Gwiazdozbiór w którym znajduje się odkryty układ planetarny Kosmos

Astronomowie odkryli planety, które "poruszają się jak wielka kosmiczna orkiestra"

Astronomowie odkryli układ planetarny, w którym sześć planet krąży wokół swojej gwiazdy w sposób synchroniczny jak "wielka kosmiczna orkiestra" - informuje AP.

Diagnostyka i terapie

Prof. dr hab. Michał Wszoła: Przełom w testowaniu leków

„Ten drugi”, czyli zapomniani zdobywcy Kosmosu

Dzisiaj loty w Kosmos nikogo nie ekscytują. Swoje satelity wysyłają nawet prywatne firmy, a astronautów lokują na orbicie liczne kraje – oczywiście te, które na to stać… Zaczęła się już także turystka kosmiczna! Kiedyś jednak było inaczej.

Największa góra lodowa na świecie ruszyła w drogę. Pierwszy raz od 30 lat

Antarktyczna góra lodowa A23a po raz pierwszy od 30 lat poruszyła się i zaczęła przemieszczać. Ważąca bilion ton A23a szybko dryfuje obok północnego krańca Półwyspu Antarktycznego.

Łączenie szczepień przeciw COVID i grypie. Badanie wykazało, jakie daje efekty

Badania przeprowadzone na pracownikach służby zdrowia w Massachusetts wykazały wyższy poziom przeciwciał w grupie, która otrzymała jednocześnie szczepionki przeciw COVID-19 i grypie.

Astronomowie odkryli galaktyki, z których światło dotarło do Ziemi po 13 mld lat

Międzynarodowy zespół badaczy odkrył jedne z najstarszych galaktyk jakie dotychczas udało się zaobserwować. O swoim odkryciu piszą na łamach "Astrophysical Journal Letters".

Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot

B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty amerykańskich bombowców maszyn dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej.

Ważna debata o polskiej nauce już 8 listopada w Krakowie

W jakim kierunku powinny podążać polskie uczelnie wyższe i jakich zmian potrzebuje polska nauka. O tym rozmawiać będą rektorzy i studenci podczas seminarium „Jaki uniwersytet?”, które odbędzie się 8 listopada w Krakowie.

Na początku listopada obok Ziemi przelecą dwie duże asteroidy. Czy stanowią zagrożenie?

W ciągu kilku najbliższych dni stosunkowo blisko Ziemi przelecieć ma kilka asteroid. Największa z nich ma średnicę ok. 1900 metrów - wynika z danych NASA.

Szczepionka na kokainę i crack. Nowe odkrycie naukowców z Brazylii

Rozwiązaniem problemu kokainy i cracku może być szczepionka. Zespół naukowców z Brazylii ogłosił opracowanie innowacyjnej formy terapii uzależnienia od tych narkotyków.

Nowe badanie: Szczepionki na COVID i grypę zwiększają ryzyko udaru u seniorów

Z analizy danych przeprowadzonej przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) wynika, że przyjmowanie szczepionek na COVID-19 i grypę może wiązać się z pewnym ryzykiem u seniorów.

Szwajcaria. Detektorysta znalazł na polu marchwi biżuterię sprzed 3,5 tysiąca lat

Podczas szukania złomu na świeżo zaoranym polu marchwi miejscowego rolnika, szwajcarski detektorysta znalazł bogaty zbiór biżuterii z 1500 r. p.n.e.

Do Ziemi dotarł rekordowy szybki błysk radiowy sprzed 8 miliardów lat

Astronomowie wykryli błysk radiowy, który dotarł na Ziemię z odległej galaktyki. To jeden z najmocniejszych i najbardziej odległych sygnałów znanych jako FRB, jakie do tej pory zaobserwowano.

Prehistoria udoju. Jak nauczyliśmy się pić mleko

Egipscy bogowie nauczyli ludzi warzyć piwo, grecki Dionizos pokazał, jak tłoczyć wino. A kto podsunął pomysł, że można doić kozy, owce, krowy i pić mleko? Na łamach prestiżowego naukowego pisma „Nature” ukazał się artykuł prezentujący próby wyjaśnienia tej zagadki.

Prehistoria. Nowe spojrzenie bez europocentryzmu i egoizmu

„Prahistoria, dyscyplina naukowa, która stawia sobie za cel poznanie dziejów ludzkości od najdawniejszych czasów, aż do pojawienia się pierwszych źródeł pisanych. Podstawowym aktem badawczym są wykopaliska dostarczające prawie wszystkich dokumentów potrzebnych do studiów” („Dictionnaire de la préhistoire”; Paryż 1969, wydanie polskie: 1980). Minęło ponad półwiecze, a definicja ta wciąż jest prawdziwa, wymaga jednak istotnych uzupełnień.

Nowa szczepionka na COVID-19 ma zostać dopuszczona do użytku. Chodzi o wariant Kraken

Na dzisiejszym posiedzeniu Europejska Agencja Leków ma wydać decyzję w kwestii dopuszczenia do użytku zmodyfikowanej szczepionki przeciwko COVID-19, dopasowanej do wariantu Kraken (X.B.B 1.5) koronawirusa SARS-CoV-2 (podwariantu Omikrona).

WHO ostrzega: Europie i USA zagraża nowa choroba. Przez zmiany klimatu

Szerząca się dotychczas w Ameryce Łacińskiej i Azji gorączka denga, która powoduje ok. 20 tys. zgonów rocznie, wkrótce może stać się poważnym zagrożeniem dla południowych Stanów Zjednoczonych oraz południowej Europy i nowych częściach Afryki - alarmuje WHO.

Rok 2023 będzie najgorętszym rokiem w historii pomiarów? Wrzesień był rekordowy

2023 rok może być najgorętszym w historii - wynika z danych europejskiej służby monitorowania zmian klimatycznych Copernicus Climate Change Service (C3S).

Nagroda Nobla 2023 z dziedziny chemii została przyznana

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za 2023 rok. Uhonorowani zostali Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus i Aleksiej I. Jekimow.

Nagroda Nobla 2023 z fizyki przyznana

Nagroda Nobla z fizyki za 2023 rok została przyznana. Laureaci to Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier.