Prezes NSA prof. Jacek Chlebny Sądy i trybunały

Prof. Jacek Chlebny: Osądzamy spory z państwem, ale go nie zastąpimy

Od 20 lat sądownictwo administracyjne działa sprawnie, ale proponujemy pewne zmiany. Dostrzegam też problem statusu sędziów powołanych po 2018 r., ale musi się nim zająć władza ustawodawcza – uważa prof. Jacek Chlebny, prezes NSA.

Sądy i trybunały

Rzecznik Schab znów ściga. Dyscyplinarka dla sędzi z Iustitii

Nie żyje mec. Jakub Jacyna. Był znaną postacią warszawskiej palestry

Dziś rano odszedł od nas adw. Jakub Jacyna, sekre­tarz Okrę­go­wej Rady Adwo­kac­kiej w War­sza­wie - poinformowała w piątek Izba Adwokacka w Warszawie.

Jest nowy prezes sądu w Olsztynie. W miejsce Macieja Nawackiego

Minister Sprawiedliwości powołał nowego prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie. Zajmie on stanowisko, z którego w marcu został odwołany Maciej Nawacki, znany z tego, że w 2020 r. podarł projekty uchwał olsztyńskich sędziów.

Trwa walka o gorący fotel dyrektora KSSiP. Spór wokół kandydatury Wojciecha Postulskiego

Rekomendowany na nowego szefa szkoły dla sędziów i prokuratorów (KSSiP) Wojciech Postulski czeka na powołanie. Tymczasem narastają kontrowersje wokół jego kandydatury.

Konkurs resortu Bodnara: troje kandydatów na trzy miejsca

Od samego początku konkurs na Prokuratora Europejskiego organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości cieszył się nikły zainteresowaniem. Okazuje się, że obecnie na trzy miejsca jest tylko troje kandydatów.

Robert Gwiazdowski: Ideowość obrońców konstytucji

Obrońcy praworządności przedstawili „kompleksowy pakiet rozwiązań” określany potocznie mianem „naprawy TK”.

Sędzia chciał awansować, ale czy głosował na siebie? SN wydał wyrok

Starający się o awans łódzki sędzia, który nie wyłączył się widocznie od opiniowania własnej kandydatury do sądu okręgowego nie poniesie za to odpowiedzialności.

Prezes Prusinowski bez dyscyplinarki za słowa o funkcjonowaniu SN

Piotr Prusinowski, prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego, nie będzie miał dyscyplinarki za swoje publiczne wypowiedzi na temat funkcjonowania Sądu Najwyższego – zdecydowała w środę Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN.

Mikołaj Małecki: Tymczasowe aresztowanie ma być tymczasowe

Nasz projekt nowelizacji przepisów ma zapobiegać automatycznemu stosowaniu tego środka. Patologią jest m.in. brak należytego uzasadniania i weryfikacji, czy istnieje realne prawdopodobieństwo utrudniania konkretnego postępowania.

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Co wynik ostatnich wyborów wskazuje prawnikom?

Znalezienie balansu pomiędzy tym, co wynika z funkcji prawa i społecznymi oczekiwaniami, to być może najistotniejszy warunek ukształtowania stabilnego systemu prawnego, niezależnego od zmian politycznych.

Jacek Dubois: O trudnych relacjach z czwartą władzą

Adwokat broniący złodzieja nie staje się złodziejem.

Robert Damski: Uprzedzam, niech się pan nie wysila

Majestat wymiaru sprawiedliwości przegrywa z logiką dłużnika.

Łukasz Guza: Polityka, osnowa prawa

Od tej pierwszej nie da się uciec, myśląc o reformie tego drugiego.

Izabela Konopacka: Nie musieć rodzić na sali rozpraw, czyli jak ułatwić pracę prawniczkom

Paryska izba adwokacka chce ochrony dla ciężarnych prawniczek po tym, jak jedna z nich zaczęła rodzić na sali sądowej. Niestety polskie prawo też nie ułatwia im pracy – uważa Izabela Konopacka, prezydentka Federacji Adwokatur Europejskich.

Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?

Trudno mi zrozumieć, dlaczego kwestie wieloletnich sporów między sędziami mają się przekładać na wykonywanie przez Sąd Najwyższy jego podstawowych obowiązków – mówi prof. Joanna Misztal-Konecka, prezes Izby Cywilnej SN.

Prof. Grzegorz Kołodko krytycznie o przejęciu mediów publicznych i prokuratury przez rząd Tuska

Pierwszym gościem w programie #Rzecz o Prawie był prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista, były wicepremier oraz wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego.

Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona

Do orzekania w stołecznym sądzie rejonowym wrócił właśnie sędzia Łukasz Piebiak, były wiceminister sprawiedliwości wymieniany w kontekście tzw. afery hejterskiej – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Kolejne ruchy kadrowe Bodnara w sądach. Są dymisje i powołania

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o odwołaniu prezesa Sądu Okręgowego w Ostrołęce oraz kierownictwa SO Warszawa-Praga. Powołano prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu oraz prezesów SO w Bydgoszczy, Kielcach i Poznaniu.

Wkrótce nowe zasady delegowania sędziów. Resort Bodnara kończy prace nad ustawą

Ma być jasne, dlaczego dany sędzia został powołany lub odwołany. Każdy delegowany sędzia otrzyma taki sam dodatek do wynagrodzenia. Transparentną procedurę wprowadzi nowa ustawa.