NASA szuka sposobu na sprowadzanie próbek z Marsa. Tanio i szybko

NASA szuka tańszego i prostszego sposobu na realizację jednego ze swoich priorytetowych naukowych projektów - sprowadzenie na Ziemię próbek gleby zebranych na Marsie przez łazik Perseverance (ang. Wytrwałość).

Odszedł Peter Higgs, odkrywca boskiej cząstki

Zmarł profesor Peter Higgs, brytyjski laureat Nagrody Nobla z fizyki z 2013 r. Jego koncepcja istniejącego w próżni pola spajającego cząstki elementarne została udowodniona w 2012 r., kiedy w CERN odkryto cząstkę skalarną nazywaną bozonem Higgsa.

Badania neutrin pomogą rozwiązać zagadkę powstania wszechświata

Dlaczego we wszechświecie materii jest więcej niż antymaterii? To pytanie fundamentalne w wyjaśnieniu zagadki powstania wszystkiego co istnieje. Przypuszcza się, że za odpowiedzią na to pytanie kryją się neutrina.

Księżyc będzie miał własną strefę czasową? Biały Dom nakazał ustalenie standardu

Biały Dom polecił NASA ustanowienie jednolitego standardu czasu dla Księżyca i innych ciał niebieskich. Stany Zjednoczone chcą ustanowienia międzynarodowych norm w przestrzeni kosmicznej ze względu na coraz szybszy wyścig „księżycowy”.

Astronomowie odkryli tajemnice galaktyki z początku istnienia wszechświata

Dzięki badaniom przestrzeni kosmicznej prowadzonym przez NASA z pomocą teleskopu kosmicznego Jamesa Webba naukowcy mogą obserwować procesy zachodzące w wieku niemowlęcym wszechświata. Być może zaczynamy rozumieć początek jego ewolucji.

Rosja i Chiny planują budowę elektrowni atomowej na Księżycu. Ma umożliwić osadnictwo

Rosja i Chiny rozważają umieszczenie elektrowni jądrowej na Księżycu w latach 2033–2035 - powiedział we wtorek Jurij Borysow, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.

Astronomowie odkryli najjaśniejszy obiekt we Wszechświecie

O odkryciu piszą astronomowie na łamach magazynu "Nature Astronomy".

Nowe odkrycie astronomów. Ważne pod kątem szukania życia poza Ziemią

Wykorzystując dane zebrane przez Stratosferyczne Obserwatorium Astronomii Podczerwonej (SOFIA), które ostatni lot odbyło w 2022 roku, naukowcy odkryli, po raz pierwszy, cząsteczki wody na powierzchni asteroidy — informuje serwis phys.org.

Tajemnica czarnych dziur „zombie”

Dzięki monitorowaniu szerokokątnemu nieba naukowcy odkryli, że supermasywne czarne dziury mogą niespodziewanie wyrzucać z siebie ogromne ilości energii i materii. Najbardziej zaskakujące jest, że te wyrzuty pojawiają się wiele miesięcy po wchłonięciu materii gwiezdnej, kiedy czarna dziura wydaje się być „uśpiona”.

Rosjanin pobił rekord przebywania w kosmosie

Ponad 878 dni przebywał w przestrzeni kosmicznej rosyjski kosmonauta Oleg Kononenko.

Gigantyczna asteroida minie niebawem Ziemię. Może mieć 271 metrów średnicy

2 lutego Ziemię minąć ma asteroida, która – zdaniem badaczy – ma około 271 metrów średnicy. Eksperci zaznaczają, że należy ona do grupy potencjalnie niebezpiecznych, ale jednocześnie uspokajają – odległość przelotu wyniesie bowiem 2,8 mln kilometrów.

Per aspera ad astra!

Po okresie odkrywania wszystkich zakamarków naszej planety (bieguny, szczyty najwyższych gór, głębie oceanów) ludzie postanowili sięgnąć dalej. Chcieli wyrwać się z Ziemi, żeby sięgnąć Kosmosu! Pierwsze kroki w tym zakresie realizowano, wysyłając sondy bezzałogowe.

NASA zmienia plany: Powrót Amerykanów na Księżyc opóźni się

NASA ma opóźnić kolejne misje związane z programem Artemis, którego celem jest ponowne lądowanie astronautów z USA na Księżycu.

Kosmos. Rosja i Stany Zjednoczone porozumiały się w sprawie ISS

NASA i Roskosmos zgodziły się na wspólne kontynuowanie misji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) co najmniej do 2025 roku.

Olbrzymia gwiazda jaśniejsza od Słońca w grudniu zniknie z nieba

Betelgeza, gwiazda tysiące razy jaśniejsza od Słońca i około 700 razy większa, zniknie. Zasłoni ją asteroida 319 Leona.

„Ten drugi”, czyli zapomniani zdobywcy Kosmosu

Dzisiaj loty w Kosmos nikogo nie ekscytują. Swoje satelity wysyłają nawet prywatne firmy, a astronautów lokują na orbicie liczne kraje – oczywiście te, które na to stać… Zaczęła się już także turystka kosmiczna! Kiedyś jednak było inaczej.

Astronomowie odkryli planety, które "poruszają się jak wielka kosmiczna orkiestra"

Astronomowie odkryli układ planetarny, w którym sześć planet krąży wokół swojej gwiazdy w sposób synchroniczny jak "wielka kosmiczna orkiestra" - informuje AP.

Astronomowie odkryli galaktyki, z których światło dotarło do Ziemi po 13 mld lat

Międzynarodowy zespół badaczy odkrył jedne z najstarszych galaktyk jakie dotychczas udało się zaobserwować. O swoim odkryciu piszą na łamach "Astrophysical Journal Letters".