Albert Bourla Ochrona zdrowia

Dyrektor generalny Pfizera: To ostatnia fala epidemii z obostrzeniami

Albert Bourla, dyrektor generalny koncernu Pfizer stwierdził, że koronawirus SARS-CoV-2 będzie krążył między ludźmi przez wiele lat, ale - jak dodał - obecna fala epidemii napędzana wariantem Omikron powinna być ostatnią, która skutkuje wprowadzaniem obostrzeń.

Ochrona zdrowia

Przedstawiciel WHO o COVID-19: To wciąż nie przeziębienie

Omikron to nie koniec pandemii? Ekspert: Możliwe powstanie "Frankenwariantów"

Omikron prawdopodobnie nie będzie ostatnim wariantem koronawirusa, który niepokoi świat - pisze AP, cytując ekspertów. Jeden z rozmówców agencji przestrzega przed powstaniem "Frankenwariantów".

Czy można zakazić się Omikronem dwa razy? Tak - mówią epidemiolodzy

Omikron, najnowszy i najszybciej rozprzestrzeniający się wariant koronawirusa SARS-CoV-2, może dwukrotnie zakazić tę samą osobę i wcale nie musi być to rzadkie zjawisko - twierdzą eksperci.

AstraZeneca: Trzecia dawka naszej szczepionki wzmacnia ochronę przed Omikronem

Koncern AstraZeneca poinformował w czwartek, że wstępne wyniki testów szczepionki na COVID-19 Vaxzevria (nazwa szczepionki opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki we współpracy ze szwedzko-brytyjskim koncernem) wykazały, iż dawka przypominająca (trzecia) tej szczepionki wzmacnia ochronę przed wariantem Omikron, a także wariantami Beta, Delta, Alfa i Gamma.

Raport WHO: Najwięcej zgonów zakażonych w Europie - w Polsce i w Rosji

W pierwszym tygodniu 2022 r., między 3 a 9 stycznia, na świecie wykryto 15 154 666 zakażeń koronawirusem, o 55 proc. więcej niż tydzień wcześniej. Zmarło 43 461 chorych na COVID-19 - wynika z najnowszego raportu WHO.

Amerykański ekspert: Maski materiałowe nieskuteczne w przypadku wariantu Omikron

Lawrence Gostin, profesor prawa na Uniwersytecie Georgetown i dyrektor Centrum Współpracy w zakresie Krajowego i Globalnego Prawa Zdrowotnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ocenił, że materiałowe maski ochronne na twarz są „nieskuteczne” przeciwko wariantowi Omikron.

Rosyjskie dane: Śmiertelność z powodu Omikrona 4,17 razy niższa niż przy poprzednich wariantach

Wariant Omikron koronawirusa rozprzestrzenia się szybko, a jednocześnie zmniejszyła się wywołana nim liczba hospitalizacji, liczba ciężkich zachorowań i śmiertelność - poinformował Denis Łogunow, wiceszef Ośrodka im. Nikołaja Gamalei.

Naukowcy z Izraela nauczyli złotą rybkę prowadzenia pojazdu na lądzie

Złote rybki są w stanie nawigować pojazdem poruszającym się po lądzie - dowiedli izraelscy naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona.

Wariant Deltakron nie istnieje? Co tak naprawdę wykryto na Cyprze

W weekend pojawiła się informacja, że badacze na Cyprze wykryli nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2, łączący cechy wariantów Delta i Omikron. Nowy wariant określono mianem Deltakronu. Jednak - zdaniem wielu ekspertów - tak naprawdę nowy wariant nie istnieje, a jego rzekome wykrycie to efekt zanieczyszczenia próbek laboratoryjnych.

Po raz pierwszy chirurdzy przeszczepili serce świni człowiekowi

Chirurdzy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili pierwszą operację przeszczepu świńskiego serca do pacjenta. Dla 57-letniego mężczyzny to była ostatnia szansa na uratowanie życia.

Lekarze mówią o nowym objawie zakażenia Omikronem u dzieci

Amerykańscy lekarze uważają, że zakażenie nowym wariantem koronawirusa powoduje u niektórych dzieci poniżej piątego roku życia ostry, szczekający kaszel zwany krupem.

Naukowcy: Omikron jest najszybciej rozprzestrzeniającym się wirusem w historii

Zaledwie miesiąc po wykryciu w RPA, nowy wariant koronawirusa dominuje już w wielu krajach na całym świecie, z większą liczbą zakażeń, niż przy wcześniejszych falach pandemii.

Indyjski wirusolog: Omikron jako naturalna szczepionka? Niebezpieczny pomysł

Znany indyjski wirusolog Shahid Jameel stwierdził, że pogląd jakoby wariant Omikron koronawirusa mógł być naturalną szczepionką jest „niebezpiecznym pomysłem rozpowszechnianym przez nieodpowiedzialnych ludzi, którzy nie biorą pod uwagę tzw. long covidu, o którym niewiele wiemy”.

Epidemia na krańcu świata. Mimo dwóch szczepień zakażona większość pracowników stacji polarnej

Belgijska stacja antarktyczna Princesse-Élisabeth wdrożyła surowe zasady, aby uniknąć infekcji, ale i tak co najmniej 16 z 25 pracowników uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Einstein w relatywistycznym cyrku

Wiadomość o potwierdzeniu teorii względności dotarła do światowych mediów tak nagle, że wiele gazet było całkowicie zaskoczonych. Miotały się w poszukiwaniu kogoś znającego się na fizyce. „New York Times" w pośpiechu wysłał swojego specjalistę od golfa, a „Manchester Guardian" do napisania relacji zaangażował krytyka muzycznego.

Drugi rok pandemii za nami. Co dalej?

Początek 2021 roku zaczął się od twardego lockdownu. Pod koniec znów padają deklaracje o jego powrocie.

Odkrywca Omikrona ostrzega: W ciągu najbliższych kilku miesięcy większość populacji się nim zakazi

Wolfgang Preiser, wirusolog, który odkrył wariant Omikron koronawirusa SARS-CoV-2, ocenił, że szczepem tym zakazi się większość ludzi.

Wariant Omikron. Badanie: Dodatkowa dawka szczepionki J&J chroni przed hospitalizacją

Dodatkowa dawka jednodawkowej szczepionki na COVID-19 firmy Johnson & Johnson miała 84-proc. skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji u pracowników ochrony zdrowia w RPA zakażonych wariantem Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 - wynika z niezrecenzowanych jeszcze badań.

Znaleziono szczątki ofiary wulkanu, który wywołał biblijne "egipskie ciemności"

Na stanowisku archeologicznym Çesme-Bağlararas, w zachodniej Turcji, znaleziono szczątki człowieka sprzed 3 600 lat, który został zabity przez falę tsunami, która nawiedziła ten rejon w epoce brązu.