Aktualizacja: 22.03.2025 13:34 Publikacja: 10.02.2025 17:53
Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk
W sprawie, którą zajmie się SN, Sąd Rejonowy w Sosnowcu postanowieniem z 26 czerwca 2024 r. nie uwzględnił wniosku obrońcy o wydanie uzupełniającego orzeczenia w przedmiocie kosztów procesu.
Swoje stanowisko uzasadnił tym, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 20 grudnia 2022 r., dotyczący kosztów pomocy prawnej (sygn. SK 78/21), może znaleźć zastosowanie dopiero od daty jego publikacji. Tym samym niemożliwe było uwzględnienie wniosku obrońcy w omawianej sprawie, gdyż wyrok sądu I instancji uprawomocnił się przed wspomnianym orzeczeniem (w marcu 2020 r.).
Zespół deregulacyjny Rafała Brzoski proponuje usprawnienie procedur legalizacji samowoli budowlanej. Nie chodzi o wspieranie naruszania prawa, ale o bezpieczeństwo.
W wydaniu 4.54 na użytkowników aplikacji mObywatel czeka nowa funkcja, która jest związana z wprowadzoną niedawno usługą „Podpisz dokument”.
Już w kwietniu uprawnieni emeryci i renciści otrzymają dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. I choć wypłata obejmie liczną grupę seniorów, to jednak pewna grupa jej nie dostanie.
Budowa ogrodzenia to jedna z pierwszych czynności wykonywanych po zakupie działki. Jeśli jednak mamy obok sąsiadów, sytuacja wymaga uzgodnień. Właściciele nieruchomości mogą się spotkać z propozycją współfinansowania budowy płotu lub jego wymiany. Czy trzeba na nią przystać?
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Ministerstwo Sprawiedliwości forsuje przepisy, które pozbawią na lata lub dożywotnio skazywanych kierowców możliwości pracy w zawodach, w których wymagany jest wymóg niekaralności. Sam Adam Bodnar jako RPO kwestionował konstytucyjność takich regulacji.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Naczelna Rada Adwokacka chce, żeby każdy świadek miał prawo do obecności pełnomocnika przy przesłuchaniu przez prokuraturę. Adwokatura przedstawia projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie i prosi prezydenta, parlament oraz rząd o zmianę przepisów.
Pasażerowi, który udawał dyplomatę i obrażał załogę, grozi więzienie lub grzywna. „Mamy nadzieję, że ten przykład zniechęci do zakłócania porządku podczas lotów” - mówi rzecznik Ryanaira.
Na tle sprawy Adama Smitha-Connora można zadać pytanie: jak daleko jesteśmy od orwellowskiej Oceanii, gdzie zbrodnią może się stać nie tylko to, co człowiek zrobi lub powie, ale nawet wyraz twarzy, spojrzenie, odruch – wszystko, co można uznać za zakazaną dezaprobatę.
Trudno twierdzić, że żyjemy w kraju, w którym nie dochodzi do nadużywania pozwów cywilnych lub spraw o zniesławienie w celu tłumienia krytyki i debaty publicznej.
Warto się w końcu zdecydować, czy niezależność prokuratury, o której tyle się mówi, ma istnieć tylko na panelowych prezentacjach i slajdach, czy też w rzeczywistości.
To nie jest ustawa, która ma na celu ochronę praw konsumentów czy banków. To ustawa, która ma przywrócić rzeczywiste prawo do sądu obywatelom – podkreśla dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska z Ministerstwa Sprawiedliwości.
Regulacje, które miały zapobiegać rasizmowi, ksenofobii i homofobii, w gruncie rzeczy same takie się stały - pisze prof. Mikołaj Małecki.
Sejm przychylił się do wniosku Prokuratury Krajowej. Czy poseł Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Matecki zostanie teraz zatrzymany i aresztowany?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas