Piotr Szymaniak

Jest darmowa alternatywa dla e-Doręczeń komorniczych, ale mało kto o niej wie

Komornik na wniosek strony może za darmo wysłać pismo za pośrednictwem portalu e-PUAP. Wkrótce całkowicie zastąpi go jednak portal do e-Doręczeń, który w odniesieniu do korespondencji z komornikami jest odpłatny.

Zmiany w składce zdrowotnej. Rzecznik MŚP: skorzysta 90 proc. przedsiębiorców

Liczę, że zapowiedzi zmian w składce jak najszybciej przybiorą kształt szczegółowego projektu, tak aby od nowego roku przedsiębiorcy mogli korzystać z nowych przepisów – mówi "Rzeczpospolitej" Agnieszka Majewska, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Sejm uchwalił Prawo komunikacji elektronicznej. Zmiany dobre dla konsumentów

Ustawa, która zastąpi prawo telekomunikacyjne, stanowi implementację dyrektywy ustanawiającej Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej. Termin na jej wdrożenie minął w grudniu 2020 r., a od wyroku TSUE z 14 marca br. Polska płaci z tego powodu karę w wysokości 50 tys. euro dziennie.

Sejm odrzucił depenalizację aborcji do 12 tygodnia. Trzema głosami

Nie będzie depenalizacji przerywania ciąży do 12 tygodnia a także pomocy przy jej dokonaniu. Posłowie odrzucili projekt nowelizacji kodeksu karnego autorstwa Lewicy.

TSUE: rekompensata za opóźnienie nie zależy od wysokości długu

Ani nieznaczne opóźnienie, ani też znikoma wartość zadłużenia nie zwalniają z obowiązku zapłaty minimalej rekompensaty za koszty odzyskiwania należności – uznał TSUE.

Ochrona dóbr osobistych. Jest luka w przepisach. Przegranemu się upiecze?

Nikt nie ma obowiązku poinformować organizacji społecznej o świadczeniu zasądzonym przez sąd na jej rzecz w sprawie o naruszenie dóbr osobistych.

Kierowca prowadzący droższy samochód będzie mógł być ukarany surowiej

Dobrze, że MS całkowicie rezygnuje z przepadku równowartości pojazdu. Nadal jednak dolegliwość przepadku zależy od wartości auta, więc sprawca prowadzący droższy samochód będzie mógł być ukarany surowiej, a ten kierujący tańszym – łagodniej - mówi prof. Paweł Daniluk z Instytutu Nauk Prawnych PAN

Adwokaci mają pomysł na procesy cywilne. Jest projekt

Naczelna Rada Adwokacka złożyła w Sejmie projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego. Propozycje stworzono na podstawie badań, w których wzięło ponad tysiąc adwokatów

Związki partnerskie coraz bliżej

Projekt ustawy o związkach partnerskich został wpisany do wykazu prac Rady Ministrów. Przepisy mają przyznać osobom, które zdecydują się na rejestrowany związek partnerski prawo do informacji o stanie zdrowia, dziedziczenia czy wspólnego rozliczania.

Resort Finansów: pieniądze od pijanych kierowców powinny zasilić budżet państwa

Resort finansów wolałby aby nawiązki orzekane w zastępstwie konfiskaty pojazdu nie trafiały do Funduszu Sprawiedliwości.