Szczepienie na COVID w Danii Zdrowie

Dania rozważa szczepienia na małpią ospę. Jeszcze nie ma decyzji

Duńska Agencja Zdrowia rozważa obecnie czy ludzie, którzy mieli bliski kontakt z osobą zakażoną małpią ospą, powinni być szczepieni z użyciem szczepionki opracowanej przez Bavarian Nordic, która w Europie jest dopuszczona do użycia jako szczepionka przeciwko ospie prawdziwej.

Ochrona zdrowia

Małpia ospa w Niemczech: Rząd zamawia 40 tys. szczepionek

Małpia ospa w Szkocji. Boris Johnson: Uważnie przyglądamy się transmisji wirusa

Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson oświadczył, że brytyjski rząd uważnie przygląda się okolicznościom transmisji wirusa małpiej ospy. Zakażenie tym wirusem wykryto właśnie w Szkocji.

Małpia ospa w kolejnych krajach. Potwierdzony przypadek w USA

W kilku europejskich krajach badane są przypadki prawdopodobnego zakażenia wirusem małpiej ospy - rzadkiej odzwierzęcej choroby, której obecność potwierdzono już w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Francji, Portugalii, Szwecji, USA, Kanadzie i Australii.

Małpia ospa dotarła do Kanady. Dwa przypadki w prowincji Quebec

Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego podała, że w prowincji Quebec wykryto dwa przypadki małpiej ospy. To pierwsze przypadki tej odzwierzęcej choroby zanotowane w Kanadzie.

Wystrzelony w czasie wojny rosyjski satelita z literą „Z” spada na Ziemię

Rosyjski satelita wojskowy Kosmos-2555, którego przeznaczenie jest tajne, spłonie w atmosferze maksymalnie za 2-3 tygodnie, jeśli jego kurs nie zostanie skorygowany - zwracają uwagę naukowcy.

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 23. Historia programowania obiektowego

W połowie lat 60. XX wieku w środowiskach informatyków zaczęła dojrzewać idea, że dane trzeba chronić. Postanowiono chować je w niedostępnych z zewnątrz „kapsułach”, gdzie jedynymi procedurami, które mogą na tych danych wykonywać określone działania, będą elementy owej „kapsuły”.

Naukowcy po raz pierwszy pokazali ogromną czarną dziurę w centrum Drogi Mlecznej

Badacze w czwartek po raz pierwszy przedstawili supermasywną czarną dziurę, która znajduje się w centrum naszej galaktyki. Sagittarius A* pochłania każdą materię poruszającą się w obrębie jej ogromnego przyciągania grawitacyjnego.

Pacjent z Wielkiej Brytanii miał COVID-19 przez 505 dni. Zmarł

Naukowcy z Wielkiej Brytanii poinformowali o pacjencie z poważnie osłabionym układem odpornościowym, który miał COVID-19 przez prawie półtora roku. Podkreślili przy tym znaczenie ochrony osób wrażliwych przed koronawirusem.

Europa przez atak Rosji na Ukrainę nie wyśle swojego łazika na Marsa

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) potwierdziła, że na czas nieokreślony zawiesza misję łazika ExoMars.

Cenne odkrycie archeologów w katedrze Notre Dame

Kilka grobów i ołowiany sarkofag prawdopodobnie z XIII wieku zostało odkrytych przez archeologów w paryskiej katedrze Notre Dame, w trakcie prac związanych z odbudową po niszczycielskim pożarze w 2019 roku.

Leczenie raka mniej skuteczne. Polska odstaje od europejskich liderów

Choć w ostatnich latach przybyło refundacji nowoczesnych terapii onkologicznych, z leczeniem raka w Polsce jest gorzej niż w Europie Zachodniej.

Rosyjska nauka odcina się od zachodniej. Publikacje zagraniczne mniej ważne

Do oceny pracy rosyjskich naukowców i zespołów badawczych, laboratoriów, uniwersytetów i instytutów, będą wykorzystywane nowe kryteria - poinformował rosyjski minister nauki i szkolnictwa wyższego Walery Falkow.

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 20: Doniosłe znaczenie błędów w programach

Od początku rozwoju informatyki błędy w programach stanowiły poważny problem. Istniała konieczność pisania wielu programów dla wielu różnych zastosowań. Lecz ludzie są omylni, dlatego błędy w programach zdarzały się dość często.

Zmarł pacjent z przeszczepionym sercem świni. Zmodyfikowany narząd pracował dwa miesiące

We wtorek w Centrum Medycznym Uniwersytetu Maryland (UMMC) zmarł 57-letni mężczyzna z nieuleczalną chorobą serca, który przeszedł do historii jako pierwsza osoba, która otrzymała genetycznie zmodyfikowane serce świni.

Iran umieścił na orbicie kolejnego satelitę wojskowego

Satelita wojskowy Noor 2 (Światło 2) został przez Iran z powodzeniem wyniesiony na orbitę - poinformowała półoficjalna agencja Tasnim.

Grom z chmurnego i jasnego nieba

Katalog zjawisk, których nauka nie zdołała dostatecznie wyjaśnić, wcale nie jest mały. Są w nim zagadnienia wielkie, zasadnicze, jak choćby antropogeneza, czyli pochodzenie gatunku homo. Ale są też „błahe”. Jedno z takich „mało poważnych” zagadnień właśnie otrzymało naukowy atest.

Prof. Szuster-Ciesielska: Brak jest dowodów przemawiających za skutecznością amantadyny

- Przedostające się do prasy komunikaty o wstępnych wynikach, sugerujących działanie pozytywne amantadyny (nawet jako trend) są niestety szkodliwe - oceniła w rozmowie z portalem medonet.pl prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

Jak walczyć z migreną? Nie trzeba żyć z bólem głowy

Migrena jest najczęstszym schorzeniem neurologicznym dotykającym prawie 11 proc. populacji. Ale wciąż jest błędnie postrzegana jako dolegliwość, a nie choroba.

Drugie badanie nad amantadyną. „Wnioski nie są jednoznaczne z dotychczasowymi rezultatami”

„Stwierdzono trend w kierunku skuteczności amantadyny” w zapobieganiu progresji COVID-19 - piszą autorzy badania, prowadzonego pod kierownictwem prof. dr hab. Konrada Rejdaka.