Prawo do tantiem jest niezbywalne

Ewentualne zrzeczenie się pośrednictwa Organizacji Zbiorowego Zarządzania dla bezpieczeństwa musiałby mieć formę pisemną.

Netflix zmienia zasady wynagradzania za serialowe hity

Netflix wprowadza nowy system wynagradzania twórców lokalnych popularnych produkcji. To na razie program pilotażowy, którego kontynuacja zależeć będzie m.in. od ostatecznego kształtu ustawy implementującej ws. praw autorskich i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym.

ABW zablokuje treści w Internecie. Prawnicy mają wątpliwości

ABW ma blokować treści w sieci. Będzie to postępowanie jednoinstancyjne. Krytykują je prawnicy.

Marcin Wojewódka: Cie choroba, czyli kolejny przejaw niepotrzebnej megalomanii

Nie czas wydawać pieniądze Polaków na polityczne fanaberie. Czas zacisnąć pasa i oszczędzać. Żeby właśnie było na emerytury. A nowa aplikacja pieniędzy na jesień wieku nie zwiększy.

Jaka ochrona wzorów przemysłowych i użytkowych

W miarę rozwoju postępu technicznego wzrastają wymagania stawiane wyrobom przemysłowym, od których oczekuje się obecnie nie tylko cech związanych z użytkowaniem przedmiotu, ale również odpowiednich walorów estetycznych.

Jedziesz na mundial? Nie instaluj aplikacji zalecanych przez władze Kataru

Dwie aplikacje Mistrzostw Świata, o których pobranie proszeni są kibice odwiedzający Katar, stanowią poważne zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa - twierdzą szefowie organów ochrony danych osobowych w Europie.

UE wprowadza przełomowe przepisy dotyczące platform internetowych

16 listopada weszła w życie ustawa o usługach cyfrowych - jest to przełomowy zestaw unijnych przepisów dotyczących bezpieczniejszego i odpowiedzialnego korzystania z internetowych zasobów.

Katarzyna Jedynak-Gierada: Zakurzona broń taktyczna

Licencja przymusowa to korzystanie z praw wyłącznych bez wynagrodzenia i odszkodowania.

RPO o potrzebie ochrony wolności i pluralizmu mediów

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek podkreśla problem braku regulacji prawnych dotyczących kontroli koncentracji na rynku mediów, które uwzględniałyby kwestię ochrony wolności i pluralizmu społecznych środków przekazu.

Dlaczego polscy artyści tracą tantiemy za hity z Netflixa

Brak podstaw, by domagać się dodatkowego wynagrodzenia za odtwarzanie treści np. na Netflixie.

Wojciech Tumidalski: Koncerny zyskują, twórcy tracą

Przez niemądrą niechęć rządzących do uregulowania rynku usług cyfrowych autorzy polskich produkcji filmowych nie doczekają się tantiem za publikacje ich dzieł na internetowych platformach.

Sąd: "Biały Miś" ma dwóch ojców - wyrok ws. praw do piosenki

Sąd Okręgowy w Gdańsku po siedmiu latach określił, kto jest autorem słów oraz muzyki do popularnej piosenki pt. "Biały Miś". Od wyroku sądu zależy m.in., komu ZAiKS wypłaci tantiemy.

Rząd chce walczyć z treściami terrorystycznymi w sieci. Będzie pełny monitoring

Rząd szykuje się do walki z treściami terrorystycznymi w sieci. Chce wprowadzić kary i pełny monitoring.

Skutki umów o pracę i zlecenia dla nabycia praw własności intelektualnej

Decydując się na określoną formę współpracy, przedsiębiorcy muszą pamiętać o konieczności doprecyzowania niektórych zagadnień.

Nowe obowiązki dla podmiotów komunikacji elektronicznej

Przed zawarciem z konsumentem umowy o świadczenie usług komunikacji elektronicznej, ich dostawca będzie zobowiązany doręczyć konsumentowi na trwałym nośniku określone informacje dotyczące świadczonych usług, tzw. informacje przedumowne.

Stworzyli hit Netflixa. Przez polskie przepisy nie dostaną tantiem

Mimo ogromnej popularności polskiego serialu "Wielka woda" na Netfliksie zarówno aktorzy, jak i filmowcy, nie mogą liczyć na tantiemy - pisze portal wirtualnemedia.pl.

Internetowi piraci nie mogą pozostawać bezkarni

Dostęp organu władzy do danych o tożsamości powiązanych z adresami IP, których użyto do naruszenia praw autorskich w sieci, jest dozwolony, jeśli tylko tak można zidentyfikować sprawców.

Arkadiusz Turczyn: Prawo cytatu

Wykonywanie zawodu prawniczego ze swej istoty wymaga sięgania do różnorodnych źródeł, literatury czy orzecznictwa. W drugim przypadku jako bezprzedmiotowe może jawić się analizowanie tzw. prawa cytatu z uwagi na wyłączenie, o którym mowa w art. 4 pkt 2 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1062 z późn. zm., dalej jako u.p.a.p.p.; zob. wyrok SN z 26 września 2001 r., IV CKN 458/00, LEX nr 52711, wyrok SN z 27 lutego 2009 r., V CSK 337/08, orzecznictwo SN dostępne pod adresem www.sn.pl poza wyraźnie wskazanymi źródłami), jednak praktyka pokazuje, że sam sposób przywołania, o którym mowa w art. 29 u.p.a.p.p. (przed nowelizacją art. 29 ust. 1 u.p.a.p.p.), może niekiedy budzić wątpliwości.