W sądzie i w urzędzie

Sędziowie nie polubili formularzy do uzasadniania wyroków

To przede wszystkim strona ma zrozumieć, co sąd orzekł. A sędzia musi pisać tak, by było to jasne i czytelne.

Aplikacje i egzaminy

Oto pytania i odpowiedzi z egzaminów na aplikacje prawnicze

Mariusz Muszyński: Wszystkie błędy Sądu Najwyższego

Reformę sądownictwa należy zacząć od reformy kształcenia na wydziałach prawa, aplikacjach i szkoleniach sędziów. Myśl ta krąży mi w głowie od kilku lat. Dziś jej prawdziwość potwierdza postanowienie Izby Karnej Sądu Najwyższego w sprawie I KZ 29/21. Braki w rozumowaniu prawniczym, błędy merytoryczne i logiczne oraz niespójna argumentacja, to tylko niektóre ułomności warsztatowe jakie odsłania nam jego lektura. Smutne, że z tak słabym poziomem wiedzy stykamy się na samym szczycie władzy sądowniczej.

Trzecie podejście do wyboru prezesa Izby Cywilnej

Wiele wskazuje, że w poniedziałek dojdzie do wyboru trzech kandydatów na nowego prezesa Izby Cywilnej SN, choćby starzy sędziowie nie wzięli udziału w głosowaniu.

Matras: W SN nie ma miejsca na półśrodki i pertraktacje

Sędzia w ogóle nie powinien myśleć o tym, jak orzec ze względu na polityków czy swojego prezesa – mówi „Rz” sędzia Jarosław Matras z Izby Karnej Sądu Najwyższego. 
I dodaje, że jeśli spotkają go jakieś konsekwencje, to będzie to dowód na to, że nie jest to już państwo dla prawników, tylko polityków czy symetrystów.

25 września odbyły się egzaminy na aplikacje

W sobotę 25 września o godzinie 11:00 na terenie całego kraju po raz szesnasty przeprowadzane zostały państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną oraz po raz czternasty - państwowy egzamin wstępny na aplikację komorniczą.

Sędzia Igor Tuleya wraca na uczelnię. Dziekan zdymisjonowany

Prof. Robert Zieliński - dziekan kolegium prawa na Akademii Leona Koźmińskiego został zdymisjonowany po decyzji o zerwaniu współpracy z sędzią Igorem Tuleyą.

Sukces prawników Kancelarii KKLW w sprawie o nieujawnione źródła przychodów

Dzięki prawidłowo ustalonej strategii procesowej i wsparciu naszych doradców podatkowych jednemu z naszych Klientów udało się zakończyć, dzięki upływowi terminu przedawnienia, trwającą ponad 3 lata sprawę o nieujawnione źródła przychodów.

Court Watch: sądy zamknięte dla obywateli, a sędziowie niepunktualni

Co dziesiąty sąd w Polsce nie wpuszcza na rozprawy publiczności i mediów - wynika z najnowszego raportu Court Watch Polska. - Sądy zamknęły się przez pandemię i nie otworzyły po zniesieniu lockdownu - komentuje prezes fundacji Bartosz Pilitowski.

Kolejni sędziowie odmawiają orzekania. Prezes sądu reaguje

Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, Dagmara Pawełczyk-Woicka, zwróciła się do rzecznika dyscyplinarnego o przeprowadzenie postępowań wyjaśniających w sprawie sędziów, którzy odmawiają orzekania w składach z sędziami powołanymi przy udziale nowej KRS. W czwartek takie oświadczenia złożyli sędziowie Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Ziobro: chcemy spłaszczyć strukturę sądów do dwóch szczebli

Zbigniew Ziobro zapowiedział w czwartek zmiany w strukturze sądów powszechnych.

11 sędziów z Krakowa odmawia orzekania z nominantami nowej KRS

Do Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie wpłynęło oświadczenie podpisane przez jedenaścioro sędziów.

Izba Dyscyplinarna: sędzia SN bez immunitetu

Izba Dyscyplinarna SN orzekająca w składzie: Jacek Wygoda (przewodniczący), Małgorzata Bednarek i Jarosław Duś uchyliła immunitet sędziemu SN Markowi Pietruszyńskiemu.

Sędzia Igor Tuleya będzie wykładał. Uczelnia przyznaje się do błędu

Akademia im. Leona Koźmińskiego w Warszawie zmienia decyzję w sprawie współpracy z zawieszonym przez Izbę Dyscyplinarną sędzią Igorem Tuleyą.

NSA uchyla uchwały KRS ws. powołań sędziów do nowej izby SN

Uchylając poprzednie uchwały, NSA uznał, że obecna KRS nie jest organem wystarczająco niezależnym.

Kolejny raz odroczono wyrok Trybunału

Po trzeciej rozprawie ws. wniosku premiera o zasady usuwania kolizji prawa europejskiego i orzeczeń TSUE z Konstytucją RP rozstrzygnięcia brak. Prezes Julia Przyłębska przesunęła sprawę do 30 września.

Tomasz Pietryga: Znikający urok wyroku

Premier, wnioskując do TK o wyrok w sprawie prymatu konstytucji nad prawem Unii, chciał zyskać środek nacisku na Brukselę. Dziś korzyści z takiego postępowania nawet jemu nie wydają się chyba oczywiste.

Trzecie podejście do sprawy prymatu bez wyroku

Do 30 września TK przerwał badanie wniosku premiera o wskazanie zasad rozstrzygania kolizji traktatów i orzeczeń TSUE z Konstytucją RP.

Izba Dyscyplinarna nadal orzeka

W czwartek o godz. 9 rano zapadnie decyzja w sprawie uchylenia immunitetu sędziemu Sądu Najwyższego.

TK przerywa rozprawę ws. wyższości Konstytucji nad prawem unijnym

W środę Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie zajmował się wnioskiem premiera o wskazanie, jak rozwiązywać kolizje prawa europejskiego z Konstytucją RP. O godz. 15.00 przewodnicząca rozprawie Julia Przyłębska zarządziła przerwę do czwartku 30 września do godziny 12.00. Wyjaśniła, że pojawiły się nowe okoliczności i zarzuty.