Papież o "szlachetnych męczennikach" z Ukrainy. Nie wspomniał o Rosji

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra nazwał Ukraińców „szlachetnymi męczennikami". Jak zauważa Reuters, mówił o „okrucieństwie wojsk okupacyjnych”, ale jako agresora nie wymienił Rosji.

Franciszek zawiódł się na Rosji

Wygląda na to, że papież zmienił zdanie na temat trwającej od ponad pół roku rosyjskiej agresji nad Dnieprem. Już nie przebiera w słowach w stosunku do agresora.

Papież: Dostarczanie broni Ukrainie jest moralnie dopuszczalne

Papież Franciszek uważa, że jest moralnie uzasadnione, by narody dostarczały broń Ukrainie, by pomóc temu krajowi bronić się przed rosyjską agresją.

Papież Franciszek: Bóg nie popiera wojny

Papież Franciszek powiedział w środę, że Bóg nie prowadzi religii do wojny, co było ukrytą krytyką rosyjskiego patriarchy prawosławnego Cyryla, który popiera inwazję na Ukrainę i zbojkotował konferencję przywódców religijnych.

Niemcy: reformy bez reformacji

Zwolennikom przemian nie udało się przeforsować zmian w pojęciu katolickiej moralności seksualnej, lecz są na dobrej drodze do zwiększenia roli kobiet w Kościele.

Wschodnia porażka papieża Franciszka

Patriarcha Cyryl zignorował gesty i słowa papieża Franciszka, który od początku wojny próbował pogodzić Ukraińców z Rosjanami.

Papież Fraciszek: Historia wykazuje oznaki regresji

W tym momencie historii proszę was o promowanie wiedzy, która ma na celu budowanie pokoju - mówił papież Franciszek do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk na temat „Nauka podstawą dla rozwoju człowieka, pokoju i zdrowia planety".

Papież Franciszek oddał hołd królowej Elżbiecie II w telegramie do króla Karola

Papież Franciszek w telegramie do króla Karola III wspomniał „niestrudzoną służbę królowej Elżbiety II dla dobra Brytanii i Wspólnoty Narodów”.

Łotewski Kościół Prawosławny niezależny od Moskwy. Saeima przegłosowała

Posłowie łotewskiej Saeimy w trybie pilnym przyjęli poprawki do ustawy o Kościele, przewidujące niezależność Łotewskiego Kościoła Prawosławnego od Patriarchatu Moskiewskiego.

Papież zmuszony do opóźnienia wizyt w Rosji i Ukrainie

Papież Franciszek przekazał, że nie może odwiedzić Moskwy i Kijowa przed spotkaniem przywódców religijnych w Kazachstanie w połowie września.

Nadzwyczajna konferencja papieża z kardynałami. "Próba generalna" przed konklawe?

Około 200 kardynałów obraduje w Watykanie z papieżem Franciszkiem. Tematem jest m. in. reforma watykańskiej kurii. Media spekulują, że wkrótce papież będzie chciał przejść na emeryturę.

Kardynał zniszczył listę księży podejrzanych o molestowanie

Diecezja w Kolonii potwierdziła, że kardynał Woelki zniszczył listę księży podejrzewanych o nadużycia seksualne. Dane księży jednak nie przepadły.

Papież Franciszek odwiedzi Ukrainę

Przed zaplanowaną na wrzesień wizytą w Kazachstanie, papież przyjedzie do Ukrainy - poinformował ambasador Andrij Jurasz po audiencji u Franciszka.

Papież przeprasza rdzennych mieszkańców Kanady za grzechy Kościoła

Franciszek pokutuje za oceanem za zbrodnie wobec rdzennej ludności, aby ratować Kościół przed marginalizacją

Ambasador Ukrainy: Robimy wszystko, by zapobiec spotkaniu Franciszka z Cyrylem

Papież nie ma szans przekonać korporacji zwolenników diabła, jaką jest Rosyjski Kościół Prawosławny - powiedział w wywiadzie dla Radia Liberty ambasador Ukrainy w Watykanie Andrij Jurasz.

Tomasz Krzyżak: Bez powrotu na skraj przepaści

Proces synodalny pokazał, że w Kościele (w dużej jego części) możliwa jest otwarta, szczera rozmowa hierarchii i księży z wiernymi. Tego dialogu nie można kończyć.

Watykański dyplomata: Podróż papieża w sierpniu do Kijowa niewykluczona

Nie wykluczałbym wyjazdu papieża Franciszka do Kijowa w sierpniu - powiedział arcybiskup Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Patriarcha Cyryl: Nasza Ojczyzna nikomu nie zrobiła nic złego

Inność Rosji budzi zazdrość, zawiść i oburzenie, ale nie możemy się zmienić - mówił patriarcha Cyryl podczas dwudniowej wizyty w Kaliningradzie.