Po raz pierwszy chirurdzy przeszczepili serce świni człowiekowi

Chirurdzy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili pierwszą operację przeszczepu świńskiego serca do pacjenta. Dla 57-letniego mężczyzny to była ostatnia szansa na uratowanie życia.

Publikacja: 10.01.2022 22:32

Po raz pierwszy chirurdzy przeszczepili serce świni człowiekowi

Foto: Pixabay

Lekarze poinformowali w poniedziałek, że trzy dni po eksperymentalnym zabiegu stan pacjenta jest dobry.

Jest za wcześnie, by przesądzić, czy operacja naprawdę zadziała, ale jest to krok w trwającym od dziesięcioleci dążeniu do tego, aby pewnego dnia wykorzystać organy zwierzęce do przeszczepów ratujących życie.

Lekarze z University of Maryland Medical Center twierdzą, że przeszczep udowodnił, iż serce z genetycznie zmodyfikowanego zwierzęcia może funkcjonować w ludzkim ciele bez natychmiastowego odrzucenia.

57-letni David Bennett wiedział, że lekarze przed zabiegiem nie dają mu żadnej gwarancji na powodzenie, jednak był umierający i nie kwalifikował się do przeszczepu ludzkiego serca.

- Mogłem umrzeć lub zgodzić się na przeszczep. Chcę żyć. Wiem, że to strzał w ciemno, ale to moja ostatnia szansa - powiedział pacjent dzień przed zabiegiem.

Czytaj więcej

Wielka Brytania: Szpitale wstrzymują niektóre operacje w związku z COVID

Przeprowadzona w piątek operacja trwała siedem godzin.

Z powodu niedoboru ludzkich narządów naukowcy szukają sposobu, by zastępować je zwierzęcymi narządami. W ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono nieco ponad 3800 przeszczepów serca, co stanowi rekordową liczbę.

- Jeżeli to zadziała, będzie nieskończona dostępność narządów dla pacjentów - powiedział dr Muhammad Mohiuddin, dyrektor naukowy uniwersyteckiego programu przeszczepiania narządów od zwierząt do ludzi.

Wcześniejsze próby ksenotransplantacji zakończyły się niepowodzeniem, głównie dlatego, że ciała pacjentów szybko odrzucały nowy organ. W 1984 roku umierające niemowlę Baby Fae przeżyło 21 dni z sercem pawiana.

Tym razem sytuacja wygląda inaczej. Lekarze wykorzystali serce świni, która została poddana edycji genów w celu usunięcia cukru w jej komórkach, który jest odpowiedzialny za odrzucenie narządu.

- Myślę, że możemy to uznać za przełom - powiedział dr David Klassen z sieci pobierania i przeszczepienia narządów (UNOS). Zastrzegł jednak, że jest to dopiero pierwszy, wstępny krok do zbadania, czy tym razem ksenotransplantacja może w końcu zadziałać.

Czytaj więcej

"Liczba przeszczepów w Polsce znacznie spadła. Trend niezależny od pandemii"

Amerykańska Agencja Żywności i Leków wydała awaryjną zgodę na przeprowadzenie operacji. Decyzja taka zapada tylko wtedy, gdy nie ma innej możliwości na uratowanie życia pacjenta.

We wrześniu ubiegłego roku naukowcy z Nowego Jorku przeprowadzili eksperyment, który sugerował, że przygotowane wcześniej świnie mogą być obiecujące dla przeszczepów między zwierzętami a ludźmi. Lekarze tymczasowo podłączyli świńską nerkę do ciała zmarłego człowieka i obserwowali, jak zaczyna ona pracować.

- Przeszczep z Maryland przenosi eksperyment na wyższy poziom - ocenił dr Robert Montgomery, który kierował operacją w centrum medycznym NYU Langone Health. - Sam mam genetyczne zaburzenie serca i jestem zachwyconą tą wiadomością i nadzieją, jaką daje to mojej rodzinie i innym pacjentom, którzy w końcu zostaną uratowani - dodał.

O spokojne podejście do wyników eksperymentu apeluje Karen Maschke, badaczka w Hastings Center. Podkreśla, że kluczowe będzie zebranie wszystkich danych zanim pozwoli się na przeprowadzanie podobnych zabiegów na większej liczbie pacjentów. - Pośpiech przy transplantacjach od zwierząt nie byłby wskazany - powiedziała.

- On zdaje sobie sprawę z wielkości tego, co zostało zrobione. Zdaje sobie sprawę z wagi tego - powiedział syn operowanego mężczyzny.

Lekarze poinformowali w poniedziałek, że trzy dni po eksperymentalnym zabiegu stan pacjenta jest dobry.

Jest za wcześnie, by przesądzić, czy operacja naprawdę zadziała, ale jest to krok w trwającym od dziesięcioleci dążeniu do tego, aby pewnego dnia wykorzystać organy zwierzęce do przeszczepów ratujących życie.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Polska na czele rewolucji technologii kwantowych
Materiał partnera
Technologie kwantowe: nauka tworzy szanse dla gospodarki
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji
Nowe technologie
Prof. Zybertowicz: AI może potraktować ludzkość jak budowniczy autostrad traktują mrowiska