Kosmos

Teleskop Jamesa Webba osiągnął cel na orbicie słonecznej

Należący do NASA teleskop Jamesa Webba, zaprojektowany, aby obserwować pierwsze gwiazdy powstałe po Wielkim Wybuchu, dotarł w poniedziałek do swojego celu na orbicie wokół Słońca, ponad milion kilometrów od Ziemi

Nauka

Najwrażliwsza część ciała w świecie zwierząt? Ma 40 tys. mięśni

Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia: Reinfekcja COVID-19 u nie więcej niż 5 proc. pacjentów

Nawet w okresie rozprzestrzeniania się wariantu Omikron reinfekcja koronawirusem dotyczy nie więcej niż 5 proc. pacjentów, którzy wcześniej chorowali na COVID-19 - ocenił Władimir Czułanow, główny specjalista ds. chorób zakaźnych rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia.

Rosyjski kosmonauta miał lecieć na ISS. Amerykanie odmówili mu wizy do USA

Stany Zjednoczone odmówiły wydania wizy kosmonaucie Nikołajowi Czubowi, który miał polecieć do USA aby wziąć udział w szkoleniu przed lotem na ISS - poinformowała agencja Interfax.

Dyrektor generalny Pfizera: To ostatnia fala epidemii z obostrzeniami

Albert Bourla, dyrektor generalny koncernu Pfizer stwierdził, że koronawirus SARS-CoV-2 będzie krążył między ludźmi przez wiele lat, ale - jak dodał - obecna fala epidemii napędzana wariantem Omikron powinna być ostatnią, która skutkuje wprowadzaniem obostrzeń.

Przedstawiciel WHO o COVID-19: To wciąż nie przeziębienie

Dr David Nabarro, specjalny przedstawiciel WHO ds. walki z COVID-19, w rozmowie ze Sky News stwierdził, że - jeśli chodzi o walkę z epidemią - w Wielkiej Brytanii "widać światło na końcu tunelu". Zaapelował jednocześnie o to, by wciąż nie lekceważyć koronawirusa.

Grypa wraca do Europy. Na OIOM-ach znów pojawiają się zakażeni tym wirusem

W ostatnim tygodniu grudnia 2021 roku na oddziałach intensywnej opieki medycznej w szpitalach na terenie Europy przebywało 43 chorych na grypę. Rok wcześniej przez cały grudzień na OIOM-ach w europejskich szpitalach był tylko jeden chory na grypę - wynika z danych Europejskiego Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób (ECDC) i WHO.

Indyjska firma pracuje nad szczepionką przeciw wariantowi Omikron

Indyjska firma farmaceutyczna, Gennova Biopharmaceuticals, pracuje nad szczepionką na COVID-19, która miałaby chronić przed wariantem Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 - podaje Reuters, powołując się na osobę znającą szczegóły tych prac.

Omikron to nie koniec pandemii? Ekspert: Możliwe powstanie "Frankenwariantów"

Omikron prawdopodobnie nie będzie ostatnim wariantem koronawirusa, który niepokoi świat - pisze AP, cytując ekspertów. Jeden z rozmówców agencji przestrzega przed powstaniem "Frankenwariantów".

Czy można zakazić się Omikronem dwa razy? Tak - mówią epidemiolodzy

Omikron, najnowszy i najszybciej rozprzestrzeniający się wariant koronawirusa SARS-CoV-2, może dwukrotnie zakazić tę samą osobę i wcale nie musi być to rzadkie zjawisko - twierdzą eksperci.

AstraZeneca: Trzecia dawka naszej szczepionki wzmacnia ochronę przed Omikronem

Koncern AstraZeneca poinformował w czwartek, że wstępne wyniki testów szczepionki na COVID-19 Vaxzevria (nazwa szczepionki opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki we współpracy ze szwedzko-brytyjskim koncernem) wykazały, iż dawka przypominająca (trzecia) tej szczepionki wzmacnia ochronę przed wariantem Omikron, a także wariantami Beta, Delta, Alfa i Gamma.

Raport WHO: Najwięcej zgonów zakażonych w Europie - w Polsce i w Rosji

W pierwszym tygodniu 2022 r., między 3 a 9 stycznia, na świecie wykryto 15 154 666 zakażeń koronawirusem, o 55 proc. więcej niż tydzień wcześniej. Zmarło 43 461 chorych na COVID-19 - wynika z najnowszego raportu WHO.

Amerykański ekspert: Maski materiałowe nieskuteczne w przypadku wariantu Omikron

Lawrence Gostin, profesor prawa na Uniwersytecie Georgetown i dyrektor Centrum Współpracy w zakresie Krajowego i Globalnego Prawa Zdrowotnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ocenił, że materiałowe maski ochronne na twarz są „nieskuteczne” przeciwko wariantowi Omikron.

Rosyjskie dane: Śmiertelność z powodu Omikrona 4,17 razy niższa niż przy poprzednich wariantach

Wariant Omikron koronawirusa rozprzestrzenia się szybko, a jednocześnie zmniejszyła się wywołana nim liczba hospitalizacji, liczba ciężkich zachorowań i śmiertelność - poinformował Denis Łogunow, wiceszef Ośrodka im. Nikołaja Gamalei.

Naukowcy z Izraela nauczyli złotą rybkę prowadzenia pojazdu na lądzie

Złote rybki są w stanie nawigować pojazdem poruszającym się po lądzie - dowiedli izraelscy naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona.

Wariant Deltakron nie istnieje? Co tak naprawdę wykryto na Cyprze

W weekend pojawiła się informacja, że badacze na Cyprze wykryli nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2, łączący cechy wariantów Delta i Omikron. Nowy wariant określono mianem Deltakronu. Jednak - zdaniem wielu ekspertów - tak naprawdę nowy wariant nie istnieje, a jego rzekome wykrycie to efekt zanieczyszczenia próbek laboratoryjnych.

Po raz pierwszy chirurdzy przeszczepili serce świni człowiekowi

Chirurdzy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili pierwszą operację przeszczepu świńskiego serca do pacjenta. Dla 57-letniego mężczyzny to była ostatnia szansa na uratowanie życia.

Lekarze mówią o nowym objawie zakażenia Omikronem u dzieci

Amerykańscy lekarze uważają, że zakażenie nowym wariantem koronawirusa powoduje u niektórych dzieci poniżej piątego roku życia ostry, szczekający kaszel zwany krupem.

Naukowcy: Omikron jest najszybciej rozprzestrzeniającym się wirusem w historii

Zaledwie miesiąc po wykryciu w RPA, nowy wariant koronawirusa dominuje już w wielu krajach na całym świecie, z większą liczbą zakażeń, niż przy wcześniejszych falach pandemii.

Indyjski wirusolog: Omikron jako naturalna szczepionka? Niebezpieczny pomysł

Znany indyjski wirusolog Shahid Jameel stwierdził, że pogląd jakoby wariant Omikron koronawirusa mógł być naturalną szczepionką jest „niebezpiecznym pomysłem rozpowszechnianym przez nieodpowiedzialnych ludzi, którzy nie biorą pod uwagę tzw. long covidu, o którym niewiele wiemy”.