Sądy i trybunały

Kto zostanie ławnikiem Sądu Najwyższego? Senat wybrał 30 osób

Senat wybrał na czteroletnią kadencję 30 ławników Sądu Najwyższego. Kandydowały 54 osoby. Jak podaje PAP, w zdecydowanej większości wybrano kandydatów zgłoszonych przez Komitet Obrony Demokracji.

Sądy i trybunały

Sędzia Juszczyszyn: Jestem niszczony przez własne państwo

Wojciech Tumidalski: Prawo i sprawiedliwość wygrały w Strasburgu

Wyrok strasburskiego trybunału stwierdzający naruszenie europejskiej konwencji wobec sędziego Pawła Juszczyszyna ma wymiar symboliczny, ale niestety nie zmieni linii polskich władz wobec sądów.

Kto szefem nowej izby Sądu Najwyższego? Wybory będą niejawne

Zwołane na czwartek po południu zgromadzenie sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego ma wyłonić trzech kandydatów na prezesa tej izby. Ostatecznego wyboru dokona prezydent Andrzej Duda.

Resort Ziobry: będzie nowe stanowisko w prokuraturze

Resort sprawiedliwości chce powołać w prokuraturze specjalistę od IT, zwanego menedżerem usługi. Ma być mostem łączącym biznes i świat techniczny. Związkowcy mówią: „nie”.

Brak aplikacji nie przekreśla na rynku pracy

Spadek chętnych na aplikacje idzie w parze z rosnącym zapotrzebowaniem na prawników bez tytułu zawodowego.

W Sądzie Najwyższym "starzy" sędziowie nie mają już przewagi liczebnej

Po kilku latach PiS-owskich reform i nominacji sędziów na nowych zasadach ich liczba zrównała się ze starymi. To nie tylko symboliczna zmiana układu sił w Sądzie Najwyższym.

Siedmiu notariuszy oskarżonych ws. lichwy mieszkaniowej

49 oskarżonych, w tym siedmiu notariuszy, 600 przestępstw na szkodę 320 pokrzywdzonych, którzy stracili nieruchomości o łącznej wartości ponad 40 milionów złotych - to dotychczasowy bilans wielowątkowego postępowania w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się lichwą mieszkaniową na terenie całego kraju. Do sądu trafił właśnie kolejny akt oskarżenia w tej sprawie.

Odszkodowania nie dadzą już tyle zarobić. MS bierze się za doradców

Zakaz kontaktu z poszkodowanymi, ograniczenie apanaży za usługi czy obowiązkowe licencje. To przyszłość zawodu doradcy odszkodowawczego.

Lista sądowych ekspertów ma być lepiej chroniona

Rejestr biegłych sądowych musi być bezpieczny. Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmian w przepisach.

Decyzja w sprawie immunitetu sędzi Ewy G. poczeka

Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN do listopada nie zbada wniosku IPN o zgodę na postawienie zarzutu zbrodni komunistycznej sędzi w stanie spoczynku.

Piotrowicz nie chce przepraszać Gersdorf. Złożył skargę kasacyjną do SN

Stanisław Piotrowicz złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego - podaje portal gazeta.pl. Były poseł PiS, który obecnie zasiada w Trybunale Konstytucyjnym, nie chce przepraszać byłej pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf oraz sędziego SN Krzysztofa Rączki za słowa, że pisowskie zmiany w sądownictwie dotyczą sędziów, którzy „są zwykłymi złodziejami”.

Nowe uprawnienia dla notariuszy. Kredytobiorcy nie będą już czekali miesiącami

Sądy mają być odciążone od czynności prostych i bezspornych. Notariusze uzyskają nowe uprawnienia.

Czy państwo polskie stworzyło bat na sędziów? Odpowie w czwartek ETPC

Już w najbliższy czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ogłosi wyrok dotyczący represji i szykan, jakie spotkały sędziego Pawła Juszczyszyna od 2020 r. - informuje portal Onet.pl.

Mariusz Muszyński: Propozycja nie do odrzucenia

Szanuję prawo, ale nie pseudoprawnicze wizje. Zrezygnuję, gdy prof. Wiącek wskaże podstawę.

Nowa specjalizacja rosyjskich prawników: doradztwo jak uniknąć wojska

Rosyjscy prawnicy i organizacje pozarządowe zostały zasypane panicznymi prośbami o pomoc w uniknięciu powołania do wojska - informuje Reuters.

Dodatek motywacyjny dla Warszawy dzieli urzędników całej Polski

Stowarzyszenia oraz związkowcy są przeciwni pomysłowi wsparcia finansowemu dla stołecznych urzędników w sądach i prokuraturach.

Najbardziej poszukiwany prawnik bez aplikacji

Rosnąca od początku pandemii liczba ofert pracy dla branży zaczęła spadać po wybuchu wojny.

Wojciech Tumidalski: Prawniczy rzemieślnicy sobie poradzą

Rynek w kryzysie nie szuka prawników z tytułami, zadowoli się zwykłym absolwentem studiów prawniczych. Ale to nie musi oznaczać bylejakości usług. Na to biznes nie powinien sobie pozwalać.

IPN oskarża byłego sędziego Sądu Okręgowego w Katowicach

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach skierował do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko Włodzimierzowi C. – byłemu sędziemu Sądu Okręgowego w Częstochowie.