Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar Sądy i trybunały

Minister Bodnar wszczyna procedurę odwołania prezesów kolejnych sądów

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o wszczęciu procedury odwołania prezesa i wiceprezesa Sądu Rejonowego w Lęborku, a także prezesa Sądu Rejonowego w Żorach.

Zawody prawnicze

Czy Dariusz Korneluk został właściwie powołany? Rozstrzygnie Sąd Najwyższy

Mikołaj Kozak: „Kompromitacja” prokuratury? Romanowskiemu się „upiekło”?

W związku z tym, że prokuraturze „nie udało się” – pamiętajmy, że nieprawomocnie - doprowadzić do aresztowania posła Marcina Romanowskiego, debatę publiczną opanowały sformułowania, które nie wydają się adekwatne do istoty sprawy. Mówi się o „kompromitacji” prokuratury i o tym, że wskutek jej nieudolności Romanowskiemu się „upiekło”.

KRS wzywa dyrektora KSSiP do dymisji. Pisze o dyskryminacji sędziów

Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa wezwało Piotra Girdwoynia do złożenia natychmiastowej rezygnacji z funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Tomasz Pietryga: Nowela skazana na porażkę

Odrzucenie przez Sejm senackiej poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS) oddala jej reformę na co najmniej dwa lata.

Joanna Parafianowicz: Nie każdy zawód zaufania jest wolny

Za sprawą niezależności adwokatów ustawodawca dba o obywateli.

Bogusław Dziadkiewicz: Koniec prawa, wersja 2.0

Coś, co miało być gwarantem sprawiedliwego wyroku, staje się podstawą dowolności.

Jarosław Gwizdak: Sędziowie do biur, pisarze do piór!

Przyjmijmy, że każdy sędzia w Polsce to koszykarz NBA. Ma więc swoją ekipę.

Harmonizacja prawa to nie zwierzchnictwo

Ochrona konsumentów według niektórych wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) kontra Acquis Communautaire Wspólnoty.

Sprawy masowe przed sądami

To twardy orzech do zgryzienia. Nie potrafili sobie z tym problemem poradzić poprzednicy. Pytanie, jak obecnie upora się z nim Ministerstwo Sprawiedliwości.

Czy można podsłuchiwać bez zgody sądu

Szef Agencji Bezpieczeńtwa Wewnętrznego (ABW) został zobowiązany do zapobiegania zdarzeniom o charakterze terrorystycznym. Wyposażono go w szereg instrumentów prawnych.

Iluzja ochrony zdrowia

Ochrona zdrowia jawi się jako wysoko usytuowana wartość konstytucyjna.

Deepfake w wymiarze sprawiedliwości

Prawda i autentyczność pozostają cały czas w centrum ludzkich wartości, wokół których tworzy się również otoczenie prawne.

Paweł Juszczyszyn: Przez lata działał system represjonowania sędziów

Wadliwie powołani sędziowie przy udziale obecnej KRS powinni wrócić na poprzednie stanowiska – mówi Paweł Juszczyszyn, sędzia SR w Olsztynie.

(Po)wolne sądy

Są w Polsce sędziowie, którzy pozostają wierni nie ślubowaniu sędziowskiemu, tylko swoim kolegom i koleżankom, skupionym w stowarzyszeniach angażujących się w spory polityczne.

Asystenci nie zastąpią sędziów

Sędziom, owszem, należy zapewnić biurowe i elektroniczne, a także asystenckie wsparcie. Nie łudźmy się jednak, że asystenci istotnie odciążą ich w przygotowaniu spraw do rozpoznania. A od tego jest przecież sędzia.

Czy sędziowie dostaną pieniądze za nadgodziny

Sędzia nie może domagać się wynagrodzenia za pracę ponad kodeksowe normy.

Minister nie będzie już prokuratorem generalnym. Jest projekt resortu Bodnara

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło we wtorek, że gotowy jest zapowiadany projekt ustawy, rozdzielający stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym coraz bliżej. Sejmowa komisja za reformą

Sejmowa komisja sprawiedliwości poparła we wtorek projekty gruntownie zmieniające Trybunał Konstytucyjny. Posłowie wprowadzili jednak do reformy kilkadziesiąt poprawek.

Głosowanie nad aborcją to błąd. Rozliczenie sędziów tylko na twardo

Gościem wtorkowego magazynu „Rzecz o prawie” Tomasza Pietrygi są posłanka Urszula Pasławska, wiceprzewodnicząca PSL, Trzecia Droga oraz sędzia Piotr Gąciarek, wiceprezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.