Kosmos

Chińscy astronauci wrócili na Ziemię po 90-dniowej misji

Trzech chińskich astronautów powróciło na Ziemię w piątek po 90-dniowej misji na niedokończonej stacji kosmicznej. To pierwsza załogowa misja kosmiczna Pekinu od 2016 roku.

Nauka

Dziura ozonowa nad biegunem południowym przekroczyła rozmiary Antarktydy

Republika nie potrzebuje uczonych

Dzięki najnowszej technologii wyszedł na jaw sekret sprzed 232 lat: słynny malarz Jacques-Louis David ukrył oznaki bogactwa na portrecie słynnego naukowca Antoine'a Laurenta de Lavoisiera wraz z małżonką Marie-Anne. Było to tuż przed rewolucją francuską.

Izrael: 59 zaszczepionych trzema dawkami wśród ciężko chorych na COVID

W Izraelu niezaszczepionych przeciw COVID-19 jest 17 proc. osób, które mogą być szczepione (osoby w wieku 12 i więcej lat). Jednocześnie z grupy tej wywodzi się obecnie 65 proc. wszystkich ostrych przypadków COVID-19 w Izraelu.

Rosja zapewnia, że nie chce wywieźć Burana z Kazachstanu

Moskwa nie nie planuje przetransportowania wahadłowca Buran do Rosji, a wizytujący kosmodrom Bajkonur specjaliści z przedsiębiorstwa Mołnia tylko oceniali stan techniczny promu kosmicznego i infrastruktury - zapewniają Rosjanie.

Naukowcy z San Diego opracowali nowe szczepionki. Nie muszą być przechowywane w zimnie

Nanoinżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowali preparaty, będące kandydatami na szczepionki przeciw Covid-19, które mogą być przechowywane w cieple.

Czy chińska szczepionka chroni przed wariantem Delta? Tak, ale...

Dodatkowa dawka szczepionki na COVID-19 chińskiego koncernu Sinovac odwraca spadek liczby przeciwciał chroniących przed zakażeniem wariantem Delta koronawirusa SARS-CoV-2 - wskazują opublikowane w niedzielę wyniki badań, które czekają jeszcze na naukową recenzję.

Prof. Zembala: Zaszczepieni mają 95 proc. szans na przeżycie COVID

Liczba przeciwwskazań, jeśli chodzi o stosowanie szczepionek na COVID-19, jest minimalna - przekonywał prof. Marian Zembala, lekarz, były minister zdrowia, w rozmowie z "Jedynką" Polskiego Radia.

CDC: Delta nie powoduje cięższego przebiegu Covid-19 u dzieci

W Stanach Zjednoczonych po tym, jak wariant Delta stał się dominującym szczepem koronawirusa, liczba hospitalizacji pediatrycznych, spowodowanych przez Covid-19 gwałtownie wzrosła. Ale nowe badanie sugeruje, że nieuzasadnione były obawy, jakoby Delta powodowała cięższy przebieg choroby u dzieci.

Ból rodzi się w mózgu

Odczuwanie bólu zależy nie tylko od fizycznych obrażeń, lecz także charakteru danej osoby, jej genów, płci, przekonań, motywacji oraz kontekstu emocjonalnego.

Szczepionka Moderny skuteczniejsza od szczepionki Pfizera?

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Virginia School of Medicine wskazują, że poziom przeciwciał u osób zaszczepionych szczepionką Moderny jest nieco wyższy niż u tych, którym podano szczepionkę Pfizer/BioNTech.

WHO: W afrykańskiej metropolii jednak nie wykryto wirusa Ebola

Nowe badanie wykazało, że jednak nie doszło do wykrycia pierwszego od ponad ćwierć wieku przypadku wirusa Ebola w Wybrzeżu Kości Słoniowej - podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

40 proc. mieszkańców Indii będzie żyć 9 lat krócej. Przez smog

Zanieczyszczenie powietrza skróci przewidywaną długość życia ok. 40 proc. mieszkańców Indii o ponad 9 lat - wynika z raportu opublikowanego przez Instytut Polityki Energetycznej (EPIC) działający przy Uniwersytecie Chicagowskim.

Koronawirus. Nowy wariant wirusa. Mutuje jak żaden przed nim

W maju tego roku odnotowano pierwsze przypadki zakażenia nowym wariantem COVID-19 – C.1.2. Wariant ma cechować się – podobnie jak obecnie dominujący wariant, Delta – większą zakaźnością.

Rosji jesienią grozi fala zakażeń wirusem Zachodniego Nilu

Rosyjski Rospotrebnadzor (Federalna Służba Nadzoru Ochrony Praw Konsumentów i Dobrobytu Ludzi) ostrzega, że jesienią w Rosji może dojść do wzrostu liczby zakażeń wirusem Zachodniego Nilu, który wywołuje chorobę określaną jako Gorączka Zachodniego Nilu.

Badanie: Koronawirus SARS-CoV-2 mutuje częściej niż sądzono

Wywołujący chorobę COVID-19 koronawirus SARS-CoV-2 mutuje prawie raz na tydzień - znacznie częściej, niż uważano dotychczas - wynika z badań przeprowadzonych na uniwersytetach w Bath i Edynburgu.

Policyjny wkład w paleontologię

Policja brazylijska przejęła od przemytników płyty kamienne, które okazały się skamielinami. Jedna z nich zawierał szczątki pterodaktyla znanego nauce tylko ze skamieniałych czaszek.

Egipt: Odkryto szkielet czworonożnego wieloryba

Naukowcy w Egipcie zidentyfikowali nowy gatunek czworonożnego wieloryba, który żył około 43 miliony lat temu.

Meksyk: Odkryto bukiety kwiatów sprzed czasów Azteków

W ruinach miasta Teotihuacán w Meksyku archeolodzy odkryli bukiety kwiatów sprzed ok. 1800 lat. To pierwsze odkrycie dobrze zachowanej materii roślinnej z czasów kultury wyprzedzającej Azteków o 8 wieków..

Koronawirus. W Meksyku stworzono maskę ze srebra i miedzi, która zabija wirusa

Badacze z Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku (UNAM) stworzyli maskę chroniącą twarz, z wykorzystaniem srebrnej i miedzianej nanopowłoki, która ma neutralizować koronawirusa SARS-CoV-2 - informuje oficjalna gazeta uczelni.