Chińska sonda sfotografowała całą powierzchnię Marsa

Po ponad roku pobytu na powierzchni Marsa chińska sonda Tianwen-1 wykonała zdjęcia obejmujące całą czerwoną planetę - poinformowała w środę agencja kosmiczna tego kraju.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uderzony przez mały meteoryt

Niewielki fragment skały uderzył w główne zwierciadło Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba.

NASA zbada tajemnicze nasypy na Księżycu

NASA wybrała dwa nowe zestawy narzędzi dla "priorytetowych" misji naukowych w nadchodzącym księżycowym programie kosmicznym Artemis. Celem jednej z misji będzie zbadanie nasypów na powierzchni Księżyca.

Wystrzelony w czasie wojny rosyjski satelita z literą „Z” spada na Ziemię

Rosyjski satelita wojskowy Kosmos-2555, którego przeznaczenie jest tajne, spłonie w atmosferze maksymalnie za 2-3 tygodnie, jeśli jego kurs nie zostanie skorygowany - zwracają uwagę naukowcy.

Naukowcy po raz pierwszy pokazali ogromną czarną dziurę w centrum Drogi Mlecznej

Badacze w czwartek po raz pierwszy przedstawili supermasywną czarną dziurę, która znajduje się w centrum naszej galaktyki. Sagittarius A* pochłania każdą materię poruszającą się w obrębie jej ogromnego przyciągania grawitacyjnego.

Europa przez atak Rosji na Ukrainę nie wyśle swojego łazika na Marsa

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) potwierdziła, że na czas nieokreślony zawiesza misję łazika ExoMars.

Iran umieścił na orbicie kolejnego satelitę wojskowego

Satelita wojskowy Noor 2 (Światło 2) został przez Iran z powodzeniem wyniesiony na orbitę - poinformowała półoficjalna agencja Tasnim.

Astrofizycy badają tajemniczy obiekt w kosmosie, który wysyła sygnał co 18 minut

Australijscy badacze odkryli w obrębie Drogi Mlecznej dziwny, obracający się obiekt, który nie przypomina żadnego znanego dotąd ciała niebieskiego.

Ocean pod powierzchnią kolejnego księżyca Saturna? Nawet 32 km pod lodem

Pod powierzchnią księżyca Mimas, który jest najbliższym z 82 naturalnych satelitów Saturna, może znajdować się ocean - wynika z opublikowanych właśnie badań.

Teleskop Jamesa Webba osiągnął cel na orbicie słonecznej

Należący do NASA teleskop Jamesa Webba, zaprojektowany, aby obserwować pierwsze gwiazdy powstałe po Wielkim Wybuchu, dotarł w poniedziałek do swojego celu na orbicie wokół Słońca, ponad milion kilometrów od Ziemi

Rosyjski kosmonauta miał lecieć na ISS. Amerykanie odmówili mu wizy do USA

Stany Zjednoczone odmówiły wydania wizy kosmonaucie Nikołajowi Czubowi, który miał polecieć do USA aby wziąć udział w szkoleniu przed lotem na ISS - poinformowała agencja Interfax.

Japonia chce do 2030 r. wysłać swojego obywatela na Księżyc

Japonia zrewidowała swoje plany podboju kosmosu - obecnie przewidują one, że pierwszy obywatel Japonii postawi nogę na Księżycu w drugiej połowie obecnej dekady XXI wieku.

Kosmonauci wrócą z ISS ale nikt ich nie odbierze. Rosjanie zapowiadają eksperyment

Jedna z załóg, wracających z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zostanie przez kilka dni na lądowisku w celu przeprowadzenia eksperymentu.

Wystartował Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba

Amerykańska agencja badań kosmicznych NASA wystrzeliła rakietę Ariane 5, z teleskopem Webba na pokładzie. Zadaniem teleskopu będzie badanie początków wszechświata z czasów, gdy formowały się galaktyki.

Amerykanie nie wrócą na Księżyc w 2024 roku. W 2025 też nie

Program NASA "Artemis", którego celem jest ponowne lądowanie człowieka na Księżycu, opóźni się jeszcze bardziej, niż zakłada to NASA - wynika z audytu, którego wyniki opublikowano w poniedziałek.

Miesiąc temu poleciał w kosmos rakietą Bezosa. Zginął w katastrofie samolotu

Glen de Vries, biznesmen, który przed miesiącem poleciał w kosmos lotem Blue Origin, zginął w czwartek w katastrofie lotniczej małego samolotu w New Jersey.

Planeta poza Drogą Mleczną? Odkrycie NASA

Dzięki teleskopowi kosmicznemu Chandra naukowcy z agencji NASA prawdopodobnie odnaleźli pierwszą planetę poza naszą galaktyką.

Z komosu płyną do nas tajemnicze sygnały. Nie wiadomo co je emituje

Doktorant Ziteng Wang za pomocą radioteleskopu ASKAP należącego do CSIRO wykrył niezwykłe sygnały z głębin Drogi Mlecznej. Naukowcy nie mają pojęcia co za obiekt może je nadawać.