O odkryciach poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności oraz Uniwersytet w Manchesterze, którego pracownicy przewodniczyli badaniom.
Archeolodzy odkryli starożytne egipskie miasto Imet we wschodniej delcie Nilu
Wykopaliska stanowiły część wspólnej egipsko-brytyjskiej misji archeologów z Uniwersytetu w Manchesterze współpracujących z zespołem z Uniwersytetu Miasta Sadat w Kairze. Prowadzono je w Tell el-Fara'in (nazywanym także Tell Nabasha). Pierwsze prace archeologiczne w tym rejonie odbyły się już w XIX wieku, jednak wówczas archeolodzy skupili się na badaniach pobliskiej świątyni i cmentarza, a nie na osadzie.
W czasie ostatnich wykopalisk naukowcy wykorzystali teledetekcję połączoną z tradycyjnymi badaniami archeologicznymi w terenie. Dzięki obrazom satelitarnym o wysokiej rozdzielczości udało im się zidentyfikować, jeszcze przed rozpoczęciem wykopalisk, skupiska starożytnych cegieł mułowych. Odkryto m.in. solidne wieżowce, a dokładnie wielopiętrowe budynki wsparte na wyjątkowo grubych ścianach fundamentowych. Zaprojektowano je w ten sposób, aby pomieściły rosnącą populację w tym coraz bardziej zurbanizowanym wówczas regionie delty Nilu.
Czytaj więcej
Teleskop badawczy ATLAS wykrył obiekt międzygwiezdny, który wleciał do naszego Układu Słonecznego...
- Ich obecność tutaj pokazuje, że Imet było kwitnącym i gęsto zabudowanym miastem ze złożoną infrastrukturą miejską – przyznał kierujący badaniami doktor Nicky Nielsen z Uniwersytetu w Manchesterze cytowany w komunikacie uczelni.