Zdrowie

CDC: Badania pokazują, że maski pomagają zmniejszyć liczbę zakażeń w szkołach

Amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), analizując badania, przeprowadzone w nowym roku szkolnym, rekomendują używanie masek w placówkach edukacyjnych.

Zdrowie

Chińscy naukowcy: 50 proc. szans że koronawirus pojawił się w USA we wrześniu 2019

Niektórzy wracają do prehistorii

To, z czym mamy do czynienia teraz, zaczęło się wiele tysięcy lat temu. Natura stanęła wówczas na wysokości zadania, natomiast ludzie nie byli wtedy w stanie jej dopomóc. Obecnie możemy wspomagać naturę, jednak nie w pełni stajemy na wysokości zadania.

Uroczystego rozdania Nagród Nobla znów nie będzie. Przez COVID

Przedstawiciele Fundacji Noblowskiej poinformowali, że w tym roku - podobnie jak przed rokiem - nie odbędzie się tradycyjna uroczystość wręczenia nagród w Sztokholmie.

Dyrektor generalny Moderny: Pandemia może się skończyć w ciągu roku

Stéphane Bancel, dyrektor generalny koncernu Moderna uważa, że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 może zakończyć się w ciągu roku.

Na początku października decyzja o trzeciej dawce szczepionki w UE?

Europejska Agencja ds. Leków (EMA) ma na początku października podjąć decyzję ws. ewentualnego doszczepiania trzecią dawką szczepionki Pfizer/BioNTech na COVID-19 osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki - informuje Reuters powołując się na źródło posiadające bezpośrednią wiedzę w tym temacie.

Wielka asteroida o kosmiczny włos minęła Ziemię. Astronomowie dostrzegli ją zbyt późno

Asteroida 2021 SG wielkości samolotu Boeing 747 minęła Ziemię - w kulminacyjnym momencie była dwukrotnie bliżej naszej planety niż Księżyc. Astronomie zauważyli obiekt po fakcie.

Badacze z USA: Nośmy maski, wirus się zmienia, jest go więcej w powietrzu

Nowe warianty koronawirusa SARS-CoV-2 mogą przenosić się lepiej drogą powietrzną wraz z ewolucją wirusa - wynika z badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Maryland, które opublikowano w magazynie "Clinical Infectious Diseases".

Badanie: Jak wzrasta odporność po drugiej dawce szczepionki Johnson & Johnson?

Druga dawka podana po dwóch miesiącach zwiększa poziom przeciwciał od 4 do 6 razy - podał amerykański koncern Johnson & Johnson, producent jednodawkowej szczepionki na COVID-19.

Dramatyczny spadek populacji koali. Symbol Australii wymiera

W ciągu ostatnich 3 lat populacja koali spadła o 30 procent. Zdaniem naukowców nie ma wątpliwości, że wyginięcie tego gatunku jest tylko kwestią czasu.

Pfizer poprosi o zgodę na podawanie szczepionki na COVID 5-latkom

Koncern Pfizer poinformował, że jego szczepionka na COVID-19 może być bezpiecznie stosowana wśród dzieci w wieku 5-11 lat.

RPA: Pszczoły zabiły ponad 60 pingwinów na plaży

63 pingwiny przylądkowe padły ofiarą roju pszczół na plaży w Simonstad, w pobliżu południowoafrykańskiego Kapsztadu - informuje AFP.

W Kambodży dziesięć lat temu był wirus podobny do SARS-CoV-2

W północnej Kambodży badacze z tamtejszego Instytutu Pasteura (IPC) zbierają próbki od nietoperzy w regionie, w którym przed dekadą u nietoperzy wykryto obecność wirusa bardzo podobnego do koronawirusa SARS-CoV-2.

Crew Dragon: Kosmiczni turyści wrócili na ziemię

Czteroosobowy zespół Inspiration 4, pierwszej cywilnej misji na orbitę okołoziemską, powrócił na Ziemię, Kapsuła Crew Dragon wylądowała na Atlantyku blisko wybrzeża Florydy. Kosmiczni turyści spędzili w kosmosie trzy dni.

Chińscy astronauci wrócili na Ziemię po 90-dniowej misji

Trzech chińskich astronautów powróciło na Ziemię w piątek po 90-dniowej misji na niedokończonej stacji kosmicznej. To pierwsza załogowa misja kosmiczna Pekinu od 2016 roku.

Dziura ozonowa nad biegunem południowym przekroczyła rozmiary Antarktydy

Dziura w ochronnej warstwie ozonowej Ziemi, która pojawia się każdej wiosny na półkuli południowej, w zeszłym tygodniu rosła znacznie szybciej niż zwykle i przekroczyła rozmiar Antarktydy - wynika z danych, opublikowanych przez europejski program Copernicus (Copernicus Atmosphere Monitoring Service - CAMS).

Republika nie potrzebuje uczonych

Dzięki najnowszej technologii wyszedł na jaw sekret sprzed 232 lat: słynny malarz Jacques-Louis David ukrył oznaki bogactwa na portrecie słynnego naukowca Antoine'a Laurenta de Lavoisiera wraz z małżonką Marie-Anne. Było to tuż przed rewolucją francuską.

Historyczna misja: Firma SpaceX zabrała na orbitę astronautów-amatorów

Rakieta SpaceX, która wystartowała w środę z Przylądka Canaveral na Florydzie, wyniosła na orbitę czterech astronautów-amatorów - to pierwszy lot na orbitę w historii, w czasie którego na pokładzie statku kosmicznego znaleźli się wyłącznie niezawodowi astronauci.

Naukowcy nauczyli krowy korzystania z toalet. Ma to pomóc w ochronie klimatu

Nowozelandzcy i niemieccy naukowcy uczą krowy korzystania z toalet. I to z powodzeniem. Wszystko w nadziei na skuteczną walkę z zanieczyszczeniem wody i emisją gazów cieplarnianych

Izrael: 59 zaszczepionych trzema dawkami wśród ciężko chorych na COVID

W Izraelu niezaszczepionych przeciw COVID-19 jest 17 proc. osób, które mogą być szczepione (osoby w wieku 12 i więcej lat). Jednocześnie z grupy tej wywodzi się obecnie 65 proc. wszystkich ostrych przypadków COVID-19 w Izraelu.