Polacy po raz pierwszy na świecie tak przefiltrowali wodę. To wielkie osiągnięcie

Zespół inżynierów, naukowców i pasjonatów z Polski dokonał rewolucji na skalę światową. Udało im się po raz pierwszy na świecie uzyskać przy pomocy zaawansowanej nanotechnologii czystą wodę pitną poprzez przefiltrowanie brudnej, słonej wody bezpośrednio z Morza Bałtyckiego.

W wyhodowanych z komórek macierzystych zarodkach myszy zaczął się rozwijać mózg

Naukowcy z Cambridge stworzyli syntetyczne zarodki myszy, bez użycia jajeczek lub plemników, w których zaczęły się rozwijać mózgi i serca.

Po raz pierwszy chirurdzy przeszczepili serce świni człowiekowi

Chirurdzy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili pierwszą operację przeszczepu świńskiego serca do pacjenta. Dla 57-letniego mężczyzny to była ostatnia szansa na uratowanie życia.

Eksperymentalna szczepionka mRNA przeciwko HIV wykazuje obiecujące wyniki u zwierząt

Eksperymentalna szczepionka przeciwko wirusowi HIV oparta na mRNA - tej samej technologii, która została użyta przy szczepionkach przeciw Covid-19 - okazała się obiecująca w doświadczeniach na myszach i małpach - wynika z badań opublikowanych w magazynie "Nature Medicine".

Garri Kasparow: Ludzie są większym zagrożeniem niż sztuczna inteligencja

- Nie ma dowodów na to, że maszyny nam zagrażają. Prawdziwe niebezpieczeństwo pochodzi nie od zabójczych robotów, ale od ludzi - ponieważ to ludzie nadal mają monopol na zło - stwierdził w rozmowie z agencją AFP Garri Kasparow, który w latach 90. przegrał słynny pojedynek szachowy z komputerem Deep Blue.

Samolot solarny będzie mógł latać sześć miesięcy

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o samolocie napędzanym energią słoneczną, który mógłby poruszać się w stratosferze przez sześć miesięcy.

Co to jest SXO?

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie swojego biznesu do Internetu, co wiąże się z licznymi korzyściami. Prowadzenie e-sklepu jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż stacjonarnego. Bardzo ważne jest zadbanie o reklamę w Internecie, aby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, budować pozytywny wizerunek, zwiększyć rozpoznawalność marki. W strategii marketingowej powinno się uwzględnić pozycjonowanie sklepów internetowych, co pomoże między innymi uzyskać jak najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwarki Google. Jeśli marketing online ma być jeszcze efektywniejszy, zaleca się połączyć działania SEO i UX.

Inteligencja w czasach internetu. Dlaczego ludzkość głupieje?

Jako gatunek weszliśmy w fazę zmniejszającego się potencjału intelektualnego. Mówiąc wprost: głupiejemy. Skąd się bierze ta intelektualna zadyszka Homo sapiens? Kiedy się rozpoczęła i czym się zakończy? I czy nie stoi za tym przypadkiem rozwój internetu?

Era smartfonów. Jak całe życie przenieśliśmy do telefonu

Już dawno przestał być „telefonem do przeglądania internetu". Dziś to centrum zarządzania naszym życiem – zastępuje kartę płatniczą, bibliotekę, telewizor, komputer, a jeśli trzeba, może nawet zaparzyć nam kawę. Czy powinniśmy się go bać, czy pogodzić z tym, że tak wiele zależy od tego jednego urządzenia?

Tragedia cyfrowych tubylców

Ludzie od dziecka przywiązani do ekranu telefonu nie znają świata zewnętrznego. To przyszłość, a jeden jej element jest szczególnie przerażający.

Koronawirus. W Meksyku stworzono maskę ze srebra i miedzi, która zabija wirusa

Badacze z Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku (UNAM) stworzyli maskę chroniącą twarz, z wykorzystaniem srebrnej i miedzianej nanopowłoki, która ma neutralizować koronawirusa SARS-CoV-2 - informuje oficjalna gazeta uczelni.

Michał Szułdrzyński: Atomowa dezinformacja

Jednym z założeń demokracji jest to, że akt wyborczy sumuje rozproszoną mądrość ludu. Jedni ludzie są mądrzejsi, inni mniej, ale w wielu indywidualnych decyzjach wyraża się mądrość zbiorowa. Niestety, w internecie jest dokładnie odwrotnie. Coraz lepiej widać, że to narzędzie, dzięki któremu sumuje się ludzka głupota. Najlepszym tego przykładem jest to, jakie odnosi ona sukcesy dzięki platformom społecznościowym.

Jak nauczyliśmy maszyny myśleć za nas? Ucieczka do przodu

W jednym z wcześniejszych artykułów z tego cyklu opisałem, jak firma IBM doprowadziła do skonstruowania najpopularniejszego mikrokomputera osobistego znanego jako IBM PC – i o tym, jak to źle wpłynęło na interesy owej firmy. Tym razem opowiem o tym, co się działo potem.

Nowy rekord w dokładności określenia wartości liczby pi. Obliczenia trwały 108 dni

Szwajcarscy badacze obliczyli wartość matematycznej stałej, liczby pi, do 62,8 bilionów miejsc po przecinku - informuje "The Guardian". W tym celu wykorzystali superkomputer.

E-medycyna z pomocą cukrzykom

Powinniśmy znaleźć pieniądze na wprowadzenie systemów monitorowania glikemii dla kolejnych grup pacjentów – mówił podczas debaty „Rz" Tomasz Latos, szef sejmowej Komisji Zdrowia.

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Era gigantów zakończona przez mikrusy

We wcześniejszych artykułach z tej serii opisałem w skrócie, jak powstawały pierwsze maszyny liczące. Tym razem chcę opowiedzieć o tym, jak owe komputery najpierw rosły, a potem nagle zostały wygryzione przez te coraz mniejsze.

Wywiad Maroka użył Pegasusa przeciw dziennikarzom z Francji?

Prokuratura w Paryżu wszczęła postępowanie w sprawie oskarżeń marokańskiego wywiadu o to, że ten za pomocą oprogramowania Pegasus szpiegował kilku francuskich dziennikarzy.

Cyberbezradni, czyli nie być jak Michał Dworczyk

Do cyberataku nie potrzeba superhakera, który w ciemnej piwnicy znajduje luki w szeregu zielonych zer i jedynek na ekranie swojego komputera. Najsłabszym elementem systemu nie jest bowiem komputer i oprogramowanie, lecz obsługujący go człowiek.