Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 23. Historia programowania obiektowego

W połowie lat 60. XX wieku w środowiskach informatyków zaczęła dojrzewać idea, że dane trzeba chronić. Postanowiono chować je w niedostępnych z zewnątrz „kapsułach”, gdzie jedynymi procedurami, które mogą na tych danych wykonywać określone działania, będą elementy owej „kapsuły”.

W szachach czym większą rolę odgrywa technologia, tym ważniejszy staje się czynnik ludzki

Technologia odmieniła królewską grę, ale ostatni mecz o mistrzostwo świata pokazał, że przy szachownicy wciąż siedzą ludzie. I popełniają błędy.

Garri Kasparow: Ludzie są większym zagrożeniem niż sztuczna inteligencja

- Nie ma dowodów na to, że maszyny nam zagrażają. Prawdziwe niebezpieczeństwo pochodzi nie od zabójczych robotów, ale od ludzi - ponieważ to ludzie nadal mają monopol na zło - stwierdził w rozmowie z agencją AFP Garri Kasparow, który w latach 90. przegrał słynny pojedynek szachowy z komputerem Deep Blue.

Przeglądarka Chrome: Jak zarządzać hasłami

W momencie wpisywania loginu i hasła do logowania na stronie internetowej przeglądarka Chrome umożliwia zapisanie hasła, dzięki czemu w przyszłości pola "login" i "hasło" na danej stronie będą wypełniane automatycznie naszymi danymi.

Jak usunąć konto na FB?

Facebook umożliwia każdemu użytkownikowi usunięcie konta. Jak to zrobić?

Była pracownica Facebooka: Jest jak koncern tytoniowy. Trzeba działać

Była pracownik Facebooka, 37-letnia Frances Haugen, która w serii publikacji na łamach "Wall Street Journal" oskarżała firmę, że ta przedkłada zysk nad bezpieczeństwo, wystąpi na forum Senatu USA - informuje "The Guardian".

Facebook podał przyczynę poniedziałkowej awarii

Facebook poinformował, że trwająca ok. sześciu godzin poniedziałkowa awaria serwisu była spowodowana przede wszystkim przez błędy przy zmianie konfiguracji routerów.

Jak nauczyliśmy maszyny myśleć za nas? Ucieczka do przodu

W jednym z wcześniejszych artykułów z tego cyklu opisałem, jak firma IBM doprowadziła do skonstruowania najpopularniejszego mikrokomputera osobistego znanego jako IBM PC – i o tym, jak to źle wpłynęło na interesy owej firmy. Tym razem opowiem o tym, co się działo potem.

Posłowie odkupią używane przez siebie telefony

Politycy dostaną możliwość nabycia sprzętów ze swoich biur. Powód? Co cztery lata dochodzi to tajemniczych przypadków ich zaginięć.

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Era gigantów zakończona przez mikrusy

We wcześniejszych artykułach z tej serii opisałem w skrócie, jak powstawały pierwsze maszyny liczące. Tym razem chcę opowiedzieć o tym, jak owe komputery najpierw rosły, a potem nagle zostały wygryzione przez te coraz mniejsze.

Kto był pierwszym programistą świata? Kobieta

W poprzednim artykule z tego cyklu opisałem pierwsze maszyny wspomagające ludzi w procesie liczenia – od prostych liczydeł, poprzez mechaniczne kalkulatory, aż do niesłychanie skomplikowanego mechanizmu, jakim była „maszyna analityczna" Charlesa Babbage'a.

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas?

Po serii artykułów dotyczących nieodległej historii tzw. cyberprzestrzeni (firmy, ludzie, serwisy) teraz cofnę się i w najbliższych felietonach będę pisać o powstaniu pierwszych komputerów i pierwszych programów, czyli o korzeniach współczesnej informatyki.

Jak firma IBM stworzyła PC

W felietonie „Jak powstało IBM, cz. I” („Rzecz o Historii”, 14 maja 2021 r.) zaprezentowałem początki działania firmy, która miała ogromny wpływ na rozwój informatyki. Dzisiaj przedstawię dni jej chwały i opowiem o tym, jak za sprawą własnego udanego produktu podkopała swą mocarstwową pozycję.

Opłata reprograficzna. Komputery odpłacą się artystom

300 mln zł rocznie na ubezpieczenia dla artystów o małym przychodzie da nowa ustawa z opłat reprograficznych.

Jak powstało IBM

Opisując w tej serii felietonów historie firm, które przyczyniły się do tego, że informatyka jest dziś tym, czym jest, nie mogłem pominąć firmy tak zasłużonej i znaczącej jak IBM.

Narzędzia do surfowania po internetowych zasobach

Wyszukiwarka Google, opisana w felietonie „Google. Historia internetowego giganta", nie była pierwszym programem, który miał ułatwić użytkownikom internetu znalezienie informacji w sieci.

Apple, najdroższe jabłko na świecie

Firmy, które tworzyły zręby współczesnej informatyki, to ważny temat, gdyż informatyka zmieniła świat bardziej niż jakakolwiek inna technologia. Tym razem opowiem o Apple'u – jednej z pierwszych firm produkujących komputery osobiste.

IBM ogłasza kwantowy przełom

Amerykański koncern informatyczny IBM ogłosił, że posiada 65-kubitowy komputer kwantowy, oraz zapowiedział, że do 2023 r. zbuduje maszynę o mocy obliczeniowej tysiąca kubitów. Celem jest maszyna z milionem kubitów.