Technologie kwantowe: nauka tworzy szanse dla gospodarki

Naukowcy z polskich uczelni są w światowej czołówce badań nad niektórymi obszarami technologii kwantowych. Ważne, żeby z ich odkryć skorzystał biznes.

Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot

B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty amerykańskich bombowców maszyn dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej.

Szczepionka na kokainę i crack. Nowe odkrycie naukowców z Brazylii

Rozwiązaniem problemu kokainy i cracku może być szczepionka. Zespół naukowców z Brazylii ogłosił opracowanie innowacyjnej formy terapii uzależnienia od tych narkotyków.

Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji

Naukowcy z japońskiego uniwersytetu wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia systemu, który - jak twierdzą - jest w stanie odczytywać intencje kryjące się za gdakaniem kur i rozróżniać stany emocjonalne u tych ptaków.

Aplikacje randkowe. Przekleństwo czy dobrodziejstwo?

Randkowanie online znacznie się zmieniło od wprowadzenia na rynek jedenaście lat temu Tindera. Teraz jest powszechne.

Prof. Zybertowicz: AI może potraktować ludzkość jak budowniczy autostrad traktują mrowiska

Ryzyka i zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji są prawie pewne, a korzyści są spekulatywne - ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.

Dell Technologies: nie ma branży czy przedsiębiorstwa, które może funkcjonować bez nowoczesnych technologii

W przypadku zespołów, które coś tworzą, nie da się przejść w 100 proc. na pracę wszystkich w domu. Żyjemy z interakcji, z pomysłów, z brainstormingu, czyli z tego, kto wymyśli coś innego, będąc razem na sali - mówi Dariusz Piotrowski, dyrektor generalny Dell Technologies w Polsce.

Sztuczna inteligencja udawała Michaela Schumachera. Poleciały głowy, będzie pozew

„Die Aktuelle” opublikował wywiad z Michaelem Schumacherem, który nazwał „światową sensacją”. Odpowiedzi nie udzielił kierowca, tylko bot. Redaktor naczelna Anne Hoffmann straciła pracę, a rodzina domaga się odszkodowania.

Krzysztof Izdebski: Nie nadążamy za rozwojem sztucznej inteligencji

Nadmierne ograniczanie dostępu do danych może zmniejszyć bezpieczeństwo państwa – mówi Krzysztof Izdebski, prawnik, ekspert Fundacji Batorego.

Polacy po raz pierwszy na świecie tak przefiltrowali wodę. To wielkie osiągnięcie

Zespół inżynierów, naukowców i pasjonatów z Polski dokonał rewolucji na skalę światową. Udało im się po raz pierwszy na świecie uzyskać przy pomocy zaawansowanej nanotechnologii czystą wodę pitną poprzez przefiltrowanie brudnej, słonej wody bezpośrednio z Morza Bałtyckiego.

W wyhodowanych z komórek macierzystych zarodkach myszy zaczął się rozwijać mózg

Naukowcy z Cambridge stworzyli syntetyczne zarodki myszy, bez użycia jajeczek lub plemników, w których zaczęły się rozwijać mózgi i serca.

Po raz pierwszy chirurdzy przeszczepili serce świni człowiekowi

Chirurdzy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili pierwszą operację przeszczepu świńskiego serca do pacjenta. Dla 57-letniego mężczyzny to była ostatnia szansa na uratowanie życia.

Eksperymentalna szczepionka mRNA przeciwko HIV wykazuje obiecujące wyniki u zwierząt

Eksperymentalna szczepionka przeciwko wirusowi HIV oparta na mRNA - tej samej technologii, która została użyta przy szczepionkach przeciw Covid-19 - okazała się obiecująca w doświadczeniach na myszach i małpach - wynika z badań opublikowanych w magazynie "Nature Medicine".

Garri Kasparow: Ludzie są większym zagrożeniem niż sztuczna inteligencja

- Nie ma dowodów na to, że maszyny nam zagrażają. Prawdziwe niebezpieczeństwo pochodzi nie od zabójczych robotów, ale od ludzi - ponieważ to ludzie nadal mają monopol na zło - stwierdził w rozmowie z agencją AFP Garri Kasparow, który w latach 90. przegrał słynny pojedynek szachowy z komputerem Deep Blue.

Samolot solarny będzie mógł latać sześć miesięcy

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o samolocie napędzanym energią słoneczną, który mógłby poruszać się w stratosferze przez sześć miesięcy.

Inteligencja w czasach internetu. Dlaczego ludzkość głupieje?

Jako gatunek weszliśmy w fazę zmniejszającego się potencjału intelektualnego. Mówiąc wprost: głupiejemy. Skąd się bierze ta intelektualna zadyszka Homo sapiens? Kiedy się rozpoczęła i czym się zakończy? I czy nie stoi za tym przypadkiem rozwój internetu?

Era smartfonów. Jak całe życie przenieśliśmy do telefonu

Już dawno przestał być „telefonem do przeglądania internetu". Dziś to centrum zarządzania naszym życiem – zastępuje kartę płatniczą, bibliotekę, telewizor, komputer, a jeśli trzeba, może nawet zaparzyć nam kawę. Czy powinniśmy się go bać, czy pogodzić z tym, że tak wiele zależy od tego jednego urządzenia?

Tragedia cyfrowych tubylców

Ludzie od dziecka przywiązani do ekranu telefonu nie znają świata zewnętrznego. To przyszłość, a jeden jej element jest szczególnie przerażający.