Podobne miejsca występują na Ziemi bardzo rzadko. Geolodzy już od dawna podejrzewali, że w tym regionie pod powierzchnią może znajdować się gorące wypiętrzenie płaszcza, zwane pióropuszem. Powoduje ono stopniowe rozszerzanie się ziemskiej skorupy i rozdzieranie kontynentu. Według badaczy, w tym miejscu może powstać w przyszłości nowy basen oceaniczny. Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Southampton wykazało, że ziemia pod Afryką rytmicznie pulsuje, co przypomina bicie serca. To stopiona magma, która uderza od spodu w ziemską skorupę. Wyniki badania zostały opublikowane w Nature Geoscience.
Co dzieje się z kontynentem afrykańskim?
Region Afar znajduje się w tzw. strefie ryftu. W takich miejscach dochodzi do stopniowego rozciągania płyt tektonicznych. W końcu stają się one na tyle cienkie, że pękają. Nie inaczej jest w tym przypadku. Każda ze znajdujących się tu trzech płyt – arabska, nubijska i somalijska - rozchodzi się w swoim kierunku, pozostawiając rozszerzającą się lukę. Gdy skorupa stanie się wystarczająco cienka, powierzchnia opadnie poniżej poziomu morza, tworząc nowy basen oceaniczny u wybrzeży Morza Czerwonego.
Do tej pory geolodzy nie wiedzieli zbyt wiele o strukturze wypiętrzenia, które znajduje się w tym miejscu. Nie mieli również pojęcia o jego zachowaniu. Tymczasem okazało się, że pod regionem Afar w Etiopii znajduje się gorący pióropusz, który pulsuje w górę. Fale stopionej skały płaszcza wznoszą się z głębi Ziemi, rytmicznie uderzając w skorupę. Te pulsy przyczyniają się do stopniowego rozrywania kontynentu afrykańskiego.
Czytaj więcej
W 2032 r. asteroida 2024 YR4, nazywana „zabójcą miast”, może uderzyć w Księżyc powodując spektaku...
„Odkryliśmy, że płaszcz pod Afar nie jest jednolity ani stacjonarny – pulsuje, a te pulsy niosą ze sobą wyraźne sygnatury chemiczne. Te wznoszące się pulsy częściowo stopionego płaszcza są kierowane przez płyty ryftowe powyżej. To ważne dla sposobu, w jaki myślimy o interakcji między wnętrzem Ziemi a jej powierzchnią” – oświadczyła Emma Watts, główna autorka badania.