Czy sędziowie dostaną pieniądze za nadgodziny

Sędzia nie może domagać się wynagrodzenia za pracę ponad kodeksowe normy.

Michał Bieniak: Rozwody. Kapitulacja ministra sprawiedliwości

Ostatnio prawniczy świat zelektryzował pomysł na rozwody u notariusza. Oznacza w praktyce prywatyzację wymiaru sprawiedliwości na kształt dawnych zajazdów.

Joanna Parafianowicz: Od czego lub kogo adwokat jest wolny?

Rola adwokata w procesie nie ogranicza się do przekazywania wniosków klienta.

Propagujmy wiedzę prawniczą

Zasada, że nieznajomość prawa szkodzi, nie ma charakteru absolutnego.

E-sprawa z finałem w zwykłym sądzie. A koszty adwokackie?

W sprawie prowadzonej najpierw w e-postępowaniu, a później zwykłym, sąd orzeka jedną opłatę jako zwrot kosztów za czynności adwokata lub radcy.

Dostali podwyżki, ale kancelarie nie płacą za nadgodziny. O czym marzą prawnicy?

Choć polscy prawnicy pracują dłużej, niż europejscy koledzy, to aż 87 proc. z nich nie otrzymuje wynagrodzenia za nadgodziny. Dlatego na szczycie listy pożądanych pozapłacowych benefitów jest czterodniowy tydzień pracy. W rzeczywistości większość dostaje karnet na siłownię.

Joanna Parafianowicz: Kierownictwo MS szybko zapomniało...

...że makabrycznie opłacani prawnicy nie gwarantują ochrony prawnej.

Takich prawników potrzebują inwestorzy. Ranking „Rzeczpospolitej” pomaga ich znaleźć

Niespokojne czasy wymagają ostrożności przy zawieraniu transakcji. Duża tu rola prawników, którzy powinni zadbać o odpowiednie klauzule. Ranking „Rzeczpospolitej” pomaga ich znaleźć – mówi Andrzej W. Dudek, bankier inwestycyjny.

Ile zarobi adwokat lub radca w hybrydowym procesie? Jest uchwała SN

W sprawie zainicjowanej e-pozwem, a rozstrzygniętej potem w zwykłym sądzie przyznaje się jedną opłatę za czynności pełnomocnika.

Gdy prawnik spotyka ekonomistę, powinni się zrozumieć

Ranking kancelarii prawniczych „Rzeczpospolitej” jest postrzegany jako najbardziej prestiżowy – mówi Małgorzata Bobrowska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych.

Ceny przesyłek pocztowych w górę. Adwokaci i radcowie apelują

Od 1 kwietnia podrożały koszty wysyłania pism przez Pocztę Polską. Uderzy to po kieszeni adwokatów i radców prawnych. Samorządy po raz kolejny apelują więc o dwustronne doręczenia przez Portal Informacyjny Sądów.

Adwokatura znów upomina się o podniesienie stawek za urzędówki

Prezes NRA Przemysław Rosati zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara o zajęcie stanowiska ws. podniesienia wynagrodzeń za pomoc prawną świadczoną z urzędu. Pyta, kiedy nastąpi podwyżka i czy zabezpieczono na nią pieniądze.

Joanna Parafianowicz: Samorząd bez empatii

Sprawa aplikantki z Wrocławia ukazała hipokryzję samorządu adwokackiego.

Jacek Dubois: Dusza adwokata i duch prawa

Jako ludzie czujemy i mamy w sobie empatię. Czy to pozwoli nam wygrać z programem, który w kilka sekund przeanalizuje materiał dowodowy i skonfrontuje go z przepisami i orzecznictwem?

Asystenci: takie stawki to za mało

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury odrzuca proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości stawki dla asystentów.

Ile adwokat ma czekać na rozliczenie

Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, jak ustalać wynagrodzenie pełnomocnika strony w sprawie o podział majątku byłych małżonków, któremu pełnomocnictwo wygasa w trakcie postępowania.

Waldemar Koper: W wyborze prawnika do obsługi firmy pomoże ranking

Na polskim rynku kluczową rolę odgrywa doroczny ranking „Rzeczpospolitej”. W takich zestawieniach mamy na ogół sporo wiadomości o tym, jaka siłę reprezentują sobą poszczególne kancelarie i jakie specjalistyczne usługi mogą zaoferować – podkreśla radca prawny Waldemar Koper, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw i wiceprezes European Company Lawyers Association w Brukseli.

Joanna Parafianowicz: Kserokopia to nie odpis

Od profesjonalisty oczekuje się znajomości przepisów dotyczących uwierzytelniania pełnomocnictwa.