Rząd chce zakazu podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem

Idąc za unijnymi wytycznymi, Ministerstwo Zdrowia planuje zablokować sprzedaż niektórych produktów i sprawdzać te dopuszczane do obrotu.

Refundacja leków bez recepty tylko na papierze. NFZ nie ma pieniędzy

W 2024 roku nie ma co liczyć na objęcie refundacją leków bez recepty stosowanych w chorobach przewlekłych. Powodem jest brak pieniędzy na ten cel w budżecie NFZ - informuje dowiedział się Rynek Zdrowia.

Lekarze z Ukrainy mają znać język polski. Będzie wymóg w ustawie

Lekarze z Ukrainy mają znać język polski na poziomie B1. Eksperci są podzieleni co do tego, czy to wystarczający wymóg.

Egzamin lekarski do zmiany. Ma być trudniej. Skutek? Może zabraknąć medyków

Naczelna Izba Lekarska apeluje, aby przywrócić poprzednie reguły, czyli aby zdający nie znali większości pytań. Ministerstwo Zdrowia analizuje te przepisy.

Zdrowie w centrum transformacji

Zagrożenia związane z zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatu oraz ich negatywnym wpływem na nasze zdrowie znalazły się w centrum uwagi podczas ekspercko-systemowej debaty „Klimat dla zdrowia”.

Czy zmienią się zasady sprzedaży produktów leczniczych bez recepty przez internet?

Państwa członkowskie nie mogą zakazać wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych OTC, gdyż przepis art. 85c Dyrektywy 2011/83/WE dopuszcza taki zakaz tylko w zakresie produktów leczniczych dostępnych na receptę (Rx) – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Kodeks Etyki Aptekarza – ważne zmiany dla pacjentów i farmaceutów

13 marca 2024 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu Etyki Aptekarza RP. Farmaceuta będzie mógł wykonywać swój zawód tylko pod własnym imieniem i nazwiskiem. Rekomendując pacjentowi lek, musi kierować się jego dobrem, uwzględniając aktualną wiedzę, skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania produktu.

Jak zatrzymać młodych lekarzy w Polsce?

Maleje liczba młodych lekarzy, którzy chcą wyemigrować za granicę. Nadal jednak takie plany ma ok. 10 proc. kończących medycynę.

Szpitale toną w długach, a koszty działania rosną

Ten rok szpitale zaczęły z 22 mld zł długu. Resort zdrowia zapowiedział, że po wyborach samorządowych przedstawi plan restrukturyzacji, w tym nierentownych szpitali powiatowych.

Nowe obowiązki dla firm z branży hotelarskiej, medycznej, edukacyjnej

Przepisy, które weszły w życie 15 lutego, mają zapobiegać przestępstwom popełnianym na szkodę małoletnich m.in. w obiektach hotelowych, placówkach medycznych, ośrodkach sportowych.

NFZ zapłaci za znieczulenie ogólne u dentysty

Obecnie takie znieczulenie przysługuje osobom z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym. Wkrótce ma być dostępne także dla dzieci i młodzieży.

Lekarze karani za przepisywanie leków. Resort zdrowia zapowiada zmiany

Obecnie ukaranym przez Narodowy Fundusz Zdrowia lekarzom pomagają Okregowe Izby Lekarskie.

NFZ ostrzega pacjentów. "Odbieramy niepokojące sygnały"

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał we wtorek komunikat, w którym ostrzega przed pojawiającymi się w popularnych serwisach społecznościowych informacjach o bonach lekowych lub kartach podarunkowych dla pacjentów do aptek. To oszustwo oraz próba wyłudzenia danych i pieniędzy.

Lekarze z Ukrainy mają problem z językiem polskim

Uproszczone przepisy nie zobowiązują lekarzy z Ukrainy do znajomości naszego języka. Naczelna Izba Lekarska chce to zmienić. Znajomość polskiego mogłaby być weryfikowana przez samorząd lekarski.

Zdrowie to nie tylko brak choroby

Polska wydaje na zdrowie najmniej na głowę mieszkańca w Unii Europejskiej. Tak mówią dane OECD.

Ciąg dalszy problemów z receptomatami. Ministerstwo przegrywa wojnę o leki

Wciąż pojawiają się nowe receptomaty. Trzeba uregulować w przepisach, jak ma wyglądać teleporada.

Marek Tomków został nowym prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej

W sobotę, 27 stycznia, farmaceuci wybrali nowego prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej. Został nim dotychczasowy wiceprezes Rady Marek Tomków.

Zamieszanie z wyborami u aptekarzy

Przed sobotnimi wyborami szefa Naczelnej Rady Aptekarskiej, w farmaceutycznym samorządzie wrze. Chodzi o Marka Tomkówa, głównego kandydata na następcę odchodzącej właśnie Elżbiety Piorkowskiej – Rutkowskiej. W sprawę włączyło się Ministerstwo Zdrowia.