Astronauci NASA mają problem z powrotem na Ziemię. Powodem usterki Kosmos

Astronauci NASA mają problem z powrotem na Ziemię. Powodem usterki

Astronauci NASA Suni Williams i Butch Wilmore, którzy od 6 czerwca przebywają na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, mieli przebywać na ISS nie dłużej niż osiem dni. Tymczasem dotychczas nie podano planowanej daty lotu powrotnego.

Pierwsze próbki z "ciemnej" strony Księżyca na Ziemi. Historyczny sukces Chin

Po raz pierwszy w historii na Ziemię udało się sprowadzić próbki z "ciemnej" strony Księżyca. Na naszą planetę wróciła chińska sonda księżycowa Chang'e-6.

Co jeśli w Ziemię uderzyłby obiekt z kosmosu? NASA to sprawdziła

Amerykańska agencja kosmiczna NASA oceniła zdolność społeczeństwa do skutecznego reagowania na zagrożenie potencjalnie niebezpiecznej asteroidy bądź komety, która mogłaby uderzyć w Ziemię.

W USA odkryto nowy gatunek dinozaura. "Największa czaszka odkryta na Ziemi"

Z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „PeerJ” wynika, że podczas wykopalisk w Stanach Zjednoczonych odkryto najprawdopodobniej nowy gatunek dinozaura. Naukowcy twierdzą, że roślinożerny Lokiceratops – nazwany po nordyckim bogu Lokim – żył około 78 milionów lat temu na bagnach oraz równinach zalewowych dzisiejszej Montany.

Naukowcy wskazali dietę, która może nasilać stany lękowe

Opublikowane w czasopiśmie naukowym "Biological Research” badanie sugeruje, że wysokotłuszczowa dieta może nasilać stany lękowe. "Jesteśmy tak zaprogramowani, by zauważać rzeczy, które powodują u nas choroby" - zaznaczają eksperci.

Niezwykłe zdjęcie zorzy wyróżnione przez NASA. Wykonał je Polak

Polski fotograf Daniel Koszela został wyróżniony przez agencję kosmiczną NASA za zdjęcie zorzy polarnej i obserwatorium na Śnieżce tytułem fotografii dnia.

Na Marsie woda jest wszędzie? Znaleziono ją na wysokości 26 km

W rejonie równikowy Marsa znajdują się najwyższe wulkany jakie odkryto w Układzie Słonecznym. Teraz okazuje się, że w znajdujących się na ich szczytach kalderach znajduje się lód i, prawdopodobnie woda - informuje CNN powołując się na wyniki nowego badania.

Naukowcy: Słonie zwracają się do siebie po imieniu

Opublikowane w czasopiśmie naukowym "Nature Ecology and Evolution" badanie wykazało, że słonie afrykańskie zwracają się do siebie pomrukami, przypominającymi imiona używane przez ludzi.

Zombifikacja, czyli tragiczne skutki fentanylu

Fentanyl jest najsilniejszym lekiem przeciwbólowym świata. Niestety ma też silne działanie psychoaktywne co powoduje, że staje się popularnym narkotykiem "rekreacyjnym". Jest jednak bardzo uzależniający i niebezpieczny.

Problem z paleniem w polskiej szkole: Trzech na czterech uczniów miało kontakt z nikotyną

Smakowe e-papierosy to atrakcyjna forma podawania młodym ludziom nikotyny. Często są zachętą, by w przyszłości sięgać po zwykłe papierosy.

Tajemnica garnków na wodę. Czas na odkrycie "czarnej" historii Australii

Są dwie historie Australii: czarna i biała. Ta druga rozpoczęła się w 1606 r., gdy holenderski żeglarz Willem Janszoon jako pierwszy biały człowiek dotarł do tego kontynentu. Natomiast ta pierwsza historia rozpoczęła się około 65 tys. lat temu – wraz z przybyciem pierwszych ludzi z Nowej Gwinei.

Czechy: Średniowieczny skarb znaleziony przez spacerowiczkę. "To niewyobrażalne"

Jedno z największych znalezisk archeologicznych ostatniej dekady znalazła w Czechach spacerująca po lesie kobieta. W glinianym garnku znalazła ponad 2 tysiące srebrnych denarów sprzed 900 lat.

Umiędzynarodowienie jest nauce potrzebne jak powietrze

Strategie państw w pozyskiwaniu studentów-cudzoziemców, partnerstwa strategiczne, umiędzynarodowienie szkół doktorskich i trendy mobilnościowe w kontekście kształcenia znalazły się w centrum uwagi międzysektorowej debaty na temat umiędzynaradawiania nauki i szkolnictwa wyższego.

Dieta ketogeniczna może powodować starzenie. Niepokojące wyniki badań na myszach

Badania na myszach wykazały, że dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa obciąża komórki serca, nerek, mózgu i wątroby, ale skutki mogą być odwracalne.

Raka będzie można wykryć na siedem lat przed diagnozą?

Naukowcy zidentyfikowali białka, których wykrycie we krwi może być ostrzeżeniem przed chorobą nowotworową na siedem lat przed jej zdiagnozowaniem - wynika z publikacji na łamach "Nature Communications".

Do Europy dotarł niebezpieczny kleszcz wędrowny. Czy jest już w Polsce?

Do Europy dotarła egzotyczna odmiana kleszcza. Hyalomma może być nawet czterokrotnie większy od swojego pospolitego kuzyna i różni się od niego tym, że nie czeka biernie na ofiarę. Razem z pracownikami Uniwersytetu Warszawskiego można sprawdzić, czy jest już w Polsce.

Przełom w poszukiwaniu najstarszych gwiazd we wszechświecie

Naukowcy z Hong Kongu opracowali nowatorską metodę wykrywania najstarszych gwiazd powstałych niedługo po Wielkim Wybuchu, nazywanych gwiazdami populacji III. Może to być milowy krok dla astronomii w kierunku zrozumienia początków wszechświata.

Zmarł pacjent po przeszczepie zmodyfikowanej nerki świni

Pierwszy biorca przeszczepu genetycznie zmodyfikowanej nerki świni zmarł prawie dwa miesiące po zabiegu, poinformowała jego rodzina i szpital, który przeprowadził operację.

Wszechświat bez ciemnej materii? Nowa hipoteza wzbudza kontrowersje

Dopiero co oswoiliśmy się z paradygmatem istnienia ciemniej materii we wszechświecie, a już pojawiają się nowe badania i hipotezy, które całkowicie odrzucają ten model kosmologiczny. Czy podręczniki do fizyki znowu trzeba będzie pisać od nowa?