi mec. Oskar Tułodziecki, przewodniczący Komisji Prawa Autorskiego.

Dariusz Tarabasz, Krzysztof Czyżewski: Elvis wiecznie żywy

Prawami do wizerunku handluje się na wielką skalę – od rynku mody, sportu rozrywki po rynek idei.

Dlaczego ABW kazała zablokować serwisy w Internecie

Na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego operatorzy telekomunikacyjni mieli zablokować kilkanaście serwisów internetowych Rzecznik Praw Obywatelskich pyta szefa ABW płk. Krzysztofa Wacławka o podstawy tych działań.

Wypłata pod ważkimi warunkami

KE pozytywnie oceniła plan naprawy i odporności Polski.

Tarabasz, Czyżewski: Czy dalej możemy wierzyć własnym oczom

W Polsce ochrona prawna przed deepfake' ami może się okazać iluzoryczna.

Magdalena Skowron: Kodowanie i kodyfikacja

Nie da się zastąpić ludzi maszynami, gdy poziom technologii nie zapewni precyzyjnego wykonywania pewnych funkcji. Prawo nie jest jak matematyka, gdzie 2+2 zawsze daje wynik 4.

Europa będzie godziwie wynagradzać twórców

Nowelizacja, która wdroży dyrektywę autorską spowoduje, że wydawcy w Polsce otrzymywać będą należną im rekompensatę za korzystanie z publikacji prasowych.

Ostrożnie z transakcjami w internecie. Oszuści polują na Vinted

Sprzedając i kupując za pośrednictwem popularnych aplikacji, należy być wyjątkowo czujnym. Rośnie liczba oszustw online.

Pomóc ma sto stron o wolności słowa w internecie

Projekt unijnego rozporządzenia dotyczącego usług cyfrowych jest już na ostatnim etapie prac legislacyjnych. To ogromna regulacja, porównywalna z RODO - mówi dr hab. Przemysław Polański z Akademii Leona Koźmińskiego.

Polański: Nieprawdziwe treści szybciej znikną z internetu

Internet to miejsce licznych nadużyć. A przed nami bardzo ważna zmiana jeśli chodzi o sposób funkcjonowania wolności słowa w sieci. Na ostatnim etapie prac legislacyjnych znajduje się w tej chwili projekt rozporządzenia unijnego dotyczącego usług cyfrowych – mówił w programie Rzecz o prawie dr hab. Przemysław Polański z Akademii Leona Koźmińskiego.

Mariah Carey pozwana o plagiat utworu "All I Want for Christmas Is You"

Artystka z największą liczbą sprzedanych płyt spośród kobiet w Stanach Zjednoczonych w historii przemysłu muzycznego według Nielsen SoundScan została oskarżona o plagiat piosenki "All I Want for Christmas Is You".

TVP pokazała go w nietypowym aucie, chce zadośćuczynienia. Skarga do SN

Obywatel pozwał TVP S.A. za pokazanie go bez jego zgody w syrence-kabrio, którą sam tak przerobił. Sądy uznały, że nie ma podstaw do zapłaty zadośćuczynienia. - To błąd - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego na korzyść obywatela.