Sądy i trybunały

Zasady i organizacja pracy prokuratorów to informacja publiczna

Obywatel ma prawo poznać zasady, na jakich prokurator przydziela podwładnym sprawy do prowadzenia.

Sądy i trybunały

I prezes SN poddana egzekucji sądowej. "P. Manowska weszła do historii"

Donos do prokuratury na prezes Manowską. Chodzi o ławników w SN

I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska nie wypełnia ustawowego obowiązku wręczenia aktu ślubowania ławnikom wybranym przez Senat, w związku z tym składamy zawiadomienie do prokuratury - powiedział w czwartek Arkadiusz Myrcha (Koalicja Obywatelska), szef sejmowej komisji ustawodawczej.

Egzaminatorzy MS z dostępem do systemów informacji prawnej

Minister sprawiedliwości chce zapewnić członkom zespołów możliwość korzystania ze sprzętu komputerowego, który umożliwi im dostęp do informacji prawnej (SIP) w wersji online.

Radca prawny nie płacił czynszu za prywatną dzierżawę. Jest decyzja SN

Samorządy zawodowe mogą karać dyscyplinarnie swoich członków, ale muszą trzymać się definicji czynów określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.

Pożyczki dla prokuratorów mogą być oprocentowane wyżej, niż rynkowe

Już w czwartek rozstrzygną się ostatecznie losy prokuratorów korzystających ze wsparcia finansowego na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Nowa izba SN: Za lekceważenie obowiązków sędzia musi opuścić sąd

Na wiceprezesie sądu ciążą nie tylko obowiązki orzecznicze, ale i administracyjne. Za ich lekceważenie czasem nie wystarczy kara finansowa. Sędzia musi opuścić sąd i trafić do innego.

ZUS nie ma skutecznych narzędzi do walki z nadużyciami

Blisko jedna czwarta spraw, które trafiają do Sądu Najwyższego, to przypadki z pogranicza nadużywania prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Joanna Parafianowicz o studenckich praktykach: Mamy w życiu to, na co się godzimy

Po prostu wystarczy nie przyjmować pracy pod szyldem praktyk i nie oferować praktyk, choć żąda się pracy - być obustronnie uczciwym. – mówi adwokat Joanna Parafianowicz. - Praktyka jest od tego, żeby dać sobie szansę na rozwój, poznanie ludzi, którzy nam otworzą nowe możliwości. To właśnie daję praktykantom – dodaje.

Ponad 100 nowości w KPC. Zmiany mają odciążyć warszawski sąd frankowy

Pozycja konsumenta zostanie wzmocniona, ale frankowicz będzie musiał składać pozew tam, gdzie mieszka.

Polscy kandydaci na sędziów ETPC odrzuceni po raz trzeci

Komitet ds. wyboru sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zarekomendował Zgromadzeniu Parlamentarnego nie przyjmowanie listy kandydatów zgłoszonej przez Polskę.

Prawicowy publicysta skazany za pomówienie prokuratora

Publicysta tygodnika „Sieci” i serwisu wPolityce.pl Jerzy Jachowicz został prawomocnie skazany za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka, współzałożyciela i członka Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.

Będzie dyscyplinarka dla Prezesa Izby Pracy SN? Manowska: Nie mam wyjścia

I Prezes Sądu Najwyższego zapowiedziała skierowanie do rzecznika dyscyplinarnego sprawy Prezesa Izby Pracy, sędziego Piotra Prusinowskiego.

Manowska mówi trzy razy "nie" nowej ustawie o Sądzie Najwyższym

Trzy razy "nie" dla tych rozwiązań, które wprowadzają możliwość testowania sędziów pod kątem powołania ich zgodnie z ustawą, i to w dodatku przez Naczelny Sąd Administracyjny - powiedziała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej I Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Manowska.

Trzecia próba wyłonienia polskiego sędziego do ETPCz

Komisja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy kolejny raz zajmie się kwestią wyboru przedstawiciela Polski w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. W środę ma omawiać kandydatury.

Senaccy eksperci przeciw dyscyplinarkom w NSA

Sprawy dyscyplinarne sędziów powinna badać Izba Karna Sądu Najwyższego, a nie Naczelny Sąd Administracyjny, należy też przywrócić właściwy kształt Krajowej Rady Sądownictwa – głosi opinia dla marszałka Senatu.

Długoletnie procesy sądowe. Jak wyrok po latach wpływa na społeczeństwo

Spółka upadła w 2004 r., a jej szefowie dopiero teraz zostali ostatecznie uwolnieni od zarzutu działania na jej szkodę.

HPFC o nowelizacji ustawy o SN: sędziowie dalej będą ścigani za słowa

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przedstawiła krytyczną opinię dotyczącą przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Krakowski adwokat oskarżony ws. przejęcia kamienicy

Dominik G., Piotr F. i Andrzej F. staną przed sądem za oszustwo polegające na zatajeniu przed współwłaścicielami kamienicy w Krakowie prawdziwej wartości rynkowej posiadanych przez nich udziałów. Pierwszy był kuratorem spadku, drugi jest adwokatem, a trzeci ojcem mecenasa.

Zarobki w Prokuraturze Krajowej są jawne. Jest wyrok NSA

NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury wygrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawę o udostępnienie informacji o wynagrodzeniach wypłacanych w Prokuraturze Krajowej.