W wyhodowanych z komórek macierzystych zarodkach myszy zaczął się rozwijać mózg

Naukowcy z Cambridge stworzyli syntetyczne zarodki myszy, bez użycia jajeczek lub plemników, w których zaczęły się rozwijać mózgi i serca.

Publikacja: 28.08.2022 19:35

W wyhodowanych z komórek macierzystych zarodkach myszy zaczął się rozwijać mózg

Foto: Stock Adobe

Zarodki myszy, wyhodowane przy użyciu komórek macierzystych, przetrwały tylko osiem dni.

Zespół badawczy twierdzi jednak, że może to pomóc w zrozumieniu najwcześniejszych etapów rozwoju narządów i przyczyn niepowodzenia niektórych ciąż.

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge i Kalifornijskiego Instytutu Technologii (Caltech) jako ostatni opublikowali swoje wyniki w czasopiśmie "Nature". Naukowcy z Izraela również opublikowali niedawno podobne odkrycia.

Przez ostatnią dekadę zespół z Cambridge badał wczesne etapy ciąży. Naśladując naturalne procesy w laboratorium, naukowcy odkryli sposób, aby trzy typy komórek macierzystych myszy wchodziły w interakcje i rozwijały się w struktury przypominające embriony.

Syntetyczne zarodki myszy przetrwały tylko osiem dni z powodu defektów - ale osiągnęły punkt, w którym mózg zaczął się rozwijać.

Profesor Magdalena Zernicka-Goetz, profesor rozwoju ssaków i biologii komórek macierzystych w Cambridge i profesor biologii w Caltech, powiedziała, że ​​wyhodowanie embrionów to „spełnienie marzeń”, a dalsze prace mogą dać wgląd w to, jak powstają narządy.

- Ten okres ludzkiego życia jest tak tajemniczy, że możność obserwacji komórek macierzystych, a w przyszłości  zrozumienia, dlaczego tak wiele ciąż kończy się niepowodzeniem i jak możemy temu zapobiec - to wyjątkowe doświadczenia  - powiedziała Zernicka-Goetz.

Naukowcy planują teraz pracę nad utrzymaniem rozwoju syntetycznych zarodków przez dzień lub dwa dłużej, co jest trudne do wykonania bez stworzenia syntetycznego łożyska.

Ich ambicją jest wyhodowanie podobnych embrionów z ludzkich komórek macierzystych - ale to kwestia bardzo dalekiej przyszłości i i cel skomplikowany pod względem etycznym

Obecnie prawo brytyjskie zezwala na badanie embrionów ludzkich w laboratorium tylko do czternastego dnia rozwoju, ale nie ma przepisów dotyczących embrionów syntetycznych.

Prof. Robin Lovell-Badge z Francis Crick Institute uważa, że to powinno się zmienić.

- Biorąc pod uwagę podobieństwo do prawdziwych embrionów, należy również rozważyć, czy i jak takie badania nad zintegrowanymi modelami embrionów opartych na komórkach macierzystych powinny być regulowane prawnie  – powiedział.

Materiał Promocyjny
Dell Technologies: nie ma branży czy przedsiębiorstwa, które może funkcjonować bez nowoczesnych technologii
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Nowe technologie
Polacy po raz pierwszy na świecie tak przefiltrowali wodę. To wielkie osiągnięcie
Nowe technologie
Po raz pierwszy chirurdzy przeszczepili serce świni człowiekowi
Nowe technologie
Garri Kasparow: Ludzie są większym zagrożeniem niż sztuczna inteligencja
Nowe technologie
Samolot solarny będzie mógł latać sześć miesięcy
Nowe technologie
Co to jest SXO?