Prawo karne

Sądy blokują prokuratorski przywilej z procedury karnej

Jeden z przywilejów prokuratora w postępowaniu karny, wprowadzony przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę, został właśnie zablokowany przez sądy. Chodzi o sprzeciw wobec decyzji sądu o przyznaniu listu żelaznego osobie ściganej przez śledczych.

Rzecznik SN: Skazy, atuty i niejasna przyszłość KRS

Pierwsza wersja reformy Krajowej Rady Sądownictwa proponowała wybory 
powszechne wśród wszystkich sędziów. Myślę, że ten pomysł jest wart rozważenia. Zlikwidowałby preteksty do łatwej jej krytyki 
– mówi prof. Aleksander Stępkowski, sędzia i rzecznik Sądu Najwyższego.

Trzy kancelarie liderami wśród liderów rankingu

Jubileuszowa 20. edycja rankingu kancelarii prawniczych już za nami, ale postanowiliśmy jeszcze sprawdzić, które kancelarie mają na koncie najwięcej tegorocznych wyróżnień. Z naszej analizy wynika, że jedna zdecydowanie wygrywa tę nieformalną konkurencję.

Tak wyglądała gala Rankingu Kancelarii Prawniczych "Rzeczpospolitej"

We wtorek już po raz dwudziesty rozstrzygnęliśmy Ranking Kancelarii Prawniczych "Rzeczpospolitej". Przedstawiciele nagrodzonych kancelarii odebrali wyróżnienia podczas gali rankingowej w Muzeum Polin. To najważniejsza impreza w roku dla środowiska.

Sąd prawomocnie: prokurator Pionka niewinny. Kiedyś naraził się rodzinie Ziobry

Były szef Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim Waldemar Pionka, oskarżony o nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych, został w czwartek prawomocnie oczyszczony z zarzutów. W przeszłości prokuratura, którą kierował Pionka, umorzyła postępowanie w sprawie rzekomych nieprawidłowości przy leczeniu ojca ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Ma zostać wiceprezesem sądu. Media: przez 12 lat był członkiem PiS

Tomasz Kosakowski, którego nowy prezes olsztyńskiego Sądu Okręgowego Michał Lasota chce powołać na stanowisko wiceprezesa tego sądu, nie tylko wpłacił pieniądze na fundusz wyborczy PiS. Portal Onet ujawnił, że sędzia przez 12 lat, do 2019 r. należał do tej partii.

Komputer dla prawnika podatkowym kosztem kancelarii

Wydatki na zapewnienie infrastruktury dla współpracowników przyczyniają się do zwiększenia przychodów spółki.

Tak świętują laureaci Rankingu Kancelarii Prawniczych "Rzeczpospolitej"

We wtorek już po raz dwudziesty rozstrzygnęliśmy Ranking Kancelarii Prawniczych "Rzeczpospolitej". Cieszy się on dużym prestiżem i estymą wśród przedstawicieli branży prawniczej w Polsce. Świadczą o tym chociażby reakcje w mediach społecznościowych, jakie można zaobserwować na profilach nagrodzonych kancelarii.

Wpłacił pieniądze na PiS. Teraz ma zostać wiceprezesem sądu

Tomasz Kosakowski, sędzia z olsztyńskiego Sądu Okręgowego, a wcześniej adwokat i prokurator, ma zostać wiceprezesem tego sądu — ustalił nieoficjalnie portal Onet.

Izba Dyscyplinarna odroczyła sprawę sędzi Lutostańskiej

Izba Dyscyplinarna SN odroczyła bez podania terminu czynności w sprawie dyscyplinarnej sędzi Doroty Lutostańskiej z Olsztyna - poinformowali obrońcy sędzi.

Sąd Najwyższy uchylił uchwałę nowej KRS ws. nominacji na sędziów SN

Sąd Najwyższy uchylił uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na siedem stanowisk sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Oświadczenie majątkowe Julii Przyłębskiej miało być jawne. Ale nie jest

Choć oświadczenie majątkowe prezes TK Julii Przyłębskiej za ubiegły rok miało być jawne, ani Trybunał Konstytucyjny, ani Sąd Najwyższy nie chcą go udostępnić. Obie instytucje każą czekać na publikację dokumentu w Biuletynie Informacji Publicznej Trybunału Konstytucyjnego.

8 na 10 prawników zdało egzamin i założy wkrótce togę

Znane już są wyniki zawodowych egzaminów prawniczych, które odbyły się w kwietniu i maju 2022 r. - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Prezes nowej izby Sądu Najwyższego powołana do Komisji Weneckiej

Prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych dr hab. Joanna Lemańska została powołana w skład Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo (Komisji Weneckiej).

Tomasz Pietryga: Pochwała sędziowskiego aktywizmu

Czy ostatni wyrok Trybunału w Strasburgu jest usankcjonowaniem aktywnego udziału sędziów w debacie publicznej?

Rafał Puchalski: Wymiar sprawiedliwości w formie oczekiwanej

Nie podzielam obaw odnośnie do kwestionowania roli KRS – mówi Rafał Puchalski, prezes SO w Rzeszowie, nowy wiceprzewodniczący KRS.

Ryszard Sadlik: Udział delegatów w posiedzeniach kolegium

Po rezygnacji z awansów sędziowskich samorząd nie będzie nic wiedział o przebiegu ich służby.

Marek Domagalski: Sędzia na Twitterze też jest niestety sędzią

Twitter wciąga także sędziów, a zwłaszcza działaczy sędziowskich, co staje się problemem środowiska, a pośrednio nas wszystkich. Wpadki na Twitterze idą bowiem na konto sądownictwa.

Dariusz Pawłyszcze: Mamy kandydatów do sądów (2)

Polska jest państwem demokratycznym, a nie republiką sędziowską.