Zarodki myszy, wyhodowane przy użyciu komórek macierzystych, przetrwały tylko osiem dni.

Zespół badawczy twierdzi jednak, że może to pomóc w zrozumieniu najwcześniejszych etapów rozwoju narządów i przyczyn niepowodzenia niektórych ciąż.

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge i Kalifornijskiego Instytutu Technologii (Caltech) jako ostatni opublikowali swoje wyniki w czasopiśmie "Nature". Naukowcy z Izraela również opublikowali niedawno podobne odkrycia.

Przez ostatnią dekadę zespół z Cambridge badał wczesne etapy ciąży. Naśladując naturalne procesy w laboratorium, naukowcy odkryli sposób, aby trzy typy komórek macierzystych myszy wchodziły w interakcje i rozwijały się w struktury przypominające embriony.

Syntetyczne zarodki myszy przetrwały tylko osiem dni z powodu defektów - ale osiągnęły punkt, w którym mózg zaczął się rozwijać.

Profesor Magdalena Zernicka-Goetz, profesor rozwoju ssaków i biologii komórek macierzystych w Cambridge i profesor biologii w Caltech, powiedziała, że ​​wyhodowanie embrionów to „spełnienie marzeń”, a dalsze prace mogą dać wgląd w to, jak powstają narządy.

- Ten okres ludzkiego życia jest tak tajemniczy, że możność obserwacji komórek macierzystych, a w przyszłości  zrozumienia, dlaczego tak wiele ciąż kończy się niepowodzeniem i jak możemy temu zapobiec - to wyjątkowe doświadczenia  - powiedziała Zernicka-Goetz.

Naukowcy planują teraz pracę nad utrzymaniem rozwoju syntetycznych zarodków przez dzień lub dwa dłużej, co jest trudne do wykonania bez stworzenia syntetycznego łożyska.

Ich ambicją jest wyhodowanie podobnych embrionów z ludzkich komórek macierzystych - ale to kwestia bardzo dalekiej przyszłości i i cel skomplikowany pod względem etycznym

Obecnie prawo brytyjskie zezwala na badanie embrionów ludzkich w laboratorium tylko do czternastego dnia rozwoju, ale nie ma przepisów dotyczących embrionów syntetycznych.

Prof. Robin Lovell-Badge z Francis Crick Institute uważa, że to powinno się zmienić.

- Biorąc pod uwagę podobieństwo do prawdziwych embrionów, należy również rozważyć, czy i jak takie badania nad zintegrowanymi modelami embrionów opartych na komórkach macierzystych powinny być regulowane prawnie  – powiedział.