Agata Łukaszewicz

Agata Łukaszewicz

Dziennikarz działu Prawa

Absolwent prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej; absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz.

Dariusz Korneluk: Nie obędzie się bez dyscyplinarek

Nie obejdzie się bez wyciągnięcia konsekwencji służbowych w stosunku do prokuratorów, którzy przez ostatnie lata podejmowali decyzje kierując się interesami innymi, niż wskazania procedury karnej i niezależność służby prokuratorskiej – mówi "Rzeczpospolitej" Dariusz Korneluk, nowy prokurator krajowy.

Przy stłuczce na drodze aplikacja zamiast papierowego oświadczenia

Aplikacja mObywatel zostanie rozszerzona o możliwość zgłaszania stłuczki. Nowa funkcjonalność zostanie uruchomiona najprawdopodobniej w pierwszej połowie wakacji - informuje "Rz" Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji.

Prezesowska czystka nie dobije sądów

Wymiana na stanowiskach prezesów nie odbije się na funkcjonowaniu sądów – twierdzi większość sędziów. Dla sporej części może oznaczać wręcz poprawę. – Na linii prezes–sędziowie podstawą jest autorytet i zaufanie, a o ten w wielu miejscach w ostatnich latach było trudno – mówią.

Refleks kierowców do sprawdzenia. Będą zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Na polskich egzaminach na prawo jazdy ma się pojawić test percepcji ryzyka. Chodzi o umiejętność reagowania na niespodziewane sytuacje na drodze. Nie wiadomo, czy znajdzie się w części teoretycznej czy praktycznej.

Konfiskaty aut nie będzie. Prawo martwe, rząd szykuje nowelizację

Przepisy, które miały umożliwić konfiskatę samochodów pijanym kierowcom, wchodzą w życie w czwartek 14 marca, ale w praktyce będzie to prawo martwe - powiedział Radiu ZET wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Jego resort przygotowuje zmiany w ustawie, które znacząco zliberalizują zasady przepadku pojazdu prowadzonego przez sprawcę pod wpływem alkoholu.

Krajowy rejestr karny do poprawki

Zaświadczenia o niekaralności powinny być wydawane szybciej. Polski KRK wymaga zmian.

Prof. Ryszard Stefański: Konfiskata auta konstytucyjnie wątpliwa

Skala przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości nie uzasadnia stosowania nadzwyczajnych środków. A za taki trzeba uznać przepadek pojazdu mechanicznego – mówi prof. Ryszard Stefański.

Pijany kierowca straci auto. Gdy nie jest właścicielem, zapłaci nawet 100 tys. zł

Od 14 marca kierowca, który w stanie nietrzeźwości będzie prowadził auto lub spowoduje wypadek, musi się liczyć z utratą pojazdu - przepadkiem. Jeśli nie będzie jego właścicielem, zapłaci jego równowartość.

Pijana sędzia za kierownicą nie została pouczona. Sąd czeka na odpowiedź SN

Czy niepouczenie sędziego o jego prawach może wpływać na poprawę jego sytuacji procesowej?

List szefowej KRS: „Proszę o refleksję”

Dagmara Pawełczyk-Woicka zwróciła się w liście otwartym do sędziów. „Proszę o refleksję” – zaapelowała.