Agata Łukaszewicz

Agata Łukaszewicz

Absolwent prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej; absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz 

Mediacje: Gdy wkraczają pełnomocnicy, liczba ugód spada

Powstanie teleinformatyczny system z Krajowym Rejestrem Mediatorów. Konieczna jest popularyzacja tej instytucji na szeroką skalę. Przydałby się serial, by pokazać, jak to działa – twierdzą eksperci.

Konfiskata auta poczeka, bo jest nowy pomysł

Być może już jutro projekt zmian w prawie karnym dotyczący przepadku aut pijanych kierowców trafi do kolejnego etapu prac w rządzie - mówi "Rzeczpospolitej" Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości .

Sprawa Gąciarka może ruszyć

Nie będzie odpowiedzi na pytanie o wyznaczenie sędziego Wiesława Kozielewicza do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN.

Będą nowe standardy obciążenia pracą kuratorów sądowych

Środowisko krytycznie odnosi się do planowanych zmian w obciążeniu pracą.

Prof. Hofmański: Osoby objęte nakazami nigdzie nie mogą czuć się bezpiecznie

Wszystkie państwa świata, które ratyfikowały Statutu Rzymski, a jest ich 123, mają prawny obowiązek współpracy z MTK. Pozostałe mogą zaofiarować Trybunałowi współpracę – mówi prof. Piotr Hofmański, prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego

Informatyzacja w sądach: dostęp do systemu, a nie do spraw

Wszystko zależy od poziomu nadanych uprawnień, mówi Wojciech Łukowski, prezes Sądu Okręgowego we Wrocławiu, zastępca koordynatora ds. informatyzacji sądów powszechnych.

Nowa izba odpowiedzialności dyscyplinarnej sobie radzi, ale test przeszkadza w pracy

Sędziowie tracili immunitety, wracali do pracy lub unikali kary. To efekt działalności Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN od początku jej powołania do tej pory.

Sędzia Waldemar Żurek: W folwarku „dobrej zmiany”

To, co działo się w sądzie w Krakowie przez ostatnie lata, jest bez precedensu – mówi Waldemar Żurek, sędzia SO w Krakowie, były rzecznik KRS.

Delegacja z MS - czy z sądu rejonowego można przeskoczyć do okręgowego

Sprawy sędziów, którzy orzekają w ramach delegacji MS wyżej, niż powinni, budzą wątpliwości. Ma je rozstrzygnąć Sąd Najwyższy.

Minister sprawiedliwości z większym dostępem do systemów sądowych

Autokorekta resortu sprawiedliwości do projektu zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych trafiła właśnie do Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji.