Kolos Konstantyna powrócił do Rzymu. Można go zobaczyć w Muzeach Kapitolińskich

Od wtorku odwiedzający Muzea Kapitolińskie w Rzymie mogą podziwiać rekonstrukcję Kolosa Konstantyna opartą na kilku znanych pozostałych fragmentach oryginalnego posągu z IV wieku naszej ery.

Egipt restauruje piramidę w Gizie. "Dar dla świata XXI wieku"

Egipscy i japońscy archeolodzy rozpoczęli realizację gigantycznego projektu, mającego na celu przywrócenie najmniejszej z trzech słynnych piramid w Gizie stanu z czasu, gdy została zbudowana ponad 4000 lat temu.

We włoskim Paestum odkryto dwie nowe świątynie doryckie

Włoskie Ministerstwo Kultury podało w sobotę, że w słynnym mieście Paestum (grecka Posejdonia) na południe od Neapolu odkryto dwie nowe świątynie doryckie.

Cucuteni-Trypole. Wegeosady sprzed sześciu tysięcy lat

Megaosady społeczeństw Cucuteni-Trypole, zwanej też kulturą ceramiki malowanej, powstałe około 6000 lat temu na terenie obecnej Mołdawii i Ukrainy, były prawie wyłącznie wegetariańskie.

Szwajcaria. Detektorysta znalazł na polu marchwi biżuterię sprzed 3,5 tysiąca lat

Podczas szukania złomu na świeżo zaoranym polu marchwi miejscowego rolnika, szwajcarski detektorysta znalazł bogaty zbiór biżuterii z 1500 r. p.n.e.

Prehistoria udoju. Jak nauczyliśmy się pić mleko

Egipscy bogowie nauczyli ludzi warzyć piwo, grecki Dionizos pokazał, jak tłoczyć wino. A kto podsunął pomysł, że można doić kozy, owce, krowy i pić mleko? Na łamach prestiżowego naukowego pisma „Nature” ukazał się artykuł prezentujący próby wyjaśnienia tej zagadki.

Prehistoria. Nowe spojrzenie bez europocentryzmu i egoizmu

„Prahistoria, dyscyplina naukowa, która stawia sobie za cel poznanie dziejów ludzkości od najdawniejszych czasów, aż do pojawienia się pierwszych źródeł pisanych. Podstawowym aktem badawczym są wykopaliska dostarczające prawie wszystkich dokumentów potrzebnych do studiów” („Dictionnaire de la préhistoire”; Paryż 1969, wydanie polskie: 1980). Minęło ponad półwiecze, a definicja ta wciąż jest prawdziwa, wymaga jednak istotnych uzupełnień.

Meksyk. Archeolodzy odnaleźli rzeźbę Chac-Mool. Służyła jako stół ofiarny

Archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odkryli posąg Chac-Moola w mieście Pátzcuaro w Meksyku podczas prac budowlanych.

Mit mężczyzny-łowcy w ruinie

Analiza danych z dziesiątek społeczności koczowniczych na całym świecie pokazuje, że kobiety polują w co najmniej 79 proc. w nich. Jest to sprzeczne z powszechnym przekonaniem, że wyłącznie mężczyźni polowali na zwierzynę.

W Niemczech znaleziono miecz sprzed 3 tysięcy lat. Jak nowy

W Noerdlingen na południu Niemiec archeolodzy odnaleźli miecz, który prawdopodobnie pochodzi z końca XIV wieku p.n.e. – połowy epoki brązu.

Falliczna figurka do ostrzenia mieczy znaleziona w ruinach śreniowiecznej wieży

W ruinach XV-wiecznej wieży hiszpańscy archeolodzy znaleźli 15-centymetrową figurkę w kształcie fallusa. Przedmiot służył do ostrzenia mieczy, a falliczny kształt był wówczas uważany za ochronę przed złem.

Flety z ptasich kości sprzed 12 tys. lat odkryto w Izraelu

Flety, wykonane z kości skrzydeł łysek i cyraneczek euroazjatyckich, znaleziono w wykopaliskach Eynan/Ain Mallaha na północy Izraela, w Dolnie Hula, przez którą co roku przelatuje pół miliarda ptaków.

Prehistoryczne kamienie zniszczone pod budowę francuskiego marketu budowlanego

Około 40 kamieni - menhirów, ustawionych około 7000 lat temu, zostało zniszczonych w pobliżu słynnego stanowiska archeologicznego w północno-zachodniej Francji, aby zrobić miejsce dla sklepu z materiałami budowlanymi.

Odnaleziono perfumy sprzed 2 tys. lat. Cesarstwo Rzymskie pachniało jak hippisi

Podczas prac archeologicznych prowadzonych w ruinach rzymskiego miasta Carmo (dzisiejsza Carmona) niedaleko Sewilli w Hiszpanii odnaleziono zapieczętowaną fiolkę z perfumami sprzed 2 tysięcy lat.

Po raz pierwszy udało się uzyskać DNA człowieka z artefaktu z epoki kamienia

Naukowcom udało się wyodrębnić z zęba jelenia, który był prawdopodobnie noszony w epoce kamienia jako naszyjnik, w nieinwazyjny sposób, DNA człowieka, który nosił ten naszyjnik. To pierwszy przypadek, w którym naukowcom udało się wyizolować ludzkie DNA z artefaktu pochodzącego z epoki kamienia - czytamy w magazynie "Nature".

Obozy rzymskiej armii z II w. n.e. odkryte dzięki Google Earth

Zespół badaczy ze Szkoły Archeologii Uniwersytetu Oksfordzkiego zidentyfikował ślady nieznanych dotąd trzech ufortyfikowanych obozów rzymskich, ulokowanych w Jordanii.

Peru. Archeolodzy odkryli ceremonialną łaźnię Inków sprzed pół tysiąca lat

W peruwiańskich Andach archeolodzy odkryli kompleks kąpielowy Inków zbudowany ok. 500 lat temu, który najprawdopodobniej służył elicie rozległego imperium.

Egipt. W starożytnej nekropolii odkryto 2 tys. zmumifikowanych baranich łbów

W świątyni Ramzesa II w starożytnym mieście Abydos w południowym Egipcie odkryto co najmniej 2000 zmumifikowanych głów baranich pochodzących z okresu Ptolemeusza i pałacową strukturę Starego Państwa - poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Turystyki i Starożytności.