Koronawirus. W Meksyku stworzono maskę ze srebra i miedzi, która zabija wirusa

Badacze z Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku (UNAM) stworzyli maskę chroniącą twarz, z wykorzystaniem srebrnej i miedzianej nanopowłoki, która ma neutralizować koronawirusa SARS-CoV-2 - informuje oficjalna gazeta uczelni.

Tragedia cyfrowych tubylców

Ludzie od dziecka przywiązani do ekranu telefonu nie znają świata zewnętrznego. To przyszłość, a jeden jej element jest szczególnie przerażający.

Era smartfonów. Jak całe życie przenieśliśmy do telefonu

Już dawno przestał być „telefonem do przeglądania internetu". Dziś to centrum zarządzania naszym życiem – zastępuje kartę płatniczą, bibliotekę, telewizor, komputer, a jeśli trzeba, może nawet zaparzyć nam kawę. Czy powinniśmy się go bać, czy pogodzić z tym, że tak wiele zależy od tego jednego urządzenia?

Jak nauczyliśmy maszyny myśleć za nas? Ucieczka do przodu

W jednym z wcześniejszych artykułów z tego cyklu opisałem, jak firma IBM doprowadziła do skonstruowania najpopularniejszego mikrokomputera osobistego znanego jako IBM PC – i o tym, jak to źle wpłynęło na interesy owej firmy. Tym razem opowiem o tym, co się działo potem.

Nowy rekord w dokładności określenia wartości liczby pi. Obliczenia trwały 108 dni

Szwajcarscy badacze obliczyli wartość matematycznej stałej, liczby pi, do 62,8 bilionów miejsc po przecinku - informuje "The Guardian". W tym celu wykorzystali superkomputer.

E-medycyna z pomocą cukrzykom

Powinniśmy znaleźć pieniądze na wprowadzenie systemów monitorowania glikemii dla kolejnych grup pacjentów – mówił podczas debaty „Rz" Tomasz Latos, szef sejmowej Komisji Zdrowia.

Michał Szułdrzyński: Atomowa dezinformacja

Jednym z założeń demokracji jest to, że akt wyborczy sumuje rozproszoną mądrość ludu. Jedni ludzie są mądrzejsi, inni mniej, ale w wielu indywidualnych decyzjach wyraża się mądrość zbiorowa. Niestety, w internecie jest dokładnie odwrotnie. Coraz lepiej widać, że to narzędzie, dzięki któremu sumuje się ludzka głupota. Najlepszym tego przykładem jest to, jakie odnosi ona sukcesy dzięki platformom społecznościowym.

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Era gigantów zakończona przez mikrusy

We wcześniejszych artykułach z tej serii opisałem w skrócie, jak powstawały pierwsze maszyny liczące. Tym razem chcę opowiedzieć o tym, jak owe komputery najpierw rosły, a potem nagle zostały wygryzione przez te coraz mniejsze.

Wywiad Maroka użył Pegasusa przeciw dziennikarzom z Francji?

Prokuratura w Paryżu wszczęła postępowanie w sprawie oskarżeń marokańskiego wywiadu o to, że ten za pomocą oprogramowania Pegasus szpiegował kilku francuskich dziennikarzy.

Inteligencja w czasach internetu. Dlaczego ludzkość głupieje?

Jako gatunek weszliśmy w fazę zmniejszającego się potencjału intelektualnego. Mówiąc wprost: głupiejemy. Skąd się bierze ta intelektualna zadyszka Homo sapiens? Kiedy się rozpoczęła i czym się zakończy? I czy nie stoi za tym przypadkiem rozwój internetu?

Bogusław Chrabota: Wiemy o tobie wszystko

To było w samych początkach lat 90. Byłem przekonany, że niepodważalną przyszłością świata mediów oraz moim osobistym przeznaczeniem jest i będzie telewizja. Przeżywała właśnie swoje najlepsze chwile. W wielkich sieciach amerykańskich królowały gwiazdy świata newsów, takie jak Dan Rather, Tom Brokaw czy Peter Jennings. Coraz mocniej przebijało się w Ameryce HBO; nowe tory wyznaczały MTV i Turnerowski Cable News Network, co do którego wszyscy mieli wątpliwości, czy przeżyje. Innymi słowy, czy świat w istocie głodny jest takiego wynalazku jak 24-godzinna telewizja informacyjna.

Tomasz Terlikowski: Porozmawiajmy o płacy gwarantowanej

Warto spoglądać na Chiny. Tam w ostatnich latach testowane są rozwiązania, które powoli pojawią się na całym świecie: bezzałogowe samochody, handel w zasadzie bez sprzedawców, powszechna automatyzacja. Te same rozwiązania powoli wchodzą w życie także w innych krajach (np. w jednej z sieci sklepów w Polsce), a to oznacza, że trzeba się przygotować na wielką rewolucję także na rynku pracy.

Haker nasz pan?

Jak ocalić prywatność w sieci? Dlaczego każdy z nas powinien zacząć poważnie traktować kwestię cyberbezpieczeństwa? I czy dobrze zapowiadająca się polityczna kariera Michała Dworczyka właśnie legła w gruzach? O tym dyskutują Hubert Salik i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Cyberbezradni, czyli nie być jak Michał Dworczyk

Do cyberataku nie potrzeba superhakera, który w ciemnej piwnicy znajduje luki w szeregu zielonych zer i jedynek na ekranie swojego komputera. Najsłabszym elementem systemu nie jest bowiem komputer i oprogramowanie, lecz obsługujący go człowiek.

Telegram: Nikt nie usunie materiałów z poczty Dworczyka

Nikłe szanse na ustalenie nazwiska hakera – rosyjski komunikator nie trzyma nawet danych pozwalających na namierzenie własnych użytkowników.

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas?

Po serii artykułów dotyczących nieodległej historii tzw. cyberprzestrzeni (firmy, ludzie, serwisy) teraz cofnę się i w najbliższych felietonach będę pisać o powstaniu pierwszych komputerów i pierwszych programów, czyli o korzeniach współczesnej informatyki.

Przyszłość mediów: bańki internetowe, polaryzacja, artykuły pisane przez boty?

Gościem podcastu „O tym się mówi” jest Jacek Grzeszak, ekonomista, analityk zespołu gospodarki cyfrowej Polskiego Instytutu Ekonomicznego, autor raportu „Modele biznesowe mediów po pandemii”. Rozmawiamy m.in. o tym, dlaczego 76 proc. polskich internautów i internautek nie rozumie, po co miałoby płacić za dostęp do treści w internecie, jakim mediom ufają starsi, a jakim młodsi użytkownicy, czy serwisy społecznościowe wyprą tradycyjne media oraz jak w przyszłości mogą zarabiać prasa i internetowe portale.

Mikołaj Adam Czyż: Myśli prywatne dobrem wspólnym globalnej rodziny

Wybitny lwowski matematyk w rozmowie z Johnem von Neumannem stwierdził pół wieku temu, że doczekamy osobliwego momentu, kiedy postęp technologiczny bezpowrotnie zmieni nasz styl życia. Wystarczyło 50 lat, by słowa wypowiedziane przez Stanisława Ulama stały się mrożąca krew w żyłach koniecznością.