Jeden z ostatnich obrazów dostarczonych przez pojazd DART przed uderzeniem w asteroidę Kosmos

Udany test systemu obrony planetarnej NASA. Pojazd DART uderzył w asteroidę

W nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego pojazd DART uderzył w asteroidę Dimorphos, ciało niebieskie wielkości stadionu piłkarskiego, odległe ok. 11 mln km od Ziemi.

Archeologia

Tajemnica grobowca Tutanchamona. Coraz bliżej odnalezienia Nefertiti?

Polska z Ig Noblem w dziedzinie medycyny

Lody pomagają w łagodzeniu skutków chemioterapii - do takiego wniosku doszła dziewiątka polskich badaczy. I za to została nagrodzona przez Harvard tzw. antynoblem w dziedzinie medycyny. Pozostali laureaci z całego świata, też mają się czym pochwalić. Przebadali m.in. zaparcia u skorpionów, lewatywy u Majów, bicie serc kochanków czy tajemnice „używania palców do kręcenia gałką”.

Drugie podejście do Księżyca

NASA chce pokazać, że nie jest gorsza od miliarderów, którzy znacznie mniejszym kosztem zaczęli podbój kosmosu.

W wyhodowanych z komórek macierzystych zarodkach myszy zaczął się rozwijać mózg

Naukowcy z Cambridge stworzyli syntetyczne zarodki myszy, bez użycia jajeczek lub plemników, w których zaczęły się rozwijać mózgi i serca.

NASA publikuje niesamowite zdjęcia Jowisza. Badacze nie sądzili, że "będą tak dobre"

NASA opublikowała w sieci najnowsze zdjęcia Jowisza, które wykonano Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba. Widać na nich zjawiska, zachodzące w atmosferze największej planety Układu Słonecznego.

Kosmonauta z Rosji musiał skrócić spacer w przestrzeni kosmicznej. Powód? Bateria

Oleg Artiemjew, rosyjski kosmonauta, który przebywa obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) musiał w środę przerwać spacer w przestrzeni kosmicznej, ponieważ napięcie baterii w jego skafandrze nagle spadło.

Dr Paweł Grzesiowski: Rtęć w wodach Odry? To poważne zagrożenie dla ludzi

„Jeśli potwierdzi się obecność związków rtęci w wodach Odry, to poważne zagrożenie dla ludzi” - zwrócił uwagę dr Paweł Grzesiowski, immunolog i pediatra.

Arktyka nagrzewa się czterokrotnie szybciej niż cały glob

Według nowych badań Arktyka nagrzewa się prawie cztery razy szybciej niż Ziemia jako całość. Oznacza to, że ludzie, rośliny i zwierzęta w regionach polarnych doświadczają szybkiej i katastrofalnej zmiany klimatu.

Pierwsza misja księżycowa Korei Południowej rozpoczęta

Rakieta Falcon 9 wyniosła w przestrzeń kosmiczną stetek orbitalny Danuri, co rozpoczęło pierwszą południowokoreańską misję księżycową.

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 29: Sterowanie komputerem za pomocą interfejsu graficznego

Stworzony dla indywidualnych użytkowników system Windows 3.11 był efektowny wizualnie i łatwy w obsłudze, jednak niestety bywał niestabilny.

Szczątki rakiety Elona Muska spadły na pastwisko w Australii

Zwęglony kawałek kosmicznego złomu został znaleziony na wybiegu dla owiec przez australijskiego hodowcę. W czwartek potwierdzono, że to część rakiety SpaceX.

Rosja wystrzeliła kolejnego tajemniczego satelitę dla wojska

Rosyjski satelita wojskowy Kosmos-2558, którego przeznaczenie nie jest jawne, został wystrzelony w poniedziałek z Plesiecka, największego kosmodromu Federacji Rosyjskiej.

Kawałki rakiety spadły na Ziemię. Chińczycy nie informowali, gdzie uderzą odłamki

Chińska rakieta spadła w sobotę nad Oceanem Indyjskim. NASA poinformowała, że Pekin nie podzielił się "konkretnymi informacjami o trajektorii" potrzebnymi, aby wiedzieć, gdzie mogą spaść odłamki.

Pierwsze ofiary małpiej ospy spoza Afryki. Nie żyją pacjenci z Brazylii i Hiszpanii

Służby sanitarne z Brazylii i Hiszpanii poinformowały o zgonach pacjentów zakażonych wirusem małpiej ospy. To pierwsze ofiary epidemii spoza Afryki.

Rosja zmienia zdanie. Nie wie kiedy wycofa się z ISS

Rosja nie ustaliła daty wycofania się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - podały rosyjskie agencje informacyjne, cytując szefa rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.

Małpia ospa zabija tylko w Afryce, ale Afryka nie ma ani jednej szczepionki

Afryka nadal nie posiada ani jednej szczepionki przeciw małpiej ospie pomimo tego, że jest to jedyny kontynent, na którym zanotowano zgony osób chorujących na tę chorobę - alarmuje Ahmed Ogwell, p.o. dyrektor Afrykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób.

WHO: 98 proc. przypadków małpiej ospy u homoseksualnych mężczyzn, ale nie należy stygmatyzować

- Chociaż 98 proc. dotychczas wykrytych przypadków dotyczy homoseksualnych mężczyzn, każdy narażony może zachorować na małpią ospę, dlatego WHO zaleca, aby państwa podjęły działania mające na celu zmniejszenia ryzyka przeniesienia na inne wrażliwe grupy, w tym dzieci, kobiety w ciąży i osoby z immunosupresją - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia. Zwrócił uwagę, że „transmisja wirusa małpiej ospy może odbywać się nie tylko przez kontakt seksualny”.

Musk do Rosji: Bon Voyage. To odpowiedź na decyzję Roskosmosu

„Szczęśliwej podróży” - tak w dwóch słowach amerykański miliarder skomentował ogłoszone przez Kreml plany wycofania się Rosji z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Rosja wycofuje się z ISS. NASA nie została uprzedzona

Nowy szef rosyjskiej agencji kosmicznej zasygnalizował, że Rosja zamierza wycofać się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Przedstawicielka NASA powiedziała, że Moskwa nie informowała o swym zamiarze zakończenia współpracy na orbicie ze Stanami Zjednoczonymi.