Więcej pracy i pieniędzy dla prawników. Na jakie stawki mogą liczyć

Wzrastająca rola działów prawnych w firmach przekłada się na wyższe pensje ich pracowników.

Kontrola stawek za urzędówki adwokatów i radców z problemami

Mimo kilku wyroków TK oraz licznych apeli samorządów zapłata za sprawy z urzędu wciąż jest dwa razy niższa niż z wyboru. Oczekując na nowe rozporządzenia, pełnomocnicy liczą na rozproszoną kontrolę konstytucyjności przez sądy.

Problem ze stawkami dla prawników przez orzeczenia TK z tzw. dublerami

Nieuznawanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego wydanych przez składy z tzw. dublerami utrudnia zlikwidowanie rozbieżności w orzecznictwie dotyczącym stawek dla obrońców z urzędu.

Skarb Państwa zapłaci adwokatom i radcom za sprawy z urzędu

Pełnomocnicy domagają się wprowadzenia zasady, że koszty zasądzane są zawsze od Skarbu Państwa - niezależnie od wyniku sprawy. Dziś w przypadku wygranej, pełnomocnik z urzędu musi dochodzić ich najpierw od strony przeciwnej, co często jest trudne.

Maciej Zaborowski: Dyscyplinarka za pro bono - nie idźmy tą drogą

Pracę pro bono powinno się premiować jeszcze na studiach prawniczych.

Joanna Parafianowicz: Kilka życzeń

W nowym roku nie oczekuję zbyt wiele. Wystarczy mi normalność.

Prezes NRA apeluje o urealnienie stawek za urzędkówki

Prezes NRA skierował do ministra sprawiedliwości pismo z apelem o zabezpieczenie środków w budżecie na pokrycie kosztów „urzędówek”, ale przy dostosowaniu ich wysokości do rynkowej rzeczywistości.

Ewa Szadkowska: Pożegnajmy akta związane sznurkiem

Bardzo liczę, że przywracaniu praworządności w sądach będzie towarzyszyć ich prawdziwe unowocześnienie i cyfryzacja. Z pełnym wykorzystaniem technologii na miarę XXI w.

Joanna Parafianowicz: Facebookowa kancelaria

Jest duża grupa ludzi, którzy mylą „koleżeńskie wsparcie” na prawniczych forach na Facebooku z wykorzystywaniem cudzej uprzejmości.

Ile zarabiają prawnicy? Aplikantka wywołała falę gorzkich komentarzy

"Skończyłam studia, zdałam egzamin na aplikację i zarabiam mniej niż większość dłużników, którzy »nie mają możliwości spłaty swoich zobowiązań«" - wyznała Wanda, aplikantka komornicza z Krakowa na profilu "finansekobiet" na Instagramie. Z komentarzy pod wpisem wynika, że przypadek Wandy nie jest odosobniony na rynku prawniczym.

Anna Nowacka-Isaksson: Prawnicy zmieniają branżę

Blisko co trzeci przedstawiciel branży zmienił w zeszłym roku pracę.

Adwokaci o propozycjach resortu Ziobry ws. stawek: niewystarczające

Środowisko adwokackie oczekuje urealnienia wynagrodzeń za świadczenie pomocy prawnej z urzędu i dostosowania ich do aktualnych realiów rynkowych, a samo zrównanie wynagrodzeń pełnomocników i obrońców bez ich waloryzacji jest za niewystarczające.

Stawki pełnomocników za sprawy z urzędu zrównane, nie podniesione

Ustalenie opłat za sprawy z urzędu i z wyboru cieszy samorządy, ale wciąż nie przystaje do rzeczywistości ekonomicznej.

Niektórzy adwokaci muszą pracować za połowę stawki. RPO: to niekonstytucyjne

Rzecznik praw obywatelskich przyłączył się do postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym dotyczącym niższych stawek dla adwokatów, gdy działają z urzędu niż gdy bronią kogoś z wyboru.

Dobre wiadomości dla pełnomocników. Stawki z urzędu i z wyboru zostaną zrównane

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekty nowych rozporządzeń wynagrodzeń za „urzędówki”, zrównując je z kosztami za czynności w sprawach z wyboru. To efekt wieloletnich zabiegów samorządów prawniczych oraz wyroków TK.

Agnieszka Janicka: Poprzeczka dla pełnomocników podnosi się coraz wyżej

Ukończenie aplikacji to kamień milowy. Potem trzeba się stale doskonalić – uważa Agnieszka Janicka, radca prawny, partner zarządzająca warszawskim biurem kancelarii Clifford Chance.

Nadia Senkowska: Prawniczki zdobywają męski świat

Chociaż niełatwo łamać stereotypy, to dziś liczy się przede wszystkim profesjonalna wiedza ekspercka.

Adwokaci i radcowie są szantażowani. Chodzi o wizytówki

Od kilkunastu dni adwokaci i radcowie prawni w różnych częściach Polski dostają maile z żądaniem zapłaty 200 złotych - dowiedziało się Radio ZET. Szantażyści grożą, że w przeciwnym razie wizytówki ich kancelarii w wyszukiwarce Google zostaną zalane negatywnymi komentarzami.