Po raz pierwszy w historii papież weźmie udział w szczycie G7. Franciszek będzie mówił o sztucznej inteligencji

Papież Franciszek w czerwcu weźmie udział w szczycie G7, aby omówić wyzwania, jakie stwarza sztuczna inteligencja (AI) - zapowiedziała w piątek premier Włoch Giorgia Meloni.

Papież apeluje do przywódców, by negocjowali w sprawie Ukrainy i Strefy Gazy

Papież Franciszek w niedzielę wezwał przywódców politycznych do zatrzymania się i podjęcia wysiłków na rzecz mediacji i wynegocjowania rozwiązań dla trwających wojen na Ukrainie i w Strefie Gazy.

Papież zgodził się na ślub byłego biskupa. Wcześniej duchowny został ojcem

Przeniesiony do stanu świeckiego były biskup diecezji Solsony, Xavier Novell, zawarł ślub kościelny z psycholożką i pisarką Silvią Caballol.

"Świątynia - wojownik". Rosjanie zbudują cerkiew ku czci "operacji specjalnej"

W Rosji pojawi się kolejna świątynia gloryfikująca armię rosyjską i nawiązująca do wojny z Ukrainą. Militaryzacja rosyjskiego prawosławia postępuje.

Droga Krzyżowa w Watykanie bez papieża. Franciszek w ostatniej chwili odwołał swój udział

Papież nie pojawił się na Drodze Krzyżowej w Wielki Piątek. 87-letni Franciszek zrezygnował z udziału w obawie o swoje zdrowie przed świętami wielkanocnymi.

Kościół i reformy. Niemieccy biskupi przekonują papieża

W sporze pomiędzy niemieckim Kościołem a Watykanem rysuje się kompromis. Nie wiadomo jeszcze, na czym ma polegać.

Papież zrezygnował z odczytania homilii. Watykan nie podaje powodu

Papież w ostatniej chwili zrezygnował z odczytania homilii podczas mszy w Niedzielę Palmową na Placu Świętego Piotra. Franciszek przewodził nabożeństwu, odczytał modlitwę Anioł Pański i pozdrawiał wiernych ze swojego papamobilu.

Niemcy sprzedają kościoły. Świątynie można kupić też w Polsce

Parafia rzymskokatolicka w Lispenhausen w Niemczech wystawiła na sprzedaż kościół wraz z plebanią i zabudowaniami klasztornymi. Powód? Brak wiernych. Świątynie da się kupić też w Polsce.

Białoruś: Represje wobec Kościoła nie ustają

Od ponad trzech lat trwa prześladowanie przeciwników Aleksandra Łukaszenki na Białorusi. Reżim nie oszczędza nawet katolickich duchownych. Ale Kościół w Mińsku nie nagłaśnia sprawy.

Papież Franciszek mówi o "szaleństwie wojny". "Wielu młodych ludzi ginie"

Papież Franciszek w czasie audiencji generalnej na Placu Św. Piotra w Watykanie potępił wojnę.

NATO odpowiada na słowa papieża o Ukrainie: Potrzeba broni, a nie białych flag

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nie zgadza się z oceną papieża Franciszka, że Ukraina powinna mieć "odwagę białej flagi" i negocjować zakończenie wojny wywołanej przez Rosjan.

Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje słowa papieża o Ukrainie. Wskazuje na Putina

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odniósł się do wypowiedzi papieża Franciszka, który mówił o wywieszeniu białej flagi przez Ukrainę. Szef MSZ wskazał, że jest rozwiązanie zapewniające natychmiastowy pokój.

Papież mówił o wywieszeniu białej flagi przez Ukrainę. Watykan tłumaczy słowa Franciszka

- Papież Franciszek wykorzystał gest białej flagi, zaproponowany przez prowadzącego wywiad, aby wskazać na zaprzestanie działań wojennych, rozejm osiągnięty z odwagą negocjacji. Ma nadzieję na dyplomatyczne rozwiązanie sprawiedliwego i trwałego pokoju - skomentował słowa papieża dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Papież: Ukraina powinna mieć odwagę wywiesić białą flagę. "Nie wstydźcie się"

Papież Franciszek powiedział, że Ukraina powinna wykazać się odwagą „białej flagi” i wynegocjować zakończenie wojny z Rosją. - Kiedy widzisz, że jesteś pokonany, że sprawy nie układają się dobrze, musisz mieć odwagę negocjować – powiedział papież w wywiadzie dla szwajcarskiego RSI.

Papież Franciszek nie czuje się dobrze. Podczas audiencji zastąpił go ksiądz

Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie papież nie odczytał swojej katechezy – podaje agencja Reutera. Za Franciszka, który wciąż nie czuje się zbyt dobrze i ma problemy z głosem, zrobił to jeden z księży.

Watykan obawia się drugiej reformacji w Niemczech

Stolica Apostolska zwiększa presję na niemiecki Kościół, aby odstąpił od programu reform. Biskupi się nie poddają.

Papież dostrzega "hipokryzję" u tych, którzy krytykują błogosławieństwo par tej samej płci

Papież Franciszek powiedział, że widzi "hipokryzję" w krytyce jego decyzji o zezwoleniu duchownym na błogosławienie par jednopłciowych.

Papież o błogosławieństwach par LGBT. Nazywa Afrykę "szczególnym przypadkiem"

Papież Franciszek w rozmowie z dziennikiem "La Stampa" wyraził przekonanie, że krytycy jego decyzji, by zezwolić na błogosławienie par jednopłciowych "ostatecznie ją zrozumieją". Wyjątkiem - jak wynika ze słów papieża - jest Afryka.