Październik 2017. Odsłonięcie zrekonstruowanego posągu lwa ze świątyni bogini Allat. Odkryty przez P Archeologia

Specjaliści z Krymu i Syrii chcą zrekonstruować Palmyrę

Władze zaanektowanego przez Rosję Krymu i Ministerstwo Kultury Syrii uzgodniły, że światowej sławy krymscy konserwatorzy zaangażują się w restaurację zabytków Palmyry.

Ochrona zdrowia

Badacze: Omikron wywołuje częściej COVID u ozdrowieńców niż pierwotny wirus

Lekarz z Izraela: Omikron może wywoływać łagodniejszą chorobę, niż Delta

Prof. Dror Meworach, ordynator oddziału covidowego jednego ze szpitali w Jerozolimie zwrócił uwagę, że wstępne raporty dotyczące stanu klinicznego zakażonych wariantem Omikron "są obiecujące".

WHO pominęła dwie greckie litery przy nazywaniu Omikrona. Wyjaśniła powód

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła, że ​​przy nadawaniu nazwy nowemu wariantowi koronawirusa pominęła greckie litery „ny” i „ksi”, a od razu przeskoczyła do 15. litery alfabetu.

Polski lek na Covid-19 nie zadziałał w testach klinicznych

Oparty na osoczu ozdrowieńców polski lek na Covid-19 nie wykazał działania terapeutycznego u chorych na Covid-19 - poinformowało nieoficjalnie Radio ZET.

Nowy, niepokojący wariant koronawirusa B.1.1.529 dostał nazwę. To omikron

Światowa Organizacja Zdrowia przypisała w piątek grecką literę omikron nowo zidentyfikowanemu wariantowi koronawirusa SARS-CoV-2 z RPA.

Klątwa Tutanchamona

Przez 3200 lat zmumifikowane ciało faraona Tutanchamona oczekiwało w ciemnościach nadejścia Ozyrysa i przebudzenia do życia wiecznego w nowym lepszym świecie. Ale to nie Wielki Sędzia zmarłych złamał pieczęć grobową władcy, tylko natrętny „barbarzyńca" z dalekiej północy.

Nowy wariant koronawirusa niepokoi badaczy. 32 mutacje białka tzw. kolca

Wykryty po raz pierwszy w Botswanie wariant koronawirusa SARS-CoV-2 oznaczony jako B.1.1.529 wzbudza niepokój naukowców, ponieważ wykryto w nim aż 32 mutacje w obrębie białka tzw. kolca koronawirusa - czyli tej części cząstki wirusa, którą łączy się on z komórkami zainfekowanego organizmu.

FDA wydaje zgodę na doszczepianie wszystkich dorosłych w USA

Federalna Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na podawanie przypominającej (trzeciej) dawki szczepionki na COVID-19 wszystkim dorosłym obywatelom USA.

Badacze: Pierwsze zakażenia związane z miejscem, gdzie trzymano w klatkach jenoty

Pierwszy znany przypadek COVID-19 to sprzedawczyni owoców morza z targowiska w Wuhan - wynika z analizy przeprowadzonej przez amerykańskich badaczy, opublikowanej na łamach magazynu "Science"

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 12: urządzenia peryferyjne komputera – drukarki

Zanim do powszechnego użytku trafiły drukarki laserowe, wydruki komputerowych dokumentów robiono za pomocą tzw. dalekopisów, które nie tylko były powolne, ale też bardzo głośne.

Naukowcy: Organizm zakażonego sam pokonał HIV. Drugi taki przypadek

Wykryto drugi przypadek samoistnego pokonania przez organizm zakażonej osoby wirusa HIV, który wywołuje AIDS - informuje CNN.

Gdy trudno o każdy oddech

Przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka 384 milionów ludzi na świecie. Jest to trzecia (po zawale serca i udarze mózgu) główna przyczyna zgonów. Tymczasem większość chorych latami nie wie o jej istnieniu.

Joanna Chorostowska-Wynimko: POChP to choroba wykluczająca

Spirometria powinna być w pakiecie badań profilaktycznych – mówi prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, pulmunolożka, kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

Prof. Ewa Lech-Marańda: Rak staje się chorobą przewlekłą

Nowoczesne terapie w hematoonkologii stają się standardem – mówi prof. Ewa Lech-Marańda, krajowy konsultant w dziedzinie hematologii.

Krystyna Wechmann: Nowe leki powstają z prędkością pendolino

Dla pacjentów ważny jest czas – mówi Krystyna Wechmann z Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Maciej Miłkowski: Uchronić pacjenta przed wznowieniem choroby

Chcemy stosować nowoczesne leczenie już od początku choroby – mówi Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Przybywa refundacji nowych terapii

Ostatni rok w zgodnej opinii pacjentów i lekarzy przyniósł olbrzymie zmiany w dostępności pacjentów onkologicznych do nowych terapii. Zmieniły się losy chorych z przewlekłą białaczką limfocytową, ale światełko w tunelu widać także w diagnostyce raka piersi.

Amerykanie nie wrócą na Księżyc w 2024 roku. W 2025 też nie

Program NASA "Artemis", którego celem jest ponowne lądowanie człowieka na Księżycu, opóźni się jeszcze bardziej, niż zakłada to NASA - wynika z audytu, którego wyniki opublikowano w poniedziałek.

Zmagamy się z pandemią cukrzycy

By skuteczniej zapobiegać cukrzycy, potrzebna jest rewizja systemu medycyny szkolnej, a także stworzenie sieci poradni zajmujących się leczeniem otyłości - mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego.