Japonia chce do 2030 r. wysłać swojego obywatela na Księżyc

Japonia zrewidowała swoje plany podboju kosmosu - obecnie przewidują one, że pierwszy obywatel Japonii postawi nogę na Księżycu w drugiej połowie obecnej dekady XXI wieku.

Kosmonauci wrócą z ISS ale nikt ich nie odbierze. Rosjanie zapowiadają eksperyment

Jedna z załóg, wracających z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zostanie przez kilka dni na lądowisku w celu przeprowadzenia eksperymentu.

Wystartował Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba

Amerykańska agencja badań kosmicznych NASA wystrzeliła rakietę Ariane 5, z teleskopem Webba na pokładzie. Zadaniem teleskopu będzie badanie początków wszechświata z czasów, gdy formowały się galaktyki.

Amerykanie nie wrócą na Księżyc w 2024 roku. W 2025 też nie

Program NASA "Artemis", którego celem jest ponowne lądowanie człowieka na Księżycu, opóźni się jeszcze bardziej, niż zakłada to NASA - wynika z audytu, którego wyniki opublikowano w poniedziałek.

Miesiąc temu poleciał w kosmos rakietą Bezosa. Zginął w katastrofie samolotu

Glen de Vries, biznesmen, który przed miesiącem poleciał w kosmos lotem Blue Origin, zginął w czwartek w katastrofie lotniczej małego samolotu w New Jersey.

Planeta poza Drogą Mleczną? Odkrycie NASA

Dzięki teleskopowi kosmicznemu Chandra naukowcy z agencji NASA prawdopodobnie odnaleźli pierwszą planetę poza naszą galaktyką.

Z komosu płyną do nas tajemnicze sygnały. Nie wiadomo co je emituje

Doktorant Ziteng Wang za pomocą radioteleskopu ASKAP należącego do CSIRO wykrył niezwykłe sygnały z głębin Drogi Mlecznej. Naukowcy nie mają pojęcia co za obiekt może je nadawać.

Gowin odebrał jej kompetencje. Została przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej

Wiceminister Olga Semeniuk została wybrana na przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej - poinformowało w piątek Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Kosmiczne ambicje Muska niepokoją Rosję

Ambicje amerykańskiego miliardera zaczynają niepokoić rządzących w Rosji.

Meteoryt wpadł do sypialni mieszkanki Kanady. Wylądował na jej łóżku

Tuż po tym jak w nocy Ruth Hamilton, mieszkankę miasteczka Golden w Kolumbii Brytyjskiej, obudziło szczekanie jej psa, do jej sypialni wpadł meteoryt, który wylądował na jej łóżku - informuje serwis cbc.ca.

Rosjanie już w kosmosie. Będą kręcić film fabularny

Rosyjski statek kosmiczny dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na pokładzie Sojuza MS-19 byli m.in. reżyser i aktorka, którzy będą na orbicie okołoziemskiej kręcić film fabularny.

Wielka asteroida o kosmiczny włos minęła Ziemię. Astronomowie dostrzegli ją zbyt późno

Asteroida 2021 SG wielkości samolotu Boeing 747 minęła Ziemię - w kulminacyjnym momencie była dwukrotnie bliżej naszej planety niż Księżyc. Astronomie zauważyli obiekt po fakcie.

Crew Dragon: Kosmiczni turyści wrócili na ziemię

Czteroosobowy zespół Inspiration 4, pierwszej cywilnej misji na orbitę okołoziemską, powrócił na Ziemię, Kapsuła Crew Dragon wylądowała na Atlantyku blisko wybrzeża Florydy. Kosmiczni turyści spędzili w kosmosie trzy dni.

Chińscy astronauci wrócili na Ziemię po 90-dniowej misji

Trzech chińskich astronautów powróciło na Ziemię w piątek po 90-dniowej misji na niedokończonej stacji kosmicznej. To pierwsza załogowa misja kosmiczna Pekinu od 2016 roku.

Historyczna misja: Firma SpaceX zabrała na orbitę astronautów-amatorów

Rakieta SpaceX, która wystartowała w środę z Przylądka Canaveral na Florydzie, wyniosła na orbitę czterech astronautów-amatorów - to pierwszy lot na orbitę w historii, w czasie którego na pokładzie statku kosmicznego znaleźli się wyłącznie niezawodowi astronauci.

Rosja zapewnia, że nie chce wywieźć Burana z Kazachstanu

Moskwa nie nie planuje przetransportowania wahadłowca Buran do Rosji, a wizytujący kosmodrom Bajkonur specjaliści z przedsiębiorstwa Mołnia tylko oceniali stan techniczny promu kosmicznego i infrastruktury - zapewniają Rosjanie.

Jan Zielonka: Bilet na Księżyc

Masz dosyć życia na tej planecie i chcesz wyruszyć w kosmiczną przestrzeń? Zarezerwuj szybko swe miejsce w kolejce, bo już niedługo będzie w kosmosie dosyć tłoczno.

Zaginęła pierwsza próbka skalna łazika Perseverance

Inżynierowie NASA próbują ustalić, co poszło nie tak, gdy łazik Perseverance próbował zebrać swój pierwszy fragment skalny na Marsie.