Sąd Najwyższy Sądy i trybunały

Sąd Najwyższy: sędzia powołany przez Radę Państwa PRL jest sędzią unijnym

Aby twierdzić, że sędzia, który otrzymał pierwsze powołanie na urząd od Rady Państwa PRL przed 1989 r. nie jest niezawisły, konieczne jest wykazanie każdorazowo związku między jego procedurą nominacyjną a rzeczywistym wpływem na wynik konkretnej sprawy - orzekł Sąd Najwyższy.

Mariusz Muszyński: Zgubiona suwerenność

Suwerenność państw członkowskich Unii Europejskiej zanika po cichu. A w tej kwestii Narody Europy są okłamywane.

Marek Isański: Czy sądy administracyjne udźwigną tzw. Polski Ład

Przepisy muszą być na tyle jednoznaczne i zrozumiałe, aby podatnik mógł je bez problemu i bez pomocy kancelarii podatkowych zrozumieć. Sędziowie mają czas, przynajmniej teoretycznie, na zapoznanie się z nowymi przepisami, bo lawina skarg zacznie się najwcześniej za rok.

Tomasz Pietryga: Nie ma powrotu do tego, co było

"Odwracaniem reform PiS" nie powinni zajmować się wspólnie sędziowie i politycy. Chyba że ktoś chce, by "ich" złych sędziów zastąpili "nasi" praworządni.

Radca pożegna się z korporacją za dyskwalifikujące zachowanie

Wielokrotny gość radcowskiego pionu dyscyplinarnego pożegna się z korporacją.

Izba dyscyplinarna: zachowanie radcy prawnego godziło w pewien mit

Trzy lata bez prawa wykonywania zawodu nie jest karą rażąco wysoką za świadczenie przez radcę pomocy prawnej w okresie zawieszenia.

Fundacja Helsińska o ustawie Dudy i Kukiza: Nie tędy droga

Niezgodność z konstytucyjnymi założeniami funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości oraz możliwość ręcznego sterowania tym, kto zostanie sędzią pokoju – to dwa najważniejsze zarzuty Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka do prezydenckich projektów ustaw dotyczących sędziów pokoju.

Jerzy Stępień: W ślepym zaułku sądownictwa

Trudno wyobrazić sobie zbudowanie na nowo struktury sądownictwa powszechnego bez jednoczesnego rozpisania też na nowo procedur sądowych i określenia kognicji poszczególnych sądów.

Wyraźny sprzeciw wobec ulg dla aplikantów

Biuro Analiz Sejmowych nie widzi podstaw do tego, żeby przyszli profesjonalni pełnomocnicy posiadali bonusy podobne do doktoranckich.

Wybory sędziego ETPCz: kolejna lista z Polski odrzucona

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy po raz drugi odrzuciło listę kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przedstawioną przez polski rząd - poinformowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Trybunał odracza werdykt w sprawie ingerencji Strasburga

Po raz drugi TK odroczył rozprawę, w której bada czy Europejski Trybunał Praw Człowieka może ingerować w status nowych sędziów w Polsce. Trzecia już rozprawa odbędzie się 23 lutego br.

TSUE podał datę wyroku ws. mechanizmu warunkowości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował na Twitterze, że 16 lutego zostanie wygłoszony wyrok w sprawie mechanizmu warunkowości, który uzależnia wypłaty z budżetu Unii Europejskiej od przestrzegania zasad praworządności. Mechanizm został zaskarżony do Trybunału UE przez Polskę i Węgry.

Sędzia Cichocki: była afera hejterska, szukałem haków na sędzię Frąckowiak

Jeden z głównych bohaterów afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości, sędzia Arkadiusz Cichocki, potwierdził, że kampania hejtu wobec sędziów przeciwnych tzw. dobrej zmianie w sądownictwie, miała miejsce. Zastrzegł, że on sam w hejcie nie uczestniczył. Przyznał jednak, że na zlecenie zbierał informacje o sędzi Monice Frąckowiak z "Iustitii". Przeprosił też byłą I prezes SN prof. Małgorzatę Gersdorf i sędziego, którego zastąpił na stanowisku prezesa sądu.

Marek Domagalski: Nieracjonalność sądowych procedur

Formalne rygory, terminy, progi odwoławcze odbierają czasem prawo do sądu.

Jarosław Gwizdak: Zrzutka na sprawę, sprawa na zrzutkę

Specjalne serwisy pozwalają twórcom prezentować swoje pomysły, a internautom je finansować.

Piotr Paduszyński: Kot jest potrzebny każdemu z nas

Skoro ustawodawca nie musi mieć respektu dla nikogo, łatwo mu wierzyć w swoją nieomylność.

Sądy mogą lepiej wesprzeć podsądnych

Uczestnik postępowania, który nie ma profesjonalnego pełnomocnika, ma prawo liczyć na wsparcie sądu. Z pouczeniami bywa jednak różnie, często kiepsko.

U radców prawnych idą duże zmiany

Do 15 lutego samorząd zbiera wśród swoich członków informacje, jakich zmian oczekują w korporacyjnych przepisach.

Minister Ziobro zawiesił sędzię Piekarską-Drążek. Za wydane orzeczenie

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odsunął od orzekania sędzię Sądu Apelacyjnego w Warszawie Marzannę Piekarską-Drążek. Na początku stycznia zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów wszczął przeciwko niej postępowanie dyscyplinarne za uchylenie postanowień innej sędzi, powołanej z udziałem tzw. neoKRS.