Nauka

Kłusownicy przyspieszyli ewolucję słoni afrykańskich. Częściej rodzą się bez ciosów

Zabijanie słoni przez kłusowników doprowadziło do zwiększenia odsetka narodzin potomstwa tego gatunku bez ciosów - donosi czasopismo „Science”. Hipoteza ta została potwierdzona przez modelowanie matematyczne, przeprowadzone przez zespół badawczy pod kierownictwem biologa ewolucyjnego Shane'a Campbella-Statona z Uniwersytetu Princeton w USA.

Gowin odebrał jej kompetencje. Została przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej

Wiceminister Olga Semeniuk została wybrana na przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej - poinformowało w piątek Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Szczepionka Pfizer/BioNTech skuteczna w 91 proc. wśród dzieci w wieku 5-11 lat

Dawka szczepionki Pfizer/BioNTech na COVID-19 przeznaczona dla dzieci jest skuteczna w 91 proc. w przeciwdziałaniu bezobjawowemu zakażeniu u dzieci w wieku od 5 do 11 lat - wynika z wyników badań opublikowanych w piątek.

Kosmiczne ambicje Muska niepokoją Rosję

Ambicje amerykańskiego miliardera zaczynają niepokoić rządzących w Rosji.

Miliony dolarów na naukową mrzonkę

Natrętna myśl, pomysł stale zaprzątający umysł, chorobliwe opanowanie psychiki przez nawracającą ideę prześladowczą – tak definiuje się idée fixe. Uczonym zdarza się to także, np. naukową idée fixe jest przywracanie do życia wymarłych gatunków.

WHO: To może być ostatnia szansa na odkrycie pochodzenia koronawirusa

Nowo powołana przez WHO grupa doradcza ds. niebezpiecznych patogenów może być "ostatnią szansą" na ustalenie pochodzenia koronawirusa SARS-CoV-2. WHO wzywa Chiny do dostarczenia danych na temat pierwszych przypadków zakażeń koronawirusem wykrytych w tym kraju.

Meteoryt wpadł do sypialni mieszkanki Kanady. Wylądował na jej łóżku

Tuż po tym jak w nocy Ruth Hamilton, mieszkankę miasteczka Golden w Kolumbii Brytyjskiej, obudziło szczekanie jej psa, do jej sypialni wpadł meteoryt, który wylądował na jej łóżku - informuje serwis cbc.ca.

Centrum winiarskie sprzed 1500 lat odkryto w Izraelu

Na środkowym wybrzeżu Izraela, w mieście Jawne, odkryto potężny kompleks winiarski sprzed półtora tysiąca lat. Produkowano w nim 2 miliony litrów wina rocznie.

Samolot solarny będzie mógł latać sześć miesięcy

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o samolocie napędzanym energią słoneczną, który mógłby poruszać się w stratosferze przez sześć miesięcy.

AstraZeneca opracowała lek na COVID. Testy wykazały, że jest skuteczny

Eksperymentalny lek zawierający koktajl przeciwciał opracowany przez koncern AstraZeneca okazał się w fazie testów skuteczny w zmniejszaniu ryzyka ostrego przebiegu COVID-19 i zgonu spowodowanego zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformował w poniedziałek brytyjsko-szwedzki koncern.

Wielka Brytania zagrożona "podwójną epidemią". "Należy obawiać się grypy"

Jenny Harries, dyrektor brytyjskiej agencji rządowej UK Health Security Agency (UKHSA) ostrzega, że w tym sezonie jesienno-zimowym koronawirus SARS-CoV-2 i wirus grypy będą krążyć w społeczeństwie jednocześnie, co stwarza zagrożenie "podwójną epidemią".

Zespół przy PAN: Nie spełniły się nadzieje, że szczepionka zapewni pełną ochronę

"Trzecia dawka – do trzech razy sztuka?" - taki tytuł nosi opublikowane przez zespół ds. COVID-19 przy Polskiej Akademii Nauk stanowisko ws. podawania w Polsce trzeciej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi.

Po szczepieniu szczepionką Pfizera lepiej nie ćwiczyć? Izrael może tak zalecić

W Izraelu osobom zaszczepionym szczepionką Pfizer/BioNTech być może będzie się rekomendować unikanie ćwiczeń i innych forsownych aktywności fizycznych w ciągu tygodnia po otrzymaniu każdej z dawek szczepionki, w związku z pojawiającym się rzadko efektem ubocznym szczepienia, jakim jest zapalenie mięśnia serca - informuje "Jerusalem Post".

Finlandia wstrzymuje szczepienie młodych szczepionką Moderny

Finlandia zawiesiła szczepienia z użyciem szczepionki na COVID-19 Moderny w grupie młodych dorosłych mężczyzn, w związku z możliwym pojawianiem się u nich efektu ubocznego szczepień w postaci zapalenia mięśnia serca,

Australia kupuje eksperymentalną pigułkę na COVID-19

Australia kupi 300 tys. dawek eksperymentalnego leku antywirusowego firmy Merck&Co, poinformował premier Scott Morrison. Decyzję podjęto po tym, gdy stan Victoria odnotował największą dzienną liczbę zakażeń COVID-19 od początku pandemii.

Ilu Polaków ma przeciwciała chroniące przed COVID? Wśród seniorów - 82,7 proc.

Wyniki I tury Ogólnopolskiego Badania Seroepidemiologicznego COVID-19 OBSER-CO, zrealizowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego przy współpracy z agencją Ipsos, wskazują, iż wśród Polaków mających ponad 20 lat przeciwciała chroniące przed koronawirusem SARS-CoV-2 miało w połowie 2021 roku 49,9 proc. badanych.

Chemiczny Nobel za narzędzie do budowy cząsteczek

Tegoroczna nagroda Nobla w dziedzinie chemii trafiła do Benjamina Lista i Davida MacMillana za rozwój asymetrycznej organokatalizy.

USA: Johnson&Johnson chce szczepić drugą dawką

Koncern Johnson&Johnson zwrócił się do amerykańskiej Federalnej Agencji Żywności i Leków (FDA) o zgodę podawanie zaszczepionym jednodawkową szczepionką tej firmy drugiej dawki szczepionki - informuje AP.

Badacze: Kobiety lubią ciepło, bo natura chce oddzielać je od mężczyzn

Badacze z Izraela, na podstawie obserwacji zachowań ptaków i nietoperzy postawili hipotezę, że kobiety preferują wyższe temperatury niż mężczyźni ze względu na ewolucyjną cechę, której celem jest oddzielanie kobiet od mężczyzn w czasie, gdy płcie te nie potrzebują się nawzajem.