Odnaleziono perfumy sprzed 2 tys. lat. Cesarstwo Rzymskie pachniało jak hippisi

Podczas prac archeologicznych prowadzonych w ruinach rzymskiego miasta Carmo (dzisiejsza Carmona) niedaleko Sewilli w Hiszpanii odnaleziono zapieczętowaną fiolkę z perfumami sprzed 2 tysięcy lat.

Po raz pierwszy udało się uzyskać DNA człowieka z artefaktu z epoki kamienia

Naukowcom udało się wyodrębnić z zęba jelenia, który był prawdopodobnie noszony w epoce kamienia jako naszyjnik, w nieinwazyjny sposób, DNA człowieka, który nosił ten naszyjnik. To pierwszy przypadek, w którym naukowcom udało się wyizolować ludzkie DNA z artefaktu pochodzącego z epoki kamienia - czytamy w magazynie "Nature".

Obozy rzymskiej armii z II w. n.e. odkryte dzięki Google Earth

Zespół badaczy ze Szkoły Archeologii Uniwersytetu Oksfordzkiego zidentyfikował ślady nieznanych dotąd trzech ufortyfikowanych obozów rzymskich, ulokowanych w Jordanii.

Peru. Archeolodzy odkryli ceremonialną łaźnię Inków sprzed pół tysiąca lat

W peruwiańskich Andach archeolodzy odkryli kompleks kąpielowy Inków zbudowany ok. 500 lat temu, który najprawdopodobniej służył elicie rozległego imperium.

Egipt. W starożytnej nekropolii odkryto 2 tys. zmumifikowanych baranich łbów

W świątyni Ramzesa II w starożytnym mieście Abydos w południowym Egipcie odkryto co najmniej 2000 zmumifikowanych głów baranich pochodzących z okresu Ptolemeusza i pałacową strukturę Starego Państwa - poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Turystyki i Starożytności.

Tropem dinozaurów spod Radomia

Pod koniec 2021 r. media obiegły informacje o odkryciu w Borkowicach koło Przysuchy doskonale zachowanych śladów prehistorycznych zwierząt. Jaki jest stan badań nad znaleziskiem i plany na przyszłość, opowiedzieli „Rz” dr Piotr Dziadzio, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, oraz dr hab. Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Egipt: W Piramidzie Cheopsa w Gizie znaleziono ukryty korytarz

Ukryty korytarz o długości ok. dziewięciu metrów odkryto blisko głównego wejścia do liczącej 4 500 lat Piramidy Cheopsa (Wielkiej Piramidy) w Gizie - informuje egipska Najwyższa Rada Starożytności.

Peru. Mumia w torbie termoizolacyjnej. "Juanita. Moja duchowa dziewczyna"

Policja w Peru dokonała niespodziewanego odkrycia po przeszukaniu dostawcy w pobliżu stanowiska archeologicznego w Puno. Mężczyzna miał przy sobie torbę termoizolacyjną, a w niej - mumię.

Archeolog-amator odkrył kalendarz w rysunkach z epoki lodowcowej

Zapoczątkowane przez odkrycie archeologa-amatora badania wskazują, że rysunki naskalne były nie tylko formą artystycznej ekspresji, ale także służyły do zapisywania informacji o czasie cykli reprodukcyjnych zwierząt.

Naukowcy odkryli rozległą cywilizację Majów w Gwatemali

Zespół naukowców z USA, Francji i Gwatemali odkrył na północy południowoamerykańskiego państwa sieć 1000 osad liczącej 2 tys. lat cywilizacji Majów.

Ukraińska Straż Graniczna odkryła rzymską osadę

Podczas budowy fortyfikacji nad brzegiem Dniepru w obwodzie chersońskim ukraińska Straż Graniczna trafiła na pozostałości starożytnej rzymskiej osady.

Piwa naszego codziennego

Od jak dawna ludzie piją alkohol? Jaki? W jaki sposób? Co ma do powiedzenia na ten temat archeologia? Wykopaliska prowadzone w ostatnim czasie wiele wyjaśniają.

Bezcenne odkrycie w niewielkiej toskańskiej wiosce

Niezwykła seria prawie idealnie zachowanych posągów z brązu sprzed ok. 2300 lat została odkryta w naturalnym spa termalnym we Włoszech, w małej wsi niedaleko Sieny, Casciano dei Bagni.

Tajemnica grobowca Tutanchamona. Coraz bliżej odnalezienia Nefertiti?

Brytyjski egiptolog Nicholas Reeves twierdzi, że jest bliski udowodnienia, iż poszukiwany od stuleci grób królowej Nefertiti ukryty jest w kompleksie komór grobowych jej pasierba, faraona Tutanchamona.

Strefa Gazy. Palestyński rolnik znalazł skarb

Podczas przygotowań do sadzenia drzew oliwnych na swojej ziemi w al-Burajdż w środkowej Strefie Gazy, palestyński rolnik odkrył cenną mozaikę podłogową. Według ekspertów to jeden z największych skarbów archeologicznych, jakie kiedykolwiek znaleziono w tym rejonie.

Krzysztof Kowalski: Naukowiec in the Sky

Na Ziemi pracują miliony naukowców, ale wcale nie jest wielu, którzy naprawdę zasługują na „laurki”. Tym bardziej należy je wypisywać uczonym wartym takiego wyróżnienia.

Ludzkie szczątki znalezione w jaskini są milion lat starsze niż sądzono

Nowe badania dowodzą, że skamieniałe szczątki należące do najstarszych przodków ludzi są znacznie starsze, niż początkowo sądzili naukowcy.

Cenne odkrycie archeologów w katedrze Notre Dame

Kilka grobów i ołowiany sarkofag prawdopodobnie z XIII wieku zostało odkrytych przez archeologów w paryskiej katedrze Notre Dame, w trakcie prac związanych z odbudową po niszczycielskim pożarze w 2019 roku.