Jak nauczyliśmy maszyny myśleć za nas? Ucieczka do przodu

W jednym z wcześniejszych artykułów z tego cyklu opisałem, jak firma IBM doprowadziła do skonstruowania najpopularniejszego mikrokomputera osobistego znanego jako IBM PC – i o tym, jak to źle wpłynęło na interesy owej firmy. Tym razem opowiem o tym, co się działo potem.

Posłowie odkupią używane przez siebie telefony

Politycy dostaną możliwość nabycia sprzętów ze swoich biur. Powód? Co cztery lata dochodzi to tajemniczych przypadków ich zaginięć.

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Era gigantów zakończona przez mikrusy

We wcześniejszych artykułach z tej serii opisałem w skrócie, jak powstawały pierwsze maszyny liczące. Tym razem chcę opowiedzieć o tym, jak owe komputery najpierw rosły, a potem nagle zostały wygryzione przez te coraz mniejsze.

Kto był pierwszym programistą świata? Kobieta

W poprzednim artykule z tego cyklu opisałem pierwsze maszyny wspomagające ludzi w procesie liczenia – od prostych liczydeł, poprzez mechaniczne kalkulatory, aż do niesłychanie skomplikowanego mechanizmu, jakim była „maszyna analityczna" Charlesa Babbage'a.

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas?

Po serii artykułów dotyczących nieodległej historii tzw. cyberprzestrzeni (firmy, ludzie, serwisy) teraz cofnę się i w najbliższych felietonach będę pisać o powstaniu pierwszych komputerów i pierwszych programów, czyli o korzeniach współczesnej informatyki.

Jak firma IBM stworzyła PC

W felietonie „Jak powstało IBM, cz. I” („Rzecz o Historii”, 14 maja 2021 r.) zaprezentowałem początki działania firmy, która miała ogromny wpływ na rozwój informatyki. Dzisiaj przedstawię dni jej chwały i opowiem o tym, jak za sprawą własnego udanego produktu podkopała swą mocarstwową pozycję.

Opłata reprograficzna. Komputery odpłacą się artystom

300 mln zł rocznie na ubezpieczenia dla artystów o małym przychodzie da nowa ustawa z opłat reprograficznych.

Jak powstało IBM

Opisując w tej serii felietonów historie firm, które przyczyniły się do tego, że informatyka jest dziś tym, czym jest, nie mogłem pominąć firmy tak zasłużonej i znaczącej jak IBM.

Narzędzia do surfowania po internetowych zasobach

Wyszukiwarka Google, opisana w felietonie „Google. Historia internetowego giganta", nie była pierwszym programem, który miał ułatwić użytkownikom internetu znalezienie informacji w sieci.

Apple, najdroższe jabłko na świecie

Firmy, które tworzyły zręby współczesnej informatyki, to ważny temat, gdyż informatyka zmieniła świat bardziej niż jakakolwiek inna technologia. Tym razem opowiem o Apple'u – jednej z pierwszych firm produkujących komputery osobiste.

IBM ogłasza kwantowy przełom

Amerykański koncern informatyczny IBM ogłosił, że posiada 65-kubitowy komputer kwantowy, oraz zapowiedział, że do 2023 r. zbuduje maszynę o mocy obliczeniowej tysiąca kubitów. Celem jest maszyna z milionem kubitów.

Fundacja powalczy o komputery dla domów dziecka

W domach dziecka jeden komputer przypada na siedmioro podopiecznych. Fundacja Digital University zainicjowała akcję wspierania placówek w sprzęt komputerowy niezbędny w procesie zdalnej nauki.

Marynarze zbierają komputery dla dzieci

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni organizuje zbiórkę używanych komputerów potrzebnych do nauki zdalnej dla dzieci.

Putin zapowiada uruchamianie nowych superkomputerów

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył 11 lutego, że liczne nowe superkomputery mają zostać wkrótce uruchomione w całym kraju. Jak zauważa "Newsweek" w Rosji działają obecnie trzy z 500 najpotężniejszych komputerów na świecie. W Chinach jest ich 228, w USA - 117.

Dr hab. Andrzej Dragan: Kwanty, czyli zamknij się i licz

Świat newtonowski jest o wiele bardziej bezsensowną wizją świata niż wizja kwantowa – mówi dr hab. Andrzej Dragan.

Rosja zakazuje sprzedaży urządzeń mobilnych bez rosyjskiego oprogramowania

W Rosji przyjęto ustawę zakazującą sprzedaży niektórych urządzeń, na których nie będzie zainstalowane rosyjskie oprogramowanie.

Rosja zbuduje własny komputer kwantowy. Do 2024 roku

Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej Rosatom poinformowała o rozpoczęciu prac mających na celu stworzenie komputera kwantowego, konkurencyjnego dla tego, nad którym pracuje Google. Projekt ma zostać zrealizowany do 2024 roku.

Święty Graal i cyfrowa nieśmiertelność

Nawet jeśli będziemy dbać o organizm, poskromimy wszelkie jego choroby, to wciąż pozostanie on tylko organizmem, zanurzonym po uszy w „gnoju biologii". O pełną pulę – o świat bez śmierci, bez cierpienia, bez ograniczeń – zawalczy dopiero technologia.