Udany test systemu obrony planetarnej NASA. Pojazd DART uderzył w asteroidę

W nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego pojazd DART uderzył w asteroidę Dimorphos, ciało niebieskie wielkości stadionu piłkarskiego, odległe ok. 11 mln km od Ziemi.

NASA: To pierwsze takie zdjęcie planety poza Układem Słonecznym

Astronomie po raz pierwszy wykorzystali Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba do wykonania bezpośredniego zdjęcia egzoplanety, czyli planety znajdującej się poza Układem Słonecznym. Fotografię opublikowała NASA.

Drugie podejście do Księżyca

NASA chce pokazać, że nie jest gorsza od miliarderów, którzy znacznie mniejszym kosztem zaczęli podbój kosmosu.

NASA publikuje niesamowite zdjęcia Jowisza. Badacze nie sądzili, że "będą tak dobre"

NASA opublikowała w sieci najnowsze zdjęcia Jowisza, które wykonano Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba. Widać na nich zjawiska, zachodzące w atmosferze największej planety Układu Słonecznego.

Kosmonauta z Rosji musiał skrócić spacer w przestrzeni kosmicznej. Powód? Bateria

Oleg Artiemjew, rosyjski kosmonauta, który przebywa obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) musiał w środę przerwać spacer w przestrzeni kosmicznej, ponieważ napięcie baterii w jego skafandrze nagle spadło.

Pierwsza misja księżycowa Korei Południowej rozpoczęta

Rakieta Falcon 9 wyniosła w przestrzeń kosmiczną stetek orbitalny Danuri, co rozpoczęło pierwszą południowokoreańską misję księżycową.

Szczątki rakiety Elona Muska spadły na pastwisko w Australii

Zwęglony kawałek kosmicznego złomu został znaleziony na wybiegu dla owiec przez australijskiego hodowcę. W czwartek potwierdzono, że to część rakiety SpaceX.

Rosja wystrzeliła kolejnego tajemniczego satelitę dla wojska

Rosyjski satelita wojskowy Kosmos-2558, którego przeznaczenie nie jest jawne, został wystrzelony w poniedziałek z Plesiecka, największego kosmodromu Federacji Rosyjskiej.

Kawałki rakiety spadły na Ziemię. Chińczycy nie informowali, gdzie uderzą odłamki

Chińska rakieta spadła w sobotę nad Oceanem Indyjskim. NASA poinformowała, że Pekin nie podzielił się "konkretnymi informacjami o trajektorii" potrzebnymi, aby wiedzieć, gdzie mogą spaść odłamki.

Rosja zmienia zdanie. Nie wie kiedy wycofa się z ISS

Rosja nie ustaliła daty wycofania się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - podały rosyjskie agencje informacyjne, cytując szefa rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.

Musk do Rosji: Bon Voyage. To odpowiedź na decyzję Roskosmosu

„Szczęśliwej podróży” - tak w dwóch słowach amerykański miliarder skomentował ogłoszone przez Kreml plany wycofania się Rosji z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Rosja wycofuje się z ISS. NASA nie została uprzedzona

Nowy szef rosyjskiej agencji kosmicznej zasygnalizował, że Rosja zamierza wycofać się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Przedstawicielka NASA powiedziała, że Moskwa nie informowała o swym zamiarze zakończenia współpracy na orbicie ze Stanami Zjednoczonymi.

Chiny wysłały na orbitę drugi moduł swojej stacji kosmicznej

W niedzielę Chiny wysłały na orbitę drugi z trzech modułów swojej stałej stacji kosmicznej - informuje Reuters. Pekin chce, aby stacja została ukończona do końca roku.

Teleskop Jamesa Webba pokazał pierwsze zdjęcie głębi wszechświata

Amerykańska agencja NASA pokazała pierwsze kolorowe zdjęcie wykonane przez teleskop Jamesa Webba. To najgłębszy obraz, jaki kiedykolwiek wykonano w kosmosie

Chińska sonda sfotografowała całą powierzchnię Marsa

Po ponad roku pobytu na powierzchni Marsa chińska sonda Tianwen-1 wykonała zdjęcia obejmujące całą czerwoną planetę - poinformowała w środę agencja kosmiczna tego kraju.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uderzony przez mały meteoryt

Niewielki fragment skały uderzył w główne zwierciadło Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba.

NASA zbada tajemnicze nasypy na Księżycu

NASA wybrała dwa nowe zestawy narzędzi dla "priorytetowych" misji naukowych w nadchodzącym księżycowym programie kosmicznym Artemis. Celem jednej z misji będzie zbadanie nasypów na powierzchni Księżyca.

Wystrzelony w czasie wojny rosyjski satelita z literą „Z” spada na Ziemię

Rosyjski satelita wojskowy Kosmos-2555, którego przeznaczenie jest tajne, spłonie w atmosferze maksymalnie za 2-3 tygodnie, jeśli jego kurs nie zostanie skorygowany - zwracają uwagę naukowcy.